Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Αποστολές - Ομάδα Πυθέας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 22:01
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Thumbs up Αποστολή στην Αργολίδα

Σημερα εκανα πραγματικοτητα μια επιθυμια αρκετων ετων. Επισκεφτηκα για πρωτη φορα το νομο Αργολιδας και περιηγηθηκα σε αρκετους (οχι ολους!) αρχαιολογικους τοπους. Ξερετε στην αρχαιοτητα το να καταγεσαι απο το Αργος ηταν μεγαλη τιμη. Απο εκει ξεκινησαν οι Αργοναυτες, απο εκει καταγοταν ο Ηρακλης, λεγεται δε οτι το Αργος αποτελουσε την παλαιοτερη ανθρωπινη πολη στον τοτε γνωστο κοσμο. Ο αρχαιολογικος πλουτος του νομου ξεπερνα καθε προσδοκια για τον επισκεπτη. Θα αρκεστω σε μολις 8 φωτογραφιες απο την επισκεψη μας αυτη, μιας και ο... "Αργειος" Μιχαλης που μας συντροφευσε(μαζι με την Αντωνια), ετοιμαζει ηδη μεγαλο αφιερωμα για την ιστοσελιδα της Πυθεας που θα περιλαμβανει ολες τις αρχαιολογικες τοποθεσιες και τοπους μυστηριου του νομου.

Ξεκινω λοιπον:


Το θεατρο της Επιδαυρου με τις 12.000 θεσεις. Αν και εχω επισκεφτει το χωρητικοτητας 20.000 θεσεων θεατρο της Εφεσσου (βλ. Αποστολη της ΚΑΠΑ στην Ιωνιας της Μ. Ασιας στο explorers.gr) οφειλω να παραδεχτω οτι τοσο η ακουστικη οσο και η αρχιτεκτονικη του το κανουν πολυ πιο επιβλητικο.



Αποψη του θεατρου απο το ψηλοτερο σημειο του. Κατω και αριστερα ισα που διακρινονται ο Μιχαλης με την Αντωνια που με συντροφευσαν σε αυτη την αποστολη.




Το εκθεμα που τραβηξε περισσοτερο την προσοχη μου μεσα στο μουσειο της Επιδαυρου. Ο Ασκληπιος με το ιερο του ζωο, το φιδι.





Εντυπωσιακο και το σταδιο της Επιδαυρου, αν και ομολογουμεωνς δεν βρισκεται και στην καλυτερη κατασταση....
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 24-02-07 στις 22:12
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-07, 22:09
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή



Αποψη απο το Ασκληπιειο της Επιδαυρου. Χωρις υπερβολες, η αποθεωση της αισθησης θετικης ενεργειας!



Επισκεφτηκαμε το εκκλησακι της Ζωοδοχου πηγης 6 περιπου χιλιομετρα εξω απο το Αργος. Βρισκεται μεσα σε σπηλαιο και διαθετει ιερο αγιασμα. Λογικα καποτε ηταν τοπος λατρειας των Νυμφων. Στη φωτογραφια διακρινεται ενας παραξενος βραχος που κρεμεται στη κυριολεξια απο το ταβανι και σταματα μολις λιγα εκατοστα απο το εδαφος! Εντυπωσιακο θεαμα πραγματικα. Οι πιστοι σερνονται απο κατω για "το καλο" καθε φορα που εορταζει η μονη.



Να και η θρυλικη Πυραμιδα του Ελληνικου. Πυραμιδα με κεφαλαιο και οχι πυραμιδοειδες ή αλλου ειδους κατασκευασμα.. Ειναι πολυ πιο μεγαλη και πολυ πιο εντυπωσιακη απο οσο την περιμενα. Βλεποντας την κανεις απο κοντα, παρατηρωντας το μεγεθος των λιθων και την τεχνοτροπια, θα θεωρησει πραγματικα για γελια την προσπαθεια των κυριων του υπουργειου να την βγαλουν του 300 π.χ(με βαση αγγεια που βρεθηκαν μεσα και οχι το ιδιο το υλικο κατασκευης της!!!), αδιαφορωντας για τις μετρησεις Λυριτζη που δειχνουν πριν το 2600(αρα και πριν απο την κατασκευη των Αιγυπτιακων).




Το πισω μερος της πυραμιδας. Εντυπωσιακη η λαξευση του μεγαλιθικου αυτου μνημειου!


Παρτε και μια γευση για το τι εστι πυραμιδα του Ελληνικου. Δε γνωριζω εαν υπαρχει αναλογο βιντεακι στο διαδικτυο: http://www.youtube.com/watch?v=UCcjW7m8w0w



Υ.Γ Αξιζει να αναφερω πως εκτος απο ολα τα παραπανω, περιηγηθηκαμε σε ιστορικα κτιρια του Ναυπλιου και σε αρχαιολογικα αξιοθεατα του Αργους με σημαντικοτερο το ιερο του Απολλωνα Δειραδιωτη και της Αθηνας Οξυδερκους.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 24-02-07 στις 22:42
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 00:28
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το βιντεάκι από την Πυραμίδα.

Πήγατε Μυκήνες; Λέει τα μέγιστα... Ειδικά η πύλη των λεόντων είναι όλα τα λεφτά! Στην εκκλησίτσα της Ζωοδόχου δεν έχω πάει οπότε θα περιμένω με αρκετή αγωνία να δω περισσότερες φωτό. Νομίζω ότι το άρθρο στο explorers θα μας ανταμείψει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 01:45
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πήρατε μια μικρή γεύση από το ταξίδι - αστραπή στην Αργολίδα και, όπως ήδη αναφέρθηκε, θα παρουσιάσω στην κοινότητα τον πλήρη οδηγό περιήγησης στην Αργολίδα, που θα περιλαμβάνει τους αρχαιολογικούς και ιστορικούς χώρους, το σύνολο της μεταφυσικής δραστηριότητας που έχει υποπέσει στην αντίληψή μου από την ευρύτερη περιοχή, καθώς και κάθε άλλου είδους πληροφορία για τον επίδοξο ταξιδευτή στην αργολική γη, τόπο πανάρχαιο και ιστορικό, όπως διαπίστωσαν ο Μηνάς και η Αντωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-07, 12:16
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

Wow …!!!
Πολύ ωραία αποστολή .
Πάντα τέτοια παιδία ...
Και ακόμη καλύτερα βέβαια ....


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-07, 09:23
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Δυστυχώς έχω πάει μόνο στο Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και στις Μυκήνες, αρκετά μικρός 6-7 ετών.

Η αίσθηση ειδικά στις Μυκήνες με την ψιλή και απαλή βροχή, τη μαυρίλα και το ελαφρύ αεράκι ήταν μαγευτική.

Συγχαρητήρια για το θέμα!

Αχχχχχ..... ταξίδεψα πάλι.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Σας παρουσιάσαμε μια ελάχιστη μόνο γεύση από αυτό που θα ακολουθήσει ως αποστολή, μιας και η ιστορικότητα και το πλήθος των μνημείων, παραδόσεων, ιστοριών που συνοδεύουν ολόκληρο το νομό, είναι τεράστιο αφενός και αφετέρου δεν είχαμε το χρόνο να περιηγηθούμε σε κάθε αξιοθέατο της περιοχής. Πιστεύω πως το πλήρες άρθρο θα ικανοποιήσει τον κάθε είδους αναγνώστη και θα καλύψει σε ικανό βαθμό τα ενδιαφέροντά του.

Δεδομένου του όγκου ενός τέτοιου εγχειρήματος, η αποστολή θα δημοσιευθείλίγο καιρό αργότερα, οπότε έως τότε, δέχομαι παραγγελίες για το τι θα ήθελε ο καθένας από εσάς να παρατεθεί στην αποστολή...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-07, 19:03
Ελευθερος Νους Ο χρήστης Ελευθερος Νους δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Πραγματικά αυτές οι περιηγήσεις στα ιστορικά μας μνημεία είναι ό,τι πιο ωραίο...
Κι εγώ από την πλευρά της μητέρας μου κατάγομαι από Αργολίδα και ως εκ τούτου έχω επισκεφτεί σχεδόν όλα τα αρχαιολογικά μνημεία του νομού.
Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ τακτικά το site και μου διέφυγε η πρόθεσή σας για μια τέτοια περιήγηση.

Την πυραμίδα του Ελληνικού την επισκέφτηκα πριν λίγα χρόνια και δεν την είδα σε καλή κατάσταση...δεν ξέρω τι είδατε εσείς τώρα.

Στην Επίδαυρο, ένα πραγματικά μαγευτικό χώρο, έχω παρακολουθήσει πολλές παραστάσεις. Είναι κάτι το υποβλητικό. Δεν έχω όμως εξερευνήσει το Ασκληπιείο.

Υπάρχουν αναρίθμητοι χώροι ενδιαφέροντος σε όλο το νομό.

Στη Λέρνα με την "αμέτρητου βάθους" λίμνη και το νεολιθικό οικισμό.

Στο Άργος, όπου αν επιχειρήσεις οπουδήποτε να σκάψεις θα βρεις αρχαία(εκεί πρέπει να έχουν θαφτεί πολλά αρχαία για να χτιστούν σύγχρονα σπίτια). Στο αρχαίο του θέατρο γίνονται παραστάσεις τα τελευταία χρόνια.

Στην Τίρυνθα με τα Κυκλώπεια τείχη.

Στις πολύχρυσες Μυκήνες.

Ακόμα στο παλαιολιθικό σπήλαιο Φράγχθι στην Ερμιονίδα.

Παρακαλώ το Μιχάλη που έχει την ευθύνη, να αναδείξει τον αρχαιολογικό χάρτη της περιοχής όσο λεπτομερέστερα μπορεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθερος Νους : 14-03-07 στις 19:04
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθερος Νους
Παρακαλώ το Μιχάλη που έχει την ευθύνη, να αναδείξει τον αρχαιολογικό χάρτη της περιοχής όσο λεπτομερέστερα μπορεί...
Η ανάδειξη του αρχαιολογικού χάρτη της περιοχής θα έπρεπε να αφορά περισσότερο τους επίσημους φορείς. Επειδή όμως, σε ότι αφορά το Άργος τουλάχιστον, κάτι τέτοιο δεν γίνεται στο βαθμό που θα άξιζε σε μια τόσο ιστορική περιοχή, θα το κάνουμε εμείς!! Θα δημοσιευθεί μια μεγάλης έκτασης αποστολή στην ευρύτερη περιοχή, την οποία ελπίζω να απολαύσετε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.