Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 08-01-18, 17:27
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ πως είναι δύσκολο να κατανοηθει από τρίτους ,πόσο μάλλον να απότυπωθει με φράσεις από τον διαλογιζομενο-η .Και μιλάμε την ίδια Γλώσσα! Όλοι οι άνθρωποι έχουν την ικανότητα της μεταμόρφωσης,ελάχιστοι ομως εστιάζουν Εσωτερικά ,και ακόμα λιγότεροι επιτυγχανουν την ενεργοποίηση της ικανότητας αυτής.
Δεκτόν,
Όμως, αν ισχύει πως
1
κάτι είναι δύσκολο να κατανοηθει από τρίτους

Τότε θα πρέπει να δεχθούμε πως θα μπορούσε να ισχύει εξίσου και το αντίθετο
2
Κάτι πολύ εύκολα προκαλεί σύγχυση και αυθυποβολή στους "δεύτερους" και νομίζουν πως υπάρχει κάτι σημαντικό αλλά δεν υπάρχει.
Απλώς μερικοί το "νομίζουν".



Και για να εξηγήσω, δεν έχω καμιά διάθεση να "την πω" σε όσους διαλογίζονται, ούτε να παραστήσω την έξυπνη και τα λοιπά.
Κουβέντα κάνουμε και ΑΝ μπορεί κάτι να βγει, οκαυ. Αν όχι, με γεια σας με χαρά σας, συνεχίστε εσείς τον διαλογισμό σας και αφήστε τους άλλους να αναρωτιούνται.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 08-01-18, 17:52
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Κάτι που πρέπει να κάνεις δύο χρόνια εβδομαδιαίο πρόγραμμα για να ξεκινήσεις να καταλαβαίνεις, δε ξέρω, μου φαίνεται αδιανόητο.
Εγώ θα έκανα μια τέτοια προσπάθεια ΜΟΝΟ αν είχα οικονομική ανεξαρτησία για μένα και τα παιδιά μου, δηλαδή να είχα κεφάλαιο πάνω από 10 εκατομύρια ευρώ.
Μάλλον δεν το πιασες, οπότε θα το πάρω από την αρχή.
Δεν είπα οτι χρειάζεται δύο χρόνια για να καταλάβεις τι είναι ο διαλογισμός, είπα οτι εμένα μου πήρε δύο χρόνια. Αν το έκανα από την αρχή σωστά, μπορεί να μου έπαιρνε και ένα μήνα, αλλά δεν το έκανα σωστά από την αρχή. Αυτό επίσης, να διευκρινίσω, δεν οφείλεται σε κάποια ομάδα. Σαν ομάδα, η υποτυπώδης καθοδήγηση που είχαμε, ήταν αρκετή. Απλά δεν την είχα ακολουθήσει στα σοβαρά. Αντί να κάνω διαλογισμό, έκανα αυτό που ήξερα να κάνω και το οποίο ήταν το μόνο εσωτερικι-στικό πράγμα που είχα μάθει απ' το ορθόδοξο περιβάλλον μου: Προσευχή. Οπότε αντι να κάνω διαλογισμό έκανα κάτι παρεμφερές με προσευχή. Μετά απο καιρό, είχα αρχίσει να πείθω τον εαυτό μου οτι αυτό που έκανα ήταν και το σωστό. Έκανα λάθος.
Αργότερα το κατάλαβα.

Παράθεση:
Εγώ θα έκανα μια τέτοια προσπάθεια ΜΟΝΟ αν είχα οικονομική ανεξαρτησία για μένα και τα παιδιά μου, δηλαδή να είχα κεφάλαιο πάνω από 10 εκατομύρια ευρώ.
Το οτι έκανες παιδιά, είναι μια επιλογή. Το να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και το τι ακριβώς σημαίνει αυτό, είναι επίσης επιλογή.
Π.χ. κάποιος θεωρεί τον εαυτό του οικονομικά ανεξάρτητο όταν έχει δικό του σπίτι και αυτοκίνητο. Άλλος μόνο όταν έχει σπίτι, άλλος μόνο όταν έχει αυτοκίνητο. Άλλος μπορεί να έχει μεγάλη περιουσία απ' τους γονείς του αλλά να θέλει δική του περιουσία γιατί θεωρεί οτι το να ωφελείται απ' τη δική τους τον μειώνει. Άλλος δεν θεωρεί οτι τον μειώνει, και θεωρεί τον εαυτό του οικονομικά ανεξάρτητο με τα εισοδήματα των γονέων. Να στο πω απλά, όλα αυτά που λες, εγώ τα ακούω βερεσέ. Όχι γιατί - σε ανθρώπινο επίπεδο - έχεις άδικο, αλλά γιατί όλα αυτά που λές, λαμβάνουν πράγματα ως δεδομένα που δεν είναι. Το να ξέρεις τι είναι και τι δεν είναι δεδομένο, χρειάζεται μια ψυχολογική απογύμνωση. Μια πραγματική ψυχολογική απογύμνωση. Ο διαλογισμός είναι η διαδικασία κατά την οποία ένας άνθρωπος απογυμνώνει τον εαυτό του στα εξ ων συνετέθη. Στα εξ ων συνετέθη όχι ο βιολογικός εαυτός του αλλά ο ψυχολογικός εαυτός του.

Παράθεση:
Μήπως από αυτά τα δύο χρόνια πρόγραμμα, αυτό που γίνεται στο τέλος είναι μια αυθυποβολή ?
Για αυτό είπα, οτι ο άλλος μπορεί να κάθεται για δέκα χρόνια σε μια σπηλιά και απλά να σπαταλάει τον χρόνο του. Μετά όμως δεν θα σου πει σπαταλούσα τον χρόνο μου, θα προσπαθήσει να σε πείσει οτι η επιλογή που έκανε ήταν η καλύτερη. Οπώς αντίστοιχα ένας καριερίστας που δούλευε για 30 χρόνια μέρα-νύχτα σε μια επιχείρηση, θα σου πει οτι η δική του επιλογή ήταν η καλύτερη. Υπάρχουν πολλών τύπων σπηλιές σε αυτόν τον κόσμο και πολλών τύπων πολύ επικίνδυνες αυθυποβολές. Αλλά είναι βέβαιο οτι πολύ πριν ένας άνθρωπος ξεκινήσει να ζει σε μια σπηλιά είτε στα Ιμαλάια, είτε σε έναν γάμο με κάποιον άλλον άνθρωπο, είτε σε μια θέση σε έναν επαγγελμάτικό κλάδο, ζούσε ήδη σε μια παρόμοια σπηλιά, μέσα του. Οπότε το εξωτερικό μέρος, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, αποτελεί αποτέλεσμα του εσωτερικού

Παράθεση:
Και μια άλλη σκέψη-ερώτηση.
Μετά από 10 ή 20 χρόνια πετυχημένο διαλογισμό, τι κερδίζει ο άνθρωπος που ασκείται σε αυτό?
Ευτυχία? Δηλαδή, υπάρχει κάποιο ας πούμε, στο πλαίσιο του διαλογισμού πάντα, κάποιο χειροπιαστό όφελος ?
Για εμένα, ένας άνθρωπος που είναι έξυπνος, με τον διαλογισμό μπορεί να γίνει εξυπνότερος. Αυτό είναι ένα βραχυπρόθεσμο όφελος.
Το μακροπρόθεσμο όμως όφελος, θα ήταν το να πάψεις να ψάχνεις τρόπους να είσαι εξυπνότερος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 08-01-18 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 08-01-18, 17:53
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκτόν,
Όμως, αν ισχύει πως
1
κάτι είναι δύσκολο να κατανοηθει από τρίτους

Τότε θα πρέπει να δεχθούμε πως θα μπορούσε να ισχύει εξίσου και το αντίθετο
2
Κάτι πολύ εύκολα προκαλεί σύγχυση και αυθυποβολή στους "δεύτερους" και νομίζουν πως υπάρχει κάτι σημαντικό αλλά δεν υπάρχει.
Απλώς μερικοί το "νομίζουν".



Και για να εξηγήσω, δεν έχω καμιά διάθεση να "την πω" σε όσους διαλογίζονται, ούτε να παραστήσω την έξυπνη και τα λοιπά.
Κουβέντα κάνουμε και ΑΝ μπορεί κάτι να βγει, οκαυ. Αν όχι, με γεια σας με χαρά σας, συνεχίστε εσείς τον διαλογισμό σας και αφήστε τους άλλους να αναρωτιούνται.
Αν θέλεις να σου λυθούν οι απορίες και να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις η ίδια διαλογισμό. Μπορούμε να συζητάμε για τη θάλασσα όσο θες και να σου περιγράφω πόσο ωραία είναι να κολυμπάς, αλλά αν δεν την έχεις δει ποτέ και δεν έχεις κολυμπήσει, μπορείς μόνο να υποθέτεις πως είναι και να βασίζεσαι στις δικές μου περιγραφές. Αν δεν πας μέχρι εκεί να τη δεις και να μπεις μέσα, δεν θα μάθεις αν σου αρέσει τελικά ή όχι, μπορεί να προτιμήσεις το βουνό, ποιος ξέρει;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 08-01-18, 18:17
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκτόν,
Όμως, αν ισχύει πως
1
κάτι είναι δύσκολο να κατανοηθει από τρίτους

Τότε θα πρέπει να δεχθούμε πως θα μπορούσε να ισχύει εξίσου και το αντίθετο
2
Κάτι πολύ εύκολα προκαλεί σύγχυση και αυθυποβολή στους "δεύτερους" και νομίζουν πως υπάρχει κάτι σημαντικό αλλά δεν υπάρχει.
Απλώς μερικοί το "νομίζουν".



Και για να εξηγήσω, δεν έχω καμιά διάθεση να "την πω" σε όσους διαλογίζονται, ούτε να παραστήσω την έξυπνη και τα λοιπά.
Κουβέντα κάνουμε και ΑΝ μπορεί κάτι να βγει, οκαυ. Αν όχι, με γεια σας με χαρά σας, συνεχίστε εσείς τον διαλογισμό σας και αφήστε τους άλλους να αναρωτιούνται.

Ναι,πιθανόν να ισχύουν τα όσα αναφέρεις .Γι αυτο δεν μπορεί να θεωρηθεί ως η μία και αλαθητη διαδρομή είτε όταν πρόκειται μεταξύ δασκάλου και μαθητη,είτε όταν γίνεται ατομικά. ..ίσως να υπάρξουν και αντίθετα αποτελέσματα απ ότι ο ενδιαφερομενος-η επιδιώκει.

Και το λέω αυτό παρ ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με διαλογισμο ή με γιόγκα,οπότε δεν μου τη "λες".Αν η φιλοσοφία μπορεί να θεωρηθεί ,ως κυριος σκοπος,η εκπαίδευση του θανάτου, ο διαλογισμος, μπορεί να θεωρηθεί η εκπαίδευση προς τη μεταμόρφωση της ύλης σε ενέργεια .Στη προκειμένου περίπτωση σε Πνεύμα.Τουλάχιστον αυτό επιδιώκουν οι δάσκαλοι η αλλιώς φωτισμενοι κατά την ανατολική φιλοσοφία.

Αν "κάτι" κανω ,αυτό είναι νοητικες βουτιές το οποίο είναι εμφυτο
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 08-01-18, 18:18
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο διαλογισμός δεν είναι τεχνική, όμως υπάρχουν τεχνικές για να σε φέρουν στον διαλογισμό.
Ναι, μπορείς να το πεις έτσι.
Υπο την έννοια που κάποιος μπορεί να έχει επιλέξει να βάλει στην ζωή του π.χ. την άσκηση.
Το ζητούμενο όμως δεν είναι η άσκηση, είναι η καλή φυσική κατάσταση.
Έτσι υπάρχουν πολλές τεχνικές για να ασκηθείς, π.χ. τρέξιμο, περπάτημα, βάρη. Το τρέξιμο, το περπάτημα και τα βάρη όμως δεν είναι το ζητούμενο αλλά η ευεξία και η ρώμη που αποκτάς με αυτά, είναι.
Δεν υπάρχει κάποια άσκηση-κλειδί, μπορείς να αποκτήσεις καλή φυσική κατάσταση και τρέχοντας και κάνοντας βάρη και περπατώντας. Εξαρτάται καθαρά απ' το πώς το κάνεις.
Ο διαλογισμός μοιάζει και με το πλύσιμο πιάτων, εξαρτάται πώς το κάνει ο καθένας.
Αυτό που είναι πιο σχετικό ανάμεσα στην προσευχή και τον διαλογισμό που δεν ισχύει στην περίπτωση του πλυσίματος πιάτων, είναι οτι η προσευχή σε βοηθάει να στρέφεις την προσοχή σου προς τα μέσα. Αυτό όμως και πάλι, εξαρτάται απ' το πώς την κάνεις.
Εμένα με βοηθάει και μια ωραία παραλία να φέρω την προσοχή μου προς τα μέσα.
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε γιατί οι ερωτήσεις που έκανα μέχρι τώρα ήταν σε λάθος βάση. Με τη λέξη διαλογισμός εννοούσα την άσκηση όπως περιγράφεις πιο πάνω, όχι την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο διαλογιζόμενος. Γι' αυτό δεν κατάλαβα πως θα μπορούσε να είναι αυτοσκοπός. Mea culpa.

Όσον αφορά την νοερά προσευχή και το διαλογισμό, ο Robespierre είπε ότι είναι το ίδιο. Συμφωνείς;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 08-01-18, 18:30
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάτι αναφέρεις περί ουσίας: η νοερά προσευχή είναι διαλογισμός, πάνω στο μάντρα που ανάφερε ο Ρομπι.

Επίσης το να πιαστείς από μια λέξη που αναφέρει ένας χρήστης σε κάποιον άλλον που γνωρίζει εκτός φόρουμ και να το κάνεις γαϊτανάκι, είναι τουλάχιστον απρέπεια.
Σε βρίσκω απόλυτο, χωρίς καμία εξήγηση. Έχεις εμπειρία και απ' τα δύο;

Λέω να μην πιάσουμε τις απρέπειες γιατί τελειωμό δεν έχουν, τα υπόλοιπα στον Christos8, εκτός αν ήμουν κι εγώ απρεπής να μου το πείτε.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 08-01-18, 18:42
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος
Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε γιατί οι ερωτήσεις που έκανα μέχρι τώρα ήταν σε λάθος βάση. Με τη λέξη διαλογισμός εννοούσα την άσκηση όπως περιγράφεις πιο πάνω, όχι την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο διαλογιζόμενος. Γι' αυτό δεν κατάλαβα πως θα μπορούσε να είναι αυτοσκοπός. Mea culpa.
Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
Παράθεση:
Όσον αφορά την νοερά προσευχή και το διαλογισμό, ο Robespierre είπε ότι είναι το ίδιο. Συμφωνείς;
Προσωπικά, τη συσχέτιση διαλογισμού-προσευχής δεν την θεωρώ κάποιου τύπου προοδευτική ιδέα, τη θεωρώ έναν παράγοντα μπερδέματος για κάποιον ο οποίος δεν κάνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Η προσευχή και ο διαλογισμός είναι διαφορετικά πράγματα. Η έκφραση "νοερα προσευχή" θα μπορούσε να περιγράφει κάτι το οποίο προσεγγίζει τον διαλογισμό
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 08-01-18, 19:04
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.Προσωπικά, τη συσχέτιση διαλογισμού-προσευχής δεν την θεωρώ κάποιου τύπου προοδευτική ιδέα, τη θεωρώ έναν παράγοντα μπερδέματος για κάποιον ο οποίος δεν κάνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Η προσευχή και ο διαλογισμός είναι διαφορετικά πράγματα. Η έκφραση "νοερα προσευχή" θα μπορούσε να περιγράφει κάτι το οποίο προσεγγίζει τον διαλογισμό
Ωραία. Γιατί είναι διαφορετικά πράγματα; Έχει να κάνει με την ομολογία πίστεως των χριστιανών, το ότι η προσευχή απευθύνεται στο πρόσωπο του Ιησού, έξω απ' τον άνθρωπο; Πώς το βλέπεις;
Ξέρω ότι βγαίνω εκτός θέματος, δεν θα συνεχίσω τη συζήτηση σχετικά με τη νοερά προσευχή, νομίζω υπάρχει ήδη θέμα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 08-01-18, 19:33
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος
Ωραία. Γιατί είναι διαφορετικά πράγματα; Έχει να κάνει με την ομολογία πίστεως των χριστιανών, το ότι η προσευχή απευθύνεται στο πρόσωπο του Ιησού, έξω απ' τον άνθρωπο;
Δεν μπορείς να ξέρεις πού απευθύνεται μια προσευχή ή πώς ακριβώς την κάνει ο καθένας, ούτε είναι θέμα πίστης, αυτό δεν μας αφορά καθόλου.
Είναι διαφορετικές "εργασίες". Νομίζω όσα έχουν ήδη ειπωθεί καλύπτουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 08-01-18 στις 19:38
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 09-01-18, 10:47
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις να σου λυθούν οι απορίες και να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις η ίδια διαλογισμό.
Δε προλαβαίνω. Άσε που θα με διακόπτουν τα παιδάκια μου.
Ξαφνικά εκεί που είσαι στα μισά του διαλογισμού, και αρχίζεις να "συλλαμβάνεις" το νόημα, σου έρχεται μια ανεπιθύμητη μυρωδιά που σου λέει πως πρέπει να αλάξεις την πάνα στο μωρό, άντε πες μου τώρα εσύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορούμε να συζητάμε για τη θάλασσα όσο θες και να σου περιγράφω πόσο ωραία είναι να κολυμπάς, αλλά αν δεν την έχεις δει ποτέ και δεν έχεις κολυμπήσει, μπορείς μόνο να υποθέτεις πως είναι και να βασίζεσαι στις δικές μου περιγραφές. Αν δεν πας μέχρι εκεί να τη δεις και να μπεις μέσα, δεν θα μάθεις αν σου αρέσει τελικά ή όχι, μπορεί να προτιμήσεις το βουνό, ποιος ξέρει;
Ναι, αλλά ξέρεις τι είναι το νερό, μπορείς να υποθέσεις πως είναι το πολύ νερό.
Σε κάθε περίπτωση, σαν τον διαλογισμό θα υπάρχουν πολλές άλλες δραστηριότητες που θα τις αντιληφθείς ΜΟΝΟ αν τις κάνεις.
Θα έπρεπε λοιπόν μέχρι τα 50 σου να "δοκιμάζεις" για να δεις τι είναι και αν σου αρέ... ε, καλύτερα διάβασμα οικογένεια ξεκούραση ΠΣΚ και κλάμπινγκ που και που... εκδρομές και ταξίδια , δική μου άποψη και επιλογή ...

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.