Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 31-12-06, 12:54
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX

Λάβετε φάγετε , τούτο εστί το σώμα μου (αριστερά-σίτος)
Λάβετε πιείτε , τούτο εστί το αίμα μου (δεξιά-οίνος)
Δ.
Φαντάζομαι είναι ο Ορφέας απο την θράκη που λίγο πριν τον καταδώσουν μαζεψε τους μαθητές τους και τους είπε..
επειδη σας τα εμαθα ολα και δεν εχετε τίποτα αλλο πια να διδαχτείτε απο εμενα κάποιος απο εσας θα με προδώσει γιαυτο φαγετε αυτο κλπ κλπ.

Συμπερασμα.

Ο ΟΡΦΕΑΣ ηταν προφήτης και ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ τον ΙΗΣΟΥ 2000 πριν !!!!!!!!!!!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaen : 31-12-06 στις 12:56
  #62  
Παλιά 31-12-06, 13:02
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή





This image of Jesus/Apollonius was found in the Hagia Sophia Cathedral (now Mosque) in Constantinople/Istanbul, Turkiye. The Hagia Sophia was originally built in 360 CE by Roman Emperor Constantius II. It burned and was rebuilt a couple of times in the following two centuries. There is no possibility to determine when this painting was added to Hagia Sophia. Again, note the presence of Apollonius' "Number 11 Scar" above the left eyebrow.


Ετσι για να μαθαίνουμε μερικά.

και εδώ εχουμε Φωτογραφία απο την εκκλησία που είναι στο νησάκι της λίμνη των Ιωαννίνων.Θα μου πείτε βέβαια οτι αυτοι που τα εφτιαξαν 2000 χρόνια πριν δεν ηξεραν εσείς ξέρετε καλύτερα

Μα γιατι δεν εχει πουθενά τον ΙΗΣΟΥ ρε παιδάκι μου?
Τι στο καλό.




These two graphics are part of an old wall fresco in the Church of Saint Nikolaus of Philanthropenoi on the monastic island in the Lake of Ioannina, Greece. This was one of seven monasteries on this island dating back to the 400s-600s. Pictured are the philosophers Socrates, Plato, Apollonius, Solon (left to right, upper graphic) and Aristotle, Plutarch, Thucydides and Hiloy (left to right, lower graphic). The fresco of Apollonius is above the doorway between the two church walls. The church's interior is covered with finely executed wall paintings. The church underwent renovations around 1300 and 1550 CE. It is used today only for special high holy-day celebrations.




Πάρτε και ενα νομισμα που κόπηκε με την μορφή του Απολλόνιου.

This is a Roman "contorniate" copper medallion that depicts Apollonius Tyanaeus. This medallion, the style of which dates to the 4-5th Century CE, appeared on the front dust-jacket of the 1936 book about Apollonius by Mario Meunier and in that year was being kept at the "Cabinet de France", a museum-style government bureau in Paris.


Αυτα γιαυτους που αμφισβητησαν την Υπαρξη του Απολλώνιου του τυανέα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaen : 31-12-06 στις 13:08
  #63  
Παλιά 01-01-07, 15:41
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Πάνω σε αυτό, θα ήθελα:

1) να ρωτήσω εάν αυτό το μήνυμα ηταν το 666° του.
Ήταν!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Επαυξάνοντας στον φιλοσοφικό στοχασμό σου, θα τον αποκωδικοποιούσα ως εξής:

"Αλήθεια, αν σου έδιναν την δυνατότητα να κερδίσεις 10 δις ευρώ (ύλη - ματαιότητα) αλλά να χρειαστεί να σκοτώσεις έναν οποιονδήποτε άνθρωπο (διάβολος - κακό) χωρίς συνέπειες (όφις - ψέμα), δεν θα το έκανες? (εύα - παρακίνηση) Δεν θα ήξερες ότι είναι κακό αυτό που κάνεις? (θεός - κρίση) Θα το έκανες όμως πάραυτα.... (αδάμ - πράξη)"
Αυτό εννοούσα για αυτό το υπέβαλα σαν παράδειγμα έτσι ακριβώς όπως το έγραψα. Ήθελα να υπάρχει μόνο ο έλεγχος της συνείδησης και της ηθικής πάνω στην πράξη και όχι ο φόβος μια ανθρώπινης τιμωρίας (που είναι αυτή που συνήθως συγκρατεί τους ανθρώπους).
Είναι μια ευκαιρία να δεί κανείς το σκοτάδι του και ποιός πραγματικά είναι και να εκπλαγεί ανάλογα....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elf
Φιλικούς Χαιρετισμούς
Παρομοίως

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
Ετσι για να μαθαίνουμε μερικά.

και εδώ εχουμε Φωτογραφία απο την εκκλησία που είναι στο νησάκι της λίμνη των Ιωαννίνων.Θα μου πείτε βέβαια οτι αυτοι που τα εφτιαξαν 2000 χρόνια πριν δεν ηξεραν εσείς ξέρετε καλύτερα

Μα γιατι δεν εχει πουθενά τον ΙΗΣΟΥ ρε παιδάκι μου?
Τι στο καλό.
Βρέ ανίδεε ο Χριστός δεν τοποθετείται σε εκείνο το σημείο ποτέ. Πού περιμένεις να τον δείς εκεί?

Παράθεση:
This is a Roman "contorniate" copper medallion that depicts Apollonius Tyanaeus. This medallion, the style of which dates to the 4-5th Century CE, appeared on the front dust-jacket of the 1936 book about Apollonius by Mario Meunier and in that year was being kept at the "Cabinet de France", a museum-style government bureau in Paris.


Αυτα γιαυτους που αμφισβητησαν την Υπαρξη του Απολλώνιου του τυανέα.
Ο Χριστός εμφανίζετραι σε περισσότερα νομίσματα και εικόνες. Γιατί αμφισβητείς τον Χριστό και δέχεσαι τον Τυανέα ο οποίος εμφανίζεται σε ένα μόνο νόμισμα, το οποίο μάλιστα χρονολογείται 400 χρόνια μετά από τον θάνατό του!
"υπεραξιόπιστη" πηγή αυτό το νόμισμα και η εικόνα....

Μα καλά ρε φίλε δεν καταλαβαίνεις ότι με τον Απολλώνιο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα που παρουσιάζεται και με τον Χριστό? Ότι δηλαδή δεν υπάρχουν σύγχρονες πηγές που τους αναφέρουν και παρουσιάζονται σποραδικά σε κάποια κείμενα που χρονολογούνται από τον 4ο αιώνα και μετά.
Ο Τυανέας δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι υπήρξε ιστορικά αν δεν αναφερθεί σε κάποιο αρχείο της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας (ή κάτι αντίστοιχο εν πάσει περιπτώσει) που να είναι ΣΥΓΧΡΟΝΟ του και όχι μεταγενέστερο. (κάτι που μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί)

Οτιδήποτε μου έδειξες μέχρι τώρα είναι, να είχαμε να λέγαμε, και δεν δείχνει τίποτα, ούτε προσθέτει στο θέμα. Ανακυκλώνεις πηγές που αναφέρονται στον Τυανέα τουλάχιστον 400 χρόνια μετά που πλέον δεν είναι αξιόπιστες.

Για παράδειγμα: Γνωρίζεις τους απογόνους των Κομνηνών ή των Παλαιολόγων? Το 1800 δεν ήξερε κανένας ποιοί ήταν και αν υπήρχαν. Φαντάσου σήμερα τί γίνεται. 400 χρόνια, κρίνοντας με βάση τα αρχεία που είχαν τότε είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα που μπορεί να αλλοιώσει οποιαδήποτε αξιοπιστία στην πηγή που παραθέτεις.

Επιπλέον: Το θέμα δεν είναι για τον Τυανέα και κακώς σου απαντάω. Μιλάμε για την αξιοπιστία της Γραφής και όχι αν υπήρχε ο Τυανέας και η κοκκινοσκουφίτσα....
  #64  
Παλιά 01-01-07, 17:36
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
...
Επιπλέον: Το θέμα δεν είναι για τον Τυανέα και κακώς σου απαντάω. Μιλάμε για την αξιοπιστία της Γραφής και όχι αν υπήρχε ο Τυανέας και η κοκκινοσκουφίτσα....

Εδώ ο Ανέστης μίλησε σα συντονιστής, (παρ' ότι βέβαια βοήθησε στην εκτροπή της κουβέντας ) οπότε θα σας παρακαλούσα να επιστρέψει η συζήτηση στο αρχικό της θέμα.
Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
  #65  
Παλιά 03-01-07, 22:52
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Ερμηνεία!

" Ο Θεός είναι ο αιώνιος γεωμέτρης"
Πλάτωνας

Άν και είχα υποσχεθεί στον ευατό μου να μην μπω σε θέματα ερμηνείας της Α.Γραφής, βλέποντας τα ερωτήματα αλλά και τις διενέξεις (θα τις προτιμούσα πιο κόσμιες, δεν μειώνουμε ποτέ τον συνομιλητή μας!) άλλων μελών του φόρουμ, δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό να σας αναφέρω κάποιες σκέψεις μου:
Σε ένα άλλο πόστ είχα γράψει πως "απο τη στιγμή που ο Θεός αποφάσισε μέσα στη φύση να εκφρασθεί γεωμετρικά, η δημιουργία της ζωής ήταν ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ, γιατί η ΖΩΗ είναι το σχήμα με τις περισσότερες ενεργειακές διαστάσεις". Θα προσπαθήσω στο πόστ αυτό να προεκτείνω τη σκέψη μου αυτή επιχειρηματολογώντας ταυτόχρονα για την ύπαρξη του Θεού.
Το σύμπαν λοιπόν μας αποκαλύπτει η φυσική είναι ένα σύνολο ενεργειακών μετασχηματισμών. Μπορούμε να πούμε ότι η ενέργεια είναι μια έννοια αρκετά ΠΑΡΑΞΕΝΗ, πάνω στην οποία έχει ακόμη πολύ να δουλέψει η επιστήμη. Θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω ένα πίνακα των ανεξάρτητων μορφών της με τις οποίες αυτή (η ενέργεια) παρουσιάζεται, παρ' όλο που είναι δύσκολο να τις αποσπάσει κανείς λόγω των αμοιβαίων διεισδύσεών τους. Δεν γνωρίζουμε επίσης αν μέχρι σήμερα έχουμε ανακαλύψει ΟΛΕΣ τις παραλλαγές της δεδομένου, ότι η σκοτεινή ενέργεια (εναλλικτικά σκοτεινή ύλη) στο σύμπαν μας είναι ακόμη άγνωστες. Εξ ου και "σκοτεινές".
Το αξιοπερίεργο είναι, ότι η εμφάνισή τους είναι προοδευτική και ακολουθούν τα στάδια της δημιουργίας όπως μας τα παρουσιάζει η Α.Γραφή. Σε κάθε στάδιο υπάρχει και νέα ενεργειακή διάσταση, που χαρακτηρίζει τη ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ της δημιουργίας. Θέλω να δούμε τα στάδια αυτά απο κοντά...
Τα κοσμολογικά μοντέλα που προέκυψαν απο την σχετικότητα μας πληροφορούν ότι το σύμπαν είχε αρχικά μια έκταση πολύ περιορισμένη, διαμέτρου ίσως μερικών εκατοντάδων χιλιομέτρων, η δε θερμοκρασία ήταν πολύ υψηλή, πιθανόν της τάξης των δισεκατομμυρίων βαθμων κελσίου. Σ' αυτή την τεράστια θερμοκρασία είχαμε ένα είδος πρωταρχικού "Χάους", όπου τα πάντα βρίσκονταν πρακτικά, σε μορφή ακτινοβολίας (ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΕΔΩ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΓΕΝΗΣΗΣ, σύμφωνα με το οποίο το ΦΩΣ φάνηκε την πρώτη περίοδο της Δημιουργίας!).
Η μόνη ενεργειακή διάσταση που υπήρχε την περίοδο αυτή ήταν της ακτινοβολίας, δηλαδή η ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ διάσταση.
Η διαστολή του σύμπαντος που ακολούθησε, προκάλεσε μια πτώση της θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να εμφανισθούν οι πρώτοι πυρήνες και μαζί μ' αυτούς μια νέα ενεργειακή διάσταση, η ΠΥΡΗΝΙΚΗ.
Η συνεχιζόμενη διαστολή και συνεπώς ψύξη, δημιούργησε τα διάφορα χημικά στοιχεία που γνωρίζουμε σήμερα. Μαζί τους γεννήθηκε και η τρίτη ενεργειακή διάσταση, η ελκτική (ΒΑΡΥΤΗΤΑ).
Έτσι απο το πρωταρχικό Χάος δημιουργήθηκε η Ύλη. Απο την Ύλη -χωρίς να έχουμε αλλαγή ενεργειακής κατάστασης- πρόεκυψαν οι γαλαξίες, στο εσωτερικό των οποίων πολλά διάπυρα αστέρια αποτέλεσαν πυρήνες που γύρω τους στρέφονταν άλλα αστέρια, οι πλανήτες! Πάνω σε μερικούς απ' αυτούς, όταν οι συνθήκες έγιναν ευνοϊκές, δόθηκε η ευκαιρία να συνεχισθεί η εξέλιξη με ένα ανώτερο απο την ύλη στάδιο: αυτό της ΖΩΗΣ!
Η ενεργειακή γεωμετρία με το φαινόμενο της ζωής αποκτά μια νέα, τέταρτη διάσταση: τη ΜΝΗΜΟΝΙΚΗ. Η ζωή είναι ικανή να "αποθηκεύει" πληροφορίες μέσα στο DNA (γεννετικό κώδικα) και να τις μεταβιβάζει στο ΜΕΛΛΟΝ. Πιθανόν και η ύλη να μπορεί να "αποθηκεύει" πληροφορίες και να τις μεταβιβάζει με τον μετασχηματισμό της, μα γι' αυτό δεν έχουμε παρά μονάχα ελάχιστες ενδείξεις. Το πιο πιθανό "σενάριο" κατά εμέ είναι όλες αυτές οι ενεργειακές διαστάσεις να υπήρχαν εν δυνάμει απο τη πρώτη στιγμή της δημιουργίας και να εκδηλώθηκαν με σαφήνεια με τα διάφορα στάδια της δημιουργίας.
Έχουμε λοιπόν μπροστά μας ένα αναμφισβήτητο και συγκεκριμένο γεγονός: την ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ, ανάλογα με το στάδιο εξέλιξης, αύξηση των ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΏΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ όπως αυτές μας παρουσίαζονται στο βιβλίο της ΓΕΝΕΣΗΣ!
Η παρατήρηση πάνω στο παρελθόν μας δίνει αποδείξεις για αυτό. Η φύση έχει ανάγκη να αναπτύξει τη γεωμετρία της ή μ' άλλα λόγια για να μη πέφτουμε όσο μπορούμε βέβαια σε ανθρωπομορφικές εκφράσεις, εκδηλώνει τις μορφές ενέργειας που εν δυνάμει περιέχει. Για αυτό ισχυρίζομαι ότι η δημιουργία της ΖΩΗΣ ήταν πέρα απο τη θέληση του Δημιουργού και μια ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ.
Φυσικά, δεν βρέθηκαν παντού οι ευνοϊκές συνθήκες για να εκδηλωθεί η ζωή. Μα αν δεν βρέθηκαν ακόμη, ή ακόμη και αν δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στο σύμπαν αυτό δε σημαίνει ότι η ζωή δεν αποτελεί μια αναγκαιότητα, ένα αίτημα της εξέλιξης. Αν δεν βρω τροφή, αυτό δε σημαίνει ότι δε πεινώ. Αν είμαι αδύναμος εξαρτώμενος απο πάθη αυτό δε σημαίνει ότι δεν θέλω την ελευθερία μου. Αν είμαι άρρωστος αυτό δε σημαίνει ότι γύρω μου δεν υπάρχουν υγιείς!
ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΛΙΞΗ, αυτή σταμάτησε. Αν μιλούμε για εξέλιξη πρέπει αναγκαστικά να μιλούμε και για ζωή, όπως αναγκαστικά στη συνέχεια θα πρέπει να μιλούμε και για ΑΝΘΡΩΠΟ. Γιατί ο άνθρωπος αποτελεί εκδήλωση της νέας ενεργειακής διάστασης της ΝΟΗΤΙΚΗΣ. Χάρη σ'αυτή , το φαινόμενο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ξεχωρίζει απο το φαινόμενο ΖΩΗ, αποτελεί την αμέσως ανώτερη βαθμίδα της, γιατί ΕΛΕΓΧΕΙ και ΤΑΞΙΝΟΜΕΙ, ΔΕΧΕΤΑΙ και ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ (θυμηθείτε το ΔΕΝΔΡΟ της ΓΝΩΣΗΣ μέσα στον παράδεισο), ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ και ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ, όχι μόνο με το DNA, αλλά και με το λόγο (θυμηθείτε το ΟΜΟΙΟΝ του Θεού τη στιγμή που δημιουργεί τον άνθρωπο), τις πληροφορίες.
Η εμφάνιση της Ζωής και του Ανθρώπου δεν αποτελεί ένα ανώμαλο φαινόμενο ή μια εκτροπή, ούτε ακόμα ένα απλό επιφαινόμενο που μπολιάστηκε στην υδρόγειο μας. Είναι αντίθετα η ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ του Θεού, της οποίας αποτελούμε αναπόσπαστο μέρος της. Είναι η ίδια διαδοχή των αιτιών που αφού κατέληξε στη κατασκευή ενός πλανήτη, στο σχηματισμό μιας ατμόσφαιρας, στο γέμισμα των ωκάνειων βυθών, οδήγησε στη εμφάνιση μιας οργανικής ζελατινώδους ουσίας με βάση τις πρωτείνες. Έτσι αρχίζει ένα καινούργιο κεφάλαιο στην Ιστορία της Γής.
Υπάρχουν όμως και άλλοι λόγοι που μας πείθουν για την αναγκαιότητα της Ζωής. Μα για αυτούς θα μιλήσω στο επόμενο post...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 03-01-07 στις 23:01
  #66  
Παλιά 05-01-07, 19:46
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Ανταγωνισμός!

Συνεχίζω όπως σας υποσχέθηκα τις σκέψεις μου απο το προηγούμενο post...εκεί είχα πεί ότι "υπάρχουν και άλλοι λόγοι που μας πείθουν για την αναγκαιότητα της ζωής". Αναλύω εδώ την πρότασή μου αυτή:
Σε κάθε φαινόμενο ή στοιχείο ή οποιαδήποτε λογικό γεγονός στην πρόταση που το εκφράζει, στο σημείο που το συμβολίζει ε, π.χ υπάρχει πάντα συνδεδεμένο ΔΟΜΙΚΑ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ένα άλλο φαινόμενο ή άλλο στοιχείο ή άλλο λογικό γεγονός, μια άλλη πρόταση ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ, ένα άλλο σημείο "ε!" π.χ που το συμβολίζει. Τα δυο σημεία (ε και ε!) βρίσκονται σε δυναμική ανταγωνιστική σχέση. Αυτό σημαίνει ότι όταν το ένα ελαττώνεται δίνει τον ευαύτο του στο άλλο και αντίστροφα, χωρίς ποτέ κανένα απο τα δύο να εξαφανίζεται.
Τα ε και ε! είναι συμπληρωματικά. Η ύπαρξη του ενός προϋποθέτει και την ύπαρξη του άλλου. Μόνο το ένα είναι αδιανόητο να υπάρξει, γιατί τότε ΔΕΝ θα υπήρχε ανταγωνισμός, δεν θα είχαμε αντικείμενο.
Ο ανταγωνισμός ΔΕΝ είναι αντίφαση. Η αντίφαση ξεχωρίζει απο τον ανταγωνισμό γιατί γεννιέται απο τα αντίθετα, τα οποία όχι μόνο καθορίζονται και υπάρχουν αντιθετικά το ένα προς το άλλο, αλλά τείνουν και να ΕΚΜΗΔΙΝΙΣΘΟΥΝ και ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ. Η δομή τους είναι τέτοια ώστε η πραγματοποίηση του ενός υπονοεί την εξαφάνιση του άλλου.
Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΑΦΗΝΕΙ ΑΘΙΚΤΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΤΗ ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ. Τα στοιχεία αυτά δεν αλληλοεξουδετερώνονται μα ανταγωνίζονται, είναι συμπληρωματικά. Π.χ η καλοσύνη, αν συγκρούεται σαν ιδιότητα του ίδιου αντικειμένου με την κακία , ΔΕΝ την εκμηδινίζει.
Ερχόμαστε τώρα στη φύση. Ο όρος της αντίφασης είναι ένα καθαρά ΝΟΗΤΙΚΟ ΕΦΕΥΡΗΜΑ και δεν υπάρχει στη φύση. ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ , ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΖΕΥΓΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ. Ο ανταγωνισμός αποτελεί προϋπόθεση της ύπαρξης. Και καταλήγω:
Μια συνέπεια της αρχής του ανταγωνισμού είναι η παραδοχή ότι ή έννοια του ΑΠΟΛΥΤΟΥ είναι πλέον ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ (καθίσταται ανύπαρκτη). Αυτό αφορά όλους τους τομείς της ύπαρξης, της δράσης και της σκέψης. Δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια, γνώση, πίστη, δίκαιο, αξία, καλωσύνη, ηθική, τέχνη, αγάπη κτλ. Και τώρα ακούστε και αυτό δεν υπάρχει απολυτη ΖΩΗ και ΘΑΝΑΤΟΣ. Τα δυο μαζί είναι το ανταγωνιστικό ζεύγος που συνιστά την ύπαρξη του ατόμου στην ατομική κλίμακα (χιλιάδες κύτταρα μου πεθαίνουν κάθε μέρα μέσα μου και χιλίαδες κύτταρα γεννιούνται), την ύπαρξη του είδους στην κλίμακα του είδους (χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα και χιλιάδες γεννιούνται), την ύπαρξη του σύμπαντος στη συμπαντική κλίμακα (χιλιάδες όντα πεθαίνουν κάθε λεπτό και χιλιάδες γεννιούνται).
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Η ΖΩΗ, δεν θα υπήρχε άνθρωπος, το είδος, το σύμπαν. Για να υπάρχει η νεκρή ύλη, έπρεπε να υπάρξει και η ζωντανή.
Απο τη στιγμή που εμφανίστηκε η νεκρή λεγόμενη ύλη, ήταν αναποφεύκτη και η εμφάνιση της ζωντανής, γιατί αυτό που λέμε ΝΕΚΡΟ δεν υπάρχει μόνο του, υπάρχει χάρη στον ανταγωνισμό. Ανταγωνιστικό σκέλος του νεκρού είναι το ζωντανό. Αυτό που φαίνεται σε εμάς σαν ζωντανό (ή νεκρό) είναι ταυτόχρονα και νεκρό (ή ζωντανό).
Τώρα είμαστε και είστε έτοιμοι να μπείτε σε θέματα ερμηνείας της Α. Γραφής γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω. Τώρα είμαστε έτοιμοι να ξαναδούμε τα χωρία της Α. Γραφής και ειδικότερα το βιβλίο της Γένησης. Τώρα μπορούμε να ερμηνεύσουμε π.χ τη φράση του Θεού "εξ άπαντως θέλετε αποθάνειν..". Άλλα όλα αυτά θα τα δούμε σε επόμενο post μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 05-01-07 στις 19:50
  #67  
Παλιά 05-01-07, 22:38
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή Απορία?

Κάποιο σχόλιο σε όλα τούτα? Κανείς? Συμφωνείτε, διαφωνείτε? θα χαρώ να έχω κάποια αντίδραση...
Σκοπός μου να υψώσουμε τη Θρησκεία στο επίπεδο που της αξίζει, ξεφεύγοντας απο το επίπεδο της "μαγείας" και φθάνοντας εκεί που θέλει η ίδια η θρησκεία να μας φτάσει: στο ύψος του "Πνευματικού Ανθρώπου". Θα μιλήσω και για τη "μαγεία" σε ιδιαίτερο post...άλλωστε βλέπω ότι υπάρχει "μπόλικη" εδώ μέσα, διαλύοντας έτσι μύθους, ψευτοπαραδόσεις, και την κρυμμένη τους ΥΠΕΡΒΟΛΗ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 05-01-07 στις 22:40
  #68  
Παλιά 05-01-07, 22:51
sotirisbe Ο χρήστης sotirisbe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: Herstal στο Βέλγιο
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Υπέρ της άνωθεν ειρήνης.

Καλησπέρα σας.
Εν καιρώ ειρήνης οι εκκλησίες είναι σχεδόν άδειες, αλλά όταν γίνεται πόλεμος είναι γεμάτες. Πολλοί παρακαλούν το Θεό και τους Αγίους να φέρουν ειρήνη εδώ στη γη για να σώσουν τη ζωή μας. Αλλά στους παπάδες δεν συμφέρει ν' αδειάσουν οι εκκλησίες, γι' αυτούς η ζωή μας εδώ στη γη δεν έχει την προτεραιότητα, γι' αυτό παρακαλούν το Θεό πρώτα (Υπέρ της άνωθεν ειρήνης) και μετά (Υπέρ της ειρήνης του σύμπαντος κόσμου). Γι' αυτούς ο θάνατος δεν είναι αυτός που χωρίζει τη ψυχή εκ του σόματος, αλλά αυτός που χωρίζει τη ψυχή από του Θεού. Τα Χριστούγεννα λένε στης Καταβασίες, στην Ωδή ε΄. (Θεός ων ειρήνης, Πατήρ οικτιρμών κτλ). Αν ο Θεός ήθελε ειρήνη μεταξύ των ανθρώπων, θα έκανε πρώτα ειρήνη (άνωθεν) μεταξύ των αγγέλων, αντί να μας πληροφορεί ότι και οι άγγελοι στον ουρανό θα έχουν πόλεμο μετεξύ τους. Αποκάλυψις ιβ΄7. Εβραίοι, Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι, αναγνωρίζουν την Αγία Γραφή σαν αξιόπιστα λόγια του Θεού. Κανονικά θα έπρεπε ο Θεός να διδάσκει ειρήνη στους ανθρώπους, και όμως ο Ψαλμός ρμδ΄1 μας πληροφορεί ότι ο Θεός διδάσκει πόλεμο: (Ευλογητός ο Κύριος, το Φρούριον μου, ο διδάσκων τας χείρας μου εις πόλεμον, τους δακτύλους μου εις μάχην).
(Αν οι θρησκευτικοί ηγέτες λένε στους στρατιώτες ότι ο Θεός υπόσχεται να τους μάθει την τέχνη του πολέμου, και να τους δώσει: Οικίας πλήρεις πάντων των αγαθών, τας οποίας δεν εγέμισας, φρέατα ηνοιγμένα, τα οποία δεν ήνοιξας, αμπελώνας και ελαιώνας, τους οποίους δεν εφύτευσας. Δευτερονόμιο ς΄10-11. - Εκείνα τα οποία οφθαλμός δεν είδε, και ωτίον δεν ήκουσε, και εις καρδίαν ανθρώπου δεν ανέβησαν, τα οποία ο Θεός ητοίμασεν εις τους αγαπώντας αυτόν. Α Κορινθίους β΄9).
Τότε οι νεαροί στρατιώτες θα συνεχίσουν τον πόλεμο για ν' απολαύσουν τα αγαθά που τους υπόσχετε ο Θεός. Η πίστη που οδηγεί σε πόλεμο είναι επικίνδυνη για όλους, απειλή τη ζωή μας, δημιουργεί πολύ μεγάλη φτώχια και ο λαός απελπίζεται, ιδίως τα ορφανά παιδιά που αυξάνονται και πληθύνονται σε καιρό πολέμου. Έζησα την εμπόλεμη κατάσταση στη δεκαετία του 1940, κι' εύχομαι να σταματήσει ο πόλεμος σε όλα τα μέρη της γης. Ο Σωτήρης.
  #69  
Παλιά 06-01-07, 00:47
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirisbe
Ευλογητός ο Κύριος, το Φρούριον μου, ο διδάσκων τας χείρας μου εις πόλεμον, τους δακτύλους μου εις μάχην
Έχεις σκεφτεί μήπως εννοεί πόλεμο με τον εαυτό μας; Δηλαδή με τον κακό εαυτό μας;

Μίλτο γράφεις κάπως πως να το πω... βαριά. Πρέπει να συνδέσεις όλα αυτά με την Αγία γραφή για να καταλάβουμε τη θέση σου. Ωραία πάντως η γωνία που βλέπεις τα πράγματα αν και τα συγκεκριμένα θα τα προτιμούσα σε ανεξάρτητο θέμα.
  #70  
Παλιά 07-01-07, 17:20
sotirisbe Ο χρήστης sotirisbe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: Herstal στο Βέλγιο
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

[Ποσειδώνιος] Έχεις σκεφτεί μήπως εννοεί πόλεμο με τον εαυτό μας; Δηλαδή με τον κακό εαυτό μας;

Καλησπέρα σας, δεν εννοεί πόλεμο με τον κακό εαυτό μας.
La Bible de Jerusalem = Η Βίβλος της Ιερουσαλήμ 1995, Εκδώσεις Serf τιτλοφορεί το Ψαλμό 144 (143): Hymne pour la guerre et la victoire = Ύμνος για τον πόλεμο και για τη νίκη, και προσθέτει: De David = του Δαυίδ.
Αυτός ο Δαυίδ ήταν Βασιλιάς των Εβραίων, πολεμούσε τους γειτονικούς λαούς σε όλη τη ζωή του, και έλεγε στο γιό του: Έγεινε λόγος Κυρίου προς εμέ, λέγων, Αίμα πολύ έχυσας, και πολέμους μεγάλους έκαμες. Α Χρονικών κβ΄8. Φαίνετε πως οι Εβραίοι τραγουδούσαν το Ψαλμό ρμδ΄ για να ενθαρρύνονται, και για ν' ακούσουν οι εχθροί τους ότι έχουν το Θεό για δάσκαλο και να φοβηθούν. Οι δάσκαλοι της ηθικής στην Καινή Διαθήκη, χρησιμοποιούν λόγια με διαφορετικό νόημα, ο Δαυίδ ήταν πολεμιστής και όχι δάσκαλος ηθικής αφού έδινε το κακό παράδειγμα. Ο Σωτήρης.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.