Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-01-15, 14:31
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα γονίδια ειδωθούν μοναχά σαν ύλη μέσα στο κύτταρο, τότε δεν έχουν καμμιά βιολογική σημασία για το χτίσιμο των δομικών στοιχείων του οργανισμού. Σε αναλογία, αν αυτή την στιγμή που βλέπεις την οθόνη, δεις ΜΟΝΑΧΑ κουκίδες της οθόνης να ανάβουν, δεν πρόκειται να κατανοήσεις ότι μεταβιβάζεται ένα μήνυμα.

Οπότε εδώ καταλαβαίνεις το αδιέξοδο και την αντίφαση των εξελικτών. Από την μια δεν θέλουν να παραδεχτούν πως το dna είναι κάποιου είδους κώδικα, αλλά από την άλλη δέχονται πως τα γονίδια έχουν κάποια σημασία, άλλωστε οι μεταλλάξεις σε αυτά είναι σημαντικές για την θεωρία τους!
Το DNA είναι κώδικας, όπως η ελληνική γλώσσα. Η αλληλουχία της ύλης των βάσεων μεταφέρει το «μήνυμα» όπως η αλληλουχία των γραμμάτων αυτών μεταφέρει σε σένα αυτό που θέλω να πω. Τα γονίδια έχουν σημασία για τον οργανισμό που τα φέρει, όπως αυτό το κείμενο έχει σημασία για τις ιδέες μου. Και τα δύο είναι το μέσο αναπαραγωγής.

Παράθεση:
Από την ρουτίνα, την επανάληψη των δραστηριοτήτων κάθε στοιχείου του κυττάρου, μπορούμε να μιλήσουμε για ΤΕΧΝΗΤΗ νοημοσύνη όπως ακριβώς μια μηχανή προγραμματίζεται να λειτουργεί αυτόματα
Σε σοκάρει ότι όντως αυτό είναι που συμβαίνει; Με τη μόνη διαφορά ότι είναι μάλλον φυσική παρά τεχνητή νοημοσύνη.

Παράθεση:
Και η δικιά μου ερώτηση. Όταν μιλάμε για φυσική επιλογή, ΠΟΙΟΣ επιλέγει; Αν δεν επιλέγει κανείς, τότε γιατί χρησιμοποιείται αυτό το σχήμα λόγου; Μήπως για να δημιουργήσει την εντύπωση πως η εξέλιξη σχετίζεται με ελεγχόμενες και όχι τυχαίες διεργασίες;
Δεν επιλέγει κανείς, τουλάχιστον κανείς νοήμων παράγοντας. Οι λέξεις αυτές δεν ξέρω γιατί επιλέχτηκαν. Άραγε (και σου βάζω δύσκολα) γιατί λέμε ότι ανατέλλει ο ήλιος όταν στην πραγματικότητα η Γη γυρίζει για να τον δει; Γεωκεντρική προπαγάνδα είναι αυτό; Η απλώς σχήμα λόγου;

Παράθεση:
Στην εξελικτική θεωρία, αν οι κλιματολογικές συνθήκες δεν είναι σταθερές, τότε δεν υπάρχει κάποια απρόσωπη πρόνοια υπέρ συγκεκριμένων γονιδίων. Και φυσικά αν μιλάμε για ΤΥΧΑΙΕΣ μεταλλάξεις που ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ της φυσικής επιλογής, τότε είναι εμφανές πως δεν προκλήθηκαν από κάποια ανάγκη προσαρμογής στο περιβάλλον. Οπότε δεν υπάρχει σκοπός, κατεύθυνση αλλά μια σειρά τυχαίων και αβέβαιων γεγονότων. Έτσι δεν μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει ένας απρόσωπος εξελικτός σκοπός, για να δημιουργούνται όντα με μεγαλύτερη πολυπλοκότητα. Δεν υπάρχει κατεύθυνση προς τα εμπρός, αφού τυχαίες διαδικασίες μπορεί να οδηγήσουν και στην εξαφάνιση όλων των ειδών της ζωής.
Η εξέλιξη δεν επηρεάζεται μόνο από το κλίμα. Αν η θάλασσα είναι ζεστή ή κρύα, πρέπει να τρέφεσαι και να αναπαράγεσαι το ίδιο. Το κλίμα είναι μόνο ένας από πολλούς παράγοντες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ έχει δημοσιευθεί η επιστημονική μέθοδος “Εις άτοπον απαγωγή”, η οποία παρήγαγε το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:
Εσύ αγαπητέ Βασίλη είσαι σε άλλη διάσταση που μου πασάρεις τις φρίκες που γράφεις για επιστημονική δημοσίευση. Άντε μη μου χαλάς την ατμόσφαιρα πάνω που κατάφερε ο Χρήστος να γράψει δύο σοβαρές κουβέντες.
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.