Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-02-17, 19:09
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry παραφέρθηκα πάλι...
Μονίμως παραφέρεσαι...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-02-17, 19:13
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Λευκός Λύκος ο Robespierre έκανε μια αναφορά.....
"Το ξέρω πως εσείς οι 2-3 αδερφοί του ελέους του φόρουμ (άλλη μια κατηγορία)
έχετε μια αδυναμία στα θρησκευόμενα αδέσποτα, αλλά εγώ και αρκετοί άλλοι
έχουμε πρόβλημα με τους παρανοϊκούς ψυχασθενείς που λυμαίνονται το
ίντερνετ.
Αφου θέλετε να κάνετε ψιλή κουβεντούλα μαζί τους, γιατί δεν
ανταλλάσσετε FB; "
Συμφωνώ για όλα αυτά ποιό είναι το πρόβλημα ;;;;;
Έχουμε πραγματικά πήξει εδώ και 12-15 μήνες με όλους αυτούς του Θρησκόληπτους...
Σε ποιό σημείο διαπίστωσες πως συμφωνώ με αυτούς ;;;;;;;;;
Και μάλιστα αναφέρομαι κατά λέξη....
"Φίλε Robespierre σε αυτα τα οποία γράφεις κυρίως στην τελευταία σου απάντηση
δεν διαφωνώ και κυρίως με την αναφορά σου για τους αδερφούς του ελέους του φόρουμ...
"


Σχετικά με τα NICK NAME ανέφερα το δικό μου για να είμαι ξεκάθαρος....
Αλλά σε αυτό που αναφέρεις συγκεκριμένα...
"Σοβαροί χρήστες που διατηρούν δύο λογαριασμούς, έναν για καθώς πρέπει
συζήτηση και έναν (2-3-... όρεξη να έχουμε) για τρολάρισμα ή στοχευμένες
επιθέσεις σε χρήστες."

Επομένως γνωρίζεις ποιοι έχουν από τους χρήστες 2-3 NICK NAME και μάλιστα
να τρολάρουν και να κάνουν επιθέσεις σε άλλους.....

Για αυτο και ρώτησα ποιοί είναι.....
Τίποτα λιγότερο και τίποτα λιγότερα.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-17, 19:17
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ τότε Avatar για το παρατσούκλι, τι να πω...
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-17, 19:51
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ελα τώρα Λ.Λ δεν είναι και κάτι ασήκωτο δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-02-17, 20:12
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα τώρα Λ.Λ δεν είναι και κάτι ασήκωτο δηλαδή...
Ε βέβαια αφού είναι δικής σου έμπνευσης!
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-02-17, 20:15
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Τα παρατσούκλια, όπως και η κατηγοριοποίηση αποτελούν κατάφωρη υποτίμηση και απαξίωση του άλλου.

Ποιος είναι ο οποιοσδήποτε πού θα με βαφτίσει με ένα όνομα της αρεσκείας του;

Με γνωρίζει κι από χθες;

Και ποιος είναι αυτός που θα μου κάνει έλεγχο σε ποιον να επιλέγω να απαντώ και θα μου ορίσει τι πρέπει να του λέω και τι όχι;

Αν θέλω να δώσω συμβουλές σε κάποιον, το κάνω αναλαμβάνοντας την ευθύνη γι αυτό.

Για πολλοστή φορά:
Να λέει ο καθένας ο,τι θέλει χωρίς να προσβάλει!
Γίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-02-17, 20:31
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Το θέμα με τον AvatarGR, θεωρείται λήξαν. Έγινε από ασυνεννοησία, όλα καλά.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-02-17, 20:36
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Επιπλέον, είναι επιστημονικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να συμπεριλαμβάνεται ένα θέμα με τίτλο "Κατηγορίες συμμετεχόντων σε φόρουμ μεταφυσικού" στον τομέα: Εσωτερική Αναζήτηση-Φιλοσοφία-Επιστήμες.

Η κατηγοριοποίηση καθώς και η κρίση των άλλων βάσει στερεοτύπων, όχι μόνο αποτελεί ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μέθοδο εξαγωγής συμπερασμάτων, αλλά και χαρακτηρίζει ανθρώπους που δεν έχουν μπει ποτέ στον σοκάκι της εσωτερικής αναζήτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-02-17, 20:49
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Κοίταξε, ο θεματοθέτης νομίζω πως έκανε μια θεωρητική κουβέντα, δεν άρχισε βαφτίσια των μελών του φόρουμ. Ο απόηχος των τρολ όμως υπάρχει και τα απόνερα που σηκώνουν κατα καιρούς δεν σταματάνε με ευχολόγια. Ανάφερα κάτι για θρησκευόμενα αδέσποτα. Κανένας μα κανένας σοβαρός άνθρωπος που θεωρεί τον εαυτό του θρήσκο δεν βγαίνει να το διαλαλήσει με τόσο χυδαίο τρόπο στα φόρουμ. Και οπωσδήποτε όχι οι άνθρωποι της καθιερωμένης θρησκείας. Αποτελεί προσωπικό βίωμα, γίνονται κατ' οίκον ή σε συγκεκριμένους τόπους και συζητιέται διαζώσης με τους κατάλληλους ανθρώπους, που γνωρίζουμε από πριν το ποιόν τους.

Όταν κάποιος βγαίνει σε κάποιο φόρουμ, αρχίζει απολογητική μάλλον το γνωστό θρησκευτικό παραλήρημα και μάλιστα όταν ξεκάθαρα δεν πρόκειται για ένα καθιερωμένο σύστημα πεποιθήσεων αλλά κάτι που έχει σκαρφιστεί ο ίδιος, τότε υπάρχει πρόβλημα. Θεωρώ ότι ήρθε το λιγότερο για προσηλυτισμό και όχι για συζήτηση. Ειδικά δε, όταν συμπεριφέρεται με τον τρόπο που φαντάζομαι πως θα έχεις προσέξει, αρχίζει τις επιθέσεις στα πιστεύω των άλλων, αυτό τον κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία του ανεπιθύμητου σε διάλογο. Φυσικά και οι δράστες αυτοί προσπαθούν να το επιβεβαιώσουν σχεδόν αμέσως.

Εγώ πριν λίγο καιρό ήμουν έτοιμος να φύγω και να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε αυτό το φόρουμ, όπως έκανα στο παρελθόν με κάποιο άλλο. Υπήρξε η σαφής υπόνοια ότι σχεδόν όλα τα τρολ διαγράφονται (και ειδικά ένας) επειδή γκρινιάζουν 2-3 περίεργοι χρήστες και για να μην τους χαλάσει το χατίρι κάποιος mod, τους διώχνει. Ενώ κανένας άλλος δεν έχει πρόβλημα μαζί τους. Δόθηκε σύντομη απάντηση τελικά αλλά φυσικά δεν έμεινε για πολύ στον αέρα, κάτι που με προβλημάτισε. Η έκφραση τώρα "αδελφοί του ελέους" τη θεωρώ εύστοχη. Εκφράζει ακριβώς αυτή την εικόνα που προσπάθησε να περάσουν οι συγκεκριμένοι για εσάς. Επειδή ξέρετε μου απαντάνε 2-3 καλοί χρήστες, ακόμα και με το ύφος της ήπιας νουθεσίας, αυτοί με εγκρίνουν, οπότε ας εκτονωθώ στους κακούς υπόλοιπους ανενόχλητος.

Αυτό για μένα ήταν το λάθος και ερμηνεύεται έτσι γιατί πρόκειται για άνθρωπο (πίσω από το ψευδώνυμο) της κατηγορίας που αναφέρει ο Ηλίας. Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει οτιδήποτε του γράφεις. Οπότε σε κάθε περίπτωση, ούτε να πλακώνεσαι μαζί του είναι σωστό (το κάνω μερικές φορές από αγανάκτηση για αυτά που διαβάζω, βλ ρατσιστικά σχόλια κτλ), ούτε να τον κανακεύεις σαν την μητέρα Τερέζα με την ελπίδα ότι κάποτε θα σταματήσει τις ... Δεν πρόκειται να το κάνει και μάλιστα αποδείχτηκε ότι οι άνθρωποι αυτοί (πίσω από τα ψευδώνυμα) βγάζουν τον χειρότερο τους εαυτό στα φόρουμ. Ας κάνουμε λοιπόν πρώτα την αυτοκριτική μας και μετά ας κοιτάξουμε πως θα αναβαθμίσουμε τον χώρο που βρισκόμαστε. Έτσι κι αλλιώς τρώμε κάποιες ώρες την βδομάδα ή τον μήνα εδώ μέσα, ας τις κάνουμε να αξίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-02-17, 21:10
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Εγώ θα ήθελα να προσθέσω μια ακόμη κατηγορία με γενικό τίτλο κοινοτοπιές,όπου τα θέματα που κάποιος ανοίγει δεν έχουν κανένα επιστημονικό-μεταφυσικό ενδιαφέρον,ωστόσο για κάποιο λόγο πρέπει εμείς να δώσουμε λύσεις .Ένας σχετικός τίτλος άρθρου θα ήταν πχ<<Η κοπέλα μου τρώει τις πατάτες από τον γύρο μου,πώς να προστατευθώ?>>,όπου εγώ θα περιμένω μια πλήρη μεταφυσική και επιστημονική ανάλυση του <<προβλήματός>> μου και όποιος δυσανασχετεί θα είναι απευθείας τρολ.

Όσον φορά τα όσα έχουν λεχθεί στο παρόν θέμα, αν το δούμε από θετική σκοπιά η κατηγοριοποίηση μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμη. Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ενταχθεί κάποιος σε μια μόνο κατηγορία. Όσο για το θέμα με τα παρατσούκλια, καλό θα ήταν να υπάρχουν μόνο όταν υπάρχει μια στοιχειώδης φιλική,έστω και μέσω του ίντερνετ, σχέση. Και αυτό πάλι ανάλογα με το πόσο το δέχεται ή όχι ο άλλος.

Τέλος,αυτό που αναφέρθηκε αρχικά για κοινή αντιμετώπιση των διαφόρων τρολ-προσηλυτιστών έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πιστεύω πως πρέπει να βρούμε μια λύση στο θέμα αυτό,γιατί άνθρωποι είμαστε,όσο και να θέλουμε να αγνοήσουμε τέτοια μέλη,όλο και κάτι θα ανεβάζουν που θα μας ενοχλεί πιο έντονα.Το ignore list μπορεί να δουλεύει,αλλά είναι προσωρινή λύση και αν το εφαρμόζουμε συνεχώς,απλά θα μετατραπεί το φόρουμ σε μια σε σελίδα όπου ο κάθε ανισορροπος θα ανεβάζει ότι θέλει,με συνέπεια να χαρακτηριστεί και ολόκληρο το φόρουμ ως ανισόρροπο από τους εκάστωτε επισκέπτες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 28-02-17 στις 21:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.