Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-11, 14:28
pasxalis1987 Ο χρήστης pasxalis1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Βοήθεια, νομίζω ότι με επισκέπτεται ο Βραχνάς...

Γεια σας παιδια...καινουργιο μελος εδω..
Οφειλω να ομολογησω οτι πριν εγγραφο στο φορουμ φοβομουν να μιλησω γιαυτο μηπως και με βγαλουν τρελο...
αλλα ειδα οτι και αλλοι ανθρωποι το παθαν/παθενουν αυτο και ετσι ζητω βοηθεια...

αρχικα ξεκινησε σαν κακο ονειρο. απλα ανοιγα τα ματια μου και εβλεπα το δωματιο και το σπιτι σε μαυρο και ασπρο. αλλα ειχα πληρη επιγνωση οτι κοιμομουν, και οτι το καθε πραγμα ηταν εκει που το αφησα/με. Και απλα περιπλανιωμουν στον χωρο, και μετα ακολουθουσε ενα αισθημα πανικου, με εμενα να προσπαθω αγωνιοδος να ξυπνησω.
Αρκετες φορες μαλιστα, ενιωθα καποιον/κατι να με τραβαει πισω, τραβοντας με απο τα ποδια, και εγω να παλεβω να κρατηθω. Μια φορα ομως, με τραβηξε δυνατα, και ενιωσα οτι η ψυχη μου βγηκε απο το στομα μου. Οταν βγηκα, γυρισα πισω να δω τι ηταν εκοινο που με βασανιζε τοσο καιρο. Και ειδα ενα πλασμα κοντο, ησα με το γονατο μου, μαυρο και ασχημο. Σαν το γκολουμ. Αλλα δεν μου μιλησε, απλα σκεπασε το προσωπο του με τα χερια του, και ενιωσα οτι το εκανε για να μην φοβηθω.
Οπως και να'χει, μονο μια φορα το ειδα.
Αλλα 8-10 φορες τον χρονο, εκει που κοιμαμαι, απλα αποκτω οραση, παραλυω ολοκληρος και παλεβω να ξυπνησω γιατι νιωθω οτι κατι θελει να μου κανει κακο....
.....θελω να πιστευω οτι ειναι απλα κακο ονειρο....
Μελετωντας σε μερικες ιστοσελιδες, ειδα οτι αυτο το συμπτωμα το εχουν κυριως ανθρωποι η οποιοι ητε απαχθηκαν απο εξωγηινες οντοτητες, ητε ηρθαν σε επαφη με πνευμα.
Προσωπικα, ενω κοιταγα τηλεοραση, με την ακρη του ματιου μου, ειδα μια σιλουεττα να περπαταει, εναν αντρα ηλικειωμενο θα ελεγα. Αλλα με την ακρη του ματιου μου ηταν αυτο! Και ενω γυρισα να κοιταξω πιο καθαρα ειχε εξαφανιστει.
επισης, κοιταξα μια μερα απο την τζαμαρια υοθ μπαλκονιου, και επιδη ηταν κλειστη η εξωθυρα, το εσωτερικο του δωματιου καθρεπτιζωταν στην τζαμαρια.
Ειδα μια μαυρη ψιλη σιλουεττα, κατι σαν ναζγκουλ, να με κοιταει επιμωνα. Οταν γυρισα να κοιταξω εαν ειναι οντως εκει, εξαφανιστηκε απο την τζαμαρια.

.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-11, 13:10
Το avatar του χρήστη Starstruck
Starstruck Ο χρήστης Starstruck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Φίλε Πασχάλη, έτσι όπως μας περιγράφεις την εμπειρία σου, μου φαίνεται πιο πολύ σαν όνειρο παρά σαν μόρα (ή βραχνας). Θα σου πρότεινα να αποκλείσεις πρώτα τα φυσικά αίτια, όπως άγχος, φόβος κτλ που μπορεί να σου προκαλούν άσχημα όνειρα. Ύστερα πέρνα και στα μεταφυσικά. Αν συνδυάσουμε την οντότητα που πιστεύεις πως είδες 2 φορές στον ξύπνιο σου με τα όνειρα που βλέπεις (και το πλάσμα του ονείρου) μήπως πρέπει να "ελέγξεις" λίγο την ιστορία του σπιτιού σου για τυχόν "περίεργους" πρώην κατοίκους ??
__________________
my name is Lucifer please take my hand
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-11, 14:11
Fox_Mulder Ο χρήστης Fox_Mulder δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Χωρίς να αποκλείω το οτιδήποτε, θεωρώ πως όλα αυτά που περιγράφεις είναι κλασικά συμπτώματα Sleep Paralysis. Έχεις άγχος, πίεση και όλα αυτά το προκαλούν. Ειδικά σε τέτοια συχνότητα όπως λες (8-10 φορές το χρόνο) μάλλον βιώνεις μεγάλη πίεση.

Αρχικά ξεκίνα να κοιμάσαι μπρούμυτα και όχι ανάσκελα. Στο 90% των περιπτώσεων τα φαινόμενα αυτά συμβαίνουν όταν κάποιος κοιμάται ανάσκελα, οπότε αν κοιμηθείς αλλιώς θα διαπιστώσεις ότι τα φαινόμενα θα μειωθούν.

Κατά δεύτερον σκέψου τι μπορεί να σε προβληματίζει και προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις.

Αν θεωρείς ότι δεν είναι ψυχολογικό, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Απλώς πρέπει να αποκλείσουμε πρώτα τη πιο προφανή εξήγηση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-11, 20:14
pasxalis1987 Ο χρήστης pasxalis1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παιδια εχετε δικαιο σε κατι. Οποτε κοιμομουν ανασκελα, βρισκομουν σε sleep paralysis. Με επιανε πανικος συνεχως.
Αλλα και οταν κοιμομουν μπρουμυτα ειδα το πλασμα αυτο. Και επισης οταν κοιμαμαι μπρουμυτα νιωθει οτι κατι πλησιαζει και ξυπναω.
Αλλα δεν ξερω....ειναι παρα πολυ ασχημο συναισθημα...νομιζω οτι θα πεθανω και δεν θα ξαναξυπνησω!!!
Και οταν ειμαι αγχομενος συνηθως δεν κλεινω ματι...Οποταν δεν νομιζω να ειναι απο αυτο.
Και μια φορα, κοιμομουν μπρουμυτα παλι, και παλι ειχα πληρη επιγνωση οτι κοιμομουν, αλλα μπορουσα να δω το δωματιο με τιν καθε λεπτομερια. Και ξαφνικα μπηκαν μεσα οι γονεις μου με τον μικρο μου αδερφο, και ξαπλωσε διπλα μου. Και εγω, εκανα σκεψη ενω κοιμομουν, οτι αυτο που ηταν διπλα μου δεν ηταν ο αδερφος μου και οτι ηταν κατι αλλο!Πως μπορουσε να ηταν αυτο το σκηνικο ενω ολοι κοιμοντουσαν. Και ξυπνησα....
.....ρωτησα εαν διπλα εδω υπηρχε νεκροταφιο αλλα τπτ....Ουτε και νομιζω καποιος να ειναι θαμμενος εδω κατω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.