Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 10-04-08, 14:06
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Ολοι οι ανθρωποι φυσικα δεν ειναι το ιδιο θαραλλεοι και δυνατοι οταν εχουν να κανουν με τετοιες οντοτητες. Αλλα θα πρεπει να δειξεις κουραγιο, θαρρος και δυναμη σε τετοιες περιπτωσεις. Κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια για πιο λογο ερχονται σε επαφη με ανθρωπους κατω απο αυτες τις συνθηκες. Ή καλυτερα, κανεις δεν ξερεις. Γιατι ο καθενας αντιδρα διαφορετικα στις "επιθεσεις" αυτες και εχει διαφορετικα συναισθημα τα οποια τις προκαλουν. Η μια σκια απο "σκια" διαφερει.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 10-04-08, 14:24
Το avatar του χρήστη LOBO1453
LOBO1453 Ο χρήστης LOBO1453 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου θα μπορουσε να διατυπωθει σαν καποιο αγχος το οποιο στην κατασταση του υπνου βγαινει στον ανθρωπο. Συνηθως για οτι αγχωνομαστε ειναι κατι αρνητικο και οχι κατι καλο. Παντα σκεφτομαστε το αρνητικο εξου και το αγχος. Ολα αυτα ομως μεχρι που συνεβη και σε μενα και απο οτι θυμαμαι συνεβαινε απο μικρη ηλικια. Με το που ξαπλωνα να κοιμηθω και ημουν στην κατασταση που ο υπνος αρχιζει να με παιρνει ειχα την αισθηση οτι 1ον) κατι με παρακολουθουσε στο δωματιο 2ον) δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου 3ον) ηξερα οτι θα δω ενα κακο ονειρο. Το αποτελεσμα αυτου ειναι οτι προσπαθουσα να ξυπνησω ή να αντιδρασω αλλα τιποτα δεν γινοταν. Ξυπνουσα μετα απο λιγο και ο υπνος με ξαναγκαλιαζε..Αρα τα τερατα του υπνου μας μωρα,ξεμωρα και τατοιαυτα υπαρχουν και παραυπαρχουν !!!
__________________
"Some people say that I must be a terrible person, but it’s not true. I have the heart of a young boy.............. in a jar on my desk"


...and the Earth becomes my throne..
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 07-07-08, 19:34
kalipso Ο χρήστης kalipso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Γεια σας. είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία. ήταν βράδυ και κοιμόμουν. πιστεύω ότι ήμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. κι ενώ είχα την πλάτη μου γυρισμένη στην μπαλκονόπορτα μπόρεσα να δω με στο σκοτάδι στην μπαλκονόπορτα ένα πνεύμα που κοίταζε τον άντρα μου κι άκουγα της σκέψεις της που έλεγαν τι καλός άνθρωπος που είναι αλλά εγώ επειδή εκείνο τον καιρό ήμουν πολύ νευρική της μίλησα με άσχημα λόγια κι ήθελα να την διώξω όλα αυτά εννοείται ψυχικά δεν είχα ξυπνήσει δεν είχα αλλάξει πλευρό σαν να μην ήμουν στο σώμα μου και σαν να ήμουν κι αυτή μάλλον θύμωσε με αποτέλεσμα να νιώσω ένα βάρος στο στήθος μου και να παραλύσει όλο μου το σώμα προσπάθησα να φωνάξω αλλά δεν μπορούσα νόμιζα ότι κούνησα το χέρι μου κι ότι έριξα το κινητό αλλά δεν είχε γίνει κάτι τέτοιο και μετά δεν θυμάμαι αλλά ή κατάφερα να κινήσω το πόδι μου κι εφυγε ή προσευχήθηκα . και μετά απο χρόνια πάλι ένα βράδυ ένιωσα να παραλύω αλλά αντέδρασα κατευθείαν προσευχήθηκα και με άφησε αμέσως. για την πρώτη φορά δεν πιστεύω να ήταν η μώρα γιατί δεν είχε έρθει με κακιές διαθέσεις τουλάχιστον έτσι ένιωσα. για την δεύτερη φορά δεν μπορώ να πω. περιμένω την γνώμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 22-07-08, 13:28
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Για τις λεγομενες hypnagogic hallucinations εχετε ακουστα ;
Καντε ενα search...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Donnie_Darko : 22-07-08 στις 13:32
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 27-07-08, 15:51
Το avatar του χρήστη Astraldor
Astraldor Ο χρήστης Astraldor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2008
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Προσπάθησα να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος, αλλά δυστυχώς δε τα κατάφερα. Έτσι προσπέρασα μερικές στη μέση δυστυχώς.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αναφέρονται προσωπικές εμπειρίες παιδιών, οι οποίες όμως έλαβαν δράση κατά τη διάρκεια του ύπνου τους.
Υπάρχουν άτομα που έχουν εμπειρίες με τη σκιά κατά τη διάρκεια του ξύπνιου τους ;
είχα και εγώ μια επαφή με τη σκιά, και είχα στείλει την εμπειρία μου με email στον κο Μπαλάνο, και μετά από συνεννόηση πήγα στο γραφείο του όπου μια συνεργάτης του μου χάρισε το βιβλίο που έχει γράψει (κάτι που έρπει σαν σκιά).
Το βιβλίο αφού το διάβασα και το κρατούσα μέσα σε ένα ντουλάπι για αρκετά χρόνια, τελικά το πέταξα, μη θέλοντας να το δωρίσω σε κάποιον άλλον, έστω και αν ο κολλητός μου με είχε πρήξει να το διαβάσει. Ο λόγος που το πέταξα είναι ότι κάθε φορά που τύχαινε και άνοιγα το ντουλάπι και το έβλεπα φοβόμουν.
Τελικά μόνο εμένα τρομάζει τόσο πολύ μόνο και μόνο η ιδέα της σκιάς;

Θαθελα να ρωτήσω τον Jonathan αν τελικά έχει εκδώσει το βιβλίο του, ή πότε είναι προγραμματισμένο να εκδοθεί. Αν και ομολογώ ότι φοβάμαι ακόμα, και ίσως να μη μπορέσω να το διαβάσω όλο, είμαι πολύ περίεργος να δω και τα δικά του ευρήματα .

Να πω επίσης ότι δε πιστεύω ότι το φαινόμενο της μώρας να σχετίζεται με τη σκιά, αν και ευτυχώς δε το έχω ζήσει ποτέ μου
__________________
psychedelic trance
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 27-07-08, 16:49
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

ο παππους μου πριν πολλα χρονια ειχε μια αναλογη εμπειρια.ηταν μυλωνας και οταν απεκτησε το μυλο του πηγε να κοιμηθει εκει γιατι ειχε δουλεια πρωι την επομενη.το βραδυ ενιωσε οτι πανω του ηταν μια μαυρη σκια και τον πιεζε.τοτε αυτος προσευχηθηκε και η σκια εφυγε.το επομενο βραδυ πηγε ξανα στο μυλο αλλα με μια λαμπα.οταν πηγε να κοιμηθει ενιωσε ξανα την ιδια πιεση στο στηθος.προσπαθησε τοτε να πιασει τη λαμπα αλλα δεν μπορουσε να κουνηθει.ειπε ξανα μια προσευχη και η σκια εξαφανιστηκε.την επομενη μερα εφερε ενα παππα στο μυλο για να κανει ευχελαιο και η σκια αυτη επαψε να τον ενοχλει.
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 28-07-08, 10:39
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Θα ηθελα να γραψω και εγω την δικη μου εμπειρια πανω στο θεμα. Ητανε νυχτα γυρω στις 2 η ωρα. Καθως περπαταγα στο δρομο και τυχαια κοιταξα πισω, ειδα μια σκια κατω στον δρομο που εμοιαζε με το περιγραμα του σωματος μου !!!!!! Μπροστα μου υπηρχε μια λαμπα του Δημου και απο οτι καταλαβα υπηρχε καποια σχεση με το φαινομενο. Εχει λοιπον σχεση το φως με την σκια ;;;;; Βοηθηστε με, εχω κατατρομαξει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Donnie_Darko : 28-07-08 στις 10:40
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 28-07-08, 14:50
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

αφου ειχες τη λαμπα μπροστα σου δεν ειναι λογικο να κανει σκια πισω σου?μηπως εννοεις κατι διαφορετικο?απο οτι μου φαινεται ειδες απλα τη σκια σου...
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 28-07-08, 21:07
Salo Ο χρήστης Salo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα ήθελα να σας διηγηθώ και εγώ την προσωπική μου ιστόρια, αφού πρώτα ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ της αντίληψης πως στην εμφάνιση αυτής της περιβόητης σκίας παίζει σημαντικό ρόλο η ψυχική κατάσταση του ''θύματος του εισβολέα'' εκείνη τη δεδομένη περίοδο, μιας και η ''στιγμή'' μου φαίνεται υπερβολικά συντομη.
Με βάση τη δικιά μου εμπειρία, τολμώ να πω πως η εμφάνιση της σκιάς ήταν η κορυφή μιας πυραμίδας γεγονότων εκείνης της περιόδου( πριν περίπου ένα χρόνο) αλλά μονάχα όσον αφορά εμένα. Γιατί όσων αφορά το δεύτερο πρόσωπο που σχετίζεται στην ιστορία, επέίτα από κάποιο καιρό που έκατσα να το σκεφτώ αναρωτήθηκα εάν δεν ήμουν τελικά εγώ ο πρωταγωνιστής.
Για να εξηγηθώ. Δεν με παραψένεψε τόσο πολύ το γεγονός της 'επίθεσης' , αλλά πιο πολύ πως βρήκα το κινητρό του να έρθει και μάλιστα το ίδιο το κίνητρο είναι αυτό που με μπερδεύει.
Λοιπόν, προφανώς ήταν νύχτα και προφανώς κοιμόμουν, όπως κάνουν όλοι.. , στο ίδιο κρεβάτι με την τότε κοπέλα μου. Ήταν μια πολύ έντονη βδομάδα για εκείνη. Την είχα βρει σε μια έξαλλη κατάσταση οπότε και δεν γινόταν να την αφήσω μόνη της το βράδυ. Εγώ ήμουν σε καλή κατάσταση, καλύτερα ψύχραιμη, αν και ελαφρα απελπισμένος, που δεν μπορούσα να την ηρεμήσω. Τελικά κατάφερα να την πείσω να ξαπλώσει έπειτα από πάρα πολλή ώρα, που άκουσα αρκετά παρεξηγίσιμα πράγματα. Και εννοώ μεταφυσικά. Και τότε αφού επιτέλους κοιμήθηκα, ένιωσα αυτήν την 'σκιά' έπειτα από μια ακολουθία εφιαλτών. Η δύναμη της που ένιωσα πάνω μου ήταν σίγουρα κλιμακωτή. Με το που συνειδητοποιω τι γίνεται αυτό το μουγγό 'γ..το ' μ' έπνιξε. Και εκεί άρχισαν τα δύσκολα. Θυμάμαι πάντως επειδή είναι σχετικά πρόσφατο ότι με άφησε, περισσότερο απ' ότι το έδιωξα. Όλα καλά ως εδώ. Η μόνη ερώτηση είναι εάν τίθεται θέμα φύλου της σκιάς. Μιας και εγώ ενστικτωδώς θα χαρακτήριζα θυληκή.
Την ώρα που ας πούμε προσπαθούσα να ξεφύγω, κατάφερα να ανοίξω τα μάτια μου, και η κοπέλα μου επίσης ξαπλωμένη με κοιτούσε τελείως ανέκφραστη όση ώρα διέρκεισε αυτό. Όταν αφού εφυγε η σκιά της εξήγησα τι έπαθα, και τη ρώτησα γιατί με κοιτούσε μ ανοιχτά τα μάτια και δυσχέραινε ακόμα πιο πολύ την κατάσταση μου είπε πως δεν ήθελε να με τρομάξει. Που σημαίνει πως φαινόταν 100% τι γινόταν. Εάν όμως έχεις παραλήσει, έχεις μουγγαθεί και το μόνο που καταφέρνεις κάποια στιγμή είναι να ανοίξεις τα μάτια σου, πως γίνεται να φαίνεται το μέγεθος της πάλης;;; (εννοείται πως η κοπελα δεν είναι μαγισσα ).
Από τη στιγμή που η κοπέλα ήταν πολύ περισσότερο καταβεβλημένη ψυχολογικά και σωματικά και επομένως ευάλωτη, γιατί επιτήθηκε σε μένα; που μάλιστα προσπαθούσα νωρίτερα ένα όλοκληρο βράδυ να επαναφέρω τη λογική και την ψυχραιμία ως καλό plan . Θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό οι ρόλοι στην ιστορία να ήταν αντίστροφοι..
Η σκιά μας βλέπει σαν τροφή; σαν παιχνίδι; ή μας σέβεται καθόλου;Υπάρχει περίπτωση να φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Salo : 28-07-08 στις 21:13
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 31-07-08, 07:25
satyros Ο χρήστης satyros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2007
Περιοχή: Forests
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Μέσα στο ημίφως, η σκιά ενός ποντικού επάνω στον τοίχο μπορεί να φαντάζει θεόρατη. Αν πιστέψεις στο φαινομενικό της μέγεθος, τότε για εσένα ως παρατηρητή δεν θα είναι πλέον απλά σκιά ποντικού μέσα στην προσωπική σου πραγματικότητα.

Οσο πιο πολύ πλησιάσεις τον ποντικό και τον στριμώξεις στον τοίχο, αν εσύ είσαι η εκπομπή του φωτός, και όσο πιο έντονα μέσα εκπομπής φωτός διαθέτεις, τοσο πιο πολύ θα μικρύνει η σκιά που δημιουργείται.

Τον πόντικα άστονε να φύγει με ελαφρά από μπροστά σου, καθώς οι πόντικες αν νιώσουν οτι απειληθούν πραγματικά, έχουν την τάση να δαγκώνουν.

Και μεταφέρουν πολλές φορές πάνω τους λύσσα, και άλλες ασθένειες.
__________________
ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.