Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-07, 17:53
Το avatar του χρήστη rambrot
rambrot Ο χρήστης rambrot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Question Παραφυσικες εμπειριες και μαγεια

Καλυσπερα και μπραβο για το ωραιο forum.

θα πω 3 περιστατικα στη ζωη μου που τα σκεφτομαι και δεν τα σηζηταω διοτι ειμαι κλειστος ανθρωπος και δεν θελω να με κοροιδευουν.

1.Μια περιοδο οταν ημουν 14 περιπου η οικογενεα μου ειχε πολλα προβληματα(οικονομικα,ψυχολογικα και πολοι θανατοι εκεινη την περιοδο).καπου θελαμε να παμε και εγω δεν ηθελα για καποιον λογο .Με μαλωνανε οι γονεις μου μαλονανε μεταξυ τους εγω εκλεγα και γκρινιαζα απιστευτα .Ξαφνικα πεφτει ενα μεγαλο βαζο αναμεσα μας(καθομασταν τριγωνικα).Το ραφι ηταν γερο και το βαζο δεν ηταν στην ακρη.Ολοι παγωσαν και δεν μιλαγανε εγω ενιωσα πως ηταν δικο μου φταιξιμο.μετα απο λιγο ο πατερας μου ειπε οτι η γκρινια ειναι κακο πραγμα και φυγαμε .ολοι το ξεχασαν μονο εγω το θυμαμαι δεν εχω πολλες αναμνησεις απο τα παιδικα μου χρονια
μονο κατι περιεργα παριστατικα.

2.Εκεινη την περιοδο λογω των πολων προβληματων η μανα μου πηγε σε μια μαγισσα.μας ειπε οτι μας ειχε ρηξει μαι γυναικα απο το σοι μας λαδι νεκροταφειου,στην γυαλα σχηματιστηκε ενα κεφαλι με καρφια γυρω γυρω του, ειπε στην μητερα μου οτι ηταν το κεφαλι του πατερα μου.
Στο τελος μπερδευε τα λογια της η μαγισσα,ειπε στην μανα μου οτι δεν την αφηναν οι δαιμονες και την εδιωξε.Στην εκκλησια μας ειπαν οτι ειχαμε παρει το δρομο του σατανα.
Δεν πιστευω στον χριστιανισμο μου φαινεται πολυ γελεια θρησκια.Πιστευω ομως στο μεταφυσικο ,στα πνευματα και στις δυναμεις του ανθρωπου.

3.Πολες φορες στην ζΩη μου λεω κουβεντες που δεν θελω αΛλα μου βγαινουν και μετα λεω τι ειπα θεε μου.πχ.θελαμε να παμε στο χωριο μας και η μανα μου ειχε κατι δουλειες και θα ερχοταν μετα.την ρωταει λοιπον ο πατερας μου ποτε θα ερθεις και πεταγομαι και λεω με ψυχρο υφος "ΠΟΤΕ" σαν να υπονοουσα οτι θα πεθανει.Ολοι παγωσαν και μου ειπαν τι λες εισαι καλα.Δεν ειχα μαλωσει ουτε ειχα νευρα ,απορισα πως ειπα μια τετοια κουβεντα.Και φυσικα αγαπω τουσ δικους μου.




ευχαριστω που με διαβασατε και αν εχει καποιος κατι αναλογο ή ξερει κατι ας το πει.και παλι μπραβο για το forum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-07, 14:29
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Αγαπητέ rambrot, γνώμη μου είναι πως το ''ΠΟΤΕ'' που είπες, ίσως να μην το είπες σαν να ..πεθάνει.. αλλά σαν να μην ήθελε να πάει η ίδια στο χωριό σας(ξέρεις...πως μας ρωτάνε, ή μας ζητάνε κάτι κι επειδή δεν έχουμε την διάθεση να το κάνουμε...ή φανταζόμαστε πως δεν έχουν οι άλλοι αν ρωτάνε εκείνους, λέμε...''σιγά μην γίνει π.χ.) ίσως το είπες με τέτοια διάθεση.
Από την άλλη θα'θελα να παρατηρησω κάτι στο post σου. Αποψή σου βέβαια και καλά κάνεις,--θεωρείς γελοία θρησκεία τον χριστιανισμό--- αλλά παρατήρησα αυτό που έγραψες:''Πολες φορες στην ζΩη μου λεω κουβεντες που δεν θελω αΛλα μου βγαινουν και μετα λεω τι ειπα θεε μου. Δεν περιμένω απάντηση στην παρατήρησή μου, απλά δεν στέκει. Να'σαι καλα, και εύχομαι να βρεις απαντήσεις στο ερώτημά σου. Και να προσπαθεις γενικα, να σκέφτεσαι θετικά!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-07, 14:53
Το avatar του χρήστη rambrot
rambrot Ο χρήστης rambrot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ap

Οταν λεω θεε μου ειναι καθαρα τυπικη εκφραση.Οπως οταν ανθρωποι πιστευουν στον χριστο και την παναγια και στα νευρα τους ,τους βριζουν.Φυσικα οι χριστιανοι αγαπαν το χριστο και την παναγια αλλα εχει εγινε πια συνηθεια να βριζουν τα θεια.Ο χριστιανισμος ηταν μια θρησκεια σωστη με αρχες ομως σημερα λιγα εμειναν απο αυτη την θρησκεια.Ο χριστιανισμος ειναι μεσα στο ανθρωπο και οχι στις εκκλησιες και τους παπαδες
που βεβηλωσαν τα παντα και την εκαναν γελοια.Ακομη δεν ονομαζω θεο αυτο που περιγραφει ο χριστιανισμος αλλα κατι ανωτερο που δεν μπορω να κατανοησω,ισως ημαστε θεει του εαυτου μας,ισως και οχι.Ισως ο χριστος δεν ηταν θεος και εγινε ανθρωπος,αλλα ανθρωπος και εγινε θεος.

thanks για το post
__________________
H ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-07, 10:21
orxidea Ο χρήστης orxidea δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2007
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

και εμάς μας έχουν πει οτι κάποιος μας έχει κάνει μάγια στην οικογένεια....κάποιο χρονικο διαστημα εντελως ξαφνικα αρχισαν να έρχονται τα πάνω κάτω σχεδον δλδ οχι σχεδον κανονικα διαλυθήκαμε ...και τυχαινάν οχι απλά πολλά αλλά υπερβολικά πολλά γεγονοτα...βρήκαμε και αντικείμενα και διαφορα...αλλα αποφασησαμε όλοι μαζι να μην ασχολήθούμε,,,και όντως μετά απο καποιά χρονια επανληλ8ε ισορροπια χωρις να κάνουμε κάτι η να πάμε σε παππάδες η σε μάγισσες...
πιστευω τότε πιο επιρεασμένη ημουν εγω και μου τύχαιναν και τα πιο πολλά..είναι τρομακτικο πραγματι!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-07, 01:21
LOVELESS Ο χρήστης LOVELESS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 7
Arrow

Καλησπερα!

Δεν ειμαι ατομο της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ αυτο το πραγμα που το ονομαζουν εκκλησια το εχω σιχαθει εδω και χρονια ειναι ανθρωποι γελιοι οπως εχεις πει. δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο με το περιστατικο με το βαζο αλλα η ιστορια σου μου θυμισε ενα αρθρο που ειχα διαβασει στο περιοδικο Μystery τευχος 31 απο τον κυριο Γιωργο Ιωαννιδη που μπορει να εχει καποια σχεση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-07, 18:29
Το avatar του χρήστη apos13
apos13 Ο χρήστης apos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Κάποιο Σύμπαν
Μηνύματα: 6
Post

Φίλε rambrot, χωρίς να θέλω να μειώσω τη σημασία των πιο πάνω περιστατικών για σένα, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Το περιστατικό με το βάζο μπορεί κάλλιστα να είναι εντελώς τυχαίο.
2. Η μάγισσα πιθανότατα δεν ήξερε τι της γίνεται, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις.
3. Το να λες πράγματα που δεν θέλεις και χωρίς να το σκέφτεσαι είναι κάτι που συμβαίνει σχεδόν σε όλους.

Οσον αφορά το θέμα της εκκλησίας... Προσωπικά δεν πιστεύω στο θεό σαν ον, και πολύ περισσότερο δεν πιστεύω στην εκκλησία. Αυτό όμως που κρατάω από το χριστιανισμό είναι οι αρχές που πρεσβεύει (αγάπη, σεβασμός κλπ), όπως εξάλλου και κάθε θρησκεία. Καλό λοιπόν είναι να τις τιμούμε, ακόμα και αν διααφωνούμε με τους εκπροσώπους τους.
__________________
The Spirit Carries On...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-07, 13:09
Το avatar του χρήστη mata xari
mata xari Ο χρήστης mata xari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2007
Περιοχή: Χώρα του πάλαι ποτέ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο apos13. Θέλω μόνο να προσθέσω ότι σε κάθε άνθρωπο συμβαίνει τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του να πηγαίνουν στραβά πολλά πράγματα σε αρκετούς τομείς. Καλό είναι λοιπόν, κατ'εμέ, να οπλιζόμαστε με υπομονή ώστε να τα ξεπεράσουμε και να μη θεωρούμε ότι είναι αποτέλεσμα κακόβουλων πράξεων.
Όσον αφορά στο περιστατικό με το βάζο, κατά την άποψή μου, μάλλον προκλήθηκε από την κακή ενέργεια και την ένταση μεταξύ σας (ίσως βέβαια να ήταν και τυχαίο). Ακόμη κι αν κάνω λάθος σε όλα τα παραπάνω, το σίγουρο είναι ότι μόνο εμείς μπορούμε να βάλουμε όρια σχετικά με το πόσο θα μας επηρεάζουν τα πρόσωπα και οι καταστάσεις γύρω μας.
__________________
Η Αλήθεια μπορεί να σε ελευθερώσει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-07, 17:20
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα
Παρατηρησα οτι πολλοι δεν πιστευουν στο Θεο ή δεν ειναι χριστιανοι...ουτε εγω και ας ειμαι αγιογραφος...Επειτα απο τα χιλιαδες κακα που εκανε και συνεχιζει να κανει σε ανθρωπους ιδιαιτερους, ουτε εξω απο την εκκλησια δεν περναω οταν ειμαι εκτος δουλειας...Τεσπα θα ηθελα να παραθεσω την αποψη για την περιπτωση του rambrot με το βαζο...Επειδη πιστευω ακραδαντα στο συμβολισμο της Triquetra, θεωρω οτι ο δεσμος που υπηρχε μεχρι εκεινη τη στιγμη διαλυθηκε....βεβαια ελπιζω να μην ειναι ετσι η κατασταση ακομα...κριμα ειναι...χασατε τη δυναμη, τη συνοχη, το δεσμο που ειχατε....αυτα ηταν που σας ενωναν....Μη με παρεξηγησετε...
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.