Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-03-09, 09:20
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Τώρα η περιοχή των ζώων ξεχώριζε σαν όαση μέσα στην έρημο. Τα δεντρίλια είχαν ξεπεράσει τα δυο μέτρα, η αγριάδα και τα χόρτα είχαν καλύψει τη μισή περιοχή και ανάμεσα ξεχώριζαν οι ψηλότερες κορφές των βολβών.

Ο Κωνσταντήν έκοψε ένα χορταράκι το έφερε στο στόμα και το δάγκωσε.
-Είναι το πρώτο μετά από…τότε, είπε η Μαίρη με συγκίνηση.
-Και είναι καλό, είπε ο Κωνσταντήν.
Πολλοί τον μιμήθηκαν, ένοιωσαν την αλυσίδα που ξεκινούσε από εκεί και γι’ αυτό έκοψαν σχεδόν με θρησκευτική κατάνυξη το νεογέννητο χόρτο.
Η Μαίρη φίλησε τη πράσινη κορυφούλα και τη σήκωσε ψηλά.
-Ορκίζομαι σε αυτό το χόρτο ότι θα κάνω τα πάντα για να μην κινδυνέψει ποτέ ξανά.
-Και εγώ ορκίζομαι, είπε ο Αλέξανδρος.
‘Και εγώ’, ‘και εγώ’, ‘και εγώ’, ο ένας μετά τον άλλον έκαναν τον όρκο τους και για πρώτη φορά ένοιωθαν ταυτισμένοι με τον πλανήτη που τους γέννησε και κατάλαβαν πόσο εγωιστικό είδος υπήρξαν.

Ο χώρος των ανθρώπων ήταν ευλογία στις καρδιές τους. Τα δεντρίλια ήταν σε συστάδες και άφηναν ένα ελεύθερο χώρο μπροστά στην είσοδο. Εσπεριδοειδή, καρποφόρα, μία ελιά και πολλά άλλα που θα τους εξασφάλιζε τροφή για όλες τις εποχές του χρόνου, αλλά και τα τρία έλατα που στόλιζαν τα Χριστούγεννα στην Ονειρούπολη. Οι κατάλληλοι για βρώση βολβοί ήταν τοποθετημένοι κατά μήκος του ρυακιού, οι καλλωπιστικοί ήταν διάσπαρτοι και τα μονοετή στο κέντρο του πετάλου του ρυακιού. Ο Γεωπόνος είχε φυτέψει τριανταφυλλιές, γιασεμί και νυχτολούλουδο,( φυτά που είχε φέρει στην Ονειρούπολη για προσωπική του ευχαρίστηση), κοντά στη σπηλιά.

-Καλώς, είπε ο Κωνσταντήν και κατευθύνθηκε στη σπηλιά.

Είχαν σκάψει και είχαν ανατινάξει μερικά πετρώματα, δημιούργησαν ένα χώρο που θα μπορούσε να φιλοξενεί γύρω στα 30 άτομα. Είχαν βαθουλώσει ένα σημείο κάπου 4 τετραγωνικά και το είχαν γεμίσει με άμμο. Εκεί πάνω θα κοιμόταν τα παιδιά. Σε ένα σημείο είχαν πολλές σανίδες που θα τις χρησιμοποιούσαν για τη φωτιά τον πρώτο χρόνο, μετά τα δέντρα θα μεγάλωναν αρκετά, θα έπαιρναν ξύλα από αυτά. και ο Κωνσταντήν ήλπιζε ότι θα ξέχναγαν τις σανίδες.

-Καλώς, είπε ο Βιολόγος, μπορούμε να αρχίσουμε.
-Μια στιγμή, φώναξε η Μαίρη και έκοψε στη μέση τους πανηγυρισμούς. Κωνσταντήν θέλω να πω κάποιες σκέψεις μου.
-Παρακαλώ, την ενθάρρυνε καλοσυνάτα.
-Κωνσταντήν, θα ήθελα να έχω κοντά τα παιδιά μου και όχι να τα χάσω μόλις γίνουν 6 μηνών, να είμαι η μάνα τους και όχι μόνο το…μπουκάλι που θα τα ταΐζει, όμως καταλαβαίνω ότι πρώτα είναι παιδιά αυτής της Γης και μετά παιδιά μου. Καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να έχουν τίποτα από τον πολιτισμό μας, για να δημιουργήσουν τα δικά τους αντικείμενα στις δικές τους ανάγκες αλλά και για να μην αναρωτηθούν τι έγιναν αυτοί που τα κατασκεύασαν. Όμως εμείς Κωνσταντήν; Τι θα κάνουμε εμείς στα υπόλοιπα 20, 30 χρόνια που θα ζήσουμε; Μας κάνει κακό να θυμόμαστε το παρελθόν και δεν έχουμε μέλλον, πώς θα ζούμε λοιπόν την καθημερινότητα μας. Τι θα μας κρατήσει μακριά από την παράνοια;

Η στάση των άλλων έδειχνε ότι είχαν κάνει τις ίδιες σκέψεις και ένοιωθαν το ίδιο.

-Κωνσταντήν, έχω ανάγκη να τα βλέπω. Θέλω να βάλουμε κάμερες.

Σε λίγα δευτερόλεπτα φαντάστηκαν τα παιδιά τους να τρέχουν, να παίζουν και να γελούν, να σκαρφαλώνουν στα δέντρα, να κολυμπούν, να μεγαλώνουν και αυτοί να μπορούν να τα βλέπουν…
‘Κάμερες’, φώναξαν, άλλοι ικετευτικά και άλλοι απαιτητικά.
-Θα τους βλέπουμε αλλά δεν θα μας βλέπουν, η παρατήρηση δεν θα είναι επέμβαση, πρόσθεσε με θέρμη η Οδοντίατρος.
-Καλώς, είπε ο Κωνσταντήν.

29
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-03-09, 10:30
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Η Μαίρη όταν μίλαγε με τις κούκλες της έλεγε ότι, όταν μεγαλώσει θα γίνει γιατρός και θα κάνει πολλά παιδιά. Αυτές την ρωτούσαν, τι θα απογίνουμε εμείς; Θα σας έχω πάντα μαζί μου, τις διαβεβαίωνε…

Όταν ήρθε στην Ονειρούπολη, μαζί με τα βιβλία της είχε φέρει και τις κούκλες που εγκατέστησε πρωτίστως στο κεφάλι του κρεβατιού της. Τώρα τις κοίταζε και ένοιωθε απελπιστικά έντονα την ανάγκη να πραγματοποιήσει και το δεύτερο σκέλος του κοριτσίστικου ονείρου. Ήθελε ένα δικό της παιδί. Δεν άντεχε στην ιδέα ότι μέσα στη μήτρα της θα μεγάλωνε ένα παιδί που η πιθανότητα να είναι δικό της θα ήταν μία στις οκτώ. και που ο πατέρας θα ήταν άγνωστος.

Καταλάβαινε την λογική του Κωνσταντήν. Τυχαίο σπέρμα θα γονιμοποιούσε τυχαίο ωάριο. Με την εξωσωματική γονιμοποίηση θα γεννούσαν όλες οι γυναίκες, πιθανό να υπήρχαν και δίδυμα. Τα νεογνά από τη πρώτη μέρα θα ήταν στη δικαιοδοσία του Κωνσταντήν και του Αλέξανδρου και η μητέρα δεν θα ήξερε πιο παιδί γέννησε . Έτσι ενώ όλοι θα ένοιωθαν ότι είχαν συμμετοχή, δεν θα μπορούσαν να ξέρουν σε ποιο παιδί ήταν γονέας, όντως τα παιδιά θα ήταν παιδιά όλων. Θα ήταν και ευκολότερος ο αποχωρισμός, άστραψε ξαφνικά η ιδέα μέσα της. Όχι, αυτή θα γεννούσε ένα παιδί που θα ήταν κομμάτι από τον εαυτό της και από συγκεκριμένο πατέρα. Θα έμενε πρώτη έγκυος και θα έκρυβε την εγκυμοσύνη της, με αυτό το προβάδισμα φανταζόταν ότι θα ξεχώριζε ο δικός της καρπός. Θα έκανε την ανταρσία της και ας ήταν δυσκολότερος ο αποχωρισμός. Θα το έβλεπε να μεγαλώνει…

Έκανε το μπάνιο της με επιμέλεια και φόρεσε ένα κοντό κόκκινο φορεματάκι, έβαλε από πάνω τη ιατρική της ρόμπα ξεκούμπωτη. Άφησε ελεύθερα τα μαλλιά της και κοίταξε το μπουκαλάκι με το άρωμα. Ο Κωνσταντήν τους είχε εξηγήσει ότι οι χημικές οσμές είναι συχνότητες που δύσκολα επεξεργάζεται το συκώτι, σήμερα όμως θα έκανε το λάθος, έβαλε δύο σταγόνες άρωμα πάνω στο μαλλιά της, πίσω από τα αυτιά. Ήταν έτοιμη να σαγηνεύσει τον πατέρα του παιδιού της. Κατευθύνθηκε στο δωμάτιό του και επειδή γνώριζε το πρόγραμμά του ήταν σίγουρη ότι αυτή την στιγμή θα κοιμόταν. ‘Θα τον πιάσω στον ύπνο’, σκέφτηκε και χαμογέλασε. Χτύπησε την πόρτα και όταν τον είδε μπροστά της αναστατώθηκε…

-Μαίρη; Τι συμβαίνει;
-Γεια σου Αλέξανδρε, περνούσα και είπα να πω μία καλησπέρα…
-Καλησπέρα, είπε ξαφνιασμένος ο νεαρός και την έκανε να κοκκινίσει με το ηλίθιο ψέμα της.
-Καλησπέρα, του απάντησε αμήχανα.
-Καλησπέρα, ακούστηκε από μέσα και η φωνή του Κωνσταντήν.
-Καλησπέρα Κωνσταντήν, είπε η Μαίρη και ήταν έτοιμη να το βάλει στα πόδια.
Επιτέλους ο Αλέξανδρος άνοιξε την πόρτα.
-Πέρασε μέσα…

Η αγάπη και η σοφία που είχαν τα μάτια του Βιολόγου την έκανε να νιώσει ενοχές για το επιχείρημα της, αλλά όταν αυτός ρίχνοντας μία ματιά στο κόκκινο φόρεμα σηκώθηκε διακριτικά και έφυγε, επικράτησε η ανάγκη που την έσπρωξε μέχρι εκεί. Απόφυγε τα μάτια του χαζεύοντας τριγύρω. ‘ Θεέ μου, τι κάνουμε τώρα;’ σκέφτηκε.

-Θέλεις χυμό; την ρώτησε ζεστά.
-Ναι, βάλε μου λίγο.
Άνοιξε το μικρό ψυγείο και έβγαλε ένα μπολ με φρεσκοκομμένα φρούτα. Τα έριξε στον αποχυμωτή και πάτησε το κουμπί.
-Χυμοθεραπεία ή χημειοθεραπεία, της είπε.

Φορούσε μόνο τη φόρμα που του είχε χαρίσει. Οι χειρονακτικές εργασίες είχαν γυμνάσει το κορμί του και η πλάτη που έβλεπε τώρα, καθώς της έβαζε το χυμό, ήταν πλάτη άντρα. Της ήρθε η εικόνα του αγοριού που είχε δει πριν επτά χρόνια και η τρυφερότητα έσβησε την αμηχανία. Ήταν το αγαπημένο της αγόρι. Πήγε πίσω του και τον αγκάλιασε.

Έβαζε το πρόσωπό του στο μαύρο χείμαρρο των μαλλιών της, άγγιζε και φίλαγε κάθε πόρο του σώματός της με μία σχεδόν μεταφυσική λαχτάρα, σαν να ήθελε να αποτυπώσει στο μυαλό του κάθε λεπτομέρειά της, της έκανε έρωτα σαν να τον καθοδηγούσε όλη η ανθρωπότητα σε αυτό, της έδωσε όλη του την ψυχή, όλη του την υπόσταση, αλλά όχι το σπέρμα του…

Σηκώθηκε κουρασμένη και ντύθηκε. Δεν του είπε τίποτα και αυτός δεν την ρώτησε.
Κατάλαβε ότι δεν ήταν πλέον το αγόρι της. Τον είχε κερδίσει ο Κωνσταντήν… και η λογική. Έφυγε απογοητευμένη.

30
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-03-09, 10:39
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

-Κωνσταντήν, σε τι διαφέρουν ο Άντρας και η Γυναίκα;
-Και οι δύο πρέπει να φτάσουν στην Θέωση, αλλά ο καθένας με τον τρόπο του, με τον ρόλο του. Ο ρόλος της Γυναίκας είναι η μητρότητα, πρέπει να κάνει παιδιά, πολλά παιδιά. Όταν μία γυναίκα κυοφορεί, κύτταρα από το έμβρυο πηγαίνουν σε διάφορα όργανα της μητέρα τα οποία είναι ικανά να ζήσουν έως και μία δεκαετία. Τι καταλαβαίνουμε από αυτό; Ότι με την κάθε κύηση η γυναίκα κερδίζει υγεία, και ότι η φύση την εξασφαλίζει ώστε να μεγαλώσει αρκετά το παιδί της, για να σταθεί, να μπορεί να τα καταφέρει μόνο του. Όταν λοιπόν μία γυναίκα έχει ένα παιδί, το ξεχωρίζει και η αγάπη της περιορίζεται σ’ αυτό. Όταν όμως έχει 10 παιδιά μαθαίνει να μοιράζει την αγάπη της στα δέκα, δεν έχει εμπόδια στο να αγαπήσει και 15 και 20, διευρύνεται, φτάνει να αγαπά τα Παιδιά, έχει πιθανότητες να φτάσει να αγαπά και να προσφέρει στην ανθρωπότητα. Ο ρόλος του άντρα είναι να ‘καταλάβει’. Όσα πιο πολλά ‘καταλαβαίνω’ έχει, τόσο πιο ψηλά ανεβαίνει πνευματικά και έχει και αυτός πιθανότητες να φτάσει στη προσφορά.
-Κατάλαβα, είπε ο Αλέξανδρος χαμογελώντας. Γι’ αυτό δεν υπήρχαν τόσες πολλές γυναίκες φιλόσοφοι, σύμφωνα με το ρόλο τους το κάθε ένα παιδί της είναι ένα αντίστοιχο ισχυρό ‘καταλαβαίνω’ του άντρα.
-Σωστά.
-Και αν δεν έχει παιδιά; Ή έχει λίγα παιδιά;
-Τότε θα χρησιμοποιήσει το δρόμο του ‘καταλαβαίνω’.
-Έχουν διαφορά και στον έρωτα;
-Ο άντρας ερωτεύεται στην γυναίκα την θηλυκότητά της, την ομορφιά της. Αρκεί να δει και να ερωτευθεί. Η γυναίκα ερωτεύεται στον άντρα την τόλμη του, την ορμή του. Δεν φτάνει να δει, πρέπει και να ακούσει, να αντιληφθεί την τόλμη του.
-Πώς χάνεται ο έρωτας;
-Ο έρωτας κάνει τον άνθρωπο ευτυχισμένο, τα μεγαλύτερα προβλήματα ακόμη και την αρρώστια αντέχει όταν είναι ερωτευμένος. Συγκρίνεται με την ευτυχία που μπορεί να νιώσει όταν ‘καταλαβαίνει’. Το κακό είναι ότι ο έρωτας για έναν άνθρωπο σύντομα τελειώνει ενώ ο έρωτας για το ‘κατάλαβα’ είναι μόνιμος. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα ερευνών, το ερωτικό πάθος ανάμεσα στα ζευγάρια διαρκεί το πολύ δύο χρόνια. Το πολύ δύο χρόνια! Η φύση δεν θέλει παραπάνω για να κάνει την δουλειά της. Αν δεν υπάρξει παιδί σε αυτό το χρόνο, σε κάνει να θέλεις να τελειώσεις, ένας άλλος έρωτας ίσως δώσει παιδί. Και οι περισσότεροι γάμοι κρατάνε 7 χρόνια, όχι γιατί είναι ερωτευμένο το ζευγάρι, αλλά γιατί υπάρχει ανάγκη να μεγαλώσει λίγο το παιδί. Για χιλιετίες αυτό γινόταν. Το παιδί έμενε με τους γονείς του μέχρι αυτή την ηλικία και μετά ανήκε στη φυλή. Αυτό υπάρχει ακόμα στον εγκέφαλό μας.
Ο έρωτας χάνεται για διαφορετικούς λόγους. Όσο η γυναίκα διατηρεί τη θηλυκότητα και την ομορφιά της, ο άντρας είναι ερωτευμένος μαζί της. Για την γυναίκα είναι αλλιώς. Έστω ότι ερωτεύτηκε έναν άντρα με τόλμη επιπέδου Α. Τον ερωτεύτηκε, τον γνώρισε, τελείωσε. Ο άντρας αυτός, αν την θέλει πρέπει να ανέβει επίπεδο τόλμης. Τον ερωτεύτηκε λοιπόν και στο επίπεδο Β. Τον γνώρισε, τον θέλει πιο τολμηρό…πιο τολμηρό… Θεό θέλει να ερωτευτεί. Τον Θεό θέλει να φτάσει.

31
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-03-09, 07:24
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Ο Αλέξανδρος αναρωτήθηκε τι σχέση μπορούν να έχουν οι βρωμοδουλειές των ανθρώπων με τον Θεό και χαμογέλασε αηδιασμένα.

-Όταν ήμουν εκεί, μία μαγείρισσα μας έλεγε ‘παιδιά του έρωτα’. Μάλλον δεν ήθελε να μας θυμίζει ότι ήμασταν ορφανά και εγκαταλειμμένα και προτιμούσε να το λέει πιο ποιητικά. Όλη αυτή η δυστυχία που υπήρχε και μέσα μου και γύρω μου με έκαναν να συνδυάζω τον έρωτα με τη δυστυχία. Σε κάθε άντρα ή γυναίκα που έβλεπα έψαχνα να βρω ομοιότητες με μένα, μήπως και συναντήσω τους γονείς μου. Ένας φίλος μεγαλύτερός μου με προσγείωσε, προφανώς με τον ίδιο τρόπο που προσγειώθηκε και αυτός. ‘Μη κοιτάς ρε βλάκα, τους καλοντυμένους και τους σοβαρούς, αυτοί δεν εγκαταλείπουν τα παιδιά τους, κα’ να ρεμάλι να κοιτάς και καμιά μπεκρού, μιάσματα θα είναι οι γονείς σου!’ Δεν άντεχα αυτή την εκδοχή γι’ αυτό προσπάθησα να σώσω τον ένα μου γονέα. ‘Μπορεί η μητέρα μου να ήταν καλή και …κάποιος να την βίασε’. ‘Πάλι μίασμα είσαι’, είπε πικρόχολα. Μίασμα, είπε σιγανά ο Αλέξανδρος, βούρκωσε και χαμήλωσε το κεφάλι.

Ο Κωνσταντήν έκανε κάποια κίνηση για να τον αγγίξει αλλά σταμάτησε. Να του μιλήσει έπρεπε.

-Ο Έρωτας είναι κομμάτι της Αγάπης, Θεϊκό κομμάτι γιατί ο Θεός δεν αγαπάει, είναι Αγάπη. Όταν κάνουν έρωτα ο άντρας και η γυναίκα, ο Έρωτας εκφράζεται μέσα από αυτούς, η Φύση εκφράζεται, δηλαδή ο Θεός. Μπορεί να υπάρχει κάτι μιαρό σ’ αυτό;
-Μάλλον όχι, αλλά μερικές φορές οι άνθρωποι το βρωμίζουν, ο βιασμός π.χ. είναι μιαρή πράξη.
-Έστω ότι έχουμε ένα ζευγάρι που ερωτεύονται, παντρεύονται και κάνουν ένα παιδί σύμφωνα με όλους τους τύπους. Έχουμε και ένα δεύτερο παιδί που γεννιέται μετά από βιασμό. Τι διαφορά έχει για την Φύση το ένα παιδί από το άλλο;
-Για τη Φύση δεν ξέρω αν έχει διαφορά, για την Κοινωνία όμως έχει.
-Για τη Φύση δεν έχει διαφορά, το αποτέλεσμα δείχνει την αρχή. Το αποτέλεσμα δείχνει ότι η Φύση δεν βλέπει κάτι λάθος, δεν βλέπει ‘βιασμό’. Ή μήπως νομίζεις ότι για χιλιάδες χρόνια ο άντρας έκλεινε ρομαντικά ραντεβού με τη γυναίκα και έκαναν έρωτα με κεράκια και μουσική; ‘Βιασμός’ γινόταν…
-Μα αυτό δεν είναι άδικο για την γυναίκα; Ο άντρας μπορεί αμέσως να λειτουργήσει ερωτικά γιατί στη φύση του είναι να βλέπει και να έλκεται. Η γυναίκα όμως θέλει χρόνο, θέλει να ακούσει για να κατακτηθεί, σύμφωνα με τη φύση της αντιστέκεται. Αν πούμε ότι ο τρόπος που λειτουργεί ο άντρας είναι ο σωστός, δεν υπάρχει βιασμός. Αν πούμε όμως ότι ο τρόπος που λειτουργεί η γυναίκα είναι ο σωστός, τότε υπάρχει βιασμός, και βέβαια υπάρχει. Λάθος έκανε ο Θεός;…κάτι είναι λάθος… Δεν υπάρχει συγχρονισμός και δεν μου αρέσει.
-Μπράβο Αλέξανδρε! Σωστή η παρατήρησή σου. Γιατί δεν υπάρχει συγχρονισμός;
-Για να υπήρχε συγχρονισμός θα έπρεπε και ο άντρας και η γυναίκα ή να βλέπουν και να ‘θέλουν’ ή να ακούν και να ‘θέλουν’…Αλλά δεν συμβαίνει αυτό. Γιατί δεν συμβαίνει; Δεν ξέρω…
-Η ομορφιά, η αρμονία, δεν είναι συνυφασμένη με την υγεία;
Ο Αλέξανδρος το σκέφτηκε για λίγο. Τα μάτια του άστραψαν και χαμογέλασε.
-Πρωτίστως πρέπει να υπάρχει το Ανθρώπινο Είδος. Η Γυναίκα από τη πλευρά της εξασφαλίζει την υγεία και την ομορφιά, δηλαδή τη ζωή και ο άντρας με τη τόλμη του εξασφαλίζει την επιβίωση. Η έλλειψη συγχρονισμού απορρέει από την αναγκαιότητα στις διαφορετικές φύσεις που πρέπει να έχουν τα δύο φύλα ώστε να εξασφαλιστεί το Είδος!
-Μπράβο Αλέξανδρε. Τι θα έλεγες λοιπόν για τον βιασμό;
-Δεν είναι η καλύτερη έκφραση του Έρωτα αλλά είναι έκφραση του Έρωτα. Η κάθε ερωτική επαφή μπορεί να μην έχει βιασμό, αλλά ο κάθε βιασμός έχει έρωτα. Ο Θεός θέλει τον Έρωτα, ο άντρας θέλει τον έρωτα, θα έπρεπε και η γυναίκα να ήθελε το ίδιο έντονα με αυτόν. Αν δεν θέλει δεν έχει σημασία για τη φύση, σημασία στη φύση έχει να υπάρχει το Είδος. Δεν υπάρχει βιασμός λοιπόν και καμία γυναίκα δεν είναι μιαρή μετά από μία τέτοια συνεύρεση, γιατί δεν είναι καν προσωπικό θέμα. Στην πραγματικότητα η Φύση εκφράζεται, ο Έρωτας εκφράζεται μέσα από αυτούς. Στα παλιά χρόνια ο άντρας ήταν κυνηγός, πολεμιστής και σίγουρα η γυναίκα έβλεπε σε αυτόν την τόλμη, έτσι καταλαβαίνω ότι θα ήταν ερωτευμένη με την εικόνα του Άντρα και θα ήταν πάντα έτοιμη για έρωτα. Στο καιρό μας η γυναίκα αμφισβήτησε τον άντρα, έχασε τον σεβασμό της στην εικόνα του Άντρα και μοιραία έχασε την ευτυχία του έρωτα ως κατάσταση.

32
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-03-09, 08:12
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Όμως Κωνσταντήν, μετά από μία… ‘βιαστική’ συνεύρεση μπορεί να γεννηθεί ένα παιδί, το πιθανότερο είναι οι γονείς του να μην το θέλουν, η δυστυχία αυτού του παιδιού δεν έχει σημασία για τη φύση;
-Γιατί το παιδί να είναι δυστυχισμένο;
Ο Αλέξανδρος τον κοίταξε ξαφνισμένος.
-Δεν έχει λόγους να νοιώθει μίασμα, είπε με ένα λαμπερό χαμόγελο. Δεν είναι μίασμα, ψιθύρισε με ανακούφιση. Όμως το ότι οι ίδιοι του οι γονείς δεν το αγάπησαν και το εγκατέλειψαν δεν είναι οδυνηρό;
-Τι ευθύνη έχουν;
-Τι ευθύνη έχουν! Δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς;
-Είπες προηγουμένως ότι το θέμα δεν είναι προσωπικό. Ότι στην πραγματικότητα η Φύση εκφράζεται μέσα από αυτούς. Ωραία, ο Έρωτας εκφράστηκε, αυτοί γιατί να έχουν ευθύνη;
Ο Αλέξανδρος κοίταζε σοκαρισμένος.
-Ο Έρωτας εκφράστηκε, ο Θεός εκφράστηκε, Αλέξανδρε, άρα Αυτός είναι ο Γονέας. Εκείνοι οι δύο ήταν απλώς το μέσον που το ‘εμφάνισαν’ στη ζωή. Τον Θεό έχει Γονέα.

Η μοναξιά, το μίσος και η κακία που τόσα χρόνια ένοιωθε για τους γονείς του, που τον είχαν εγκαταλείψει, διαγράφτηκαν. Δάκρυα ανακούφισης γυάλισαν στα μάτια του.
-Ευχαριστώ, είπε μέσα στα αναφιλητά του.
Ο Κωνσταντήν τον άφησε να ηρεμήσει και μετά μίλησε.
-Παρατήρησε τη Φύση. Τα ζώα μεγαλώνουν για λίγο τα παιδιά τους και μετά αυτή η σχέση χάνεται. Το παιδί ανήκει στην αγέλη. Η κοινωνία έχει την ευθύνη. Οι άνθρωποι δεν λειτούργησαν έτσι. Οι κοινωνίες τους έκαναν πόλεμο, κινδύνευαν. Έτσι ο Χριστός ευλόγησε τον Γάμο και την Οικογένεια, για να εξασφαλιστεί το Είδος από αυτή την οδό. Η Πίστη κρατούσε δεμένη την οικογένεια. Όταν ο άντρας αγαπά τον Θεό και η γυναίκα αγαπά τον Θεό, δεν είναι επόμενο να υπάρχει και αγάπη μεταξύ τους; Χάσανε όμως τη πίστη τους, χάθηκε και η οικογένεια. Διαλυμένη η κοινωνία, διαλυμένη η οικογένεια ήταν επόμενο να φτάσουμε εδώ.
-Όμως τα παιδιά μοιάζουν με τους γονείς τους, γιατί συμβαίνει αυτό αφού δεν έχουν ευθύνη οι γονείς;
-Η σχέση είναι βιολογική, Αλέξανδρε, και λειτουργεί ο Νόμος της οικονομίας. Γιατί να αναζητά η φύση καινούργια μορφή αφού υπάρχουν ήδη δύο;

33
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-03-09, 08:40
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

-Κατάλαβα. Πως αντιλαμβάνονται την απιστία Κωνσταντήν; Νοιώθουν το ίδιο ο άντρας και η γυναίκα;
-Στα ζώα το αρσενικό στοιχείο μειονεκτεί αριθμητικά, έναντι του θηλυκού, γιατί συμβαίνει αυτό Αλέξανδρε;
-Ένα αρσενικό μπορεί να γονιμοποιήσει χιλιάδες θηλυκά στη ζωή του, δεν χρειάζονται περισσότερα αρσενικά αλλά περισσότερα θηλυκά για την διαιώνιση του είδους.
-Σωστά. Η φύση του άντρα είναι να τολμά. Από τη τόλμη απορρέει η ανάγκη του για κατάκτηση. Κατάκτηση υλικών αγαθών, κατάκτηση ιδεών και κατάκτηση …γυναικών. Ένας ευτυχισμένος και υγιής άντρας θα είναι αυτός που μία μέρα την εβδομάδα είναι στην οικογένειά του και τις υπόλοιπες 6 μέρες στην κατάκτηση. Δεν έχει σημασία αν οι άλλες γυναίκες είναι καλύτερες ή χειρότερες από τη γυναίκα του, αρκεί που είναι άλλες γυναίκες, εκφράζει την φύση του κατακτώντας τες. Η γυναίκα πρέπει να το καταλάβει και να μην παρεμβαίνει σε αυτή την ανάγκη του. Έχει δικαίωμα όμως να κάνει κάθε είδους πονηριά ή κόλπα προκειμένου να εξασφαλίσει τη συντροφιά του, την προτίμησή του.Να φροντίζει ώστε να είναι κάθε μέρα καινούργια, η καινούρια γυναίκα που ο άνδτρα κυνηγός θα προκληθεί να κατακτήσει. Έχει δικαίωμα να κάνει τα πάντα, εκτός από απιστία. Η απιστία της γυναίκας είναι σοκ για τον άντρα γιατί κλονίζεται η εικόνα της Γυναίκας στο πρόσωπό της. Αντίθετα η γυναίκα δεν νοιώθει έτσι την απιστία του άντρα, γιατί δεν καταστρέφεται η εικόνα του Άντρα, ενισχύεται. Μπορώ να πω ότι θέλει να την ξέρει, ή να την αντιλαμβάνεται διακριτικά, γιατί ανεβαίνει στα μάτια της. Έτσι, ενώ ο άντρας και η γυναίκα είναι ελεύθεροι να έχουν όσους ερωτικούς συντρόφους επιθυμούν, με μοναδική προϋπόθεση να τους θέλουν πολύ, φιλοσοφικά, είναι λάθος μόνο η απιστία της γυναίκας.
-Δεν το κατάλαβα αυτό. Γιατί φιλοσοφικά, μόνο η απιστία της γυναίκας είναι λάθος;
-Η φύση του άντρα είναι να τολμά. Γι’ αυτό υπάρχουν περισσότεροι άντρες ήρωες. Χρειάζεται όμως να εμπνέεται από κάτι για να τολμήσει, να διακινδυνεύσει. Για την διαιώνιση του Είδους, είναι απαραίτητο να εμπνέεται από την εικόνα της Γυναίκας. Αν η Γυναίκα του χαλάσει αυτή την εικόνα, για ποιόν θα τολμά; Για ποιόν θα κάνει όλα αυτά που έχει μέσα του; Καταλαβαίνεις τώρα γιατί είναι σοκ για τον Άντρα η απιστία της Γυναίκας; Καταλαβαίνεις ότι η Γυναίκα δεν δικαιούται να απορρίψει κανέναν Άντρα παρά μόνον αυτόν που την κατεβάζει πνευματικά;
-Η Γυναίκα εξασφαλίζει την ζωή αλλά ο Άντρας δίνει τη ζωή του γι’ αυτήν.
-Σωστά.
-Μπορούμε να πούμε ότι στον άνθρωπο και σε όποιο Είδος το Θηλυκό στοιχείο υπερισχύει αριθμητικά έναντι του Αρσενικού, είναι επιβεβλημένη η πολυγαμία από την πλευρά των Αρσενικών γιατί διαφορετικά τα πλεονάζοντα Θηλυκά θα ήταν καταδικασμένα να είναι ανέραστα και άτεκνα.
-Σωστά Αλέξανδρε.

34
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-03-09, 08:11
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Ήθελε να ρωτήσει κάτι ακόμη αλλά φοβόταν μήπως προσβάλει τον Δάσκαλό του.

-Κωνσταντήν, ο Πνευματικός Άνθρωπος κάνει έρωτα; Ρώτησε διστακτικά.
-Του είναι το ίδιο εύκολο να κάνει ή να μην κάνει. Αλλά όσο πιο πνευματικός είναι ο άνθρωπος τόσο πιο έντονα βιώνει τον έρωτα.
-Μπορεί ένας άντρας να νοιώσει ερωτική έλξη για έναν άλλο άντρα;
-Μπορεί να νοιώσει πνευματική έλξη, εκτίμηση, σεβασμό, έμπνευση, αλλά ερωτική έλξη, όχι. Είναι αρρώστια. Δεν εξυπηρετεί σε τίποτα στη φύση η ομοφυλοφιλία.
-Όμως δεν φαίνεται άρρωστος Κωνσταντήν. Ήξερα κάποιον που ήταν ομοφυλόφιλος και δεν φαινόταν για άρρωστος. Γιατί συμβαίνει αυτό;
-Ο άνθρωπος πρέπει να κάνει τον ρόλο του. Όσο πιο κοντά είναι στο ρόλο του τόσο πιο άμεσα εκφράζονται τα λάθη του. Όταν το ο λάθος σου γίνει αρρώστια είναι και η ευκαιρία σου για να σωθείς. Σου χτυπά το καμπανάκι, πρόσεχε! Όταν έχεις απομακρυνθεί πολύ από τον ρόλο σου δεν έχεις καμία προειδοποίηση, θα φύγεις ξαφνικά.
-Πως μπορεί να θεραπευτεί ο ομοφυλόφιλος;
-Όπως όλες οι αρρώστιες Αλέξανδρε. Αναπνοές, σωστή διατροφή, και κίνηση. Με αυτά εξασφαλίζεις το 20% της υγείας σου. Το 80% όμως είναι σωστή σκέψη. Σωστά συμπεράσματα.
-Τόσο πολύ;
-Τόσο πολύ Αλέξανδρε. Το σώμα υπάρχει για να μπορεί ο εγκέφαλος να σκέπτεται.

35
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-03-09, 09:57
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

-Γιατί υπάρχει έρωτας με μεγάλη διαφορά ηλικίας;
-Η τόλμη του άντρα και η θηλυκότητα της γυναίκας είναι πνευματικές υποστάσεις ισάξιες. Ένας άντρας μπορεί να ερωτευθεί μία κοπελίτσα γιατί η τόλμη του τον κάνει να βλέπει την θηλυκότητά της, η τόλμη του, του δίνει δικαίωμα να θέλει μία ανάλογη θηλυκότητα. Ένας συνομήλικος της, μπορεί να βλέπει μόνο ομορφιά.
-Καταλαβαίνω τη διαφορά. Έβλεπα πολλά κορίτσια, ήταν όμορφα αλλά κάτι στο ντύσιμό τους, κάτι στις κινήσεις τους, στη συμπεριφορά τους, τις έκανε να μην έχουν θηλυκότητα.
-Η γυναίκα έχει πάντα θηλυκότητα, μπορεί όμως να μην εκφράζεται πάντα.
-Γιατί μία γυναίκα ερωτεύεται έναν άντρα νεότερό της;
-Είναι φυσικό να συμβαίνει και αυτό. Όταν η γυναίκα κοιτά γύρω της και δεν βλέπει τόλμη, δεν βλέπει ήρωα, ερωτεύεται την κίνηση και την ζωντάνια που είναι στοιχεία ζωής.
Ο Αλέξανδρος έμεινε ακίνητος για λίγο, η σκέψη υ ήλθε και ένοιωσε ότι τον χτύπησε.
-Όμως Κωνσταντήν, δεν είναι λογικό. Δεν είναι λογικό ο άνθρωπος να γίνεται ήρωας, και πολύ περισσότερο να δίνει την ζωή του για μία γυναίκα. Αν ο ρόλος του είναι να φτάσει στην προσφορά του Είδους, αυτά είναι πολύ λίγα.
-Μπράβο, Αλέξανδρε, είπε ο Κωνσταντήν με ικανοποίηση. Σωστή η παρατήρησή σου, δεν το δέχεται η λογική.
Ενώ πρέπει ο άνδρας να έχει ελευθερία του νου, παντρεύεται. Ενώ θα έπρεπε να γίνει Άνθρωπος, πατέρας Ανθρώπων, γίνεται πατέρας. Η αγάπη, είναι θάνατος για τον άνδρα.
-Χμ! το καταλαβαίνω. Η αγάπη κρατάει τον άνδρα στα πλαίσια της οικογένειάς του, τον εμποδίζει στην εξέλιξη, δεν θα φτάσει στην αθανασία, γι’ αυτό είναι ο θάνατός του.
-Για την γυναίκα είναι διαφορετικά. Η γυναίκα είναι αμυντικός μηχανισμός, ‘είναι’. Με την μητρότητα ζει κατάσταση αγάπης. Μπορεί να ερωτευτεί και να αγαπήσει. Ο άνδρας δεν πρέπει να αγαπήσει, μόνο να ερωτευτεί.
Όταν ερωτεύεται γίνεται τολμηρός, μπορεί να κάνει τα πάντα για την γυναίκα που τον εμπνέει, και η τόλμη είναι η φύση του.
-Όμως έχει συναισθήματα, γιατί τα έχει;
-Ο άνθρωπος γεννιέται με ένστικτο, αισθήματα, συναισθήματα και δυνατότητα σκέψης. Το ένστικτο και τα αισθήματα εκδηλώνονται αμέσως στο παιδί. Πχ, αν το παιδί πιάσει κάτι καυτό, ο πόνος του καψίματος θα το κάνει να το αφήσει. Τα συναισθήματα είναι, τα αισθήματα του πνεύματος. Όταν συνοδεύουν ένα γεγονός μας κάνουν να το θυμόμαστε και αν ήταν λάθος, επειδή μας έκανε να πονέσουμε, να μην το ξανακάνουμε. Όμως η κύρια αιτία των συναισθημάτων είναι γιατί ο άνθρωπος δικαιούται χαρά. Αφού εμφανίστηκε χωρίς την θέλησή του, δικαιούται να χαίρεται, είναι η αμοιβή του για αυτά που κάνει. Όμως δεν πρέπει να μένει στα συναισθήματα μόνο, η δυνατότητα της σκέψης δείχνει ότι πρέπει να σκέπτεται.
-Καταλαβαίνω, πρέπει να είναι ελεγχόμενα τα συναισθήματα, ώστε να μην εμποδίζουν τον άνθρωπο να σκέπτεται, να εξελιχθεί.


36
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-03-09, 10:15
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Ο Κωνσταντήν ήθελε να γεννηθούν τα παιδιά την άνοιξη, όπως τα περισσότερα είδη στην φύση, γι’ αυτό έκαναν την εμβρυομεταφορά τον Αύγουστο. Η εγκυμοσύνη ήταν εκπληκτικά ομαλή σε όλες τις γυναίκες και τρεις κατάφεραν να κυοφορήσουν δίδυμα.

-Καλή σοδιά, είπε ο Γεωπόνος, 15 παιδιά!

Οι γυναίκες, επειδή ήταν σχετικά μεγάλες, ζήτησαν να τις κάνει ο Γυναικολόγος καισαρική τομή, όμως έπρεπε ο Αλέξανδρος να κάνει μία γέννα ώστε να έχει πείρα στο μέλλον και η Μαίρη που ήταν η νεότερη, ζήτησε να γεννήσει αυτή.

Όταν έφτασε η μέρα ανέβασαν όλα τα απαραίτητα στην επιφάνεια κοντά στην είσοδο. Κάθισαν τριγύρω από το χειρουργικό κρεβάτι γιατί όλοι ήθελαν να είναι παρόντες αυτή την στιγμή αλλά και για να κρατούν τα ζώα μακριά. Ο Γυναικολόγος θα είχε βοηθούς τον Αναισθησιολόγο και τον Αλέξανδρο. Οι τρεις τους έτοιμοι κοίταξαν την Μικροβιολόγο, πλησίασε και κάθισε στο κρεβάτι.

-Ελπίζω να σας ξαναδώ σε λίγο…είπε ανήσυχα.
-Θα είμαστε εδώ και θα σε περιμένουμε, απάντησε με σταθερότητα ο Κωνσταντήν.

Η γυναίκα ένοιωσε καλύτερα, χαμογέλασε και ξάπλωσε στο κρεβάτι.Ο Αναισθησιολόγος της έβγαλε τον αναπνευστήρα και έβαλε στο πρόσωπό της τη μάσκα της ελαφριάς μέθης. Της ζήτησε να αρχίσει να μετρά και όταν αυτή σταμάτησε της έκανε την αναισθητική ένεση. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γυναικολόγος πήρε στα χέρια του ένα κοριτσάκι. Το σήκωσε ψηλά για να το δουν όλοι και ο λώρος κρατούσε ενωμένα τα δύο σώματα. Εκεί μέσα στις ζητωκραυγές, ο Περιβαλλοντολόγος λιποθύμησε πάνω στον Χημικό.

-Χέστη, είπε ο Χημικός και του έριξε ένα μπάτσο γιατί τον τρόμαξε και του χάλασε τη στιγμή.

Ο Γυναικολόγος έκοψε και έδεσε το λώρο. Ήταν η σημαντικότερη στιγμή, το μωρό θα έπαιρνε την πρώτη καθοριστική ανάσα που θα το έκανε κάτοικο του επάνω κόσμου. Το έπιασε από τα πόδια και το σήκωσε αλλά αυτό δεν αντέδρασε, το χτύπησε ελαφριά στη πλάτη αλλά δεν έκλαψε, κοίταξε ανήσυχος τον Κωνσταντήν που πλησίαζε και ξάπλωσε το μωρό στο στήθος της γυναίκας. Έπιασε τη μάσκα οξυγόνου και ήταν έτοιμος να την τοποθετήσει στο πρόσωπο του βρέφους αλλά ο Κωνσταντήν του έπιασε το χέρι.

-Κοίτα, είπε δείχνοντας τη ματωμένη κοιλίτσα.
Αυτή ανεβοκατέβαινε ανεπαίσθητα. Το μωρό ανέπνεε.
-Καλώς, είπε ο Κωνσταντήν.

Ο Γυναικολόγος έβαλε τη μάσκα στο πρόσωπό του και πήρε μια βαθειά ανάσα οξυγόνου και ανακούφισης. Τώρα θα έκλεινε την τομή. Πήρε το νεογέννητο για να το δώσει στον Κωνσταντήν αυτός όμως του έδειξε τους άλλους. Ο Γυναικολόγος κοίταξε τα χαρούμενα πρόσωπά τους, πήγε και στάθηκε μπροστά στον Πρόεδρο. Δεν τον συμπαθούσε αλλά τελικά αυτός τους είχε σώσει. Έβαλε το μωρό στην αγκαλιά του.

-Ευχαριστούμε Πρόεδρε…είπε απλά και ειλικρινά.
-Ευχαριστώ, ψιθύρισε αυτός και δάκρυσε για πρώτη φορά στη ζωή του από χαρά.

37
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-03-09, 07:49
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Κάθε μέρα είχαν και μία γέννα. Στα τρίτα δίδυμα με θλίψη διαπίστωσαν ότι το ένα κοριτσάκι ήταν πολύ μικρό και είχε πρόβλημα στο ένα του πόδι. Ο Κωνσταντήν σκέφτηκε ότι θα χρειάζονταν ιδιαίτερη φροντίδα και ο Αλέξανδρος δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει έχοντας άλλα 14 παιδιά.

-Θα έχουμε αύριο, είπε.

Τον κοίταξαν ξαφνιασμένοι.

-Η αντικαταστάτης μου, φώναξε ο Αλέξανδρος. Ιδού η 58η κάτοικος της Ονειρούπολης, είπε δείχνοντάς την με τα δύο του χέρια..

Κοιτάχτηκαν για μερικά δευτερόλεπτα και ξέσπασαν σε μία τεράστια κραυγή θριάμβου. Θα έμενε κοντά τους ένα παιδί! Θα είχαν μέλλον!

Ο Γυναικολόγος πλησίασε στη θερμοκοιτίδα για να βάλει το βρέφος μέσα αλλά ο Κωνσταντήν τον σταμάτησε. Πήρε το κοριτσάκι το έδωσε στον Αλέξανδρο και του είπε να το κατεβάσει κάτω.
-Όχι στην θερμοκοιτίδα, είπε στον ξαφνιασμένο Γυναικολόγο.


-Κωνσταντήν, γιατί δεν άφησες τον Γυναικολόγο να βάλει τη μικρή στην θερμοκοιτίδα;
-Θα σου πω τα λάθη που έκαναν σχετικά με την θερμοκοιτίδα. Στην μήτρα όπως ξέρεις το έμβρυο έχει στους πνεύμονές του 7% διοξείδιο του άνθρακα και 2% οξυγόνο. Καταλαβαίνεις τι σοκ είναι όταν βγαίνει στην ατμόσφαιρα που έχει 0,03% διοξείδιο του άνθρακα και 21% οξυγόνο. Φαντάζεσαι Αλέξανδρε, πόσο καταστροφικό είναι για τον οργανισμό η θερμοκοιτίδα που έχει 0,03% διοξείδιο του άνθρακα και 50-60% οξυγόνο;
-Ιδανικό μέρος για να κάψεις μία λαμπάδα.
-Ακριβώς. Καύση είναι το οξυγόνο.
-Πω! Τώρα μου ήρθε μία εικόνα! Ήταν μία σκύλα στο ορφανοτροφείο και γεννούσε τακτικά σε μία ήσυχη γωνιά. Θυμάμαι τα κουτάβια της, πως προσπαθούσαν να χωθούν κάτω από το σώμα της, τώρα συνειδητοποιώ ότι τις μουσούδες τους ήθελαν να καλύψουν, μικρότερη αναπνοή προσπαθούσαν να πάρουν!
-Παλιά οι μανάδες φάσκιωναν τα μωρά τους, αυτά αμέσως ηρεμούσαν και κοιμόντουσαν γιατί έπαιρναν ρηχότερη αναπνοή. Για τον ίδιο λόγο τα μωρά κοιμούνται μπρούμυτα και καλύπτουν το ένα τους ρουθούνι. Πνίγονται από το πολύ οξυγόνο και προσπαθούν να αναπνεύσουν.
-Σαν να περπατάς κόντρα στον άνεμο και να σε φυσά δυνατά ο αέρας, δεν μπορείς να αναπνεύσεις…
-Ακριβώς.

38
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.