Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιθυμείτε την παρουσία καμερών στους δρόμους των πόλεων;
Μόνο για την λειτουργία της κυκλοφορίας 16 21,05%
Την επιθυμώ ακόμη και για τη λειτουργία της δημόσιας ασφάλειας 17 22,37%
Όχι, είναι ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα 40 52,63%
Δε με αφορά το θέμα 3 3,95%
Ψήφισαν: 76. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 24-01-07, 01:12
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Δε διαφωνώ σε αυτό, μάλλον δε με κατάλαβες, ή εγώ δεν το εξέφρασα σωστά.
Εννοείται πως είναι δικαίωμα της εκάστοτε κυβέρνησης να ψηφίζει νόμους, άλλωστε για αυτό την λεν κυβέρνηση,.Εγώ αναφέρθηκα στο γεγονός ότι όλοι βολεύονται- οκαθένας για ίδιον όφελος- με τέτοιες καταστάσεις "οδομαχιών" κλπ κλπ
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 24-01-07, 02:26
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Συμφωνω σε αυτο φιλε τσιλοφ. Αλλωστε παντα το εκαναν σε πολλα θεματα και προβληματα (ακομα και σε εθνικα). Καλως η κακως αυτη ειναι η πολιτικη σκηνη. Απο τι μια θα μπορουσες να πεις οτι εκμεταλλευονται καταστασεις απο την αλλη αυτη ειναι η δουλεια των κομματων. Ας επιστρεψουμε στις καμερες
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-01-07, 10:17
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Καταρχάς πρέπει να πω ότι δεν διαφωνώ σε όσα λες. Έχεις δίκιο. Και φυσικά όλα αυτά βολεύουν κάποιους. Έβαλα ερωτήσεις που ναι μεν φαίνονται άσχετες αλλά δεν είναι καθόλου. Είναι πάρα πολύ σχετικές. Και είναι γιατί δείχνουν την ανικανότητα κάποιων. Αφού δεν μπορούν να διασφαλίσουν πολύ απλά την ασφάλεια αλλά και το ποιος παίρνει χαρτιά μέσα από το ΓΕΣ που υποτίθεται ότι έπρεπε να έχει την μεγαλύτερη ασφάλεια, πως μπορούν αν διασφαλίσουν ίδια περιστατικά με κάμερες;
Δικαιολογώ ότι δεν ξέρεις κάποια πράγματα μια και είσαι στο εξωτερικό όπως δεν τα ξέρουν και πολλοί μια και δεν βγαίνουν στις ειδήσεις.
Δουλεύω από το 1998 στο κέντρο. Όλες οι δουλειές μου ήταν ή στο Σύνταγμα ή στην ομόνοια. Στις παλιότερες δουλειές μου όταν ήμουν 18 έκανα εξωτερικές δουλειές έτσι είχα την δυνατότητα να δω πάρα πολλές φορές μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια από πορείες μέχρι ένοπλες ληστείες με πυροβολισμούς κτλ. Και πρέπει να σου πω κάτι. Αυτοί που λες οι γνωστοί άγνωστοι δεν βγαίνουν μέσα από την πορεία των μαθητών οικοδόμων και όλων των άλλων. Βγαίνουν και μέσα από αυτές αλλά συνήθως οι μεγάλες ταραχές γίνονται μετά το τέλος των πορειών, όπου αυτά τα καλόπαιδα, αρχίζουν και κατεβαίνουν όλοι μαζί σε μια ομάδα των 30 με 100 ατόμων από Πανεπιστημίου ή Σόλωνος και δεν έχουν καμία επαφή με την πορεία. Είναι ολοκάθαρο ότι είναι αναρχικοί, ακόμα και εγώ το καταλάβαινα που ήμουν μικρός και άσχετος και πάντα στον κόσμο μου. Πολύ απλά, σχδόν οι μισοί κουβαλούσαν πάντα κράνοι και πήγαιναν προς το Πολυτεχνείο κουβαλούσαν οι περισσότεροι τσάντες παραφούσκωμενες, προφανώς από μολότοφ, α και μια λεπτομέρια, τις περισσότερες φορές άρχιζαν να σπάνε και να καταστρέφουν από την Πανεπιστημίου. Δηλ πολύ πριν από το πολυτεχνείο. Δεν είναι λίγες οι φορές που είδα να ορθώνονται οδοφράγματα με κάδους και φωτιές στην Πανεπιστημίου και ως θαύματος πάντα κατέληγαν στον Πολυτεχνείο. Τι δύσκολο να καταλάβεις ποιοι είναι…
Λες ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιοι είναι οι αναρχικοί και ποιοι όχι. Θέλεις να σου πω; Είναι ακριβώς όπως οι αστυνομικοί που έδερναν τον Κύπριο στην Θεσσαλονίκη. Δεν είναι λίγες οι φορές που έτυχα για δουλειά στο Πολυτεχνείο και αυτό που είδα ήταν ξεκάθαρο. Οι αστυνομικοί έκλειναν όλους τους δρόμους γύρω, γύρω και ουσιαστικά οδηγούσαν τους αναρχικούς μέσα στο πολυτεχνείο. Πολύ καλός τρόπος.
Να σου πω κάτι άλλο, λες πολύ σωστά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν τέτοιοι ηλίθιοι πολλοί θα αντιδρούσαν στην παρουσία των αστυνομικών γύρω απο το πανεπιστήμιο αλλά πρώτον όπως ανάφερα πιο πάνω οι φασαρίες έχουν συνήθως αρχίσει πολύ νωρίτερα και δεύτερον υπάρχει το πολιτικό κόστος. Πιο είναι μεγαλύτερο πολιτικό κόστος για μια κυβέρνηση; Το ότι βάλει αστυνομικούς γύρω από το πολυτεχνείο για να το προστατέψει και κατόπιν κάποιοι αντιδρούν ή να αφήσει για άλλη μια φορά όλους αυτούς να κάνουν όλα όσα κάνουν; Προφανώς κάποιους λόγους έχουν κάποιοι που τους βολεύει αυτή η κατάσταση.
Θα μου πεις ότι τι σχέση έχουν όλα αυτά με τις κάμερες. Μα το προφανές. Για όλα αυτά δεν τα γεγονότα δεν φταίει ότι δεν έχουν κάμερες αλλά ότι δεν θέλουν να τους πιάσουν. Και φυσικά όλο αυτό δεν θα σταματήσει με το να βάλουν κάμερες. Τίποτα δεν σταματάει εάν δεν θέλουν. Και από την εμπειρία μου φαίνεται ολοκάθαρα ότι δεν θέλουν δεν είναι ότι δεν μπορούν. Οπότε μόνο με σκεπτικισμό μπορώ να δω το ότι θέλουν να βάλουν κάμερες.
Ακόμα και να είναι γεγονός ότι δεν μπορούν.
Εάν δεν μπορούν να διαφυλάξουν την ασφάλεια του πολυτεχνείου, πως μπορούν να διαφυλάξουν την ασφάλεια των βίντεο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 24-01-07 στις 10:21
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 24-01-07, 10:23
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valtoxionokota
Επισης θα ηθελα να ξερω πως ειναι δυνατον τηλεοπτικες καμερες να μπορουν να καταγραξουν τα βιομετρικα χαρακτηριστικα ενος ατομου οταν αυτο φοραει κουκουλα η κρανος.
Τα σκίτσα των τρομοκρατών τα είχαν χρόνια, Μάρτυρες είχαν χρόνια κανέναν δεν βρήκαν για χρόνια.
Δεν χρειάζεται να ξέρουν ποιοί είναι, πάνω κάτω ξέρουν. Να τους συλλάβουν όταν πράτουν το έγκλημα πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 24-01-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Εγώ έχω να θέσω ένα ερωτημα: Οι αστυνομικοί δεν μπορούν να τους πιάσουν για ποιό λόγο? Δεν έχουν τη δύναμη, δεν έχουν την οργάνωση ή δεν έχουν "όπλα"?
Ας πάει κάποιος ένα βράδυ μετά τα επεισόδεια στο Α.Τ. των Εξαρχείων να δει μερικούς από αυτούς που μαζεύουν οι μπάτσοι. Είναι οι φασαριόζοι που τα σπάνε και καίνε seicento & yugo (ενώ η διπλανή slk είναι απείραχτη) και κλαψουρίζουν στους μπάτσους πριν έρθει και τους βγάλει ο μπαμπάκας.
Βέβαια είναι και η γνωστή ομάδα των Εξαρχείων, οι οποίοι είναι κάθε Κυριακή στα γήπεδα....και οι οποίοι συνέχεια την σκαπουλάρουν.
Και να επισημάνω ότι λέω πράγματα που έχω δει και ξέρω...όχι υποθέσεις ή που απλά μου είπε κάποιος.

Και όσον αφορά για τα ερωτήματα που θέτει ο agaliarep δε θεωρώ ότι είναι άσχετα μεταξύ τους. Υπάρχει μια κοινή εφαπτόμενη σε όλα και ένα κοινό μπάχαλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hedwig : 24-01-07 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 24-01-07, 14:21
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Hedwig αν ειναι οι αστυνομικοι πληρωμενοι, τοτε τους συλλαμβανουν μεν αλλα τους αφηνουν επειτα.
Η πραγματικα δεν μπορουν να κανουν τπτ οταν ερχονται να τους παρουν οι πλουσιοι γονεις τους και ετσι τους αφηνουν.
Καθε λιγο μου ερχεται και εμενα αυτη η απορια....αλλα σχεδον παντα ξερω οτι μπαινει στη μεση το χρημα και το κατα ποσο δοροδοκουνται.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 24-01-07, 14:31
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Το θέμα είναι οτι δεν δωροδοκούνται. Τουλάχιστον έτσι θα τους δικαιολογούσα (ε, να βγάλουν και κάτι παραπάνω τα παιδιά!).
Αλλά το γεγονός ότι πέφτει σήμα από το κόκκινο τηλέφωνο...
Όσον αφορά για το θέμα με τις κάμερες, δεν μπορώ να καταλάβω ποιούς θέλουν να πιάσουν? Αυτόν που περνάει με κόκκινο, αυτόν που σκάει το τσιγάρο στο πάρκο ή τους μικροπωλητές που δεν έχουν άδεια?
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 24-01-07, 15:08
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hedwig
Το θέμα είναι οτι δεν δωροδοκούνται. Τουλάχιστον έτσι θα τους δικαιολογούσα (ε, να βγάλουν και κάτι παραπάνω τα παιδιά!).
Αλλά το γεγονός ότι πέφτει σήμα από το κόκκινο τηλέφωνο...
Όσον αφορά για το θέμα με τις κάμερες, δεν μπορώ να καταλάβω ποιούς θέλουν να πιάσουν? Αυτόν που περνάει με κόκκινο, αυτόν που σκάει το τσιγάρο στο πάρκο ή τους μικροπωλητές που δεν έχουν άδεια?

Ακριβως εκει ειναι το θεα.... οι λογοι που λες δεν ισχυουν γιατι ειναι πολυ απλοι...
υπαρχει κατι πιο συνθετο στην ολη υποθεση. Οι αμερικανοι δεν ηταν αυτοι που επαθαν τη ζημια?....και...αν την επαθαν εσκεμμενα? και οχι τοσο για τις καμερες αλλα για να πουν οτι "να δεν εχετε καλη προστασια εδω και θα φερουμε δικο μας προσωπικο και εξοπλισμο για να ειμαστε ησυχοι". Οι καμερες δεν ειναι απλα ενα αποτελεσμα αυτου που θελουν να κανουν.
Οσο για το κοκκινο τηλεφωνο που λες...αμα ο μεγαλος δεν θελει να τους συλλαβουν γιατι εχει συμφεροντα, και εκει παιζεται ενα παιχνιδι χρηματος και εξουσιας.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 24-01-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Δηλ. πίσω απ' όλα κρύβονται οι αμερικάνοι?
Μήπως τους έχουμε υπερεκτιμήσει λίγο??
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 24-01-07, 19:31
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Γιατι να τους εχουμε υπερεκτιμησει?
Αφου εχουν διασυνδεσεις και προσβαση παντου...ποσο μαλλον στην Ελλαδα...
η ρουκετα στην πρεσβεια ηταν ισως μια πραξη για να εισβαλουν και στα πολιτικα.
Δες το και αλλιως...ξαφνικα θυμηθηκαν την προστασια προσωπικων δεδομενων και δεν θελησαν να βγαλουν τπτ στη φορα.
Δευτερον, η ολη επιχειρηση πρεπει να ηταν πολυ καλοστημενη για να μην τους παρει κανεις χαμπαρι. Νομιζεις οτι θα το εκανε κανενας χουλιγκαν η κανενας μουσουλμανος για τον θανατο του Σανταμ? Τι οργανωση εχουν αυτοι?
Πρεπει να ηξεραν ακομα και τι ωρα παει ο φρουρος να κατ.....ησει..με συγχωρειτε για την αυθαδεια μου.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που εχουν κανει προβοκατσια...για να βαλουν τα μετρα που θελουν και να εχουν τον κοσμο σε πανικο...
με τους διδυμους πυργους τι νομιζεις οτι εγινε?
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.