Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 20-01-18, 21:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8
Πως το κενό, το άδειο, η απουσία φέρνει ισορροπία και αρμονία και γενικά αλλάζεις την αντίληψη του ανθρώπου;; (και όχι μόνο)
Με ποιο τροπο;
Γιατί;
Η σωστή ερώτηση που θα έπρεπε να θέσεις Χρήστο, είναι πώς δεν αλλάζει αντίληψη ο άνθρωπος.

Αν υπήρχε κάποιος τρόπος ώστε στην πορεία του χρόνου ο άνθρωπος να μην χρειάζεται να αλλάξει αντιλήψεις, θα έχανες όλον αυτον τον φόβο με τον οποίο έρχεσαι αντιμέτωπος κάθε φορά που αντικρίζεις κάτι καινούριο

Μικρό κατόρθωμα είναι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 21-01-18, 10:40
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σωστή ερώτηση που θα έπρεπε να θέσεις Χρήστο, είναι πώς δεν αλλάζει αντίληψη ο άνθρωπος.

Αν υπήρχε κάποιος τρόπος ώστε στην πορεία του χρόνου ο άνθρωπος να μην χρειάζεται να αλλάξει αντιλήψεις, θα έχανες όλον αυτον τον φόβο με τον οποίο έρχεσαι αντιμέτωπος κάθε φορά που αντικρίζεις κάτι καινούριο

Μικρό κατόρθωμα είναι αυτό;
Παράθεση:
θα έχανες όλον αυτον τον φόβο με τον οποίο έρχεσαι αντιμέτωπος κάθε φορά που αντικρίζεις κάτι καινούριο
Αναφέρσαι προσωπικά σε εμένα με την επιλογή του χρόνου που χρησιμοποίησες (2ο ενικο);
Γιατι αν ναι η άμεση ερώτηση είναι με ξέρεις και από χτες;
Μηπως είναι καιρό να αρχίσεις να αλλάζεις αντιλήψεις;
Παραδειγμα να άλλαξεις την αντίληψη ότι γνωρίζεις με σαφηνεια κάποια πραγματα (και πρόσωπα)
Το να λες ότι η σωστη ερωτηση ειναι πως γινεται και κάποιος και κάτι δεν αλλάζει, τότε σημαίνει ότι ως δεδομένο είναι η συνεχής αλλαγή.
Και αυτοαναιρείσαι.
Διαφωνω με τις αποψεις που εκφράζεις και για να το αποδειξω αρκει να συνεχίσεις να μιλας.
Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο.
Μέχρι να αρχίσετε να κάνετε διάλογο, με αρχή να απαντάτε στις ερωτησεις που σας θέτουν και μετά να θέτετε δικές σας δεν έχω και δεν μπορώ να συνεχίσω κάτι που με την δική μου αντίληψη είναι και γίνεται με λάθος τρόπο.
ο Καρλος Καστανεντα πάντως διαφωνεί και αυτός μαζί σου (όσο αφορά ότι οι αντιλήψεις αλλάζουνε διαρκως, δεν θεωρεί κατι τετοιο ως το σωστο όπως εσυ) λέγοντας οτι αυτό που χρειάζεται είναι πρώτον ασφαλώς να μάθει να αλλάζει ο ανθρωπος κατα το δοκούν την αντιληψη του (σημείο εφαρμογής το ονομάζει) αλλά το σπουδαιότερο, όπου αν δεν γίνει ο ανθρωπος καταπίνεται απο το κένο (ή απειρο, ) και τρελαίνεται, είναι η σταθεροποίηση αυτου του σημείου εφαρμογής(αντίληψης) σε μια κατάλληλη θέση.
Και αυτό είναι αποδεκτο και σωστο με βάση βιωματικα προσωπικα δεδομένα.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS8 : 21-01-18 στις 10:40
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 21-01-18, 13:38
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:
Ο καστανεντα το ονομαζει σημειο συναρμολογησης και όχι εφαρμογης όπως έγραψα (πανε χρονια εξ ου και η λαθος μνημη)
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 21-01-18, 13:47
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8
ο Καρλος Καστανεντα πάντως διαφωνεί και αυτός μαζί σου (όσο αφορά ότι οι αντιλήψεις αλλάζουνε διαρκως, δεν θεωρεί κατι τετοιο ως το σωστο όπως εσυ) λέγοντας οτι αυτό που χρειάζεται είναι πρώτον ασφαλώς να μάθει να αλλάζει ο ανθρωπος κατα το δοκούν την αντιληψη του (σημείο εφαρμογής το ονομάζει) αλλά το σπουδαιότερο, όπου αν δεν γίνει ο ανθρωπος καταπίνεται απο το κένο (ή απειρο, ) και τρελαίνεται, είναι η σταθεροποίηση αυτου του σημείου εφαρμογής(αντίληψης) σε μια κατάλληλη θέση.
Τα βιβλία του Καστανέντα διαβάζονται ευχάριστα - αν και έχω καιρό που έχω σταματήσει να διαβάζω βιβλία αυτού του τύπου - εντούτοις εξ όσων θυμάμαι, στα πλαίσια της πνευματικής του "εκπαίδευσης" έκανε και χρήση διάφορων ψυχότροπων ουσιών, κάτι που εγώ ούτε "εγκρίνω", ούτε έχω δοκιμάσει, ούτε γενικώς το θεωρώ απαραίτητο για πνευματική άσκηση. Αν υπάρχει κάτι στον ευρύτερο χώρο της "πνευματικότητας", το οποίο είναι αντικειμενικά και επιστημονικά επικίνδυνο, είναι ο πειρασματισμός με ουσίες.

Παρόλα αυτά, και επειδή ο κύριος Καστανέντα δεν είναι παρόν για να μου εξηγήσει τις απόψεις του, το νόημα του περασμένου μηνύματος είναι ακριβώς οτι η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις και αλλαγές. Υπάρχουν άνθρωποι που προσαρμόζονται στις αλλαγές και άνθρωποι που δεν προσαρμόζονται. Γενικά η αλλαγή δεν είναι εύκολη. Λίγοι την επιδιώκουν. Οι περισσότεροι άνθρωποι αντί να αποδέχονται τα πράγματα όπως είναι, προτιμάνε να παραμένουν στις ερμηνείες τους. Εγώ προσπαθώ να μην είμαι ένας απο αυτούς τους ανθρώπους και ειλικρινά δεν θεωρώ οτι προσπαθώ αρκετά.

Στο προσωπικό κομμάτι, εσένα σε γνωρίζω μέσα από τα γραπτά σου, δεν έχω κάποια εικόνα για εσένα έξω απο αυτά. Σε αυτά τα πλαίσια, βλέπω οτι περισσότερο συχνά απ' οτι όχι, εκφράζεις επιθετικότητα. Πότε ένας άνθρωπος εκφράζει επιθετικότητα; Όταν φοβάται. Πότε φοβάται; Όταν νιώθει οτι κάτι απειλείται. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που απειλείται στη δική σου περίπτωση, δεν σε γνωρίζω αρκετά καλά, αλλά ο,τι και να είναι προφανώς έχει θρονιάσει καλά.
Αυτό όμως δεν είναι ένα δικό μου πρόβλημα, είναι δικό σου, και δεν μεταφέρεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 21-01-18 στις 13:48
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 21-01-18, 14:26
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ

Οι περισσότεροι άνθρωποι αντί να αποδέχονται τα πράγματα όπως είναι, προτιμάνε να παραμένουν στις ερμηνείες τους. Εγώ προσπαθώ να μην είμαι ένας απο αυτούς τους ανθρώπους και ειλικρινά δεν θεωρώ οτι προσπαθώ αρκετά.
Συμφωνώ μαζί σου.
Δεν συμφωνώ για την εξηγησή σου περί της εμφανιζόμενης δικής μου επιθετικότητας μιας και δεν αναφέρεις τους κατα περίπτωση λόγους=καταστάσεις που οδήγουν σε αυτην, και μην υπολογίζοντας την περίπτωση της άμυνας ως φυσικό αποτέλεσμα αντίδρασης σε προηγούμεη δράση.
Αυτό συμβαίνει,( το να μην εξετάζουν και υπολογίζουν την περίπτωση της άμυνας ως φυσικο επακόλουθο προηγούμενης δράσης) από τις παρατηρήσεις μου, σχεδόν αποκλειστικά από άτομα που δεν έχει χρειαστει να αμυνθούν για κάτι και πιο συχνα από συνηθως είναι αυτοι που (με διάφορους τρόπους) επιτίθεντο σε αλλους. (είτε ως προσωπα ειτε ως απόψεις).
Συνέχισε τις προσπάθειες σου λοιπόν αφού δεν είσαι ικανοποιημένος.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 22-01-18, 19:01
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Καρλος Καστανεντα πάντως διαφωνεί και αυτός μαζί σου (όσο αφορά ότι οι αντιλήψεις αλλάζουνε διαρκως, δεν θεωρεί κατι τετοιο ως το σωστο όπως εσυ) λέγοντας οτι αυτό που χρειάζεται είναι πρώτον ασφαλώς να μάθει να αλλάζει ο ανθρωπος κατα το δοκούν την αντιληψη του (σημείο εφαρμογής το ονομάζει) αλλά το σπουδαιότερο, όπου αν δεν γίνει ο ανθρωπος καταπίνεται απο το κένο (ή απειρο, ) και τρελαίνεται, είναι η σταθεροποίηση αυτου του σημείου εφαρμογής(αντίληψης) σε μια κατάλληλη θέση.
Και αυτό είναι αποδεκτο και σωστο με βάση βιωματικα προσωπικα δεδομένα.
Ονομάζεται σημείο συναρμογής ή συγκέντρωσης.
Για να σταθεροποιηθεί χρειάζεται ενέργεια (και πάλι).
Η ενέργεια για την οποία μιλούσα πριν ονομάζεται πράνα. Η ενέργειά μας αυξομειώνεται. Εφόσον έχεις διαβάσει Καστανέντα θεωρώ τις ερωτήσεις σου περί ενέργειας περιττές, εκτός κι αν δεν θυμάσαι.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 22-01-18, 19:11
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βιβλία του Καστανέντα διαβάζονται ευχάριστα - αν και έχω καιρό που έχω σταματήσει να διαβάζω βιβλία αυτού του τύπου - εντούτοις εξ όσων θυμάμαι, στα πλαίσια της πνευματικής του "εκπαίδευσης" έκανε και χρήση διάφορων ψυχότροπων ουσιών, κάτι που εγώ ούτε "εγκρίνω", ούτε έχω δοκιμάσει, ούτε γενικώς το θεωρώ απαραίτητο για πνευματική άσκηση. Αν υπάρχει κάτι στον ευρύτερο χώρο της "πνευματικότητας", το οποίο είναι αντικειμενικά και επιστημονικά επικίνδυνο, είναι ο πειρασματισμός με ουσίες.
Στην αρχή περιγράφει αυτού του τύπου τις εμπειρίες. Όσο προχωράει όμως εξηγεί ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 22-01-18, 19:42
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομάζεται σημείο συναρμογής ή συγκέντρωσης.
Για να σταθεροποιηθεί χρειάζεται ενέργεια (και πάλι).
Η ενέργεια για την οποία μιλούσα πριν ονομάζεται πράνα. Η ενέργειά μας αυξομειώνεται. Εφόσον έχεις διαβάσει Καστανέντα θεωρώ τις ερωτήσεις σου περί ενέργειας περιττές, εκτός κι αν δεν θυμάσαι.
Ο καστανεντα πηγαινε στα περι αντιλήψεων όχι για τις ενεργειες.
Αν θέλεις ( εγώ θέλω πάντως) μπορείς να μου απαντήσεις στο τι σχέση έχει ανθρωπος με τις σκέψεις και την ενέργεια, γιατι αυτη ήταν η ερωτηση μου.
Ή αλλιώς η αυξομείωση της ενεργειες σε σχεση με τις σκέψεις πως γίνεται πως λειτουργεί;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 17-02-18, 22:07
Abcd Ο χρήστης Abcd δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-02-2018
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Ερωτήση ασχετου:
1. Σε τι βοηθάει ο διαλογισμός ΠΡΑΚΤΙΚΑ στην καθημερινή μας ζωή?
Μας κάνει πιο ευστροφους? Πιο ετοιμολογους?
Θα μας βοηθήσει στη δουλειά μας κ να διαχειριζόμαστε μεγαλύτερους όγκους δουλειάς η να αντιμετωπίζουμε τον βλάκα προϊστάμενο/συναδελφο
Μας κάνει πιο χαλαρούς? δλδ εκεί που σταματαει ο
ταριφας απότομα στη μεση της λεωφορο βουλιαγμένης να πάρει κούρσα ο Διαλογισμός θα μας βοηθήσει να μην κατεβάσουμε καντήλια?
Θα μας βοηθήσει στα προσωπικά, να βρισκουμε ευκολότερα συντρόφους η να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε γενικότερα προσωπικά προβλήματα, χωρισμό κτλ?
Βοηθάει να έχουμε καλύτερη υγεία κ λιγότερα προβλήματα υγείας?
Προσπαθώ να καταλάβω πρακτικά σε τι βοηθαει ο Διαλογισμός στην καθημερινή μας ζωή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Abcd : 17-02-18 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 18-02-18, 18:27
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος Abcd κατέθεσε ένα ερώτημα που είναι και θεμιτό αλλά και πραγματιστικό
συνάμα....
Ποιά είναι τα οφέλη απο τον διαλογισμό ή καλύτερα σε τι μας βοηθάει στην ζωή.

Μόνο γενικότητες κάποιος μπορεί να δώσει γιατί η ο διαλογισμός είναι κάτι
προσωπικό
οπότε και οι απαντήσεις θα είναι σε προσωπικό επίπεδο...
Γενικά όμως μπορώ να πώ πως τα οφέλη είναι....
-ότι η άσκηση μυαλού και σώματος βοηθάει τα άτομα ώστε επιλυθούν τα εσωτερικά προβλήματα τους ..
-αντιστρές οφέλη...
-βελτίωση της μνήμης
-εσωτερική ισορροπία
-Χαλάρωση
-Καθαρίζει τον νού

Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα που ο κάθε ένας ανακαλύπτει όσο προχωράει
η εμβάθυνση του στον διαλογισμό...
Ρόλο παίζουν και οι τεχνικές του διαλογισμού.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.