Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 10-07-13, 16:18
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ἄγγελος πρωτοστάτης, οὐρανόθεν ἐπέμφθη, εἰπεῖν τῇ Θεοτόκῳ τὸ Χαῖρε καὶ σὺν τῇ ἀσωμάτῳ φωνῇ, σωματούμενόν σε θεωρῶν Κύριε, ἐξίστατο καὶ ἵστατο, κραυγάζων πρὸς αὐτὴν τοιαῦτα.
Χαῖρε, δι' ἧς ἡ χαρὰ ἐκλάμψει,
χαῖρε, δι' ἧς ἡ ἀρὰ ἐκλείψει.
Χαῖρε, τοῦ πεσόντος , Ἀδὰμ ἡ ἀνάκλησις,
χαῖρε τῶν δακρύων τῆς Εὔας ἡ λύτρωσις.
Χαῖρε, ὕψος δυσανάβατον ἀνθρωπίνοις λογισμοῖς,
χαῖρε, βάθος δυσθεώρητον καὶ Ἀγγέλων ὀφθαλμοῖς.
Χαῖρε, ὅτι ὑπάρχεις Βασιλέως καθέδρα,
χαῖρε, ὅτι βαστάζεις τὸν βαστάζοντα πάντα.
Χαῖρε, ἀστὴρ ἐμφαίνων τὸν Ἥλιον,
χαῖρε, γαστὴρ ἐνθέου σαρκώσεως.
Χαῖρε, δι' ἧς νεουργεῖται ἡ κτίσις,
χαῖρε, δι' ἧς βρεφουργεῖται ὁ Κτίστης.
Χαῖρε, Νύμφη ἀνύμφευτε.

Ευλόγησον...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 10-07-13, 17:48
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
PUCK μια και είσαι υποστηρικτής της θτε. Βάσει αυτής της θεωρίας σου απευθύνω μια ερώτηση:
Όχι καλό μου troll.

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ απάντησης.

Κι αυτό για δύο λόγους :

1. Έχεις λάβει επαρκείς απαντήσεις τόσο εδώ, όσο και στα υπόλοιπα fora στα οποία βάζεις το cd σε play/repeat mode.
Τις έγραψες στα παλαιότερα των υποδημάτων σου, πράγμα που οδηγεί στο :

2. Δεν είσαι εδώ για να ερευνήσεις/μάθεις αλλά για να προπαγανδίσεις/ προσηλυτίσεις.
Είτε φταίει η λοβοτομή, είτε τα κέντρα που σε αμόλησαν στα fora, εκτελείς συγκεκριμένες εντολές.

Μόνο που χρειάζεσαι προπόνηση ακόμα.

Μου απευθύνεις ερώτηση και καπάκι με παραπέμπεις για ... βοήθεια σε παλαιότερο μήνυμά σου που είναι βουτηγμένο
στην άγνοια και στην ειρωνεία, δείχνοντας ακριβώς το ποια είναι η εργασία σου στον παρόντα ιστοχώρο.

Πρόσεξέ το αυτό στο μέλλον, θα χάσεις πελάτες.

Σου είχα κάνει κι εγώ δύο ερωτήσεις, τις θυμάσαι;

Παράθεση:
1. Τελικά την Αγία Γραφή την παίρνουμε κατά γράμμα, ακολουθούμε το πνεύμα, βρίσκουμε τις αλληγορίες, κάνουμε όλα τα παραπάνω, δεν κάνουμε τίποτα απ' αυτά, θα μας πει ο πνευματικός μας ή συμβαίνει κάτι άλλο;

2. Γιατί υπάρχει σχέδιο; Ποιο είναι αυτό; Γιατί υπάρχει σχεδιαστής; Αποδείξεις που να ισχύουν για όλους;
Απάντησέ τες για να κυλήσει η κουβέντα και βλέπουμε ...

Και ναι, χρειάστηκα βοήθεια για να απαντήσω στο δύσκολο ερώτημά σου.
Γι αυτό google-αρα τις λέξεις "religion evolution" και να τι βρήκα :



Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 10-07-13, 19:14
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Γενικώς είναι δύσκολο να ρίξεις ένα καλό κι έξυπνο troll! Το συγκεκριμένο δεν είναι απλά troll! Είναι το φετίχ του Ρομέρο... Πυροβολείται, πεθαίνει, θάβεται, άλλα σαν zombie ξαναγυρνά, για να αναφωνήσουμε: "oh! not again!". Είχαμε πολλά και καλά κατά καιρούς, αλλά ο Vassilis_1, το καμάρι του forum, αποτελεί την αιχμή του δόρατος. Τον πνευματικό και φυσικό ηγέτη της νέας γενιάς των zombie trolls! Γι' αυτό κι εγώ, θα του προσφέρω ένα δάφνινο στεφάνι στο απάν της κεφαλής, αλλαλάζοντας: "Ζήτω"!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίζει ο Θεός να δημιούργησε τον κόσμο και να υπάρχει και η εξέλιξη ταυτόχρονα?
Εξαρτάται ποιον κόσμο εννοείς. Τον πλανήτη Γη με τα έμβια όντα; Μόνο τα έμβια όντα; Μόνο τον πλανήτη Γη; Το σύμπαν με τους πλανήτες και τα έμβιά τους όντα; Ξεχωριστά;

Αλλά και πάλι, δεν βρίσκω τον λόγο να έχει κάποιος άνθρωπος τόσο μεγάλη ανάγλη πια, το να τον έχει δημιουργήσει κάποιος άλλος και όχι να είναι δημιούργημα της Φύσης. Το αν την Φύση την αποκαλούμε "Θεό", τότε ok... Αρκεί να μην εμπίπτουμε στα παραπτώματα των Εκκλησιών και των θρησκειών που θεωρούν ότι ο Θεός είναι ο καλοκάγαθος άπειρος ΩΝ, με αισθήματα αγάπης, με απέραντη κρίση και εμφανιζόμενος στα όνειρα της Jeanne d' Arc και του Γέροντα Παΐσιου!

Ειδάλλως, τα αποτελέσματα θα 'ναι καταστροφικά, όπως η ύπαρξη του κολλητού μου, Vassilis_1...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 10-07-13, 23:48
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

[QUOTE=Vakryle;104787]Γενικώς είναι δύσκολο να ρίξεις ένα καλό κι έξυπνο troll! Το συγκεκριμένο δεν είναι απλά troll! Είναι το φετίχ του Ρομέρο... Πυροβολείται, πεθαίνει, θάβεται, άλλα σαν zombie ξαναγυρνά, για να αναφωνήσουμε: "oh! not again!". Είχαμε πολλά και καλά κατά καιρούς, αλλά ο Vassilis_1, το καμάρι του forum, αποτελεί την αιχμή του δόρατος. Τον πνευματικό και φυσικό ηγέτη της νέας γενιάς των zombie trolls! Γι' αυτό κι εγώ, θα του προσφέρω ένα δάφνινο στεφάνι στο απάν της κεφαλής, αλλαλάζοντας: "Ζήτω"!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna. : 12-07-13 στις 18:34
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 11-07-13, 08:57
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιμετωπίζει κανέναν ο Βασίλης. Την κασέτα έχει βάλει να παίζει. Είμαι περίεργος να δώ αν η απάντηση που θα σου δώσει θα σε κάνει να ερθεις στα λόγια μας...(αμα τη δώσει γιατί η κασέτα έχει κολλήσει στο repeat)

Δεν μπορεί να απαντήσει, γιατι η όποια απάντηση είναι θεωρία εξέλιξης. Δεν μπορεί απο ένα λευκό πρώτο ζευγάρι να γεννηθούν οι 4 φυλές των ανθρώπων, διχως να δεχθούμε μεταλλάξεις, φυσική επιλογη.

Στην ουσία η Θρησκεία χρειαζεται τις θεωρίες της εξέλιξης , για να συνεχίζει να στηρίζει την καταγωγη των ανθρώπων απο ένα μόνο ζευγάρι. Αλλιώς θα έπρεπε να είχαμε 4 εντοπισμένες σε Ασια, ευρωπη,αμερικη, Αφρική ανθρώπινες εμφυτεύσεις .

Το βιντεο απο τις Ανιχνεύσεις που παρέθεσε ο Libero, είναι πολυ κατατοπιστικό. είναι κρίμα που δεν έχουμε ένα πραγματικό θιασώτη των δημιουργιστών, θάχε ενδιαφέρον η αντιπαράθεση. Ο Vassilis δεν γνωρίζει καλά, είναι απλά λίγος.

-------------------------------------


l
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 11-07-13, 12:10
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρτάται ποιον κόσμο εννοείς. Τον πλανήτη Γη με τα έμβια όντα; Μόνο τα έμβια όντα; Μόνο τον πλανήτη Γη; Το σύμπαν με τους πλανήτες και τα έμβιά τους όντα; Ξεχωριστά;
Όταν λέω κόσμο εννοώ οτιδήποτε προέκυψε από την Μεγάλη Έκρηξη
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 11-07-13, 15:34
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
1. Τελικά την Αγία Γραφή την παίρνουμε κατά γράμμα, ακολουθούμε το πνεύμα, βρίσκουμε τις αλληγορίες, κάνουμε όλα τα παραπάνω, δεν κάνουμε τίποτα απ' αυτά, θα μας πει ο πνευματικός μας ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Ναι σίγουρα συμβαίνει κάτι άλλο. Για αυτό υπάρχουν οι εγκεκριμένες από την Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνείες της Αγίας Γραφής, οι οποίες μας ενημερώνουν για τα αλληγορικά και μη σημεία.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
2. Γιατί υπάρχει σχέδιο; Ποιο είναι αυτό; Γιατί υπάρχει σχεδιαστής; Αποδείξεις που να ισχύουν για όλους;
Η ερώτησή σου αυτή έχει απαντηθεί εδώ
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
Έχεις λάβει επαρκείς απαντήσεις τόσο εδώ, όσο και στα υπόλοιπα fora
Βεβαίως, έχω λάβει απαντήσεις στο προβληματισμό που σου έθεσα, και εδώ και σε άλλα fora. Αλλά ξεχωρίζω μία, εδώ:
Παράθεση:
Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε PUCK, η ειλικρινής αυτή απάντηση της βιολόγου, αναιρεί όσες σχετικά με το θέμα, αυθαίρετης επινόησης απαντήσεις, έχω λάβει εδώ, και πολλές άλλες στα διάφορα fora.

Αποτέλεσμα:
Παράθεση:
Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία.
Αυτή λοιπόν, η σοφή περί αγνοίας ατάκα της βιολόγου, θα συνοδεύει εσαεί την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, η οποία αυθαίρετα, από την οξυμένη φαντασία της επινόησε την εξελικτική αερολογία.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 11-07-13, 19:50
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σίγουρα συμβαίνει κάτι άλλο. Για αυτό υπάρχουν οι εγκεκριμένες από την Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνείες της Αγίας Γραφής, οι οποίες μας ενημερώνουν για τα αλληγορικά και μη σημεία.
Άρα, είναι άλλο πράγμα το να φτιάχτηκε η Ανθρωπότητα από κάποιον Θεό και άλλο το να ξεκίνησε
η Ανθρωπότητα από 2 ανθρώπους που αναπαράχθηκαν με τα παιδιά τους, και αυτά μεταξύ τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτησή σου αυτή έχει απαντηθεί εδώ
Έχει απαντηθεί με την αυθαίρετη ερμηνεία που δίνεις εσύ, σύμφωνα με τα πιστεύω σου. Το ίδιο κάνει και η Επιστήμη, μόνο που εκείνη ψάχνει μέσω της επιστημονικής μεθόδου και αποδέχεται ή απορρίπτει. Κι εγώ πιστεύω στην ύπαρξη εξωγήινων και στην επίσκεψή τους στον πλανήτη, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Κρατάω τη γνώμη μου για τον εαυτό μου και δεν θεωρώ την Επιστήμη μια κατώτατου επιπέδου κυρία επειδή δεν το χει αποδείξει ή δεν έχει αναπτύξει την ανάλογη τεχνολογία για να πηγαίνω για καφέ σε άλλους πλανήτες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως, έχω λάβει απαντήσεις στο προβληματισμό που σου έθεσα, και εδώ και σε άλλα fora. Αλλά ξεχωρίζω μία, εδώ:
Τι γράφει η βιολόγος;
"Η βιολόγος αόρατη μελάνη (σ.σ. ψευδώνυμο), σε μια συνέντευξή της στα Νέα, στο ερώτημα
- Ο κόσµος πώς δηµιουργήθηκε;
είχε απαντήσει:
- Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω, παρά να πιστεύω σε µύθους.

Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία. Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας."


Έκανες προσπάθεια να αντιληφθείς τι σου λέει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως αντιλαμβάνεσαι φίλε PUCK, η ειλικρινής αυτή απάντηση της βιολόγου, αναιρεί όσες σχετικά με το θέμα, αυθαίρετης επινόησης απαντήσεις, έχω λάβει εδώ, και πολλές άλλες στα διάφορα fora.

Αποτέλεσμα:

Αυτή λοιπόν, η σοφή περί αγνοίας ατάκα της βιολόγου, θα συνοδεύει εσαεί την ορισμένη επιστημονική κοινότητα, η οποία αυθαίρετα, από την οξυμένη φαντασία της επινόησε την εξελικτική αερολογία.
Ξαναδιάβασε τι είναι η Επιστημονική Μέθοδος και προσπάθησε να καταλάβεις πως πάμε βήμα-βήμα, με νέα στοιχεία κάθε φορά, για να βγάλουμε άκρη.

Στο λέει : "Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω, παρά να πιστεύω σε µύθους."
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 11-07-13, 20:43
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

οοοοχχχχχιιιιιιι φιλε PUCK,
δεν μας τα λες καλα...

η βιολογος μεχρι εδω ""Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω" ειναι αξιοπιστη.
Απο εδω ομως "παρά να πιστεύω σε µύθους" χανει παντελως την αξιοπιστια της...!!

ποτε θα μαθεις φιλε PUCK,την αντικειμενικη και σφαιρικη (εμπεριεχει και ενα ειδος πολυγωνου -αλλα ψιλα πραγματα για σενα-) μεθοδο αξιολογησης?

Πολυ μπερδεμενος εισαι φιλε PUCK!!
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 12-07-13, 01:41
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Φέρτε την βιολόγο στο forum!
Λαϊκή απαίτηση...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.