Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-11-10, 19:26
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο υπάρχουν άνθρωποι που θα πληρώνουν "μάγισσες" για να λύσουν "μάγια" και οπαδοί θρησκειών που θα αναζητούν τη "σωτηρία" μέσα από γονυκλισίες, τόσο θα υπάρχει γύρω μας η αμάθεια και ο σκοταδισμός... Αγαπητή Fallenstar πριν "τα βάλεις με τους κακούς", μάλλον πρέπει να "τα βάλεις με τον εαυτό σου". Μέσα μας βρίσκεται κρυμμένο το καλό και το κακό!
Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά θεωρώ ότι στις μέρες μας είναι "απαράδεκτο" να καταφεύγει κανείς σε μάγισσες και χαρτορίχτρες (όλων των ειδών) για να επιλύσει τα ερωτικά, συναισθηματικά, ψυχολογικά και ό,τι άλλα προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίζει. Έχω την εντύπωση ότι αυτή η συμπεριφορά είναι και λίγο βολική ορισμένες φορές, του τύπου "δεν είμαι εγώ που φταίω και τα συναισθήματά του ή οι πράξεις μου, είναι οι άλλοι οι κακοί που με κυνηγάνε"...

Με αυτόν τον τρόπο όμως παραμένει μονίμως εγκλωβισμένος σε φοβίες και πέφτει έρμαιο στα χέρια του καθένα που φυσικά και θα εκμεταλλευτεί την ευκαιρία. Αν κάποιος αρχίσει να βλέπει γύρω του φαντάσματα και δαίμονες, είναι πολύ πιθανόν ότι μετά από κάποιο σημείο θα αρχίσει και να τους δίνει υλική υπόσταση. Θεωρώ ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και εκεί κρύβεται ουσιαστικά η δύναμή μας...

Με στενοχωρεί να βλέπω ανθρώπους να ψάχνουν οπουδήποτε αλλού τη λύση και να μην μπαίνουν ούτε για μια στιγμή στον κόπο να σκεφτούν ότι ίσως και οι ίδιοι να μπορούν να κάνουν κάτι για τα προβλήματά τους.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-11-10, 23:47
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fallenstar Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάθηκε το ερωτικό και έβλεπα το χαρακτήρα να αλλάζει μέρα με τη μέρα στο τέλος ζήτησε να χωρίσουμε. Μου έλεγε ότι έβλεπε την προηγούμενη σχέση στον ύπνο του ότι τον παρακαλούσε να κάνουν έρωτα και αυτός αντιστεκόταν. Όταν χωρίσαμε στο χρόνο επέμενε να μου λέει ότι με αγαπάει αλλά δε μπορεί. Ήθελε να είναι μαζί μου και δεν ήθελε δεν μπορούσε να εξηγήσει τι συνέβαινε στο κεφάλι του, ήθελε να είναι μόνος. Επέμενε ότι μ αγαπάει αλλά δεν μπορεί και δε πρέπει να είναι μαζί μου γιατί μπορεί να πάθαινα και εγώ κακό.
Νομίζω ότι αυτός ήταν ένας τρόπος για να σε απομακρύνει από κοντά του χωρίς να νιώθεις απόρριψη. Ήθελε να χωρίσετε αλλά δεν ήθελε να σε πληγώσει. Σε κάθε περίπτωση το ότι σκαρφίστηκε αυτό το παραμύθι δείχνει δειλό και αδύνατο χαρακτήρα. Δεν χρειάζεται καμία βοήθεια. Το μόνο που θέλει είναι να τον ξεχάσεις. Όσο για τις μάγισσες και χαρτορίχτρες, ο αληθινός "μάγος" είναι μέσα στον κάθε άνθρωπο και μπορεί ν' αντλήσει δύναμη για να ξεπεράσει το οποιοδήποτε πρόβλημα.
__________________
seeker of truth
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-12-10, 16:32
psoLAN Ο χρήστης psoLAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

θα σε παρακαλέσω να ακούσεις αυτόν τον άνθρωπο και να ψάξεις με μέτρο αυτό που του συμβαίνει.. Δεν θα αναφερθώ σε εμπειρίες με λεπτομέρειες δικές μου η άλλων.

Σε εμένα είχε συμβεί το αντίθετο, η κοπέλα μου απέκτησε "πρόβλημα" όπως το περιγράφεις και το ψάξαμε μαζί. Με γιατρούς και μάγισσες ήταν ένα λάθος. Η εκκλησία μας έφερε ποιο κοντά και πιστέψαμε σε ένα πράγμα μόνο..

Την δύναμη της Ειλικρίνειας, που συμπαρέσυρε μαζί την αγάπη, την ΠΊΣΤΗ στον εαυτό μας, και το ποιο σημαντικό τον διωγμό του φόβου οτι ο άλλος με πολεμαει με μάγια 'να του γιρίσουν πίσω'....

μαζί με όλα αυτά, ένας πνευματικός που δεν πουλάει πνεύμα, και να είναι καλλιεργημένος.... υπάρχουν και δεν είναι δύσκολο να βρεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.