Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-11-16, 09:42
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δώσει κι άλλες προφητείες πιο συκγεκριμένες( π.χ τα εξαμίλια) , τώρα το αν θα επαληθευτούν μένει να φανεί...
Ναι αυτό σου λέει ... Δεν πρόκειται να επαληθευθουν. Η συγκεκριμένη που αναφέρεις μάλιστα , είναι μια παραλλαγή της "Μεγάλης Ιδέας ".Απο την αρχή του περασμένου αιώνα ακούγεται . Σκέτη εθνικιστική προπαγάνδα ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 03-11-16 στις 09:44
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-16, 09:52
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτό σου λέει ... Δεν πρόκειται να επαληθευθουν. Η συγκεκριμένη που αναφέρεις μάλιστα , είναι μια παραλλαγή της "Μεγάλης Ιδέας ".Απο την αρχή του περασμένου αιώνα ακούγεται . Σκέτη εθνικιστική προπαγάνδα ...
Το να λες ότι μια προφητεία δεν θα επαληθευτεί είναι κι αυτό προφητεία. Ναι ο Παίσιος σαν άνθρωπος είχε κι αυτός τις αδυναμίες του... Προπαγανδιστής όμως ο συγκεκριμένος δεν ήταν, αυτό πιστεύω εγώ. Έλεγε ότι ένοιωθε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-16, 10:24
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να λες ότι μια προφητεία δεν θα επαληθευτεί είναι κι αυτό προφητεία.
Είναι τόσο πολύ προφητεία όσο το να λες ότι η αθεΐα είναι θρησκεία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-16, 10:47
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τόσο πολύ προφητεία όσο το να λες ότι η αθεΐα είναι θρησκεία.


Αυτό νομίζω ο τζονκοκ το είπε, πάντως εγώ σίγουρα δεν το είπα. Το θέμα είναι ότι για εμένα η προφητεία δεν είναι κάτι μεταφυσικό αλλά πιστεύω στην ύπαρξη προφητειών
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-16, 15:15
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Στην ύπαρξη προφητειών πιστεύω κι εγώ, στην προβλεπτική αξία τους είναι που δεν πιστεύω. Προφητεία αποκαλούμε την πρόβλεψη που, εκτός απ' το να κρύβεται πίσω από αοριστία, χαρακτηρίζεται και από θρησκευτική αποκάλυψη. Δεν ξέρω από πού ισχυριζόταν ο ίδιος ο Παΐσιος ότι πηγάζει η εγκυρότητα των προβλέψεών του, αλλά προφανώς σήμερα ο κόσμος τις αποδίδει στον Παΐσιο ως προφητείες, δηλαδή εξ ορισμού ως προβλέψεις εμπνευσμένες απ' τον θεό. Άλλωστε γιατί να δεχθεί κανείς τις απόψεις ενός μοναχού πάνω σε θέματα γεωπολιτικής, αν όχι επειδή «έχει τον θεό μαζί του»; Οι προφητείες λοιπόν, του Παϊσίου και γενικότερα, είναι μεταφυσικά φαινόμενα.

Όπως και με όλους τους μεταφυσικούς ισχυρισμούς, οι πιο έξυπνες προφητείες φροντίζουν να είναι μη διαψεύσιμες! Γιατί αντίθετα με μια πρόβλεψη... ανθρώπινη, όταν μια προφητεία αποδεδειγμένα δεν εκπληρώθηκε, αφού ο Γράψας αποστρατεύθηκε και οι Τούρκοι δεν μας την έπεσαν, τώρα η μπάλα παίρνει και τον θεό, που ενέπνευσε σκάρτη προφητεία στον γέροντα. Γνωρίζω βέβαια από πρώτο χέρι ότι ο θεός είναι το ευκολότερο πράγμα να υπερασπιστεί κανείς, και δεν χρειάζεται να εμέσετε τα «άγνωσται αι βουλαί» και λοιπά απολογητικά. Ήδη ο ilias1990 ακροβατεί γύρω από το ότι ο εν αποστρατεία στρατηγός είναι ακόμα στρατηγός για να καλύψει την προφητεία. Αναρωτιέμαι αν πεθάνει ο Γράψας και δεν έχει γίνει πόλεμος τι θα σκαρφιστεί τότε. Δευτέρα παρουσία του Γράψα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-11-16, 15:23
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ύπαρξη προφητειών πιστεύω κι εγώ, στην προβλεπτική αξία τους είναι που δεν πιστεύω. Προφητεία αποκαλούμε την πρόβλεψη που, εκτός απ' το να κρύβεται πίσω από αοριστία, χαρακτηρίζεται και από θρησκευτική αποκάλυψη. Δεν ξέρω από πού ισχυριζόταν ο ίδιος ο Παΐσιος ότι πηγάζει η εγκυρότητα των προβλέψεών του, αλλά προφανώς σήμερα ο κόσμος τις αποδίδει στον Παΐσιο ως προφητείες, δηλαδή εξ ορισμού ως προβλέψεις εμπνευσμένες απ' τον θεό. Άλλωστε γιατί να δεχθεί κανείς τις απόψεις ενός μοναχού πάνω σε θέματα γεωπολιτικής, αν όχι επειδή «έχει τον θεό μαζί του»; Οι προφητείες λοιπόν, του Παϊσίου και γενικότερα, είναι μεταφυσικά φαινόμενα.

Όπως και με όλους τους μεταφυσικούς ισχυρισμούς, οι πιο έξυπνες προφητείες φροντίζουν να είναι μη διαψεύσιμες! Γιατί αντίθετα με μια πρόβλεψη... ανθρώπινη, όταν μια προφητεία αποδεδειγμένα δεν εκπληρώθηκε, αφού ο Γράψας αποστρατεύθηκε και οι Τούρκοι δεν μας την έπεσαν, τώρα η μπάλα παίρνει και τον θεό, που ενέπνευσε σκάρτη προφητεία στον γέροντα. Γνωρίζω βέβαια από πρώτο χέρι ότι ο θεός είναι το ευκολότερο πράγμα να υπερασπιστεί κανείς, και δεν χρειάζεται να εμέσετε τα «άγνωσται αι βουλαί» και λοιπά απολογητικά. Ήδη ο ilias1990 ακροβατεί γύρω από το ότι ο εν αποστρατεία στρατηγός είναι ακόμα στρατηγός για να καλύψει την προφητεία. Αναρωτιέμαι αν πεθάνει ο Γράψας και δεν έχει γίνει πόλεμος τι θα σκαρφιστεί τότε. Δευτέρα παρουσία του Γράψα;
Δεν έχω καμιά ανάγκη να επληθευτεί ο Παίσιος. Όπως έχω ξαναπεί δεν πιστεύω στην μεταφυσική σαν έννοια. Η άποψή μου είναι πως όλα ε'ίναι φυσικά φαινόμενα τα οποία δεν έχουν εξηγηθεί ακόμα. Όπως παλαιότερα οι κεραυνοί θεωρούταν όπλο του Δία και τώρα ξέρουμε το λόγο της ύπαρξής τους έτσι και κάποια στιγμή στο μέλλον πιστεύω ότι θα ανακαλύψουμε τον λόγο του γιατί κάποιοι άνθρωποι διαθέτουν υπερφυσικές όπως τις βαπτίζουμε, δυνάμεις. Έχω και προσωπικά βιώματα που συγκεκριμένα πράγματα που ονειρεύτηκα επαληθεύτηκαν...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-16, 16:55
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και προσωπικά βιώματα που συγκεκριμένα πράγματα που ονειρεύτηκα επαληθεύτηκαν...
Και τι μας λέει αυτό; Ότι τα όνειρά σου έχουν κάποια αξιοσημείωτη προβλεπτική αξία;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-16, 17:15
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τι μας λέει αυτό; Ότι τα όνειρά σου έχουν κάποια αξιοσημείωτη προβλεπτική αξία;

Εσάς τίποτα γιατί δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά σε εμένα λέει πολλά , τόσα που με κάνουν να πιστεύω ότι το μέλλον μπορεί να προβλεφθεί , ακόμα και κατά βούληση από κάποιους...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-16, 20:10
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσάς τίποτα γιατί δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά σε εμένα λέει πολλά , τόσα που με κάνουν να πιστεύω ότι το μέλλον μπορεί να προβλεφθεί , ακόμα και κατά βούληση από κάποιους...
Τα όνειρα καμιά φορά είναι σαν τους χρησμούς της Πυθίας.Τα εξηγεί υποκειμενικά ο καθένας μας.Το ότι πολλές φορές μπορεί η υποκειμενική εξήγηση να είναι σωστή είναι θέμα τύχης και όχι ψυχικής δύναμης αυτού που το ονειρέυτηκε.

Τέλος,υπάρχει τρόπος να προβλεφθεί το μέλλον.Αν κάποιος μελετήσει την κίνηση όλων των σωματιδίων σε όλο το σύμπαν και βρει την εξίσωση κίνησης του καθενός και συνυπολογίσει τις αλληλεπιδράσεις τους,τότε μετά από όλες αυτές τις απλές διαδικασίες μπορεί να γίνει μάντης...και να γνωρίζει τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-11-16, 21:24
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα όνειρα καμιά φορά είναι σαν τους χρησμούς της Πυθίας.Τα εξηγεί υποκειμενικά ο καθένας μας.Το ότι πολλές φορές μπορεί η υποκειμενική εξήγηση να είναι σωστή είναι θέμα τύχης και όχι ψυχικής δύναμης αυτού που το ονειρέυτηκε.

Τέλος,υπάρχει τρόπος να προβλεφθεί το μέλλον.Αν κάποιος μελετήσει την κίνηση όλων των σωματιδίων σε όλο το σύμπαν και βρει την εξίσωση κίνησης του καθενός και συνυπολογίσει τις αλληλεπιδράσεις τους,τότε μετά από όλες αυτές τις απλές διαδικασίες μπορεί να γίνει μάντης...και να γνωρίζει τα πάντα.


Μιλάω για σκηνές ονείρου που συνέβησαν αυτούσιες στην πραγματικότητα και αυτό το περιστατικό μου έχει συμβεί 3 φορές... Όσο για τα άλλα που λες είναι ενδιαφέροντα αλλά δεν έχω γνώσεις φυσικής για να ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.