Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-07, 16:44
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή Malleus Maleficarum: Η Δίκη των "Γυναικών"

Ενα απο τα πιο δημοφιλη βιβλια που επηρεασαν το Μεσαιωνικο Κοσμο και εστειλαν στο θανατο χιλιαδες γυναικες ηταν το Malleus Maleficarum: The Hammer of Witches (Το Σφυρί των Μαγισσών). Γράφτηκε το 1484 απο τους Δομινικανούς ιεροεξεταστές James Sprenger και Henry Kramer κατω απο την εγκριση του Πάπα Ιννοκέντιου Η'.

Αυτο το φρικιαστικο, επιτρεψτε μου τον ορο, βιβλιο κατηγορει εμμεσως πλην σαφως ολες τις γυναικες. Συμφωνα με τα "τεκμηριωμενα" λεγομενα των συγγραφεων οι γυναικες απο τη φυση τους εχουν μια ταση προς τις προκαταληψεις και τη μαγεια.

Για να γινω πιο συγκεκριμενη παρεθετω καποια αποσπασματα απο το κεφαλαιο οπου οι συγγραφεις προσαπαθουν να δειξουν γιατι οι γυναικες ειναι πιο επηρρεπεις στη μαγεια.

"Τώρα για τη κακια των γυναικων στο κείμενο 'Ecclesiasticus xxv' αναφέρει ότι:Δεν υπάρχει κεφάλι πάνω από το κεφάλι του ερπετού και δεν υπάρχει οργή πάνω από την οργή της γυναίκας. Θα προτιμουσα να αναμετρηθω με ενα λιονταρι και ενα δρακο παρα να ανοιξω σπιτικο με μια κακια γυναικα.[...]Ολη η κακια του κοσμου δεν ειναι τιποτα μπροστα στη κακια μιας γυναικας."

Και το κειμενο συνεχιζει κανοντας αναφορα στον Ιωαννη το Χρυσοστομο, ο οποιος αναφερει οτι: "Δεν ειναι φρονιμο να παντρευεστε.Τι άλλο είναι η γυναίκα από εχθρός, τιμωρία από την οποία δεν μπορείς να δραπετεύσεις, ένα αναγκαίο κακό, ένας φυσικός εχθρός, μια επιθυμητή καταστροφή, ένας τοπικός κίνδυνος, ένα κακό της φύσης βαμμένο με χαριτωμένα χρώματα;"

Για να ισχυροποιησουν ακομα περισσοτερο την αποψη τους περι της φαυλοτητας του γυναικειου φυλου, τονιζουν οτι η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας της γυναικας, ολων των γυναικων δηλαδη, φαινεται και απο την ιδια την ετυμολογια της λεξης γυναικα που στα λατινικα ειναι femina, οπου fe=πιστη και mina>minus=μειον.

Αυτο που μου προξενησε εκπληξη και οργη δεν ειναι οτι ενα τετοιο κειμενο γραφτηκε. Το πιο εξοργιστικο ειναι οτι αποτελεσε για αιωνες ιερο κειμενο της Καθολικης εκκλησιας, μεχρι τουλαχιστον και το 1834, οπου επισημα διαλυθηκε η Ιερα Εξεταση και οτι οδηγησε σε μια πραγματικη γενοκτονια με ασπιδα το ονομα του ιδιου του Χριστου. Το κειμενο αυτο αποτελει αναμφιβολα μια ακομη μελανη σελιδα, απο τις χιλιαδες, της Καθολικης Εκκλησιας. Ειναι μαλιστα και μια τρανη αποδειξη για το ρολο που ειχε και μαλλον εξακολουθει να εχει η γυναικα μεσα στην χριστιανικη εκκλησια. Ειναι δυνατον ακομα, δυο χιλιαδες χρονια μετα απο την εμφανιση του Χριστου και τη συσταση της Εκκλησιας, οι γυναικες να αντιμετωπιζονται -κυριως μεσα στο σωμα και τις διδαχες της Εκκλησιας- ως οι φορεις του προπατορικου αμαρτηματος και να χρεωνονται ενα παμπαλαιο παραμυθακι που βολευε τη πατριαρχικη Ιουδαϊκη κοινωνια;

Ανοιξα αυτο το θεμα με αφορμη το βιβλιο αυτο. Θα μπορουσαμε εδω αν θελετε να συζητησουμε πιο γενικα το ρολο της γυναικας στην Εκκλησια, οπως αυτη παρουσιαζεται μεσα απο τα ιερα κειμενα η ακομα και τις αντιληψεις τις Εκκλησιας. Με αυτο το ποστ δε θελω να προσβαλλω κανεναν Χριστιανο, Ορθοδοξο η Καθολικο, αφου, κατα τη γνωμη μου, η πιστη δε πρεπει με κανενα τροπο να συγχεεται με τις εκαστοτε ιερατικες αρχες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg witch hunting.jpg (4,9 KB, 122 εμφανίσεις)
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-07, 12:13
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
"Τώρα για τη κακια των γυναικων στο κείμενο 'Ecclesiasticus xxv' αναφέρει ότι:Δεν υπάρχει κεφάλι πάνω από το κεφάλι του ερπετού και δεν υπάρχει οργή πάνω από την οργή της γυναίκας. Θα προτιμουσα να αναμετρηθω με ενα λιονταρι και ενα δρακο παρα να ανοιξω σπιτικο με μια κακια γυναικα.[...]Ολη η κακια του κοσμου δεν ειναι τιποτα μπροστα στη κακια μιας γυναικας."
Έχεις ακούσει την φράση "hell hath no fury like a woman scorned" ? Πές μου ότι έχει άδικο....

Ξέρεις ότι μετά από το κομμάτι που αναφέρεις γράφει το εξής: But for good women there is so much praise, that we read that they have brought beatitude to men, and have saved nations, lands, and cities; as is clear in the case of Judith, Debbora, and Esther. See also I Corinthians vii: If a woman hath a husband that believeth not, let her not leave him. For the unbelieving husband is sanctified by the believing wife. And Ecclesiasticus xxvi: Blessed is the man who has a virtuous wife, for the number of his days shell be doubled. And throughout that chapter much high praise is spoken of the excellence of good women; as also in the last chapter of Proverbs concerning a virtuous woman.

Παράθεση:
Και το κειμενο συνεχιζει κανοντας αναφορα στον Ιωαννη το Χρυσοστομο, ο οποιος αναφερει οτι: "Δεν ειναι φρονιμο να παντρευεστε.Τι άλλο είναι η γυναίκα από εχθρός, τιμωρία από την οποία δεν μπορείς να δραπετεύσεις, ένα αναγκαίο κακό, ένας φυσικός εχθρός, μια επιθυμητή καταστροφή, ένας τοπικός κίνδυνος, ένα κακό της φύσης βαμμένο με χαριτωμένα χρώματα;"
και συνεχίζει το κείμενο: Therefore if it be a sin to divorce her when she ought to be kept, it is indeed a necessary torture; for either we commit adultery by divorcing her, or we must endure daily strife. Cicero in his second book of The Rhetorics says: The many lusts of men lead them into one sin, but the lust of women leads them into all sins; for the root of all woman's vices is avarice. And Seneca says in his Tragedies: A woman either loves or hates; there is no third grade.

Πες μου πού κάνουν λάθος ο Κικέρων και ο Σένεκας. Πρακτικά φωτογραφίζουν το γυναικείο φύλο.

Παράθεση:
Για να ισχυροποιησουν ακομα περισσοτερο την αποψη τους περι της φαυλοτητας του γυναικειου φυλου, τονιζουν οτι η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας της γυναικας, ολων των γυναικων δηλαδη, φαινεται και απο την ιδια την ετυμολογια της λεξης γυναικα που στα λατινικα ειναι femina, οπου fe=πιστη και mina>minus=μειον.
Αυτό είναι κατασκευασμένο από αυτούς. Η ετυμολογία της λέξης είναι διαφορετική προφανώς.

Παράθεση:
Αυτο που μου προξενησε εκπληξη και οργη δεν ειναι οτι ενα τετοιο κειμενο γραφτηκε. Το πιο εξοργιστικο ειναι οτι αποτελεσε για αιωνες ιερο κειμενο της Καθολικης εκκλησιας, μεχρι τουλαχιστον και το 1834, οπου επισημα διαλυθηκε η Ιερα Εξεταση και οτι οδηγησε σε μια πραγματικη γενοκτονια με ασπιδα το ονομα του ιδιου του Χριστου. Το κειμενο αυτο αποτελει αναμφιβολα μια ακομη μελανη σελιδα, απο τις χιλιαδες, της Καθολικης Εκκλησιας. Ειναι μαλιστα και μια τρανη αποδειξη για το ρολο που ειχε και μαλλον εξακολουθει να εχει η γυναικα μεσα στην χριστιανικη εκκλησια. Ειναι δυνατον ακομα, δυο χιλιαδες χρονια μετα απο την εμφανιση του Χριστου και τη συσταση της Εκκλησιας, οι γυναικες να αντιμετωπιζονται -κυριως μεσα στο σωμα και τις διδαχες της Εκκλησιας- ως οι φορεις του προπατορικου αμαρτηματος και να χρεωνονται ενα παμπαλαιο παραμυθακι που βολευε τη πατριαρχικη Ιουδαϊκη κοινωνια;
Καταρχάς είναι λάθος να το θεωρείς ιερό κείμενο της ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας. Δεν ήταν. Μάλιστα ο συγγραφέας του βιβλίου προσπάθησε να διεξάγει μια δίκη στο Ινσμπρουκ και ο τοπικός επίσκοπος δεν τον άφησε λέγοντας χαρακτηριστικά ότι ο διάβολος δεν ήταν μέσα στις μάγισες αλλά στον ίδιο τον συγγραφέα. Εννοείται ότι κανείς δεν καταδικάστηκε σε εκείνη την δίκη. Δες αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα Σελίδα

Επίσης θα πρέπει να αναλογιστείς και τις συνθήκες που επικρατούσαν στην μεσαιωνική ευρώπη εκείνη την εποχή, για να καταλάβεις πλήρως τους λόγους που δημιουργήθηκε αυτό το εγχειρίδιο.

Η Ευρώπη εκείνη την εποχή μόλις είχε αρχίσει να συνέρχεται από την Βουβωνική πανώλη, από συνεχόμενη έλλειψη τροφίμων και από τις συνεχόμενες αναταραχές που προκαλούσαν οι παραπάνω ελλείψεις. Αν αναλογιστείς ότι δεν υπήρχε καμμία επιστημονική γνώση εκείνη την εποχή και δεν μπορούσαν να αντιληφθούν τί προκαλούσε αυτά τα φαινόμενα τότε αντιλαμβάνεσαι ότι θεωρούσαν ότι έφταιγε κάτι που έκαναν και θύμωσαν τον Θεό. Μερικοί εκμεταλλεύθηκαν αυτή την κατάσταση και ξεκίνησαν διωγμούς ισχυρών (οικονομικά) κοινωνικών ομάδων με σκοπό να προσποριστούν τα χρήματά τους.

Είναι προφανές ότι μια τέτοια εκστρατεία ενάντια σε αιρετικούς (γιατί κάηκαν και πολλοί άντρες άσχετα τί λέει το malleus maleficarum για γυναίκες) ήταν βούτυρο στο ψωμί των κυρίων...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-07, 13:01
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Έχεις ακούσει την φράση "hell hath no fury like a woman scorned" ? Πές μου ότι έχει άδικο....
Μάλλον σ'αυτο το σημειο θα διαφωνησω γιατι πιστευω οτι και ενας ανδρας αν οργιστει με κατι μπορει να εκδικηθει με τον ιδιο και ακομα χειροτερο τροπο. Μη ξεχνας ομως οτι αυτη η πεποιθηση σχετικα με την οργη των γυναικων αποτελει πολυ παλια αντιληψη, που προερχεται απο τα μεσαιωνικα χρονια. Εκεινα τα χρονια, οπως σωστα αναφερεις και εσυ R-b-t3r και προσωπικα με βρισκεις απολυτα συμφωνη, τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα. Οι γυναικες δεν διεθεταν καμια κοινωνικη δυναμη, αφου οπως ειναι γνωστο, βρισκονταν κατω απο την εξουσια των ανδρων. Ετσι ειναι φυσικο, κατα τη γνωμη μου παντα, να εβρισκαν αλλους τροπους, ισως πιο ακραιους, για να αμυνθουν και να προστατευτουν απο καποιες καταστασεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ξέρεις ότι μετά από το κομμάτι που αναφέρεις γράφει το εξής: But for good women there is so much praise, that we read that they have brought beatitude to men, and have saved nations, lands, and cities; as is clear in the case of Judith, Debbora, and Esther. See also I Corinthians vii: If a woman hath a husband that believeth not, let her not leave him. For the unbelieving husband is sanctified by the believing wife. And Ecclesiasticus xxvi: Blessed is the man who has a virtuous wife, for the number of his days shell be doubled. And throughout that chapter much high praise is spoken of the excellence of good women; as also in the last chapter of Proverbs concerning a virtuous woman.
Το εχω διαβασει και το υπολοιπο κειμενο και οντως παρουσιαζει μια αλλη εικονα για τις γυναικες, η οποια, ομως, ειναι καπως επιφανειακη και να 'χαμε να λεγαμε ,καθως αμεσως μετα αναφερει το εξης ακραιο που παραθετεις και εσυ:The many lusts of men lead them into one sin, but the lust of women leads them into all sins; for the root of all woman's vices is avarice. And Seneca says in his Tragedies: A woman either loves or hates; there is no third grade.

Οταν μιλησα για ιερο κειμενο παρελειψα τα εισαγωγικα. Με τον ορο "ιερο κειμενο" δεν αναφερω βεβαια οτι ειναι ισαξιο του Ευαγγελιου η των αλλων Πατερικων Κειμενων. Αλλα απ'τη στιγμη που καποτε ενας Παπας το δεχτηκε και το χρησιμοποιησε, με βαση το περιβοητο "Αλαθητο", αυτο το κειμενο καποια στιγμη αποτελεσε μερος του Εκκλησιαστικου Δογματος.

Βεβαια, το θεμα δεν ειναι ενα κειμενο που γραφτηκε το 1484 και δε θα ηθελα να σταθω εκει. Απλα ειναι η αφορμη να αναφερω καποιες σκεψεις πανω στη σταση που κραταει η Εκκλησια απεναντι στο γυναικειο φυλο ακομα και σημερα. Για να δειξω τι εννοω θα παραθεσω καποια παραδειγματα. Πρωτον, οι γυναικες "απαγορευεται" να μπουν μεσα στο Ιερο της Εκκλησιας γιατι θεωρουνται κατα την παραδοση μολυσμενες. Δευτερον, κατα τις μερες της εμμηνου ρυσης "απαγορευεται" να φιλησουν τις εικονες επειδη παλι θεωρουνται ακαθαρτες. Σιγουρα, αυτες ειναι αντιληψεις με τις οποιες μεγαλωσαν πολλα κοριτσια και που τις ακουσαν απο τις ιδιες τις μητερες τους η τις γιαγιαδες τους. Χωρια το γεγονος οτι οι γυναικες δεν εχουν καμια θεση στην ιεραρχια της Εκκλησιας ακομα και σημερα.

Ενταξει, σημερα τουλαχιστον δε σκοτωνουν γυναικες. Μαλλον, τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να αισθανομαστε τυχερες...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-07, 13:38
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οταν μιλησα για ιερο κειμενο παρελειψα τα εισαγωγικα. Με τον ορο "ιερο κειμενο" δεν αναφερω βεβαια οτι ειναι ισαξιο του Ευαγγελιου η των αλλων Πατερικων Κειμενων. Αλλα απ'τη στιγμη που καποτε ενας Παπας το δεχτηκε και το χρησιμοποιησε, με βαση το περιβοητο "Αλαθητο", αυτο το κειμενο καποια στιγμη αποτελεσε μερος του Εκκλησιαστικου Δογματος.
Γιατί κοριτσάκι μου δεν διάβασες την σελίδα που σου παρέθεσα?
Εκεί λέει ότι ο πάπας έδωσε την έγκρισή του στην συγγραφή του κειμένου και όχι στην τελική του μορφή. Επιπλέον λέει ότι η σύνοδος των καρδιναλίων το απέρριψε στην τελική του μορφή και ότι οι ιεροεξεταστές στην ουσία ποτέ δεν το χρησιμοποίησαν, αλλά το "αξιοποίησαν" κάποια πολιτικά δικαστήρια.

Παράθεση:
Ενταξει, σημερα τουλαχιστον δε σκοτωνουν γυναικες. Μαλλον, τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να αισθανομαστε τυχερες...
Στην ουσία είστε γιατί κατά μια έννοια έχετε περισσότερα δικαιώματα από μας...
Θέλετε ισότητα ανάμεσα στους άνδρες και τις γυναίκες μόνο που σύντομα θα την ζητάμε εμείς έτσι όπως πάει!

Παράθεση:
Απλα ειναι η αφορμη να αναφερω καποιες σκεψεις πανω στη σταση που κραταει η Εκκλησια απεναντι στο γυναικειο φυλο ακομα και σημερα. Για να δειξω τι εννοω θα παραθεσω καποια παραδειγματα. Πρωτον, οι γυναικες "απαγορευεται" να μπουν μεσα στο Ιερο της Εκκλησιας γιατι θεωρουνται κατα την παραδοση μολυσμενες. Δευτερον, κατα τις μερες της εμμηνου ρυσης "απαγορευεται" να φιλησουν τις εικονες επειδη παλι θεωρουνται ακαθαρτες. Σιγουρα, αυτες ειναι αντιληψεις με τις οποιες μεγαλωσαν πολλα κοριτσια και που τις ακουσαν απο τις ιδιες τις μητερες τους η τις γιαγιαδες τους.
Πρέπει να έχει σχέση με την ροή του αίματος (αιμοραγία της περιόδου) αλλά δεν μπορώ να σου πώ γιατί δεν ξέρω με βεβαιότητα. Προφανώς δεν είστε ακάθαρτες ως πλάσματα.

Παράθεση:
Χωρια το γεγονος οτι οι γυναικες δεν εχουν καμια θεση στην ιεραρχια της Εκκλησιας ακομα και σημερα.
Θα γίνω λιγάκι γραφικός εδώ αλλά η εκκλησία έχει απόλυτο δίκιο. Το γραφικό μέρος ακολουθεί: Η διαφορά βρίσκεται στον τρόπο που χειρίζεσαι την "ενέργεια" (πες το όπως θες Κι, πράνα, πεμπτουσία, κτλ). Μια γυναίκα χειρίζεται την θεία δύναμη μαζικά και χωρίς έλεγχο ενώ ένας άνδρας μπορεί να χειριστεί μικρότερη ποσότητα αλλά έχει απόλυτο έλεγχο πάνω της.

Τώρα αν δεν πιστεύεις σε ύπαρξη τέτοιων δυνάμεων, πες ότι διάβασες ένα παραμυθάκι. Πάντως σε διαβεβαιώ ότι και εμένα θα μου φαινόταν τραβηγμένα πρίν από μερικά χρόνια αλλά όψονται κάποια περιστατικά....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 09-01-07 στις 13:40
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-07, 14:02
cult Ο χρήστης cult δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Και αυτο το βιβλιαρακι με τις κατασκοτεινες ιδεες που βοηθησε στην εξοντωση χιλιαδων,το διαφημιζει ο Λιακο με τυμπανοκρουσιες,ως κατι που περιεχει αληθειες....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-07, 14:15
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ρε παιδιά αυτο το κείμενο παρουσιάζει για πρότυπα γυναικών την Ιουδήθ και την Εσθήρ!Έτσι δυσφημίζει ακόμα περισσότερο τις γυναίκες!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 09-01-07 στις 14:16
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-07, 14:27
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Γιατί κάτι μου λέει ότι ξεφύγαμε τελείως από το θέμα; Δε λέω, έχει πολυ ενδιαφέρον το αν ο Χριστιανισμός έχει πολύ "στενές σχέσεις" με το Μιθραισμό ή με οποιαδήποτε άλλη θρησκεία και είναι ένα θέμα που και εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει. Μόνο που όταν άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα πιο πολύ να γίνει μια συζήτηση γύρω από το Malleus Maleficarum και τις λοιπές προεκτάσεις του...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-07, 07:56
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
melian:Γιατί κάτι μου λέει ότι ξεφύγαμε τελείως από το θέμα; Δε λέω, έχει πολυ ενδιαφέρον το αν ο Χριστιανισμός έχει πολύ "στενές σχέσεις" με το Μιθραισμό ή με οποιαδήποτε άλλη θρησκεία και είναι ένα θέμα που και εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει. Μόνο που όταν άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα πιο πολύ να γίνει μια συζήτηση γύρω από το Malleus Maleficarum και τις λοιπές προεκτάσεις του...
Έχεις δίκιο και συγνώμη ... πραγματικά τα τελευταία μυνήματα δέν έχουν καμιά σχέση με το περιεχόμενο του θέματος.
Με την ευκαιρία να πώ και την δική μου άποψη :
ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΕΤΡΩΠΑΙΚΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΗΚΑ.
Κουφό έ?? ... και όμως ισχύει!!!
Η Καθολική εκκλησία για πολλούς αιώνες με την ιερά εξέταση σε εφαρμογή, είχε γίνει ένα κακό αντίγραφο του χριστιανισμού, η χειρότερη μινιατούρα του. Με κανέναν τρόπο δέν μπορούμε να πούμε οτι οι περισσότεροι απο αυτούς τους ανθρώπους ήταν χριστιανοί.
Η ιερά εξέταση ήταν το μεγαλύτερο εμπόδιο σε οποιαδήποτε επιστημονική πρόοδο σε μιά περιοχή που δέν είχε σοβαρά προβλήματα να την πραγματοποιήσει (η Ορθοδοξία ώς γνωστό ήταν υπο Τουρκική κατοχή). Με την κατάργηση της στις αρχές του 19ου αιώνα η διαφορά προς το καλύτερο έγινε πασιφανέστατη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-10, 23:28
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Thumbs up

Αν και χρόνια αργότερα θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου καθώς και θα ήθελα να συνεχιστεί η συζήτηση μιας και δεν ακούστηκαν πολλές απόψεις!

Γενικά εξοργίζομαι με κάθε μορφή σεξισμού από οπουδήποτε και αν προέρχεται!

Οι προκαταλήψεις-ας μου επιτραπεί ο όρος- που γνωρίζω είναι οι εξής:

α)το κλασσικό με την έμμηνο ρύση!!για να μην πω γραφικό!Τις ημέρες αυτές απαγορεύεται η γυναίκα να μεταλάβει, να φιλήσει εικόνα και υπάρχουν και φανατικές-κυρίως γιαγιάδες- που λένε πως απαγορεύεται και η είσοδος στην εκκλησία(σιγά την απώλεια λεω εγώ)!!

Ας απαντήσει κάποιος της εκκλησίας για ποιό λόγο γίνεται αυτό!!Θεωρείται κακό το οτι η γυναίκα αιμοραγει?Πράγμα το οποίο είναι φυσικό αφού με βάση τον χριστιανισμό ο θεος μας έπλασε και μας τις δύστυχες?Ας μου αναφέρει κάποιος της εκκλησίας τι ακριβώς έχει πει ο Χριστος για την απαγόρευση!Είναι δυνατόν να στερεί από τα τέκνα του το σώμα και το αίμα του με αιτία μια φυσική λειτουργία?

β)αν και δεν έχω καταλήξει αν πιστεύω ακόμα στον θεό του χριστιανισμού, θεωρώ το Άγιο Όρος μαγευτικό τόπο,από φωτογραφίες βέβαια μιας και επειδή είμαι γυναίκα απαγορεύεται φυσικά να πάω!

Αυτό γιατί?Έχω ακούσει τα απίστευτα!Έχω ακούσει την δικαιολογία ότι επισκέφτηκε το μέρος η Παναγία και μαγεύτικε τόσο που ήθελε να είναι η μόνη γυναίκα που πήγε εκεί!Λίγο εγωκεντρικό δεν νομίζετε?

Επίσης σε εκπομπή-νομίζω ήταν οι 'Πρωταγωνιστές'-ακουσα τους μοναχούς του Όρους να αναφέρουν πως απαγορεύεται η είσοδος στις γυναίκες διότι μπορεί να σκανδαλιστούν οι ίδιοι αν αυτές κυκλοφορούν και προκαλούν!

Και αντιλέγω εγώ:νομίζω πως κάποιος φαίνεται δυνατός όταν βρίσκεται μπροστά στον πειρασμό αλλά δεν υποκείπτει και στην τελική δεν νομίζω πως η γυναίκες θα έτρεχαν μέχρι το Άγιο Όρος με σκοπό να αποπλανήσουν τους μοναχούς!!Με τους κοσμικούς ικανοποιούνται όλες οι ανάγκες!!

Δεν θα συνεχίσω με το θέμα των μοναχών γιατί θα εξοργιστώ και θα περάσω σε χαρακτηρισμούς που δεν αρμόζουν στην σοβαρότητα του φόρουμ και τη δική μου!

γ)οι γυναίκες δεν γίνονται ιέρειες και απαγορεύεται να μπουν στο ιερό!Την παπαδιά βέβαια την έχω δει μικρή πολλές φορές να μπαίνει!Πραγματικά δεν γνωρίζω για ποιό λόγο!

Τα παραπάνω θεωρώ και εγώ πως οφείλονται αποκλειστικά στο πατριαρχικό πρότυπο το οποίο φυσικά περιθωριοποιεί τις γυναίκες από τα εκκλησιαστικά γίγνεσθαι-άλλο ένα σημάδι είναι ο γυναικωνίτης- και δεν πιστεύω πως υπάρχουν σαφείς 'οδηγίες' απ'ο το θεό!

Και αν κάποιος αντιτάξει τα λεγόμενά μου με χωρία από την Παλαιά και Καινή Διαθήκη... απαντώ ότι γράφτηκαν από ανθρώπους και συγκεκριμένα άντρες σε εποχές με πατριαρχικές κοινωνίες!!

Επίσης αναρωτιέμαι οι Απόστολοι γιατί ήταν όλοι άντρες...?

Φιλικά
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-10, 16:02
Το avatar του χρήστη panoramix
panoramix Ο χρήστης panoramix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μα ολόκληρη η δομή του χριστιανισμού είναι εγωκεντρική... άρα δεν είναι για τα ελεύθερα μυαλά...
__________________
Το χειρότερο είναι η πολυκοσμική μοναξιά:ro lleyes:
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.