Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-07, 10:49
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Smile Όνειρο ή αλήθεια?

Αγαπητή ομάδα του "Μεταφυσικού" καλημέρα .
Έίμαι νέο μέλος της ομάδας σας και θα ήθελα και εγώ να "καταθέσω" μια προσωπική μου εμπειρία με σκοπό να μπορέσετε να με βοηθήσετε, λέγοντας μου εάν το όνειρο που είδα ήταν αλήθεια ή ένα απλό όνειρο.
Το 1994 "έχασα" τον αδερφό μου από τροχαίο ατύχημα σε μία επαρχειακή πόλη στην οποία σπούδαζε. Μετά από 3 χρόνια, σε ηλικία 19 ετών, οι γονείς μου με άφησαν μόνη στο σπίτι πρώτη φορά και όπως ήταν φυσιολογικό φοβόμουν πάρα πολύ. Όταν με πήρε επιτέλους ο ύπνος ονειρεύτικα ότι ήμουν στο αυτοκίνητο ενος συναδέλφου μου στην πόλη που είχε σκοτωθεί ο αδερφός μου. Κάποια στιγμή ο συνάδελφος μου σταματάει το αυτοκίνητο μπροστά από ένα ψιλικατζίδικο για να πάρει όπως μου είπε τσιγάρα. Όταν λοιπόν έμεινα μόνη μου στο αυτοκίνητο με έπιασε από το πίσω κάθισμα ένα χέρι στον ώμο μου. Γυρίζω και βλέπω τον αδερφό μου χαμογελαστο και αστραφτερό. Του κρατάω το χέρι και πηδάω στην αγγαλιά του. Αφού μιλάμε για λίγη ώρα του λέω ότι οι γονείς μας έχουν παράπονα από αυτόν γιατί δεν "πηγαίνει" να τους επισκεφτεί και μου απαντάει:
- Έρχομαι μόνο σ' εσένα γιατί όταν με βλέπεις το πρώι που ξυπνάς γελάς!!
Εκείνη την στιγμή σαν να μπήκε ο συνάδελφός μου στο αυτοκίνητο, ο αδερφός μου εξαφανίστηκε και εγώ ξύπνησα νίωθωντας ακόμα το χέρι του που έφευγε από το δικό μου.
Το περίεργο στο όνειρο είναι ότι, στο χέρι του φορούσε βέρα (τον είχαμε ντύσει γαμπρό γιατί ήταν ήταν ανύπαντρος) την οποία δεν την είχα δεί ποτέ μιας και δεν ανοίξαμε ποτέ το φέρετρο επειδή ήταν πολύ άσχημα χτυπημένος.

Όταν έγινε η εκταφή του η βέρα που είχε μείνει άθικτη (χρυσή), ήταν ακριβώς η ίδια που είχα δει στο όνειρο!! Τι συνέβη???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-07, 12:26
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Καλημέρα elinor! Καλωσήλθες!
---
Εγώ είμαι της άποψης ότι τα όνειρα είναι απλώς μία διεργασία του εγκεφάλου, ίσως μία ανακατανομή των πληροφοριών ή μία ανάκληση πληροφοριών εξ' αιτίας μιας συνειρμικής σκέψης που "ξύπνησε" το λεγόμενο υποσυνείδητο.
---
Όσον αφορά το χέρι του που ένιωθες ακόμη και όταν ξύπνησες, θα σου πω το εξής: Μία φορά είδα σε όνειρο ότι μπήκε ένας ληστής μέσα στο σπίτι και με κάρφωνε, ξύπνησα και ακόμη πονούσα, όπως στο όνειρο.
Δηλαδή εγώ ένιωσα πόνο στην πραγματικότητα και είδα αυτό το όνειρο.
---
Τώρα για τη βέρα... Αν σου έλεγαν οποιαδήποτε στιγμή πριν να δεις αυτό το όνειρο να σχεδιάσεις μία βέρα, θα έκανες αυτήν; Εννοώ μήπως είναι κάποιο συνηθισμένο σχέδιο, που σου ερχόταν αμέσως στο νου;
---
Φιλικά.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-07, 12:44
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

καλημέρα excellent και σε ευχαριστώ.

Η βέρα δεν είναι η συνηθισμένη στρογγυλή χρυσή βέρα που μας έρχεται στο μυαλό. Ήταν συγκεκριμένο σχέδιο το οποίο εγώ δεν το είχα ξαναδεί μιας και ποτέ σε εκείνη την ηλικία δεν είχα ασχοληθεί με βέρες-γάμους κ.τ.λ..

Όσον αφορά το υποσυνείδητο συμφωνώ μαζί σου! Πιστεύω ότι επειδή φοβόμουν την συγκεκριμένη στιγμή,΄είχα ανάγκη από έναν "φυλακα - άγγελο" για να με προστατέψει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-07, 02:15
ELASTELLITSA Ο χρήστης ELASTELLITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Εχει συμβει πολλες φορες να ακουσω ανθρωπους να λενε πως καποιος νεκρος αγαπημενος τους ερχεται σε επαφη μαζι τους κατα τη διαρκεια του υπνου.Το οδιο που συνεβη σε εσενα φιλε μου συνεβη και στην αδερφη μου που ειδε τη γιαγια μας τη νεκρη στον υπνο και της ειπε που κρυβει ενα πορτοφολακι με λιρες.Η αδερφη μου ητανε 10 χρονων τοτε και δεν ειχε καν ιδεα για την υπαρξη λιρων.Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Πιστευω πως η ψυχη του ανθρωπου δεν ηρεμει μετα το θανατο εαν εχει αφησει πισω του 'ανοιχτα θεματα'.Επεισης η αγαπη κανει θαυματα και ξεπερνα τα ορια και τα συνορα.Ενα συνορο κατα τη γνωμη μου ειναι και αυτο του θανατου.Συνηθως τα ατομα με τα οποια επικοινωνουν οι νεκροι ειναι αυτα με τα οποια ειχαν 'ιδιαιτερο' συναισθηματικο δεσιμο στη ζωη.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-07, 08:44
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητή Έλινορ, θα μπορούσαμε για ώρες να μιλάμε και να γράφουμε περί ονείρων. Όπως διαπιστώνεις σε αυτή την κατηγορία, υπάρχουν τόσοι πολλοί φίλοι και φίλες που έχουν κατά καιρούς δει "περίεργα" όνειρα, αν και η φράση "περίεργα όνειρα" είναι πλεονασμός. Ένα όνειρο είναι πάντα περίεργο και αυτό γιατί η επεξεργασία του είτε δεν γίνεται καθόλου με βάση τους φυσικούς νόμους και τους νόμους της λογικής είτε γίνεται μόνο εν μέρει. Σε ένα όνειρο, λόγου χάρη, μπορεί να δει κανείς ότι πετάει ή ότι έχουν ζωή, λόγο, ομιλία, κίνηση άψυχα αντικείμενα.

Για τα όνειρα έχουν δοθεί διάφορες εξηγήσεις, τόσο από ψυχολόγους και ψυχιάτρους όσο και από αποκρυφιστές και ο καθένας έχει τις δικές του θεωρίες, τις οποίες έχουμε αναλύσει τόσο μέσα σε πολλά άλλα σημεία του φόρουμ όσο και σε άρθρα. Δεν μπορώ να σου πω ότι το όνειρο που είδες σήμαινε εκείνο ή το άλλο ή ότι σίγουρα ήταν μια μεταφυσική εμπειρία. Οπωσδήποτε, όποια και αν ήταν η αιτιολογία, καθοριστικό ρόλο φαίνεται να έπαιξε η ανάγκη σου να δεις και να επικοινωνήσεις με τον αδερφό σου. Σχετικά με τη βέρα δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα. Λες ότι δεν ήταν μια τυπική βέρα αλλά είχε ένα σχέδιο συγκεκριμένο, το οποίο είδες στον ύπνο σου και μετά την εκταφή διαπίστωσες ότι ήταν ακριβώς έτσι όπως την είχες δει. Δεν αποκλείεται και δεν το βρίσκω περίεργο ή παράλογο να συνέβη κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα ονείρων στα οποία ο μάρτυρας δέχεται μια πληροφορία που δεν θα μπορούσε να έχει από αλλού.
Κράτησε μέσα σου το δεδομένο ότι ο αδερφός σου, όπου και να βρισκόταν, θα σε αγαπούσε, μιας και η αγάπη δεν αλλάζει με το θάνατο. Το ότι τον είδες αστραφτερό, για πολλούς σημαίνει ότι βρίσκεται σε καλό μέρος. Το ότι επικοινώνησε μαζί σου σημαίνει ότι είσαι δεκτική σε τέτοιου είδους επικοινωνίες, περισσότερο ίσως από τους γονείς σου. Παρόλα αυτά, κράτησε μέσα σου τα όμορφα συναισθήματα που σου άφησε το όνειρο αυτό και μην το ψάχνεις περισσότερο. Γνωρίζουμε ελάχιστα σχετικά με το τι συμβαίνει στην απέναντι πλευρά, όσο ελάχιστα γνωρίζουμε για το τι συμβαίνει μέσα στον εγκέφαλό μας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-07, 10:24
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Γενικά δεν είμαι από τους ανθρώπους που θυμούνται τα όνειρα τους. Θυμάμαι ότι έχω δει αλλά όχι τι. Παρόλα αυτά τα περισσότερα που θυμάμαι ολόκληρα είναι αυτά που έχω δει με ανθρώπους δικούς μου που έχουν πεθάνει. Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που εκφράζει εύκολα τα συναισθήματα του και έχω πολύ ένταση συνέχεια. Όσους έχω δει μου έχουν πει πάνω κάτω ότι είναι καλά, αυτό σαν κοινό στοιχείο κάποιοι μου έχουν ζητήσει πράγματα. Μερικές φορές είναι τόσο έντονα που όταν ξυπνώ, νομίζω ότι ο θάνατος τους ήταν όνειρο και όχι ότι μου μίλησαν. Το γεγονός ότι πάντα είμαι σε πολύ ένταση με οδηγεί πολλές φορές στην σκέψη ότι απλά ήθελα να ακούσω αυτά που άκουσα, ήθελα να πιστεύω ότι δεν έχουν απλά χαθεί και ότι είναι καλά. Το περίεργο είναι, όμως ότι ειδικά σε μία περίπτωση έβλεπα κάποια που αγαπούσα αρκετά συχνά τις πρώτες 40 ημέρες. Το πώς το ξέρω ότι ήταν μόνο τις πρώτες 40; Την τελευταία φορά που την είδα μου είπε ότι θα πρέπει να φύγει και ότι δεν θα την ξαναδώ. Δεν την ξανά είδα ποτέ, παρόλο που έχουν περάσει 13 χρόνια από τότε. Όταν μερικές μέρες μετά, σκεφτόμουν αυτό που μου είπε, τότε και μόνο τότε υπολογίζοντας τις ημέρες διαπίστωσα ότι ήταν η 39η προς 40η από την ημέρα που είχε πεθάνει όταν την είδα. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις γενικά, κατά το πόσο ήταν απλά μια επιθυμία μου να την βλέπω ή όχι, μια και παρόλο που συνέχισα να έχω την ίδια επιθυμία δεν την ξαναείδα ή απλά δεν το θυμάμαι.
Πολύ δύσκολα τα όνειρα. Πριν από κάποια χρόνια οι άνθρωποι έδιναν μεγάλη σημασία σε αυτά, τώρα πια έχει αρχίσει να ξεθωριάζει αυτό, μια και η θεωρεία του υποσυνειδήτου, έχει πέραση, αλλά πολλά «παλιά» έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν και η ιστορία έχει αποδείξει ότι τελικά, τα «παλιά» είναι πιο σωστά. Ισως να έπρεπε να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία από ότι σήμερα. Το γεγονός ότι ξέρω ανθρώπους που έχουν «προβλέψει» άσχημα περιστατικά στον ύπνο τους με βάζεια ακόμα περισσότερο σε σκέψεις. Κανείς δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά, αλλά από την άλλη, αφού το είδες, το άκουσες και το ένοιωσες δεν το κάνει αληθινό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.