Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 23-09-18, 16:02
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Κρίμα ρε παιδιά, ωραίο θέμα είναι αλλά έγινε αχταρμάς.
Γιατί δεν κάνετε καμιά απόπειρα να το ξαναβάλουμε στη σωστή τροχιά;;
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 13-10-18, 14:48
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΞΕΝΟΧΙΜ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια
Ο διαλογισμος δεν ειναι ενα παιχνιδι χαλαρωσης και μαλλον εχετε αγνοια στο θεμα .
Επειδη ετυχε οι μισες μου ριζες να βαστανε απο μια χωρα της Ασιας γνωρισα το θεμα απο πολυ μικρη οποτε δεχθειτε την γνωμη μου και μη νομισετε οτι το παιζω πως τα ξερω ολα και θελω να ερθω σε ρηξη μαζι σας χωρις λογο.

Μπορει κανεις απο εσας να κοιματε στις 10 το βραδυ και να ξυπναει στις 5 το πρωι ;
να μη τρωει καθολου κρεας και ετοιμα φαγητα ;
να ξεχασει μια για παντα τις αρνητικες σκεψεις ;
να ζει βιο ταπεινο χωρις τις επιβεβλημενες εξωτερικες κοινωνικες επιρροες ;
αν ναι
τοτε μπορει να διαλογιστει και να περασει στην υπερβατικη σφαιρα
αν οχι
τοτε απλα χαλαρωνει .

βεβαια ειναι λογικο οτι απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις και γνωριζω πως κανεις δε γεννηθηκε ετοιμος αλλα αν δε γνωριζει που πρεπει να καταληξει ειναι δωρο αδωρο .

απλο ειναι
Δυστυχώς η παραπάνω χρήστης του φόρουμ δεν συχνάζει πλέον εδώ. Δεν είναι αλήθεια αυτά που λέει. Τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα για τον διαλογισμό αλλα βοηθούν να γίνει μεγαλύτερη πρόοδος πιο γρήγορα.
Θα συνιστούσα επίσης σε οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί να βρεί κάποιον δάσκαλο γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που θα έχει πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και για την γιόγκα και όλα τα συστήματα εσωτερικής καλλιέργειας.

Το παραπάνω έχει γραφτεί με αφορμή την νέα μόδα του διαλογισμού που ξεκίνησε με κάποιες πρόσφατες, πανεπιστημιακές έρευνες. Οι έρευνες έδειξαν πολλά θετικά συμπεράσματα για όσους κάνουν διαλογισμό, οπότε και η κουτσή μαρία άρχισε να διαλογίζεται....

Ναι κάνει καλό αλλά δεν ξέρετε ότι μπορεί να έχει πολύ σοβαρές παρενέργειες αν γίνει κάτι λάθος ή ακόμα και αν όλα πανε σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 13-10-18, 15:05
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων

Το παραπάνω έχει γραφτεί με αφορμή την νέα μόδα του διαλογισμού που ξεκίνησε με κάποιες πρόσφατες, πανεπιστημιακές έρευνες. Οι έρευνες έδειξαν πολλά θετικά συμπεράσματα για όσους κάνουν διαλογισμό, οπότε και η κουτσή μαρία άρχισε να διαλογίζεται....
Είναι γνωστό ότι όλοι θέλουν να είναι πνευματικά ενεργοί και ψαγμένοι,φυσικά η απόκτηση γνώσεων είναι απαγορευμένη επιλογή οπότε θα σταυρώσουμε τα πόδια θα κλείσουμε τα μάτια ,βαθειές αναπνοές και έτοιμη η πνευματική εξύψωση

Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν του διαλογισμού, ωστόσο μου τη δίνουν στα νεύρα αυτοί που κάνουν μερικές στάσεις διαλογισμού , ανάβουν κάνα κεράκι και το παίζουν θιβετιανοί μοναχοί μετά,λες και απέκτησαν το τρίτο μάτι
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 13-10-18, 15:13
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ένα πράγμα που δεν ακούγεται ας πούμε είναι ότι ο διαλογισμός δημιουργεί φοβερά προβλήματα σε ανθρώπους με σχιζοειδή προσωπικότητα και γενικά στα άτομα που είναι ψυχικά ασταθή.
Επιταχύνει την πρόοδο της ασθένειας και επιδεινώνει τα συμπτώματα....

https://www.thoughtco.com/buddhist-m...k-night-449760
Το παραπάνω είναι για όποιον ενδιαφέρεται.
Ψάξτε γενικά για "dark night of the soul" και θα βρείτε τι εννοώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 13-10-18 στις 15:58
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 13-10-18, 17:55
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς η παραπάνω χρήστης του φόρουμ δεν συχνάζει πλέον εδώ. Δεν είναι αλήθεια αυτά που λέει. Τα παραπάνω δεν είναι απαραίτητα για τον διαλογισμό αλλα βοηθούν να γίνει μεγαλύτερη πρόοδος πιο γρήγορα.
Θα συνιστούσα επίσης σε οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί να βρεί κάποιον δάσκαλο γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που θα έχει πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και για την γιόγκα και όλα τα συστήματα εσωτερικής καλλιέργειας.

Το παραπάνω έχει γραφτεί με αφορμή την νέα μόδα του διαλογισμού που ξεκίνησε με κάποιες πρόσφατες, πανεπιστημιακές έρευνες. Οι έρευνες έδειξαν πολλά θετικά συμπεράσματα για όσους κάνουν διαλογισμό, οπότε και η κουτσή μαρία άρχισε να διαλογίζεται....

Ναι κάνει καλό αλλά δεν ξέρετε ότι μπορεί να έχει πολύ σοβαρές παρενέργειες αν γίνει κάτι λάθος ή ακόμα και αν όλα πανε σωστά.
Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος πάνω σε αυτό;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα πράγμα που δεν ακούγεται ας πούμε είναι ότι ο διαλογισμός δημιουργεί φοβερά προβλήματα σε ανθρώπους με σχιζοειδή προσωπικότητα και γενικά στα άτομα που είναι ψυχικά ασταθή.
Επιταχύνει την πρόοδο της ασθένειας και επιδεινώνει τα συμπτώματα....

https://www.thoughtco.com/buddhist-m...k-night-449760
Το παραπάνω είναι για όποιον ενδιαφέρεται.
Ψάξτε γενικά για "dark night of the soul" και θα βρείτε τι εννοώ.
Τα αίτια είναι οργανικά ή μεταφυσικά;
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 13-10-18, 18:03
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αίτια είναι οργανικά ή μεταφυσικά;
Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Μια από τις παρενέργειες που ξέρω και έχω βιώσει είναι πονοκέφαλος απο λάθος πρακτική. Τώρα που οφειλόταν δεν εχω ιδέα.
Έχω ακούσει απο τρίτους πολύ χειρότερες παρενέργειες, αλλά υπάγονται στις περιπτώσεις που έκαναν κάτι δικό τους χωρίς καθοδήγηση δασκάλου.
Φιλική συμβουλή: αποφύγετε τα βιβλία, δεν θα σας μαθουν αυτά που πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 13-10-18, 19:38
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστό ότι όλοι θέλουν να είναι πνευματικά ενεργοί και ψαγμένοι,φυσικά η απόκτηση γνώσεων είναι απαγορευμένη επιλογή οπότε θα σταυρώσουμε τα πόδια θα κλείσουμε τα μάτια ,βαθειές αναπνοές και έτοιμη η πνευματική εξύψωση

Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν του διαλογισμού, ωστόσο μου τη δίνουν στα νεύρα αυτοί που κάνουν μερικές στάσεις διαλογισμού , ανάβουν κάνα κεράκι και το παίζουν θιβετιανοί μοναχοί μετά,λες και απέκτησαν το τρίτο μάτι
Γι'αυτό ,Johnkokk, σταυροκοπανήματα και γονυκλισίες μέχρι να νιώσεις αγιορείτης μοναχός...
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 13-10-18, 20:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστό ότι όλοι θέλουν να είναι πνευματικά ενεργοί και ψαγμένοι,φυσικά η απόκτηση γνώσεων είναι απαγορευμένη επιλογή οπότε θα σταυρώσουμε τα πόδια θα κλείσουμε τα μάτια ,βαθειές αναπνοές και έτοιμη η πνευματική εξύψωση
Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο. Όπως είδα μια φορά γραμμένο, δεν είναι για "μαχητές του Σαββατοκύριακου". Βέβαια και οι περιστασιακά απασχολούμενοι κάτι θα αποκομίσουν, αλλά να μην περιμένουν και τίποτα ιδιαίτερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν του διαλογισμού, ωστόσο μου τη δίνουν στα νεύρα αυτοί που κάνουν μερικές στάσεις διαλογισμού , ανάβουν κάνα κεράκι και το παίζουν θιβετιανοί μοναχοί μετά,λες και απέκτησαν το τρίτο μάτι
Ο καθένας δικαιούται να έχει ένα όνειρο ή γενικότερα προσδοκίες. Το τι θα κερδίσει απο την ιστορία είναι δική του υπόθεση. Μπορεί να καταφέρει να ασχοληθεί για περισσότερο χρονικό διάστημα, οι περισσότεροι θα τα παρατήσουν εντός τριμήνου.
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 13-10-18, 22:16
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Πάντως διαλογισμό σε αστικό περιβάλλον -με τόσα καγκούρια- ξεχάστε τον... μόνο στην κορφή κανενός βουνού.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 14-10-18, 14:00
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως διαλογισμό σε αστικό περιβάλλον -με τόσα καγκούρια- ξεχάστε τον... μόνο στην κορφή κανενός βουνού.
Αυτό το βασίζεις στην εκτεταμένη εμπειρία σου πάνω στον διαλογισμό;;
Όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 14-10-18 στις 14:01
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.