Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-08-09, 15:31
Dmud Ο χρήστης Dmud δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

σαφως και ανηκουν στον "φυσιολογικο" πληθυσμο!!! απλα η ευαισθησια τους σε αυτα τα φαινομενα και η αποκωδικοποιηση τους σαν "μεταφυσικα" ειναι μερος του χαρακτηρα τους, με τον ιδιο τροπο που, π.χ., μερος του χαρακτηρα της γυναικας μου ειναι το υπερβολικο αγχος και η εμμονη με γεωμετρικοτητα και καθαριοτητα. Αυτα ειναι στοιχεια μιας ασθενειας που ονομαζεται ιδεοληπτικη-ψυχαναγκαστικη διαταραχη. Οι πραγματικοι ασθενεις δεν μπορουν να ζησουν ομαλα, αφου πλενουν τα χερια τους 500 φορες την ημερα, πρεπει οποσδηποτε να κανουν καποια ρουτινα στη ζωη τους κτλ. Η γυναικα μου δεν ειναι ετσι, απλα της αρεσει να υπαρχει μια συγκεκριμενη ταξη, ενω εγω ειμαι του αλλου ακρου... (πως με ανεχεται δεν ξερω...)

αντιστοιχα, οι ανθρωποι που εχουν ιδιαιτερη ευαισθησια στα φαινομενα που περιγραφεις, χωρις να ειναι ψυχωσικοι, εχουν ψυχωσικα στοιχεια στον χαρακτηρα τους. Σαφως και ειναι φυσιολογικοι, το ειπα ξεκαθαρα, οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο το να εχεις ψυχοπαθολογικα στοιχεια στον χαρακτηρα σου (ολοι εχουμε με διαφορετικες μορφες) και διαφορετικο να πασχεις απο μια ασθενεια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-08-09, 19:14
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή


Η ερευνα για τη θεωρια της επιπεδης Γης και τους υποστηρικτες της που σας ειχα υποσχεθει, βρισκεται απο σημερα στο http://www.metafysiko.gr/?p=11
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 20-01-10 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-03-16, 19:14
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ένα από τα πολλά κανάλια που παρακολουθώ στο youtube είναι και αυτό https://www.youtube.com/channel/UCzS...LT6urzUoGb5IVQ Τα πιο δημοφιλέστερα βίντεο του για την κυρτή Γη ,και όχι για επίπεδη όπως λένε, είναι αυτά https://www.youtube.com/watch?v=sfMZ9sDXAp0
https://www.youtube.com/watch?v=R-5H...em-uploademail

--------------
Επίσης μεταφέρω την απάντηση του ενός χρήστη( του Ζαχαρία που γράφει στα Κατοχικά Νέα) από άλλο φόρουμ για το ίδιο θέμα συζήτησης..


" Δεν υπερασπίζομαι τη θεωρία της επίπεδης Γης, αλλά έχω δύο τρία πράγματα να σας δώσω σαν στοιχεία :

α)Ποτέ κανείς δεν μίλησε για "επίπεδη" Γη. Λέξη επίπεδη είναι αδόκιμη. Η σωστή λήξη είναι η κυρτή Γη.

β)Στη θεωρία της Κυρτής Γη - που συνέχεια της είναι η θεωρία της κοίλης Γης (της κούφιας δλδ) - το κέντρο είναι ο Βόρειο Πόλος και η Ανταρκτική είναι μια περίμετρος Πάγου.

γ)Η θεωρία έχει βάση τον... ίδιο τον Γαλιλαίο, ο οποίος αντίθετα απ΄ότι νομίζουν πολλοί ΠΟΤΕ δεν μίλησε για το σχήμα, παρά μόνον για την κίνηση της (μέχρι τότε γινόταν δεκτή η θεωρία ότι η Γη είναι το κέντρο του Γαλαξία)

δ)Πραγματική φωτογραφία που να απεικονίζεται ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο πλανήτης μας είναι από το ίδιο Απόλλων που πάτησαν οι τρεις Αμερικανοί στο φεγγάρι (που τελικά δεν πάτησα) άρα αμφισβητείτε τώρα και η γνησιότητα της (το παράλογο είναι γιατί καμία διαστημική αποστολή από τότε δεν πήρε φωτογραφίες της Γης, λες και δεν χρειάζονται.

ε)Όπως ίσως γνωρίζεται η μεγαλύτερη γέφυρα στον κόσμο βρίσκεται στην Κίνα (σχεδόν 40 χλμ). Λοιπόν οι μηχανικοί που την σχεδίασαν φυσικά έλαβαν υπόψη την γνωστή καμπυλότητα (όπως μας την έχουν σερβίρει). Επειδή το έργο ξεκίνησε ταυτόχρονα από δύο διαφορετικές πλευρές είχε υπολογισθεί με βάση την καμπυλότητα απόκλιση 44 εκατοστών. Όταν τελείωσε το έργο η καμπυλότητα ήταν μόνο 3,77 εκατοστά (ούτε 4).

ε)Τώρα επειδή η συνωμοσία είναι το φόρτε μου, θα σας δώσω άλλο ένα στοιχείο που θέλει πολύ ψάξιμο: ΣΥΝΘΗΚΗ ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗΣ...

Όποιος την βρει και την μεταφράσει θα πάθει σοκ! Εκεί κρύβονται πολλά και όχι μόνο για το σχήμα της Γης... Έτυχε να την διαβάσω πριν μερικά χρόνια απο βιβλία φίλου ερευνητή στο εξωτερικό, που δυστυχώς έχασα επαφή μαζί του όταν κάηκε ο υπολογιστής μου και μαζί και τα δεδομένα του.

Τι μου λένε εμένα όλο αυτά;

Ότι σίγουρα δεν είναι ολοστρόγγυλη (μην ξεχνάτε ότι παλαιότερα ήταν ωοειδής στα βιβλία μας).

Αν είναι "επίπεδη"; Σίγουρα δεν είναι!

Όλα τα άλλα είναι υπό συζήτηση "
--------------
Ένα ενδιαφέρον βίντεο έχει "ανασυρθεί" στα διεθνή συνωμοσιολογικά sites με αφορμή ερασιτεχνική δοκιμή πυραύλου με προσαρτημένη κάμερα.
Από τα 121.000 πόδια καμπύλη δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια είναι πολύ μικρή
https://www.youtube.com/watch?v=sQw_C5KLhFM

------------

Παλιό..αλλά ωραίο.Στα 00:21 δεύτερα ,από την εσωτερική κάμερα της κάψουλας, ο ορίζοντας φαίνεται ,θα μπορούσαμε να τη πούμε, ως ευθύς,δεν υπάρχει καμπυλότητα.Στο αμέσως επόμενο πλάνο στο 00:25,όμως..παρουσιάζεται καμπύλη
https://www.youtube.com/watch?v=vvbN-cWe0A0
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-03-16, 19:34
Πέτρος Ο χρήστης Πέτρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2016
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=VNqNnUJVcVs Δειτε καποιους λογους για τους οποιους ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να ειναι η γη επιπεδη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πέτρος : 22-03-16 στις 19:35
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-07-17, 19:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Όταν το 2009 παρουσιάζαμε αυτό το άρθρο με σκοπό να ανιχνεύσουμε τις παράξενες και περιθωριακές ιδέες της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού, αποδεικνύοντας ότι η διαχρονία της θεωρίας της Επίπεδης Γης, βασίζεται τους τελευταίους 15 αιώνες στην αμάθεια και τον θρησκευτικό φονταμενταλισμό, δεν φανταζόμασταν ότι μόλις 8 χρόνια μετά, με τη βοήθεια των ανερχόμενων κοινωνικών δικτύων, δεκάδες ή και εκατοντάδες αμαθείς συμπολίτες μας θα είχαν τη δυνατότητα να προωθούν δημοσίως αυτές τις μπούρδες! Υπάρχει ήδη σχετική ομάδα στο ελληνικό facebook που αριθμεί πάνω από 10.000 μέλη (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων, φυσικά, είναι περίεργοι ή τρολς - όχι όλοι όμως!).

Τελικά συμπεραίνει κανείς πολύ εύκολα πώς στις μέρες μας, ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε στο διαδίκτυο είναι η διάδοση της βλακείας. Προστατευθείτε!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 01-07-17 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-07-17, 17:35
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Μάλλον δυσκολέψαμε τα πράγματα σχετικά με την Γή...
Η Γη έχει σχήμα γεωειδές, δηλαδή σαν σφαίρα που είναι συμπιεσμένη στις κορυφές(πόλους) και διογκωμένη στη μέση(ισημερινός).

Από παλιά αυτό γνώριζα αυτό διάβαζα τώρα τα περί άλλων θεωριών με αναπόδεικτες
ενδείξεις με άλλες θεωρίες συνωμοσίας και ούκ εστι τέλος στις θεωρίες αυτές...

Μια και ο φίλος alkinoos αναφέρει για την συνθήκη Συνθήκη της Ανταρκτικής...
http://www.kathimerini.gr/811105/art...hs-antarktikhs

Επίσης στοιχεία θα βρείτε και...
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...BA%CE%AE%CF%82

Τώρα για τα στοιχεία σοκ ποιά είναι ;;;;;

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-07-17, 00:06
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Η μόνη "Συνθήκη της Ανταρκτικής" που βρήκα, είναι μια που λέει τι ορίζεται ως Ανταρκτική και έχει ένα κατεβατό απο περιορισμους σε όλα τα κράτη, αφού ορίζεται η Ανταρκτική ως έδαφος ουδετερο και μόνο για εξερευνήσεις. Αν υπάρχει άλλη συνθήκη ή αν εννοείς κάτι διαφορετικό δώσε συνδέσμους.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-07-17, 03:32
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Θα θελα καποιος που υποστηριζει τη θεωρια της επιπεδης γης,να μου εξηγησει τον τροπο λειτουργιας της πυξιδας.Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-17, 14:07
Φοίβος Ο χρήστης Φοίβος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2017
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Feanor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα θελα καποιος που υποστηριζει τη θεωρια της επιπεδης γης,να μου εξηγησει τον τροπο λειτουργιας της πυξιδας.Ευχαριστω!
Η μαγνητική περόνη σε μια πυξίδα πάντα ευθυγραμμίζεται με το Βόρειο Μαγνητικό Πόλο της γης, τίποτα δεν αλλάζει, δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-09-17, 14:56
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φοίβος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μαγνητική περόνη σε μια πυξίδα πάντα ευθυγραμμίζεται με το Βόρειο Μαγνητικό Πόλο της γης, τίποτα δεν αλλάζει, δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.
Λάθος φίλε Φοίβο,τα πάντα αλλάζουν.Όλες οι μετρήσεις που αφορούν τις μαγνητικές ιδιότητες της Γης επαληθεύονται μόνο με την θεώρησή της ως σφαίρα. Τα μαγνητικά πεδία μιας σφαίρας και μιας επίπεδης επιφάνειας δεν είναι ίδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.