Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-12-11, 16:27
Pandora 07 Ο χρήστης Pandora 07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για αλλη μια φορά για την συμμετοχή σας στο συγκεκριμένο θεμα...όσον αφορά τον τίτλο μαλλον αδόκιμος είναι αλλά εγώ πρωτη φορά μπαίνω σε φορουμ και ανοιγω θεμα οπότε ζητω συγνώμη και μαλλον δικαιολογούμαι,,,
Θα ήθελα επειδή βλέπω οτι εχετε αρκετες γνωσεις γύρω από το θεμα να σας εξηγήσω γιατί θελω να βρω εναν τέτοιο ανθρωπο...
Πρωτα πρωτα πρεπει να σας πω οτι εγω ουδεποτε πιστευα στα μαγια... πιστευα πάντα στην ικανότητα του ανθρώπου να ορίζει και να κτίζει την ζωή του όπως θελει.
Πριν 10 χρόνια είχα μια σχ'εση στη ζωή μου η οποία πήγαινε για γάμο.Ο τότε φίλος μου ήταν τρελα ερωτευμένος και είχε φτάσει στο σημείο να μιλήσει και στους γονείς του οι οποίοι με λατρευαν .Εγω δεν ήμουν ερωτευμενη είναι η αλήθεια αλλά τον αγαπούσα γιατί ήταν παρα πολύ καλός μαζί μου και περνούσα τέλεια,μερικές φορές η αγάπη ε'ιναι εξίσου σημαντικη με τον ερωτα και είχα σκοπό λοιπόν αν συνεχίζαμε έτσι να παντρευτώ μαζι του αφού μου το είχε προτείνε...Κάποια στιγμή γνωρίσαμε δυο αδέρφια στο στενο φιλικό μας περιβαλλον ...η κοπέλα με προσέγγισε πολύ φιλικά και επειδή με περναγε καμια 10 χρόνια την εβλεπα σαν μεγάλη αδερφή και εγώ και ο φιλος μου....μεσα σε ένα μηνα από τότε που τους γνωρίσαμε ΄΄ηρθαν τα πανω κατω...χωρίσαμε και ακόμα δεν καταλαβα το γιατί και για τα επόμενα 4 χρόνια κάθε προσπάθεια επανασύνδεσης έπεφτε στο κενό...ενώ φτάναμε μέχρι να είμαστε και δυο μερες μαζί μετά κάτι γινότανε και ούτε καλημερα.Τέλοσπάντων εγώ ξέκοψα μαζί του απέδωσα το γεγονός σε τυχαίο και έπαψα να κανω παρέα με όλους ξεφυγα τελείως..κατόπιν έμαθα οτι αυτη ήθελε και ακόμα θελει τον φίλο μου και οτι όταν ο αδερφός της είχε μια σχέση τον χωρισε γιατί δεν ήθελε να είναι μονη.Με ποιον τρόπο δεν ξερω...Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα ερωτευτηκα πρωτη φορά στη ζωη μου κάποιον που αισθανόταν ακρίβως τα ίδια πραγματα και περισσότερα ίσως για μενα....Μόλις ερχόμασταν κοντά κατι γινόταν και σκοτωνόμασταν,είχε μιλήσει στην αδερφή μου και της είπε πως αισθανόταν αν και ήταν κατι που φαινόταν από μακριά και παρόλο που για μενα ήταν ακόμα δυνατότερο δεν καταφέραμε να είμαστε μαζί και ακόμα και σημερα που έχει παντρευτεί εγώ το βλέπω οτι ενδιαφέρετε και μαλιστα πολύ φανερα.Πρέπει να σας πω οτι τα τελευταία 10 χρόνια εκτός ότι δεν εχω κανει σχέση ,ενώ όποιον θελω με θελει και αυτός και το βλέπω και το ξερω Ή το μαθαινω (αν βιαστείτε να υποθεσετε οτι είμαι χάλια σας πληροφορώ οτι ισχύει ακριβώς το αντίθετο),εχω περάσει καταθλιψη και ακόμα και μεχρι σημερα δεν έχω καταφερει ούτες ενα λεπτό να είμαι και να αισθάνομαι καλα.Δεν ξερω πως να το εξηγήσω λογικά αλλά επειδή ιατρικά δεν υπάρχει κατι σκέφτηκα να ψαξω και αυτην την πιθανότητα γιατί ειλικρινα εχω κουραστεί απίστευτα.Η ζωή μου έγινε μαρτυριο και δεν ξερω τι να κανω...μη μου πειτε σας παρακαλώ για παπαδες δεν πιστευω πλέον σε αυτή την λύση όσο και αν προσπάθησα έτσι να βρω βοήθεια από εκεί δεν έγινε...
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 18:31
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Προεπιλογή

Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογική κατάσταση. Το οτι τα πράγματα δεν πηγαίνουν όπως θα θέλαμε σε έναν-δύο τομείς, δεν οφείλεται απαραίτητα σε πράξη κάποιου εναντίον μας.

Είναι θέματα συνθηκών και αλληλεπιδράσεων όλων των ανθρώπων μεταξύ τους. Σκέψεων-πράξεων και απώσεων και έλξεων.

Αν μπορούσες να εξετάσεις κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και έψαχνε πολύ βαθιά εντός του και σου μιλούσε ειλικρινά, θα έβρισκε αρκετά θέματα που τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θέλει. Μπορεί να μην είναι το θέμα το δικό σου ή τα θέματα τα δικά σου τα προβληματικά, αλλά σίγουρα έχει άλλα που δεν του αρέσουν σύμφωνα με τις επιθυμίες του.
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 26-12-11 στις 18:33
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 18:41
Junior Member

Προεπιλογή

[QUOTE=Ελευθέριος Παλιγγίνης;91640]Αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογική κατάσταση. Το οτι τα πράγματα δεν πηγαίνουν όπως θα θέλαμε σε έναν-δύο τομείς, δεν οφείλεται απαραίτητα σε πράξη κάποιου εναντίον μας.

Είναι θέματα συνθηκών και αλληλεπιδράσεων όλων των ανθρώπων μεταξύ τους. Σκέψεων-πράξεων και απώσεων και έλξεων.

Αν μπορούσες να εξετάσεις κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και έψαχνε πολύ βαθιά εντός του και σου μιλούσε ειλικρινά, θα έβρισκε αρκετά θέματα που τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θέλει. Μπορεί να μην είναι το θέμα το δικό σου ή τα θέματα τα δικά σου τα προβληματικά, αλλά σίγουρα έχει άλλα που δεν του αρέσουν σύμφωνα με τις επιθυμίες του.
[/QUO

Δεν μιλάμε για μια ατυχία εδώ...μιλάμε για 10 ολόκληρα χρόνια..
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 19:33
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Προεπιλογή

σχολιο 6

<<<<Δεν μιλάμε για μια ατυχία εδώ...μιλάμε για 10 ολόκληρα χρόνια...>>>

... αχ βρε χρυση μου τι ειναι 10 χρονια??? ...εδω μιλαμε ξερω περιπτωσεις συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου που μια ολοκληρη ζωη αντιμετωπιζαμε δυσχερειες με τις σχεσεις,, με αποτελεσμα την τελικη μοναξια ...προσωπικα κοντευω τα 50 και μια σχεση σοβαρη δεν εχω κανει,,, τι σημαινει ραντεβουδακι ,ρομαντικος περιπατος δεν εχω ζησει ,παρα την μεγαλη μου επιθυμια να τα ζησω και βεβαια εννοειται οτι δε ειμουν δα και αποκρουστικη ισα - ισα ελκυα καποιους ανθρωπους, μετα ομως κατι γινοταν οπως λες κι εσυ και χανομασταν αδοξα .... και ομως ουτε μια φορα δεν περασε απο το μυαλο οτι καποιος απο το περιβαλλον των φυσικων γνωστων μου , μου εχει κανει μαγια σε προσωπικο επιπεδο ...απεδωσα την κακοτυχια στο πεπρωμενο της ψυχης, το καρμικο ...την βαθυτεραη τελικα αναγκη να μεινω μονη ως τα γεραματα ... μετουσιωνωντας τις κοινες επιθυμιες μου σε κατι ανωτερο ....αλλα εσυ γιατι δεν σκεφτηκες αυτο το ενδεχομενο ακομη ???μηπως δηλαδη δεν ειναι η μαγεια αλλα το χρεος της ψυχης που οδηγει την ζωη σου σε μια απομονωση .. πρεπει να ψαξεις αυτο το ενδεχομενο ...
...αλλα πες μου ποσο χρονων εισαι και τι δουλεια κανεις ???...
...τι να πουν και εκεινοι βρε κοριτσι ,,
-που μενουν αναπηροι απο ατυχηματα
-που αρρωσταινουν απο ανιατες αρρωστιες
-που φορτωνονται μια ζωη την φροντιδα αναπηρων μελων της οικογενειας

πραγματι υπαρχουν και χειροτερα ...αλλα ... που δε οδηγουν στην σκεψη της μαγικης επιρροης απο συγκεκριμενα ατομα ...

ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΟΠΕΛΑ ,,,ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΓΩΣΩ,, ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ...ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ( κατα Φρουντ) που εγκλειουν πολυ στρες για το εγω μας αντιμετωπιζονται με διαφορους μηχανισμους ψυχικης αμυνας ...να μερικοι απο αυτους...

-η απωθηση
-η προβολη
-η διανοητικοποιηση
-η εκλογικευση
-η εξιδανικευση

...πιστευω οτι το γεγονος της αποτυχιας να εισαι μαζι με τον αντρα τον πρωτο που αναφερεις, εκανε τον πληγωμενο εγωισμο σου που συγχρονως δε ηθελε να επομιστει τις ευθυνες ... τον εκανε να αναζητησει τα αιτια καπου αλλου εξω απο σενα ,, χρησιμοποιησες το μηχανισμο της προβολης ....που σε εξαιρετικες περιπτωσεις μπορει να μεταστραφει σε φοβια δεισιδαιμονικης μαγικης δηθεν επεμβασης ...το ατομο δεν πιστευει απλα οτι φταινε οι αλλοι για τα κακα που του σμβαινουν ,,αλλα οτι καποιοι επιτηδειοι του εχουν κανει μαγια ...με αποτελεσμα να εκτρεπεται σε νευρωσικη και στρεσογονο φοβια ο ολος μηχανιμος της προβολης προς τα εξω..

...αρα προβολη με παρεκτροπη σε δεισδαιμονικη επιβολη απο τα εξω ειναι ενας μηχανισμος ψυχικης αμυνας που χρησιμοποιεις πολλα χρονια ,,για να αποφυγεις το πονο της ενδοσκοπησης κι αναζητησης των αιτιων των ατυχων σχεσεων σε λαθη καθαρα δικα σου ...

ΣΚΕΨΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ...ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ,,,ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ...

....και βεβαια φτιαξε και καμμια μαγικη συσκευουλα και κανενα κουλουρακι .. .. ασχολησου με την μαγειρικη και θα δεις μεγαλη βελτιωση στις ιδεοληψιες που σε κατατρεχουν ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 26-12-11 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 20:24
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Pandora 07 θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την αντιμετώπισης
του προβλήματος σου που σχεδόν τα πάντα τα θεωρείς πως είναι Μαγεία...

Είναι λάθος για κάθε τι κακό που μας συμβαίνει να τα φορτώνουμε στην
Μαγεία και μάλιστα σε θέματα αισθηματικής φύσεως που πολλές φορές
η κατάσταση είναι προδιαγεγραμμένη.....

Εκεί παρασύρεται κάποιος και πάει στους "μάγους-χαρτορίχτρες".......
Επίσης αυτό που παίζει είναι η αρνητικότητα κάποιου που παρά του ότι το
έχεις καταλάβει δεν ξεκόβεις από το άτομο αυτό........
Το φταίξιμο είναι δικό σου ότι δεν "τραβάει" το βγάζεις από την ζωή σου..
Απλά είναι κάποια πράγματα...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 20:47
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΘΗΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
σχολιο 6

<<<<Δεν μιλάμε για μια ατυχία εδώ...μιλάμε για 10 ολόκληρα χρόνια...>>>

... αχ βρε χρυση μου τι ειναι 10 χρονια??? ...εδω μιλαμε ξερω περιπτωσεις συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου που μια ολοκληρη ζωη αντιμετωπιζαμε δυσχερειες με τις σχεσεις,, με αποτελεσμα την τελικη μοναξια ...προσωπικα κοντευω τα 50 και μια σχεση σοβαρη δεν εχω κανει,,, τι σημαινει ραντεβουδακι ,ρομαντικος περιπατος δεν εχω ζησει ,παρα την μεγαλη μου επιθυμια να τα ζησω και βεβαια εννοειται οτι δε ειμουν δα και αποκρουστικη ισα - ισα ελκυα καποιους ανθρωπους, μετα ομως κατι γινοταν οπως λες κι εσυ και χανομασταν αδοξα .... και ομως ουτε μια φορα δεν περασε απο το μυαλο οτι καποιος απο το περιβαλλον των φυσικων γνωστων μου , μου εχει κανει μαγια σε προσωπικο επιπεδο ...απεδωσα την κακοτυχια στο πεπρωμενο της ψυχης, το καρμικο ...την βαθυτεραη τελικα αναγκη να μεινω μονη ως τα γεραματα ... μετουσιωνωντας τις κοινες επιθυμιες μου σε κατι ανωτερο ....αλλα εσυ γιατι δεν σκεφτηκες αυτο το ενδεχομενο ακομη ???μηπως δηλαδη δεν ειναι η μαγεια αλλα το χρεος της ψυχης που οδηγει την ζωη σου σε μια απομονωση .. πρεπει να ψαξεις αυτο το ενδεχομενο ...
...αλλα πες μου ποσο χρονων εισαι και τι δουλεια κανεις ???...
...τι να πουν και εκεινοι βρε κοριτσι ,,
-που μενουν αναπηροι απο ατυχηματα
-που αρρωσταινουν απο ανιατες αρρωστιες
-που φορτωνονται μια ζωη την φροντιδα αναπηρων μελων της οικογενειας

πραγματι υπαρχουν και χειροτερα ...αλλα ... που δε οδηγουν στην σκεψη της μαγικης επιρροης απο συγκεκριμενα ατομα ...

ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΟΠΕΛΑ ,,,ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΓΩΣΩ,, ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ...ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ( κατα Φρουντ) που εγκλειουν πολυ στρες για το εγω μας αντιμετωπιζονται με διαφορους μηχανισμους ψυχικης αμυνας ...να μερικοι απο αυτους...

-η απωθηση
-η προβολη
-η διανοητικοποιηση
-η εκλογικευση
-η εξιδανικευση

...πιστευω οτι το γεγονος της αποτυχιας να εισαι μαζι με τον αντρα τον πρωτο που αναφερεις, εκανε τον πληγωμενο εγωισμο σου που συγχρονως δε ηθελε να επομιστει τις ευθυνες ... τον εκανε να αναζητησει τα αιτια καπου αλλου εξω απο σενα ,, χρησιμοποιησες το μηχανισμο της προβολης ....που σε εξαιρετικες περιπτωσεις μπορει να μεταστραφει σε φοβια δεισιδαιμονικης μαγικης δηθεν επεμβασης ...το ατομο δεν πιστευει απλα οτι φταινε οι αλλοι για τα κακα που του σμβαινουν ,,αλλα οτι καποιοι επιτηδειοι του εχουν κανει μαγια ...με αποτελεσμα να εκτρεπεται σε νευρωσικη και στρεσογονο φοβια ο ολος μηχανιμος της προβολης προς τα εξω..

...αρα προβολη με παρεκτροπη σε δεισδαιμονικη επιβολη απο τα εξω ειναι ενας μηχανισμος ψυχικης αμυνας που χρησιμοποιεις πολλα χρονια ,,για να αποφυγεις το πονο της ενδοσκοπησης κι αναζητησης των αιτιων των ατυχων σχεσεων σε λαθη καθαρα δικα σου ...

ΣΚΕΨΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ...ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ,,,ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ...

....και βεβαια φτιαξε και καμμια μαγικη συσκευουλα και κανενα κουλουρακι .. .. ασχολησου με την μαγειρικη και θα δεις μεγαλη βελτιωση στις ιδεοληψιες που σε κατατρεχουν ...

Ιδεοληψίες μου με κατατρέχουν....να είσαι καλά που έκανες τόσο εμπεριστατωμένη διάγνωση και αποφανθεις.....όσο για την ψυχαναλυτικη θεωρηση σε πληροφορώ οτι έχω ψαχτει και σε αυτόν τον τομέα και αποδειχτηκα τελείως υγιής....τελοσπάντων να είστε καλά για τις απαντήσεις και την βοήθεια που δεν μου δώσατε βασισμένοι στο εύκολο συμπέρασμα οτι είμαι κανένα καημένο που όταν ξυπνάω το πρωι και εξω από την πόρτα μου περνάει μια μάυρη γάτα εγώ τρέχω σε παπάδες και εξορκιστές και νομίζω οτι όλο το σύμπαν συνομοτεί εναντίον μου.
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pandora 07 : 26-12-11 στις 20:55
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-11, 22:45
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλη Pandora 07 νομίζω πως κάνεις ένα μεγάλο λάθος εάν πίστευες πως
κάποιος απο εδώ θα σου έδιδε όνομα και διεύθυνση κάποιου "Μάγου"....

Προσωπική μου άποψη πως εάν κάποιος το έκανε θα διέπραττε τεράστιο
λάθος...

Επίσης δεν νομίζω πως κάποιος σε ειρωνεύτηκε η ανέφερε πως πας σε
παπάδες και σε εξορκιστές....

Ίσως η φίλη ΚΑΘΗΡΑ να ήταν κάπως υπερβολική και υπέρ αναλυτική αλλά
δεν σε ειρωνεύτηκε..

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 26-12-11 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-11, 08:11
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pandora 07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιδεοληψίες μου με κατατρέχουν....να είσαι καλά που έκανες τόσο εμπεριστατωμένη διάγνωση και αποφανθεις.....όσο για την ψυχαναλυτικη θεωρηση σε πληροφορώ οτι έχω ψαχτει και σε αυτόν τον τομέα και αποδειχτηκα τελείως υγιής....τελοσπάντων να είστε καλά για τις απαντήσεις και την βοήθεια που δεν μου δώσατε βασισμένοι στο εύκολο συμπέρασμα οτι είμαι κανένα καημένο που όταν ξυπνάω το πρωι και εξω από την πόρτα μου περνάει μια μάυρη γάτα εγώ τρέχω σε παπάδες και εξορκιστές και νομίζω οτι όλο το σύμπαν συνομοτεί εναντίον μου.
Ευχαριστώ
σχολιο 7

να κοιτα ενα βιβλιο που σου προτεινω ...

.. μμμ μαλιστα... βρικαμε λοιπον το σκοτεινο σημειο ... ο Πατερας Φρουντ ελεγε οτι αν ο ψυχαναλυτης δε προκαλεσει την αντιδραση και το θυμο του ψυχαναλυομενου τοτε η θεραπεια δεν προχωραει .. νομιζω αγαπητη οτι βρικαμε την αχιλλειο πτερνα σου ,,,σε φεραμε ενωπιον του βασικου προβληματος σου .. του υπερμετρου εγωιμου σου και της ψευδοαντιληψης που εχεις οτι εισαι σε ολα τελεια οποτε για τις κακουχιες σου φταινε καποιοι απεξω ...
... η διαθεση μου ηταν εντελως μα εντελως καλοπροαιρετη ,,, ο θυμος και εκνευρισμος σου ομως ηταν δειγμα της ψυχικης ανωριμοτητας που σε διακατεχει ... ανωριμοτητας που εχει να κανει με την αδυναμια σου για ενδοκοπηση ...οσο για τους γιατρους που σε βρηκαν "υγιη" .. μα εγω δεν μιλησα για αρρωστεια ετσι οπως την φοβασαι εσυ ( βλεπω οτι εισαι απληροφορητη στα ζητηματα της ψυχαναλυσης,, επιμορφωσου λοιπον και θα δεις μεγαλη διαφορα ) ... ... μιλησα μονο για ανωριμοτητα χαρακτηρα και δυστροπια χαρακτηρα ..

.

...εστω .. ας ειναι ... βρες ενα καλο ψυχαναλυτη οχι απο αυτους που χαιδευουν τα αυτια και περνουν λεφτα με το χρονομετρο ....και αυτος νομιζω θα ειναι καλυτερος "μαγος "" για την περιπτωση σου ...
...δεν μου ειπες τι δουλεια κανεις και ποσο χρονων εισαι και αν εχεις αδελφια ή εισαι μοναχοκορη .. αλλα προφανως δεν θες να συνεχισεις την συζητηση γιατι δεν αντεχεις να ερθεις σε επαφη με τα φαντασματα του ψυχισμου σου ...αυτα ειναι που σε κατατρεχουν εκει ψαξε και ασε τα απεξω ...

...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥ ..ΜΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙΣ,,, ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ....

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΔΟΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΧΑΜΝΑ ΤΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΕΞΩ .. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΟΡΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ...ΟΛΟΙ OI ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 27-12-11 στις 08:24
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-11, 12:47
Junior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΘΗΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
σχολιο 7

να κοιτα ενα βιβλιο που σου προτεινω ...

.. μμμ μαλιστα... βρικαμε λοιπον το σκοτεινο σημειο ... ο Πατερας Φρουντ ελεγε οτι αν ο ψυχαναλυτης δε προκαλεσει την αντιδραση και το θυμο του ψυχαναλυομενου τοτε η θεραπεια δεν προχωραει .. νομιζω αγαπητη οτι βρικαμε την αχιλλειο πτερνα σου ,,,σε φεραμε ενωπιον του βασικου προβληματος σου .. του υπερμετρου εγωιμου σου και της ψευδοαντιληψης που εχεις οτι εισαι σε ολα τελεια οποτε για τις κακουχιες σου φταινε καποιοι απεξω ...
... η διαθεση μου ηταν εντελως μα εντελως καλοπροαιρετη ,,, ο θυμος και εκνευρισμος σου ομως ηταν δειγμα της ψυχικης ανωριμοτητας που σε διακατεχει ... ανωριμοτητας που εχει να κανει με την αδυναμια σου για ενδοκοπηση ...οσο για τους γιατρους που σε βρηκαν "υγιη" .. μα εγω δεν μιλησα για αρρωστεια ετσι οπως την φοβασαι εσυ ( βλεπω οτι εισαι απληροφορητη στα ζητηματα της ψυχαναλυσης,, επιμορφωσου λοιπον και θα δεις μεγαλη διαφορα ) ... ... μιλησα μονο για ανωριμοτητα χαρακτηρα και δυστροπια χαρακτηρα ..

.

...εστω .. ας ειναι ... βρες ενα καλο ψυχαναλυτη οχι απο αυτους που χαιδευουν τα αυτια και περνουν λεφτα με το χρονομετρο ....και αυτος νομιζω θα ειναι καλυτερος "μαγος "" για την περιπτωση σου ...
...δεν μου ειπες τι δουλεια κανεις και ποσο χρονων εισαι και αν εχεις αδελφια ή εισαι μοναχοκορη .. αλλα προφανως δεν θες να συνεχισεις την συζητηση γιατι δεν αντεχεις να ερθεις σε επαφη με τα φαντασματα του ψυχισμου σου ...αυτα ειναι που σε κατατρεχουν εκει ψαξε και ασε τα απεξω ...

...ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΟΥ ..ΜΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙΣ,,, ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ....

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΔΟΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΑ ΑΧΑΜΝΑ ΤΟΥ ΨΥΧΙΣΜΟΥ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΥΣΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΕΞΩ .. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΟΡΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ...ΟΛΟΙ OI ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ...
Μμμμ απο που να αρχίσω να απαντώ δεν ξέρω.....χαίρομαι καταρχήν που μετά από δυο master στην ψυχολογία βρήκα επιτέλους ένα δάσκαλο να μου εξηγήση τι είναι ψυχανάλυση......όσο για την καλοπροαίρετη διάθεση είναι προφανής σε κάθετι που γράφεις , δεν χρειάζεται να σχολιάσω......στο μόνο που θα συμφωνήσω (μη σου πω θα ταυτιστώ) είναι στο ότι δεν θέλω να συνεχίσω την συζήτηση τουλάχιστον μαζί σου άν και υπήρξες τόσο ευγενική,ακριβής,διορατική και γενναιόδωρη μαζί μου και αυτό γιατί όχι σε φοβάμαι αλλά θλίβομαι που υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διάβάσει ένα βιβλίο στη ζωή τους και νομίζω οτι ξέρουν και καταλαβαίνουν τα πάντα και μπορούν να κάνουν ψυχανάλυση στους πάντες και να έχουν άποψη από ένα μήνυμα και ακούγοντας μια μικρή πτυχή της ζωής τους..

Απο την αρχή είπα ότι επειδή μου έτυχε κάτι που σχεδόν δεν μπορώ να το εξηγήσω πέρα απο αυτά που ανέφερα θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτήν την πιθανότητα,,,γιατί δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για την μη ύπαρξη κάποιων πραγμάτων....λειτουργούσα πάντοτε βάση της λογικής και για αυτο μου είναι εξαιρετικά δύσκολο ακόμα και τωρα αυτό που κάνω..ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-11, 15:04
Banned

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pandora 07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμμ απο που να αρχίσω να απαντώ δεν ξέρω.....χαίρομαι καταρχήν που μετά από δυο master στην ψυχολογία βρήκα επιτέλους ένα δάσκαλο να μου εξηγήση τι είναι ψυχανάλυση......όσο για την καλοπροαίρετη διάθεση είναι προφανής σε κάθετι που γράφεις , δεν χρειάζεται να σχολιάσω......στο μόνο που θα συμφωνήσω (μη σου πω θα ταυτιστώ) είναι στο ότι δεν θέλω να συνεχίσω την συζήτηση τουλάχιστον μαζί σου άν και υπήρξες τόσο ευγενική,ακριβής,διορατική και γενναιόδωρη μαζί μου και αυτό γιατί όχι σε φοβάμαι αλλά θλίβομαι που υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διάβάσει ένα βιβλίο στη ζωή τους και νομίζω οτι ξέρουν και καταλαβαίνουν τα πάντα και μπορούν να κάνουν ψυχανάλυση στους πάντες και να έχουν άποψη από ένα μήνυμα και ακούγοντας μια μικρή πτυχή της ζωής τους..

Απο την αρχή είπα ότι επειδή μου έτυχε κάτι που σχεδόν δεν μπορώ να το εξηγήσω πέρα απο αυτά που ανέφερα θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτήν την πιθανότητα,,,γιατί δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για την μη ύπαρξη κάποιων πραγμάτων....λειτουργούσα πάντοτε βάση της λογικής και για αυτο μου είναι εξαιρετικά δύσκολο ακόμα και τωρα αυτό που κάνω..ευχαριστώ
σχολιο 8

... μμμμ με δυο μαστερ στην ψυχολογια και ...εμμμ ... και ψαχνεις για μαγο που να λυνει μαγια!!!!... μμμ ετσι εξηγειται φιλη μου γιατι οι ψυχολογοι με τα χρονομετρα και την ταριφα, ολους τους βγαζουν υγιεις .. εεε τελος παντων ειμαι χαρουμενη που εγω μια αδιαβαστη και ακαλλιεργητη στα ψυχολογικα καταφερα να υποδειξω-υπενθυμησω σε μια πολυπτυχιουχο επιστημονησα ψυχολογο το σωστο τροπο διερευνησης των ψυχολογικων προβληματων ...εμμμμ????

καλο σου "λυσιμο" λοιπον ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 27-12-11 στις 15:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.