Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-11, 12:32
dopperman Ο χρήστης dopperman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή παράξενες εμπειρίες και ονειρα

καλησπερα σε όλους, εχω 3 ιστοριες που δεν μπορώ να εξηγησω και ισως μπορείτε να με βοηθήσετε μια και δεν μπορώ να βρω μια λογική εξήγηση.

οι ιστορίες είναι

1. μια βραδιά ήμουν υπηρεσιά όταν στην βραδυνή μου έφοδο (1 το πρωί )είδα στο θάλαμο ένα στρατιώτη μου να έχει δυσπνοια. είχε ανοιχτα τα μάτια, κατάχλωμος και με ενα πρόσωπο όλο τρόμο που δεν έχω ξαναδεί. το παιδί ήταν ακίνητο και δεν φαινόταν να έχει φράξει κάποια αεροφόρος οδός. αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι με ένα ψιθηρο μου είπε οτι νοιώθει ένα βαρος στο στηθος του και δεν μπορεί να αναπνεύσει. φώναξα το θαλαμοφύλακα και να ειδοποιήσει το γιατρό. εντομεταξυ εβγλα ενα μικρό εικόνισμα που είχε πάντα στην στολή μου και το έβαλα στο χέρι του παιδιού. αμέσως το παιδί ηρέμησε, σηκώθηκε και ήταν σαν να μην συμβαίνει κατι. ένοιωθε όμως κόπωση. επέμεινα να τον εξετάσει ο γιατρός ο οποίος δεν βρήκε κάτι. μου έκανε η όλη ιστοριά τρομερή εντύπωση.

2. πριν 3 μήνες περίπου είχα εγώ μια παρόμοια εμπειρία. κοιμόμουν όταν ένοιωσα μια ανθρώπινη παρουσία κοντά μου και άκουσα βήματα. πρέπει να ήταν περίπου 3 το πρωί. αμέσως πήγα να σηκωθώ και να αρπάξω το μαχαίρι μου. όμως εγινε το εξής παράξενο οτι ξαφνικά ένοιωσα σαν 3 άτομα να με έχουν πιάσει και να με έχουν ακινητοποιήσει. ενιωθα καποιον ναμου κλείνει τα μάτια (ενοιωθα πίεση) και δεν μπορούσα να κινήσω πόδια και χέρια. επίσης για καποιο παράξενο λόγο δεν μπορούσα να μιλήσω. τα βήματα συνεχίστηκαν για λίγο ακόμα. τα βήματα ακούστηκαν σαν να τρέχουν 2-3 ανδρες. βαρυά κα γρήγορα βήματα. οταν σηκώθηκα μετα από λίγο (ένοιωσα απότομα να μην με κρατά κανείς) είδα οτι στο σπίτι δεν είχε πειραχτεί κάτι. όλες οι πόρτες και τα παράθυρα ήταν κλειδωμένα και εγώ δεν είχα καμιά μελανιά ή πόνο.

3. το 3ο έχει να κάνει με ενα εφιάλτη που έχω δει αρκετες φορές το τελευταίο καιρό. πριν απο χρόνια είχα χωρίσει με μια κοπέλα και ο χωρισμός δεν ηταν οτι καλύτερο. απο τότε δεν ήθελα να την ξαναδώ. ομως κατι κοινοί μας φίλοι μας εβαλαν να ξανασυναντηθούμε. τελικά συναντηθήκαμε, δεν πήγε καλα η συνάντηση και μου είπε οτι δεν θέλει να με ξαναδεί. όπως και να έχει η όλη αυτή ιστορία εληξε τον μάιο και απο τότε δεν την ξανασκέφτηκα. πριν λίγο καιρό ξεκίνησαν οι εφιαλτες που τους έχω δει 3-4 φορές. είμαι κάπου δεμένος και δε νμπορώ να κινηθώ. βλέπω μπροστά μου τη παλιά κοπέλα μου με τρόμο στο πρόσωπό της να με εκλυπαρεί να την βοηθήσω. τότε βλέπω μια μαύρη σκιά να την βιάζει και μετά να τη σκοτώνει τεμαχίζοντάς τη. εγω θέλω να την βοηθήσω αλλά νοιώθω ανίκανος να κινηθώ σαν να μην έχω κίνηση. τοτε ξυπνάω έντρομος λουσμένος στον ιδρώτα.

μηπως καποιος μπορεί ναεξηγήσει κατι από τα παραπάνω????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dopperman : 04-02-11 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-11, 14:02
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

δεν ξέρω για πιο λόγο...αλλά αυτό που αναφέρεις στην πρώτη περίπτωση μοιάζει με μόρα η οποία πήρε ενέργεια από αυτό το παιδί..στις άλλες 2 όμως μου φαίνεται σαν κάποιου είδους μαγεία...έχεις εχθρούς που να θέλουν το κακό σου ή κάτι τέτιο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-11, 21:19
dopperman Ο χρήστης dopperman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

αρχικα θελω να σε ευχαριστήσω που διάβασες και απάντησες στις ερωτήσεις μου.

κοίτα έχω ατομα που είμαι σε σύγκρουση αλλά είναι θρασύδειλοί και ρουφιάνοι. δεν είναι ατομα που θα πανε μέχρι τα άκρα. βέβαια πολλές φορές με ξεματιάζει η γιαγια μου διοτι με πιάνει ξαφνικα μάτι. δεν ξέρω αν έχει αυτό σχέση.

βέβαια με την υπόθεση του υπνου που ένοιωθα οτι κάποιος με κρατάει ήταν πραγματικά πολύ δυνατό το αίσθημα και δεν νομίζω οτι το ονειρεύτηκα διότι είχα συνέσθηση του περιβάλλοντα χώρου. αλλα μου έκανε εντύπωση τα βήματα και βεβαια το κράτημα που δεν μπορούσα να κουνηθώ και να ανοίξω τα μάτια μου.

οσο αφορά την πρώην μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν κάποιος θελει να μου κάνει κακο να πάει να χτυπήσει ενα ατομο που δεν έχω πλεον καμία σχέση. αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι έχω δει το ιδιο όνειρο 3-4 φορές και είναι λες και το ζώ.

οσο αφορα τη μόρα είναι κάτι που το έχω κοιτάξει στο διαδικτυο αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. είναι δαίμονας, ή μήπως κάποια φυσιολογική πάθηση του σώματος. έχω βρεί αντικρουόμενες απόψεις. μου έκανε εντύπωση πάντως οτι με το που έβαλα το εικόνισμα στο χέρι του παιδιού αυτό αμέσως ανάπνευσε και ξαναβρήκε το χρώμα του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-11, 00:50
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Και νομιζα οτι αυτα που βιωνα εγω ηταν κατι συνταρακτικο...

Χωρις να θελω να κανω καταχρηση στο θεμα σου..θα σου πω πολυ γρηγορα παρομοια εμπειρια σε θεμα υπνου ..μπαστακωμενης παρουσιας κλπ κλπ

Την πρωτη φορα , ειχα πεσει για υπνο..ειμαι στο γλαρωμα...και νοιωθω κατι να ερχεται και να προσγειωνεται πανω στο στηθος μου..
Ουτε μουδιασματα ουτε ακινησια ουτε τιποτα που μπορει να εξηγηθει επιστημονικα.
Απλα κατι "εκατσε" στο στηθος μου...επειδη στο γλαρωμα που ημουν και το καταλαβα...μιας και δεν κοιμομουν πληρως..προσπαθησα εσκεμμενα να ξυπνησω..με τα βιας καταφερα να ξυπνησω..και αυτο το "κατι" σηκωθηκε απο το στηθος μου....το ενοιωθα...και απλα εφυγε....

Την 2η φορα , που ηταν πριν 1-2 μερες , κοιμομουν κανονικα..και εβλεπα ενα καθ'ολα νορμαλ ονειρο..εγω να καθομαι στο καθιστικο μου και να βλεπω τηλεοραση..
Σε καποια φαση σηκωνομαι (στο ονειρο) καπου να παω..και η κουρτινα κουνηθηκε μονη της και πηγε να με τυλιξει...η εντελως αφυσικη - για τους φυσικους κανονες και λογικη του ονειρου -- κινηση της κουρτινας...με εκανε να "πεταχτω" εκτος ονειρου/υπνου...και ενω συνεβη αυτο και πηγαινα να ξυπνησω...ενοιωσα παλι αυτο το "κατι" να σηκωνεται απο το στηθος μου και να φευγει...

Και τωρα που το σκεφτομαι..και σε μια αλλη περιπτωση...εβλεπα στο ονειρο μου οπου περπατουσα μεσα σε ενα σπιτι...και καποια παρουσια να με πιανει απο πισω...και μου δημιουργησε τεραστιο τρομο..που με "πεταξε" ξανα εκτος ονειρου..και ενοιωθα ανατριχιλα σε ολο το κορμι μου και ταχυκαρδια...

Το τι μας επισκεπτεται στον υπνο μας, ειναι καποιο πνευμα που μπαστακωνεται , ειναι η Μορα , θελουν να μας ρουφουν ενεργεια..ποσες φορες τα περνουμε χαμπαρι και ποσες οχι , και αν σχετιζονται με καποια ονειρα...που βλεπουμε...πραγματικα δεν εχω ιδεα..υποθεσεις κανουμε....

Αλλα οσο καταλαβαινω οτι παρουσιες..πειτε τα πνευματα , οντα , κερατα ερχονται το βραδυ ...σε στιγμες που ειμαστε ευαλωτοι και ανημποροι και κανουν τα δικα τους..μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 06-02-11 στις 00:51
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-11, 01:52
rocknrolla Ο χρήστης rocknrolla δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

. μου έκανε εντύπωση πάντως οτι με το που έβαλα το εικόνισμα στο χέρι του παιδιού αυτό αμέσως ανάπνευσε και ξαναβρήκε το χρώμα του.

ποιανού παιδιού?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-11, 21:49
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Αγαπητέ dopperman, εγώ θ' αναφερθώ μόνο στ' όνειρό σου, το οποίο δείχνει ότι είσαι δεμένος με αυτήν την κοπέλα (ο βιασμός δείχνει ότι πιθανώς υπήρξε έντονη χημεία στη σαρκική επαφή) και προσπαθείς να την ξεχάσεις. Ο τεμαχισμός δείχνει την έντονη ανάγκη σου να την διαγράψεις οριστικά από τη ζωή σου. Είναι κάτι που σε πονάει, αλλά συγχρόνως νοιώθεις ότι πρέπει να γίνει για να μπορέσεις να προχωρήσεις. Γι' αυτό στο όνειρο εμφανίζεσαι να παρακολουθείς αμέτοχος... Επίσης, το όνειρο δείχνει ότι αισθάνεσαι κάποια πικρία/θυμό για τη συμπεριφορά της απέναντί σου.
Ελπίζω η προσπάθειά μου να ερμηνεύσω το όνειρό σου να μην ήταν ...ατυχής!
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 06-02-11 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-11, 09:34
dopperman Ο χρήστης dopperman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rocknrolla Εμφάνιση μηνυμάτων
. μου έκανε εντύπωση πάντως οτι με το που έβαλα το εικόνισμα στο χέρι του παιδιού αυτό αμέσως ανάπνευσε και ξαναβρήκε το χρώμα του.

ποιανού παιδιού?
Του στρατιώτη που έπαθε την μόρα. Του έβαλα στο χέρι ένα μικρό εικόνισμα της Παναγίας που είχα και το παιδί αμέσως συνήλθε. βρήκε το χρώμα του, την αναπνοή του. Το μόνο που είχε ήταν η εξάντληση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-11, 09:37
dopperman Ο χρήστης dopperman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Αγαπητή ΙΑΝΕΙΡΑ, έπεσες διάνα στο θέμα του ονείρου. πράγματι την αγαπούσα πολύ αλλά σε μια δύσκολή στιγμή μου γύρισε τη πλάτη και με πλήγωσε. όμως το όνειρο μου φάνηκε πολύ παράξενο και επίσης παράξενο ήταν οτι το είδα τόσες πολλές φορές.

σε ευχαριστώ για το κόπο σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-11, 23:11
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dopperman Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε όλους, εχω 3 ιστοριες που δεν μπορώ να εξηγησω και ισως μπορείτε να με βοηθήσετε μια και δεν μπορώ να βρω μια λογική εξήγηση.

οι ιστορίες είναι

1. μια βραδιά ήμουν υπηρεσιά όταν στην βραδυνή μου έφοδο (1 το πρωί )είδα στο θάλαμο ένα στρατιώτη μου να έχει δυσπνοια. είχε ανοιχτα τα μάτια, κατάχλωμος και με ενα πρόσωπο όλο τρόμο που δεν έχω ξαναδεί. το παιδί ήταν ακίνητο και δεν φαινόταν να έχει φράξει κάποια αεροφόρος οδός. αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι με ένα ψιθηρο μου είπε οτι νοιώθει ένα βαρος στο στηθος του και δεν μπορεί να αναπνεύσει. φώναξα το θαλαμοφύλακα και να ειδοποιήσει το γιατρό. εντομεταξυ εβγλα ενα μικρό εικόνισμα που είχε πάντα στην στολή μου και το έβαλα στο χέρι του παιδιού. αμέσως το παιδί ηρέμησε, σηκώθηκε και ήταν σαν να μην συμβαίνει κατι. ένοιωθε όμως κόπωση. επέμεινα να τον εξετάσει ο γιατρός ο οποίος δεν βρήκε κάτι. μου έκανε η όλη ιστοριά τρομερή εντύπωση.

2. πριν 3 μήνες περίπου είχα εγώ μια παρόμοια εμπειρία. κοιμόμουν όταν ένοιωσα μια ανθρώπινη παρουσία κοντά μου και άκουσα βήματα. πρέπει να ήταν περίπου 3 το πρωί. αμέσως πήγα να σηκωθώ και να αρπάξω το μαχαίρι μου. όμως εγινε το εξής παράξενο οτι ξαφνικά ένοιωσα σαν 3 άτομα να με έχουν πιάσει και να με έχουν ακινητοποιήσει. ενιωθα καποιον ναμου κλείνει τα μάτια (ενοιωθα πίεση) και δεν μπορούσα να κινήσω πόδια και χέρια. επίσης για καποιο παράξενο λόγο δεν μπορούσα να μιλήσω. τα βήματα συνεχίστηκαν για λίγο ακόμα. τα βήματα ακούστηκαν σαν να τρέχουν 2-3 ανδρες. βαρυά κα γρήγορα βήματα. οταν σηκώθηκα μετα από λίγο (ένοιωσα απότομα να μην με κρατά κανείς) είδα οτι στο σπίτι δεν είχε πειραχτεί κάτι. όλες οι πόρτες και τα παράθυρα ήταν κλειδωμένα και εγώ δεν είχα καμιά μελανιά ή πόνο.

3. το 3ο έχει να κάνει με ενα εφιάλτη που έχω δει αρκετες φορές το τελευταίο καιρό. πριν απο χρόνια είχα χωρίσει με μια κοπέλα και ο χωρισμός δεν ηταν οτι καλύτερο. απο τότε δεν ήθελα να την ξαναδώ. ομως κατι κοινοί μας φίλοι μας εβαλαν να ξανασυναντηθούμε. τελικά συναντηθήκαμε, δεν πήγε καλα η συνάντηση και μου είπε οτι δεν θέλει να με ξαναδεί. όπως και να έχει η όλη αυτή ιστορία εληξε τον μάιο και απο τότε δεν την ξανασκέφτηκα. πριν λίγο καιρό ξεκίνησαν οι εφιαλτες που τους έχω δει 3-4 φορές. είμαι κάπου δεμένος και δε νμπορώ να κινηθώ. βλέπω μπροστά μου τη παλιά κοπέλα μου με τρόμο στο πρόσωπό της να με εκλυπαρεί να την βοηθήσω. τότε βλέπω μια μαύρη σκιά να την βιάζει και μετά να τη σκοτώνει τεμαχίζοντάς τη. εγω θέλω να την βοηθήσω αλλά νοιώθω ανίκανος να κινηθώ σαν να μην έχω κίνηση. τοτε ξυπνάω έντρομος λουσμένος στον ιδρώτα.

μηπως καποιος μπορεί ναεξηγήσει κατι από τα παραπάνω????
1) Για το πρώτο περιστατικό που αναφέρεις πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ λόγοι που θα μπορούσε να πάθει κάτι τέτοιο ένας άνθρωπος και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το εικόνισμα είχε κάποιον ουσιαστικό ρόλο στην αντιμετώπισή του.

2) Από την περιγραφή σου φαίνεται να ήταν φαινόμενο υπνοπαράλυσης. Όλα αυτά που άκουσες ήταν παραισθήσεις, σαν όνειρο. Ήσουν στο μεταβατικό στάδιο από τον ύπνο στον ξύπνιο. Όταν ξύπνησες, ουσιαστικά το σώμα σου ήταν ακόμα παράλυτο από τον ύπνο. Ο εγκέφαλος σου για να δικαιολογήσει την παράλυση σου πέταξε αυτό που αντιλήφθηκες ως άντρες που σε κρατάνε. Όταν η παράλυση τελικά έφυγε, ένιωσες ξαφνικά να σε αφήνουν, αλλά ουσιαστικά τίποτα δε σε κρατούσε. Είναι μια ουσία που εκρίνει ο οργανισμός μας όταν ονειρευόμαστε για να μην αρχίσουμε να κόβουμε βόλτες...

3) Για το όνειρο αυτό νομίζω η ΙΑΝΕΙΡΑ έκανε πολλή καλή ερμηνεία. Αφού ο εφιάλτης αυτός επαναλαμβάνεται, όταν ξανασυμβεί προσπάθησε να θυμηθείς ότι τον έχεις ξαναδει. Τότε πιθανότατα θα συνειδητοποιήσεις ότι είναι απλά ένα όνειρο και ίσως μπορέσεις εύκολα να ξυπνήσεις, ή να σκοτώσεις αυτή τη σκιά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-11, 14:12
dopperman Ο χρήστης dopperman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις σας και το χρόνο σας.


Tashows αν έχεις τιποτε πηγες μπορείς να μου τα στείλεις. σε ευχαριστώ πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.