Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1001  
Παλιά 21-11-14, 19:30
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αμέσως μετά..
Άρα παραδέχεσαι πως και η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται και στην πίστη(εκτός από τα δεδομένα).

Για να μιλάμε σωστά, "πίστη που βασίζεται σε δεδομένα". Εκτός και αν την έχεις δει με τα ίδια σου τα μάτια.
Ξαναδιάβασε το κείμενο. Μάλλον δεν το διατύπωσα αρκετά καθαρά και σε μπέρδεψα.

Χρίστο αποδέχομαι τις καταξιωμένες επιστημονικές θεωρίες, και την εξελικτική εν προκειμένω, γιατί βασίζεται σε πλήθος παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από πλήθος ειδικών τόσο από την βιολογία όσο και από άλλες επιστήμες, καθώς και στην διασταύρωση της βασικής θεωρίας από συνεχείς νέες παρατηρήσεις.
Έτσι δεν κάνω την αυθαίρετη υπόθεση ότι κάποιος πλακατζής Θεός, έσπειρε την φύση με αυτές τις ενδείξεις για να σπάει πλάκα με τις προσπάθειές μας να κατανοήσουμε τον τρόπο εμφάνισης των έμβιων οργανισμών. Και σε αυτό εκτός της επιστημονικής κοινότητας, συμφωνούν μαζί μου πλέον και οι περισσότερο χριστιανοί, κατανοώντας ότι το δόγμα δεν νοείται να αντιτίθεται στα συμπεράσματα που καταλήγουμε με πλήθος ανεξάρτητων παρατηρήσεων και ερευνητών.

Απάντηση με παράθεση
  #1002  
Παλιά 21-11-14, 19:36
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Τσάμπα μιλάμε μου φαίνεται. Εγώ προσπαθώ να φωτίσω λίγο τον εσωτερικό κόσμο και να κατανοήσουμε κάποια λάθη μας και εσύ κάνεις ρητορική.

Λες για "δόγμα δεν νοείται να αντιτίθεται στα συμπεράσματα που καταλήγουμε με πλήθος ανεξάρτητων παρατηρήσεων και ερευνητών". Λες για "καταξιωμένες" επιστημονικές θεωρίες.

Έχεις καταλάβει ότι δεν αφήνεις καθόλου περιθώρια να είναι λάθος η θεωρία της εξέλιξης με αποτέλεσμα να μην δίνεις σημασία στα αντίθετα επιχειρήματα; Η εξέλιξη είναι για σένα μια αναντίρρητη αλήθεια, ένα δόγμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 21-11-14 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #1003  
Παλιά 21-11-14, 19:41
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Και δικαίωμά σου να την πιστεύεις, αρκεί όμως να παραδεχτείτε πως δεν σηκώνετε κουβέντα και αμφισβήτηση πάνω σε αυτή.

Αυτός είναι ένας νεοεπιστημονικός δογματισμός, σνιφ... που μυρίζει έντονα θρησκεία. Αν μπορούσες θα διέκρινες πως οι επιστήμονες είναι ιερείς.
Απάντηση με παράθεση
  #1004  
Παλιά 21-11-14, 19:43
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ δεν ήσουν που είπες:

"Δεν αποζητά μαγικοθρησκευτικά πιστήρια της πίστης του, και όταν αυτά εμφανίζονται τα αρνείται ως μεγάλη πλάνη."
;

Άλλο το να υπολογίσεις την πιθανότητα να είναι πλάνη και άλλο μόλις εμφανιστούν να τα αρνηθείς ως μεγάλη πλάνη.
Φίλε λυπάμαι για αυτή μου την αναφορά, αλλά με επιβεβαιώνεις με τον χειρότερο τρόπο.
Αυτό που κάνω εγώ, δεν είναι προσβολή ούτε μπέρδεμα με κάποιον άλλο. Έιναι διαπίστωση απο τον διάλογο μας.

Ο Χριστιανισμός φίλε , δεν ειναι μαγικοθρησκευτικό δόγμα.

Λυπάμαι πραγματικά και περιμένω και απο τους άλλους συνδίκτυους να επιβεβαιώσουν οτι :

Ο Χριστιανισμός δεν ειναι μαγικοθρησκευτικό δόγμα που αποζητά μαγικά πιστήρια για την απόδειξη του.

Πως είναι δυνατό να είσαι Χριστιανός και να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 21-11-14 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
  #1005  
Παλιά 21-11-14, 19:48
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε λυπάμαι για αυτή μου την αναφορά, αλλά με επιβεβαιώνεις με τον χειρότερο τρόπο.
Αυτό που κάνω εγώ, δεν είναι προσβολή ούτε μπέρδεμα με κάποιον άλλο. Έιναι διαπίστωση απο τον διάλογο μας.

Ο Χριστιανισμός φίλε , δεν ειναι μαγικοθρησκευτικό δόγμα.

Λυπάμαι πραγματικά και περιμένω και απο τους άλλους συνδίκτυους να επιβεβαιώσουν οτι :

Ο Χριστιανισμός δεν ειναι μαγικοθρησκευτικό δόγμα που αποζητά μαγικά πιστήρια για την απόδειξη του.

Πως είναι δυνατό να είσαι Χριστιανός και υποστηρίζεις κάτι τέτοιο ;
Ποιος σου είπε ότι το υποστηρίζω; Εμένα από την πρότασή σου με ενδιέφερε το ότι είπες πως θα τα αρνηθεί αμέσως ως μεγάλη πλάνη.

Αυτό είναι δογματική φυσικοκρατία. Δηλαδή αυτός που θα κρίνει αμέσως πως είναι πλάνη, είναι σίγουρος πως θα αποδειχθεί ότι εξηγείται φυσικά το θέμα - έστω και με περιορισμένη έρευνα(του φυσικού κόσμου). Αλλά θα είναι ήδη σίγουρος πριν την έρευνα πως εξηγείται 100% με την φυσική.
Απάντηση με παράθεση
  #1006  
Παλιά 21-11-14, 19:58
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Ας αντιμετωπίσουμε την αλήθεια για μια στιγμή, αφήνωντας για λίγο τις αρχαίες θρησκείες.

Οι επιστήμονες ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕΡΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ. ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΠΙΣΤΗ ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥΣ.

Όπως ακριβώς μια αρχαία θρησκεία σχετίζεται με πίστη, έτσι και η νέα το ίδιο.

Μηχανήματα, παρατηρήσεις και...συμπεράσματα. Τί διαφορά από το διάβασμα του χεριού, από την γυάλα της Ματζίκα ντε Σπελ;

Συμπεράσματα που δεν είναι σίγουρο ότι είναι ορθά και δεν μπορούν να γίνουν βίωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #1007  
Παλιά 21-11-14, 20:01
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος σου είπε ότι το υποστηρίζω; Εμένα από την πρότασή σου με ενδιέφερε το ότι είπες πως θα τα αρνηθεί αμέσως ως μεγάλη πλάνη.

Αυτό είναι δογματική φυσικοκρατία. Δηλαδή αυτός που θα κρίνει αμέσως πως είναι πλάνη, είναι σίγουρος πως θα αποδειχθεί ότι εξηγείται φυσικά το θέμα - έστω και με περιορισμένη έρευνα(του φυσικού κόσμου). Αλλά θα είναι ήδη σίγουρος πριν την έρευνα πως εξηγείται 100% με την φυσική.
Φίλε μου το να κάνεις συνεχώς ελιγμούς στην κουβέντα μας, προσαθώντας να αποφύγεις την κάθε προηγούμενη θέση σου ανασκευάζοντας , δεν σε κάνει περισσότερο αξιόπιστο.
Φοβάμαι και αυτό το λέω με μεγάλη ειλικρίνεια , οτι δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τα γραπτά της Αγίας Γραφής , αλλά ούτε και τα γράφτα της σύγχρονης επιστημονικής σκέψης.

Αυτή την εικόνα μου δίνεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 21-11-14 στις 20:04
Απάντηση με παράθεση
  #1008  
Παλιά 21-11-14, 20:07
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου το να κάνεις συνεχώς ελιγμούς στην κουβέντα μας, προσαθώντας να αποφύγεις την κάθε προηγούμενη θέση σου ανασκευάζοντας , δεν σε κάνει περισσότερο αξιόπιστο.
Φοβάμαι και αυτό το λέω με μεγάλη ειλικρίνεια , οτι δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τα γραπτά της Αγίας Γραφής , αλλά ούτε και τα γράφτα της σύγχρονης επιστημονικής σκέψης.

Αυτή την εικόνα μου δίνεις.
Ποια θέση μου; Δεν άνοιξα κουβέντα υποστηρίζοντας ή αντικρούοντας πως ο Χριστιανισμός στηρίζεται για την αξιοπιστία του σε μαγικά θαυματουργά διαπιστευτήρια. Αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε άλλη στιγμή.

Αυτό που με ενδιέφερε ξαναλέω είναι πως είπες ότι ένας αληθινός Χριστιανός θα αρνηθεί αμέσως ένα θαύμα ως πλάνη.

Εκτός και αν το παίρνεις τώρα πίσω και δέχεσαι πως υπάρχει πιθανότητα να είναι αληθινό θαύμα και όχι πλάνη που εξηγείται 100% με φυσική.

Α, μου κάνει και εντύπωση που λες "χριστιανός". Δηλαδή για σένα οι χριστιανοί πρέπει να είναι οι πιο δογματικοί φυσιοκράτες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 21-11-14 στις 20:14
Απάντηση με παράθεση
  #1009  
Παλιά 21-11-14, 20:20
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Αν θυμάμαι καλά είχα ανοίξει ένα θέμα στο esoterica με τίτλο Νεοχριστιανισμός.

Έχει πλάκα το ότι ταιριάζετε απόλυτα σε αυτήν την κατηγορία. Άκουσα από εσάς ότι χριστιανισμός και εξέλιξη πάνε μαζί, τώρα επίσης πως και οι Χριστιανοί δεν πιάνονται κορόιδα από τους θαυματουργούς, αλλά γνωρίζουν πως όλα τα "θαύματα" είναι φυσική.

Και η Ανάσταση του Ιησού λοιπόν είναι πλάνη; Για δώστε την σωστή ερμηνεία της Γραφής. Μεταφορά είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #1010  
Παλιά 21-11-14, 20:31
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Δεν λέω να μην αμφισβητήσουν οι άνθρωποι τα θαύματα και ότι αναφέρεται στα αρχαία θρησκευτικά κείμενα. Ας τα θεωρήσουν λοιπόν πολύ λίγο πιθανά έως απίθανα, την Ανάσταση του Ιησού κτλ.

Αλλά να μην αμφισβητήσω και εγώ την σημερινή θρησκεία και την εξέλιξη; Ε λοιπόν για μένα η βιολογική εξέλιξη και η αβιογένεση, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ(και "συμβαίνουν"), είναι τόσο πιθανές όσο πιθανό είναι να φτάσει κάποιος με άλμα επι κοντώ στο Φεγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.