Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #291  
Παλιά 31-07-13, 18:29
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Vakryle
μία τυχαία βιολόγος είναι αμελητέα ποσότητα...
Αγαπητέ Vakryle, θεωρώ ότι η βιολόγος αυτή έχει δείξει δείγματα υπεύθυνου ανθρώπου και δεν είναι καθόλου τυχαία.
Εξέφρασε ευθαρσώς την θέση της (= άγνοια σε καίριο ερώτημα).

Την άγνοια απάντησης που εξέφρασε η βιολόγος στο ερώτημα αυτό=: «Ε αυτό είναι το ωραίο, ότι υπάρχουν ακόμη αναπάντητα ερωτήματα για να τα διερευνήσει η επιστήμη», να είσαι σίγουρος, την ίδια άγνοια εκφράζει και η ορισμένη εξελικτική «επιστημονική» κοινότητα. Και αν τολμήσει να αρθρώσει κάποια αυθαίρετης επινόησης απάντηση,
πολύ σωστά, θα εισπράξει την πράγματι προσγειωμένη ελεγκτική ατάκα της βιολόγου:
Παράθεση:
Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 31-07-13, 18:37
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 31-07-13, 18:37
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Ευτυχώς όταν θα πάμε στην κόλαση δεν θα σε έχουμε μαζί μας.......
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 31-07-13, 18:38
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Απάντησέ μου σε αυτό:

Παράθεση:
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει και η επιστήμη δε μπορεί να θεραπεύσει ακόμη την ασθένεια, ή να του απαντήσω ότι ο Θεός είχε γραμμένη τη μητέρα του στις πλάκες με τις δέκα εντολές, στην πίσω μεριά;
Εγώ θέωρησα τον "γεώργιοςκαπ" ότι ήταν αμοιβόμενος σταυροφόρος και συνεχίζω να το πιστεύω για εκείνον. Τον Vassilis_1, απλά τον θεωρώ τεράστιο τσιμεντοκονίαμα βλακείας. Μου θυμίζει τον Τσάκωνα με την περιβόητη ατάκα: "6 χρόνια Δημοτικό και 6 Γυμνάσιο = 12, κ.τλ.". Με διαφορετική έννοια, πάντα, αλλά 12 χρόνια σχολείο και 6 ανώτατη εκπαίδευση (αν υπήρξε) πήγαν χαμένα, πιο χαμένα και από το τραγούδι της Καιτούλας!

Άσε, που ο Vassilis_1 δεν επιζητά χρήματα! Τον μπαμπά του τον Δαρβίνο ψάχνει να βρει, διαμέσου της θρησκευτικής οδού...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 31-07-13, 18:39
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς όταν θα πάμε στην κόλαση δεν θα σε έχουμε μαζί μας.......
Stunning...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 31-07-13, 18:46
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αμα είναι να πάμε παράδεισο και να έχουμε κάτι τέτοιους δίπλα μας εγώ ψηφίσω δαγκωτο κόλαση.......
εκεί τουλαχιστον θα λέμε και καμια αμαρτία να περνάει η ωρα......
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 01-08-13, 16:35
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από Vakryle
Εμένα, ένα παιδάκι με ρώτησε, γιατί πήρε ο Θεός τη μητέρα του ψηλά στον ουρανό. Να του απαντήσω ότι ο Θεός δεν υπάρχει…;
Παράθεση:
Αφού – όπως λέτε - οι άνθρωποι εμφανίστηκαν άνευ παρέμβασης άλλου όντος, γιατί δεν εμφανίστηκαν και, σπίτια, νοσοκομεία κλπ. πλήρως εξοπλισμένα άνευ παρέμβασης άλλου όντος;
Αγαπητέ Vakryle, αν καταλάβεις το νόημα που περικλείει το παραπάνω ερώτημα, σίγουρα, θα δώσεις τη σωστή απάντηση στο παιδάκι που σε ρώτησε.
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 01-08-13, 21:15
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Εγώ δε καταλαβαίνω τίποτε, άνθρωπος της επιστήμης είμαι. Δεν έχω γνώμη πέρα απ' αυτήν των αποδεδειγμένων στοιχείων. Ειδικά όταν επρόκειτω για θεοκρατικές αντιλήψεις!

Εσύ, απεναντίας, που πιστεύεις ακράδαντα και με "αποδείξεις" στην Αγία Γραφή, ίσως να μπορούσες να μας διαφωτίσεις, γιατί εγώ ασπάζομαι την άποψη ότι ο Θεός σου γράφει τα δημιουργήματά του στα παλιά και άγια του σανδάλια. Δεν πιστεύω να έχει και απαίτηση να απαντάμε στα υπόλοιπα δημιουργήματά του ότι αγαπά τα πλήθη και νοιάζεται γι' αυτά!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 01-08-13, 23:38
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Ένα παιδάκι που έχασε την μητέρα του από μόνο του δεν θα ρωτήσει αν την πήρε" κάποιος. Όσοι όμως είναι δίπλα του και θα κληθούν να το προστατέψουν και να το διευκολύνουν θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί, αγαπητέ Vasili. Για τον απλό, απλούστατο λόγο ο,΄τι - για τους θρησκόληπτους, ο Θεός δεν έχει απωθημένα να πάρει κανέναν κοντά του, πόσο μάλλον την μητέρα ενός ανήλικου, καθώς " ο Θεός αγάπη εστί..." Ούτε είναι τιμωρός, αλλά έχει σίγουρα και σοβαρότερα θέματα να λύσει. Οι ειλικρινείς και συγκροτημένες προσωπικότητες αποκαλύπτουν την αλήθεια ως τον βαθμό που μπορεί να την επεξεργαστεί και να την δεχτεί ένα παιδί. Και θα εκπλαγείς αν σου πω πόσα παιδάκια που βρέθηκαν σε ανάλογη δυσάρεστη θέση, όταν βοηθήθηκαν να περάσουν αυτό το δύσκολο κανάλι έγιναν και καλύτεροι εν΄λικες και πιο προσεκτικοί άνθρωποι. Θα παρακαλόσα δε τέτοιου είδους διλήμματα να μην παρατίθενται καθώς ούτε ερμηνεύουν το Θεόπνευστο, ούτε θοποιούν την πιστήμη. ΑΔηλαδή αγαπητέ αν περάσεις καμμιά βόλτα από την ειδική εντατική ογκολογική κλινικ΄ μεγάλου νοσοκομείου και δεις παιδιά στο τελευταίο στάδιο της ασθένειας να κάνουν τα μαθήματά τους ,τί θα τους πείς; Ότι ο Θεός τα αγάπησε και έχει άλλα σχέδια γι αυτά ή τις οικογένειές τους, ότι θα γίνει κάτι ανέλπιστο για ένα εκλεκτό εξ αυτών,ή π΄τι οι γιατροί δεν έκαναν ότι μπορούσαν; Αυτά δεν υπάρχουν!
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.