Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 17-01-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους! Εδω κ ενα μηνα περιπου μου συμβαινει κατι που δεν μπορω να εξηγησω, καθε φορα που παω να κοιμηθω βλεπω ονειρα. Βασικα, δεν ειναι απο αυτα τα συνηθισμενα ονειρα, αλλα απο εκεινα που εβλεπα μια φορα στο τοσο. Δηλαδη ειναι πολυ εντονα, πραγματικα, σαν να τα ζω εκεινη τη στιγμη και οταν ξυπναω θυμαμαι καθε λεπτομερεια. Αυτο γινεται καθε φορα που κοιμαμαι, οποιαδηποτε ωρα της ημερας. Εχω καταφερει μαλιστα πλεον να ξυπναω περισσοτερο κουρασμενη απο οσο ημουν πριν κοιμηθω. Τι μου συμβαινει τελικα?
Αγαπητέ/ή zelina κατ' αρχήν καλωσήλθες στο φόρουμ! Οι ερωτήσεις σου είναι σχετικές με τα όνειρα, οπότε είναι καλύτερο να συμμετάσχεις σε αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 18-01-10, 02:33
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Αστρική προβολή σε όνειρο?

Καλήμερα ! θα ήθελα να μοιραστώ μια προσωπική εμπειρία μαζί σας.Θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας. Είδα μάλιστα πως κάποιοι έχετε μεγάλη εμπειρία στο θέμα.
Πρώτα θα πω λίγα λόγια για την σχέση μου με το αστρικό ταξίδι μέχρι στιγμής.
Ίσος αυτό βοηθήσει στα συμπεράσματα..
Έχω κάνει 2 αστρικές προβολές στην ζωή μου οι οποίες περιορίστηκαν στον χορό του δωματίου μου. Έκτοτε έχω τακτικά την τάση να μου συμβεί, 3-4 φορές την εβδομάδα. Με ξεχνάει για κάποιο καιρό ύστερα πάλι αρχίζει.
Ο λόγος που κάνω τα πάντα να το σταματήσω στο αρχικό βούισμα και τράνταγμα είναι επειδή φοβάμαι. Έχω θεματακι με εφιάλτες χρόνια ανά διαστήματα και αυτά και έτσι, δεν νιώθω έτοιμη να αφεθώ. Επίσης είχα μια εμπειρία που έπαιξε ρόλο στο φόβο μου.
Ξεκινήματος για αστρική προβολή άρχισα να ακούω μια φωνή αντρική πολύ καθαρά μέσα στο κεφάλι μου να ψελλίζει με θρασύτατο τόνο με κλειστό στόμα,τρις νότες πάνω κάτω ασταμάτητα με μμμμμ
<<ντο, μι, σολ, μι, ντο μι σολ, μι......>>
Πείσμωσα πολύ και του είπα με πολύ τσαμπουκά τρεις τέσσερις φορές<<Σκάσε ΤΩΡΑ και φύγε>> και εξαφανίστηκε.

Η εμπειρία που μου συνέβη πριν λίγες μέρες δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ!
Έχω δει άπειρα όνειρα και συνεχίζω να βλέπω αλλά αυτό ήταν συνταρακτικά πρωτόγνωρο για μένα. Το λέω όνειρο επειδή συνέβη ενώ κοιμόμουν αλλά εγώ το έζησα με όλες τοις αισθήσεις μου να λειτουργούν φυσιολογικότατα.

Έκλεισα τα μάτια μου (λογικά κοιμήθηκα)και ξαφνικά άνοιξα τα μάτια μου βρισκόμενη στην Γαλλία στο σπίτι του συντρόφου μου.
Είπα <<είμαι εδώ>>? <<είμαι? είναι δυνατόν>>? Ήταν κάτι σαν τηλεμεταφορα. Συνειδητότατος νους σε εγρήγορση. Θυμόμουν όμως πως δεν είχα κάνει κάποιο ταξίδι με μεταφορικό μέσων για να με εκεί, οπότε αναρωτιόμουν αν είμαι εκεί στ΄αλήθεια. Έβλεπα τα πάντα ζωντανά !!

Άρχισα να ερευνώ το σπίτι για να πιστω ότι είναι αλήθεια. Ανέβηκα την σκάλα πηγαίνοντας στον πάνω όροφο. Η ξύλινη σκάλα έτριζε όπως όντως τρίζει. Ένιωθα την αφή μου κανονικά όταν κρατιόμουν να ανέβω.
Ήταν νύχτα αλλά έβλεπα τα πάντα καθαρά και το κορμί μου το ένιωθα ξύπνιο με βαρύτητα και πίεση στα πέλματα. Η ακοή μου συλλαμβανε την ησυχία της νύχτας με όποιον θόρυβο δημιουργούσα με τοις κινήσεις μου.
Σημειώνω πως αυτό το βίωσα απόγευμα αλλά εκεί ήταν μάλλον νύχτα.

Προχώρησα στην τραπεζαρία, σταμάτησα και περιεργαζόμουν το χώρο για κάμποσα λεπτά. Ρίχνοντας μια ματιά στην κουζίνα πήγα στο καθιστικό όπου και είδα αντικείμενα που δεν υπήρχαν στην πραγματικότητα στο σπίτι του.
Δυο γυναικείες τσάντες και σακούλες από ψώνια. (Ρώτησα τον σύντροφό μου την άλλη μέρα και μου είπε πως δεν θυμάται να έχει ξαναδεί τοις τσάντες που περιέγραψα.Ούτε της μητέρας του ούτε της γιαγιάς του έμοιαζαν με αυτές).

Σκέφτηκα πως θέλω να πάω στην κρεβατοκάμαρα του να δω αν κοιμάται αφού ήμουν σπίτι του. Γύρισα προς την κατεύθυνση που οδηγούσε στο δωμάτιό του και ξαφνικά ένιωσα να φεύγω από εκεί-να χάνεται ο χώρος από γύρω μου...άνοιξα τα μάτια μου και ήμουν στο κρεβάτι μου.
Νυσταζα, άρα κοιμόμουν πριν. Έκλεισα τα μάτια μου και έπειτα τα ξανά άνοιξα (έτσι νόμιζα)...είδα το παράθυρο του δωματίου μου ανοικτό και εμένα μπροστά του.
Σκέφτηκα ..μα τι συμβαίνει? Είχα μπερδέψει τι είναι αλήθεια και τι δεν είναι.
Άνοιξα τα μάτια μου και το παράθυρο κλειστό.

Ο,τι και να ήταν, ήταν συγκλονιστικό. Ένιωθα γεμάτη ενέργεια για αρκετές ώρες μετά.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που δεν ένιωσα ακόμα από τότε να έχω ξεκίνημα αστρικής προβολής, κάτι που τοις τελευταίες εβδομάδες συνέβαινε σχεδόν ανά δεύτερη μέρα.

Εσείς τι πιστεύετε πως ήταν? Αστρική προβολή σε όνειρο η ένα συνειδητό όνειρο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angelika* : 18-01-10 στις 03:09
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 29-01-10, 13:43
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Φίλη Angelika,αυτό που λες με το παράθυρο,μου έχει συμβεί παρόμοιο πράγμα,αλλά με ποτήρι γάλα!Δηλαδή ενώ είχα ξυπνήσει πρωί και έβαλα ένα ποτήρι γάλα δίπλα στο κρεβάτι να κοιμηθώ,με πήρε ο ύπνος κι έτσι δεν ήπια το γάλα.Ανοίγω τα μάτια μου και βλέπω δίπλα μου ότι το ποτήρι ήταν άδειο.Τα κλείνω,τα ξανανοίγω και το ποτήρι ήταν γεμάτο (να σημειώσω πως το ποτήρι ήταν διάφανο και φαινόταν το περιεχόμενό του)...Σε άλλο όνειρο κι εγώ νομίζω πως έχω μεταφερθεί,στο πατρικό της γιαγιάς μου και συγκεκριμένα σε υπνοδωμάτιο του σπιτιού,και έβλεπα τα πάντα ανάσκελα σαν να ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι.Επίσης έχω δει τον εαυτό μου να κοιμάται,με τη διαφορά ότι τον είδα με πυτζάμες,ενώ στην πραγματικότητα ήταν καλοκαίρι και φορούσα εσώρουχα.Αυτό που με έχει τρομάξει είναι ότι μπορούσα χωρίς να κοιτάξω πίσω μου,να δω ένα χέρι να με τραβάει πίσω στο σώμα μου (ένιωσα ότι ήταν χέρι αλλά νομίζω ότι ήταν κάτι σαν πύρινες φλόγες).Κι ακόμα,έχω δει ενώ κοιμάμαι,σαν να κοιμόμουν μαζί με τον εαυτό μου (αυτό είναι λίγο περίεργο).Γενικά προσπαθώ να λέω ότι όλα είναι όνειρα και να μην δίνω τόση σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 30-01-10, 01:38
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Αρκετά ενδιαφέρουσες οι εμπειρίες σου thebest20..
Η απλή σκέψη που κάνω είναι η εξής. Όλοι βλέπουμε όνειρα από τότε που γεννιόμαστε. Και αν όχι όλοι πολύ συχνά, τουλάχιστον αυτοί που βλέπουμε κάθε βράδυ, μπορούμε να καταλάβουμε το κάτι διαφορετικό από ένα απλό όνειρο.
Τώρα το τι ακριβώς είναι και πώς και που βρισκόμαστε δεν το γνωρίζω.
Ωστόσο είναι άπειρα αυτά που δεν γνωρίζουμε και προς στην αδυναμία μας αυτή, δίνουμε την πιο απλή εξήγηση που έχουμε πρόχειρη.
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 30-01-10, 01:58
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Για να μπορεσεις να μπεις σε διαδικασια να κανεις αστρικη προβολη μεσα στο ονειρο πρεπει να το θελεις. Οχι εσυ συνειδητα. Αλλα ασυνειδητα. Συνηθως συμβαινει οταν ενα ονειρο προσπαθει να σου αποκαλυψει κατι. Σε γυρναει πισω στο χρονο, σε πηγαινει σε μερη που εχουν σημασια για σενα, σε πανε σε τοποθεσιες που κρυβεται κατι. Ακομα και τα αστρικα ονειρα δεν ειναι αθωα. Τα θυμομαστε πιο ευκολα γιατι τα ζησαμε. Αλλα και επειδη πρεπει να τα αποκωδικοποιησεις για να ανακαλυψεις τι ειναι αυτο που θελουν να σου μεταφερουν. Μεσα απο αυτα τα ονειρα μπορεις να κινηθεις στις αναμνησεις σου και να ανακαλυψεις πραγματα που ηταν μπροστα σου οταν τα εζησες αλλα δεν τους ειχες δωσει σημασια, και αργοτερα φαινεται να ειναι χρησιμα για καποιο λογο. Οποτε pay attension to astral dreamings.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 30-01-10, 20:43
Το avatar του χρήστη Angelika*
Angelika* Ο χρήστης Angelika* δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: peiraias
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μπορεσεις να μπεις σε διαδικασια να κανεις αστρικη προβολη μεσα στο ονειρο πρεπει να το θελεις. Οχι εσυ συνειδητα. Αλλα ασυνειδητα. Συνηθως συμβαινει οταν ενα ονειρο προσπαθει να σου αποκαλυψει κατι. Σε γυρναει πισω στο χρονο, σε πηγαινει σε μερη που εχουν σημασια για σενα, σε πανε σε τοποθεσιες που κρυβεται κατι. Ακομα και τα αστρικα ονειρα δεν ειναι αθωα. Τα θυμομαστε πιο ευκολα γιατι τα ζησαμε. Αλλα και επειδη πρεπει να τα αποκωδικοποιησεις για να ανακαλυψεις τι ειναι αυτο που θελουν να σου μεταφερουν. Μεσα απο αυτα τα ονειρα μπορεις να κινηθεις στις αναμνησεις σου και να ανακαλυψεις πραγματα που ηταν μπροστα σου οταν τα εζησες αλλα δεν τους ειχες δωσει σημασια, και αργοτερα φαινεται να ειναι χρησιμα για καποιο λογο. Οποτε pay attension to astral dreamings.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ. Θεωρώ λογική την εξήγησή σου αν και είμαι ανοικτή να ακούσω και άλλες γνώμες. Πάντα υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 25-03-10, 18:39
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή ........

Θα ηθελα να ρωτησω.

Υπαρχει περιπτωση να κανεις αστρικη προβολη, σε κατασταση υπνου - ξυπνιου ή και ξυπνιου μονο και να μην σε αφηνουν ?

Τι εννωω?

Να συναντας οντοτητες - σκιες ή διαφορα αλλα με σκοπο να μην σε αφησουν?

Ή απλα ειναι αυτα μεσα στην διαδικασια που συναντας ενω κανεις την προβολη αυτη.
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 29-03-10, 00:27
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω.

Υπαρχει περιπτωση να κανεις αστρικη προβολη, σε κατασταση υπνου - ξυπνιου ή και ξυπνιου μονο και να μην σε αφηνουν ?

Τι εννωω?

Να συναντας οντοτητες - σκιες ή διαφορα αλλα με σκοπο να μην σε αφησουν?

Ή απλα ειναι αυτα μεσα στην διαδικασια που συναντας ενω κανεις την προβολη αυτη.

Ναι αυτό μου έχει τύχει. Όντα / σκιές να με εμποδίζουν από το να έχω κάποια αστρική προβολή.
Έχω την αίσθηση ότι όταν είμαστε μη-συνειδητοί στο αστρικό πεδίο (κοιμόμαστε δηλαδή του καλού καιρού) είμαστε εύκολα θύματα για αυτές τις οντότητες. Αντίθετα, όταν είμαστε συνειδητοί (κάνουμε δηλαδή κάποια αστρική προβολή) αυτές δεν μπορούν το ίδιο εύκολα να μας επηρεάσουν.

Γενικά δεν βλέπω κάποιον λόγο για να φοβόμαστε τέτοιου είδους εμπειρίες (όπως ανέφερε στην αρχή η Angelika*). Αντίθετα, αυτές μπορούν να μας δώσουν πολύτιμες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 29-03-10, 09:26
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Εγω πιστευω , περα απο κανα δυο οντοτητες οτι οι αλλες υπαρχουν για να σου αποσπουν την προσοχη στο να συνεχιζεις την πορεια σου. Οχι πως δεν το καταφερνουν βεβαια!!!

Ομως γινετε αστρικη προβολη ενω εισαι ξυπνιος?
Γιατι σε ολα οσα διαβασα πρεπει να εχεις κοιμηθει ή να εισαι στο ενδιαμεσο?
Και βεβαια αν ειναι αστρικη προβολη και δεν ειναι κατι αλλο

Και μια τελευταια ερωτηση.
Μπορουν να σε αγγιξουν?

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις:
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 29-03-10, 16:18
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πιστευω , περα απο κανα δυο οντοτητες οτι οι αλλες υπαρχουν για να σου αποσπουν την προσοχη στο να συνεχιζεις την πορεια σου. Οχι πως δεν το καταφερνουν βεβαια!!!
Δεν θα έλεγα οτι είναι 2,3 μόνο οι "καλές" οντότητες αλλά πολλές περισσότερες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως γινετε αστρικη προβολη ενω εισαι ξυπνιος?
Γιατι σε ολα οσα διαβασα πρεπει να εχεις κοιμηθει ή να εισαι στο ενδιαμεσο?
Και βεβαια αν ειναι αστρικη προβολη και δεν ειναι κατι αλλο
Για να κάνεις αστρική προβολή πρέπει να κοιμάσαι.
Είχα διαβάσει κάπου ότι μπορείς να έχεις εμπειρίες κάτω από συνθήκες πίεσης ή άγχους που να μοιάζουν με αστρικά ταξίδι ενώ δεν έχεις κοιμηθεί αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω...
Φυσικά είναι καλύτερο να προσπαθήσεις να έχεις κάποια εμπειρία μέσω του ύπνου παρά μέσω του άγχους...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια τελευταια ερωτηση.
Μπορουν να σε αγγιξουν?
Το θέμα δεν είναι αν μπορούν να σε αγγίξουν αλλά αν μπορούν να σε βοηθήσουν με κάποιον τρόπο. Λέγεται οτι η επικοινωνία με τέτοια όντα μπορεί να σου δώσει πολύτιμη γνώση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ματ11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις:
Μην ζητάς συγνώμη, τα forums είναι για ερωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.