Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #801  
Παλιά 08-11-14, 17:02
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα κατάλαβα, δεν χρειάζεται να συνεχίσεις. Οι γνωστές επιφανειακές ημιμάθειες που πιάνονται από εκλαϊκευμένες επιστημονικές θεωρίες ενός συγκεκριμένου κλάδου, της νευροψυχολογίας.
Τουλάχιστον άλλους κλάδους που ασχολούνται με τις νοητικές επιστήμες τους έχεις ακούσει έστω και σαν τίτλους ή έχεις μείνει στο πιο πιασάρικο που θα σε βοηθήσει να φορέσεις ταμπέλες "εσωτερικής ακαταστασίας" σε αυτά που δεν καταλαβαίνεις;

Ο "χώρος του μύθου της προσωπικής εμπειρίας", θα σου ζητήσει λοιπόν να μας αναφέρεις κι εσυ (αν θέλεις) τις επιστημονικές σου περγαμηνές βάση των οποίων εσύ κινείσαι με αστρονομικές ταχύτητες, ενώ εμείς μένουμε στο παρελθόν. Πρόσεχε, δεν θέλω άλλη μια Ευσταθία σε replay.

@xtabay

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στον Marilyn Manson;
Επειδή αυτή ειναι μια προκλήτική συμπεριφορά κάποιου ατόμου που εμφανίζεται ως τιμητής των πάντων απ΄οτι καταλαβα απο την μικρή παρουσία εδω μέσα , θα σου υπενθυμίσω για μια ακόμα φορά την απάντηση μου , σε προηγούμενο μήνυμα μου, με την ελπίδα αυτή την φορά να συμορφωθείς.
Δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου , γιατί κατι δεν μ' αρέσει.

(15: 28) << Απ΄οτι κατάλαβα προσπαθείς με εναν μάλλον λανθασμένο τρόπο να θέσεις τα ορια της μεταφυσικής δικαιοδοσίας , αλλα και τα όρια του ποιος ειναι αυθεντία και ποιος οχι.
Εμφανίζεσαι δηλαδή ως αυτός που θα κρίνει τι ειναι σωστό και τι λάθος μέσα απο αυθαίρετα εσωτεριστικά κριτήρια .
Διατυπώνεις με απολυτη βεβαιότητα, τι είναι μεταφυσικό , τι οχι και ποιος έχει το δικαίωμα διατύπωσης γνώμης.>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 08-11-14 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #802  
Παλιά 08-11-14, 17:15
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ασε ρε φιλε τις δικολαβιες και απαντησε μου σε αυτα που σε ρωταω. Κουβαληθηκατε ολοι οι τιμητες των παντων εδω μεσα να μας πεισετε εξ ιδιων τα αλλοτρια; Αντε πεισε με λοιπον. Εισαι προφανως στην πρωτη κατηγορια που ανεφερα. Τα επιστημονικα στοιχεια που εχεις για αυτα που λες. Οτι οσοι τολμανε να αναφερουν μυστικισμο και εσωτερισμο ειναι τρελοι. Εκτος κι αν αντι για επιχειρημα βγει η αγιαστουρα του παπα.
Απάντηση με παράθεση
  #803  
Παλιά 08-11-14, 17:29
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε ρε φιλε τις δικολαβιες και απαντησε μου σε αυτα που σε ρωταω. Κουβαληθηκατε ολοι οι τιμητες των παντων εδω μεσα να μας πεισετε εξ ιδιων τα αλλοτρια; Αντε πεισε με λοιπον. Εισαι προφανως στην πρωτη κατηγορια που ανεφερα. Τα επιστημονικα στοιχεια που εχεις για αυτα που λες. Οτι οσοι τολμανε να αναφερουν μυστικισμο και εσωτερισμο ειναι τρελοι. Εκτος κι αν αντι για επιχειρημα βγει η αγιαστουρα του παπα.
πριν σου απαντησω για τις γνωσεις μου, θα ηθελα να μου απαντησεις εσυ ποιες ηταν οι τελευταιες επιστημονικες εργασιες για την νευροεπιστημη ή βιβλια σχετικα, που διαβασες τον τελευταιο χρονο. Θα ηθελα να μου τις αναφερεις μια προς μια, για να τις συζητησουμε και απο εκει θα καταλαβεις και θα καταλαβω τις γνωσεις μου/σου πανω στο αντικειμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #804  
Παλιά 08-11-14, 17:48
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Οχι εσύ θα μου απαντήσεις για την νευροεπιστήμη. Εγω είμαι απλά φαν του μάμπο τζάμπο. Εσυ θα μου αναφέρεις χαρακτηριστικά σε ποιο σύγγραμα, δημοσίευση ή ανακοίνωση, πέρα απο κάθε αμφισβήτηση, η νευροεπιστήμη ερμήνευσε την συνείδηση σαν 100% βιολογική διαδικασία και απέκλεισε οτιδήποτε άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #805  
Παλιά 08-11-14, 18:06
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εσύ θα μου απαντήσεις για την νευροεπιστήμη. Εγω είμαι απλά φαν του μάμπο τζάμπο. Εσυ θα μου αναφέρεις χαρακτηριστικά σε ποιο σύγγραμα, δημοσίευση ή ανακοίνωση, πέρα απο κάθε αμφισβήτηση, η νευροεπιστήμη ερμήνευσε την συνείδηση σαν 100% βιολογική διαδικασία και απέκλεισε οτιδήποτε άλλο.
Ας το φίλε , ας το καλύτερα.

Η αρχική ερώτηση μου ηταν για τον Rados.
Απάντηση με παράθεση
  #806  
Παλιά 08-11-14, 18:35
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αυτο λεω κι εγω να το αφησουμε καλυτερα. Ετσι κι αλλιως ο rados μπορει να ηθελε να πει κατι αλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 08-11-14 στις 18:35
Απάντηση με παράθεση
  #807  
Παλιά 09-11-14, 01:46
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εσύ θα μου απαντήσεις για την νευροεπιστήμη. Εγω είμαι απλά φαν του μάμπο τζάμπο. Εσυ θα μου αναφέρεις χαρακτηριστικά σε ποιο σύγγραμα, δημοσίευση ή ανακοίνωση, πέρα απο κάθε αμφισβήτηση, η νευροεπιστήμη ερμήνευσε την συνείδηση σαν 100% βιολογική διαδικασία και απέκλεισε οτιδήποτε άλλο.
Δεν χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει νευροεπιστήμη για να καταλήξει στο συμπέρασμα του οτι η συνείδηση είναι ιδιότητα της ύλης. Κατ΄αρχάς δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ καμία μορφή συνείδησης ανεξάρτητη από κάποιο υλικό σώμα και επιπλέον όλοι γνωρίζουμε οτι επεμβάσεις που γίνονται στον εγκέφαλο προκαλούν αλλαγές σε αυτήν. Τέλος η ψυχιατρική μπορεί και αντιμετωπίζει , ως έναν βαθμό τουλάχιστον, τις διάφορες ψυχικές ασθένειες μέσω φαρμακευτικών αγωγών.

Η διαδικασία που παράγει την συνείδηση φυσικά και δεν έχει αποκωδικοποιηθεί (άλλωστε αν είχε συμβεί αυτό τώρα θα ήμασταν σε θέση να κατασκευάζουμε και μηχανές με τεχνητή νοημοσύνη). Αυτή η έλλειψη γνώσης αφήνει το περιθώριο στις διάφορες μεταφυσικές θεωρίες να εξηγήσουν την ύπαρξή της. Είναι η ίδια τοποθέτηση με αυτήν του vassilis 1 που λέει οτι: Αφού η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει τώρα και αυτή την στιγμή σε ερωτήματα σχετικά με την ύπαρξή μας τότε υπάρχει Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #808  
Παλιά 09-11-14, 12:21
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Εσύ τώρα xtabay κάνεις το άσπρο μαύρο. Πρώτα απ' όλα ο Βασίλης δεν έκανε αυτού του είδους τις θεολογικές τοποθετήσεις, ήταν πολύ πιο απλούστερος. Ότι λέει η Αγία Γραφή είναι τo Απόλυτο, χωρίς ίχνος αμφισβήτησης. Η μεταφυσική δεν καταρρίπτεται από θεολογικές θέσεις της πλάκας. Τι μπορώ να αναφέρω σου πρόχειρα; Ακόμα και τα έργα του Πλάτωνα γράφτηκαν τουλάχιστον 2 αιώνες πριν την πιο παλιά τεκμηρίωση της εβραϊκής παλαιάς διαθήκης (πάπυροι της Ν.Θ). Να συγκρίνουμε το βεληνεκές του Πλάτωνα με το βιβλίο που έγραψαν οι βοσκοί; Έλεος! Ακόμα και ο σύγχρονος ένθεος αγνωστικισμός λέει άλλα πράγματα. Ενδεχομένως να υπάρχει μια ανώτερη αρχή, αλλά λόγω της φύσης της -αν υφίσταται- είναι αδύνατον να την προσεγγίσεις με ίδια μέσα, θα χρειαστεί πρωτοβουλία από μέρους της. Το ότι δεν το κάνει δεν είναι η απαραίτητη συνθήκη για να αποκλείουμε την ύπαρξή της.

Το ίδιο συνέβη και με τους πρωτόγονους λαούς της Νοτίου Αμερικής, είχαν μια κοσμολογική τοποθέτηση απλοϊκή επειδή αγνοούσαν την ύπαρξη του δυτικού κόσμου. Όταν οι κονκισταδόρες εμφανίστηκαν εκεί, το πλήρωμα δηλαδή των ισπανικών γαλέρων που ακολούθησε μετά την εξερεύνηση του Κολόμβου, τότε αρκετοί από αυτούς υπέθεσαν ότι τους επισκέφτηκαν θεοί. Φυσικά οι ανώτεροι πολιτισμοί δεν ήταν θεοί, αντιθέτως οι προθέσεις τους ήταν ελεεινές, όπως αποδείχτηκε στην συνέχεια. Αυτός είναι κι ένας λόγος που σήμερα επιστήμονες φοβούνται ότι θα συμβεί το ίδιο και σε εμάς, κάποτε στο μέλλον, δες πρόσφατες δηλώσεις του Χόκινγκ. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την ύπαρξη άλλων συνειδήσεων-οντοτήτων, σε οποιαδήποτε κλίμακα μπορούμε να φανταστούμε οτι ανήκει.

Στο θέμα της συνείδησης τώρα. Δεν βλέπω αποδείξεις από αυτά που αναφέρεις κι εσύ, αντιθέτως βλέπω πάλι αφορισμούς. Η μελέτη του psi ως τώρα έχει δώσει ισχυρές ενδείξεις ότι μπορεί να υπάρξει κάποια διαδραστικότητα μεταξύ των συνειδήσεων αυτών που συμμετέχουν στα πειράματα, συμπεριλαμβανομένων και των παρατηρητών-επιστημόνων, και μάλιστα σε αποστάσεις που δεν δικαιολογούν απλές ερμηνείες, δηλαδή απουσία του υλικού φορέα. Αυτό δεν αποκλείει την οποιαδήποτε ύπαρξη συνείδησης έξω από τα καθιερωμένα, όπως και δεν αποκλείεται γενικά να υφίσταται συνείδηση πολύ έξω από το πλαίσιο που πιστεύουμε πως ορίζεται η συνείδηση. Με αφορισμούς λοιπόν δεν γίνεται να συζητήσουμε, εκτός κι αν φτάσουμε στο βιβλίο που έγραψαν οι 5 βοσκοί, που πολύ εύστοχα χαρακτήρισε ο φίλος. Αν οι τότε «άγιοι πατέρες» δεν αποφάσιζαν να το εντάξουν στον χριστιανικό κανόνα, σήμερα δεν θα μας απασχολούσε και μάλιστα θα έλυνε τα χέρια των χριστιανών θεολόγων.
Μιας και το έθιξες, θέλω να συμπληρώσω πως μπορεί κάποτε ο άνθρωπος να καταφέρει να δημιουργήσει μια έμψυχη Τ.Ν. Όταν θα είναι σε θέση αυτή να χρησιμοποιήσει τις ίδιες αρχές που είναι δομημένος ο εγκέφαλος του, θα «κατοικηθεί» και αυτή με την σειρά της, σαν το ανθρώπινο σώμα. Ο κυβερνητικός αυτός άνθρωπος δεν θα διαφέρει οντολογικά από τα παιδιά μας, θα είναι και αυτός απόγονος μας, πιθανόν να είναι το επόμενο στάδιο εξέλιξης μας.

Κάτι τελευταίο φίλοι. Την «μαυρίλα» της υλιστικής θεώρησης των πάντων, δεν την ασπάζονται όλοι. Τις αποδείξεις τους τις έχουν πάρει, και δεν χρειάζεται να κουράζεστε με ψευδο-επιστημονικές επιθέσεις γιατι δεν πρόκειται να τις εγκαταλείψουν. Απλά δεν θα μπουν στον κόπο να πείσουν κανέναν από εσάς, γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του δρόμο. Εμένα απλά με ενοχλούν φαινόμενα συστηματικής λασπολογίας περισσότερο, όπως να βαφτίζονται άθεοι, σατανιστές και αντίχριστοι όλοι οι μη εκκλησιαζόμενοι, και φυσικά η χρήση επιστημονικών συμπερασμάτων κατά το δοκούν. Και φυσικά να καταλήγουν όλα από τους υποτιθέμενους ορθολογιστές στο "άντε τράβα πάρε τα χάπια σου". Ακόμα και οι νευροψυχολόγοι είναι σε θέση να αμφισβητήσουν τις θέσεις τους και το όλο νοητικό τους κατασκεύασμα ανά πάσα στιγμή. Εσείς όλοι πως είστε τόσο σίγουροι για τα πάντα;
Απάντηση με παράθεση
  #809  
Παλιά 09-11-14, 14:16
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
...vassilis 1... λέει οτι: Αφού η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει τώρα και αυτή την στιγμή σε ερωτήματα σχετικά με την ύπαρξή μας τότε υπάρχει Θεός
Αυτό που λέω φίλε xtabay είναι, ότι η «επιστήμη», όχι μόνο τώρα, αλλά ποτέ δεν θα μπορεί να απαντήσει στα μεγάλα θέματα. Διότι απλούστατα, «επιστήμη» και απόδειξη ποτέ δεν πάνε μαζί. Αντίθετα, η απόδειξη σχετικά με τα μεγάλα θέματα, είναι συνυφασμένη μόνο με τις μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία περιγραφές της Αγίας Γραφής.
Και το ότι υπάρχει ο Θεός, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο.

Όλα τα πάνω έχουν τεκμηριωθεί εδώ και εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 09-11-14 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #810  
Παλιά 09-11-14, 16:22
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή




If You Tolerate This Your Children Will Be Next

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 09-11-14 στις 16:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.