Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-08, 00:05
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Talking Γιγάντιος Νέφιλημ σε ακτή της Ινδίας...

Η ιστορία έχει ώς εξής: Έπειτα απο το χτύπημα του Τσουνάμι, σε μία ακτή της Ινδίας, κοντά στην Σρί Λάνκα, οι κάτοικοι έκθαμβοι αντιλαμβάνονται την ύπαρξη ενός γιγάντιου απολιθωμένου κουφαριού που ξεβράστηκε κατα την διάρκεια της καταστροφής.

Αυτό το βίντεο το βρήκα στο youtube καθώς περνούσα την ώρα μου. Είναι αρκετά ενδιαφέρον και αρκετά σοβαρό! (Παρακαλώ μην γελάτε). Επειδή όμως το μυαλουδάκι μου είναι κάπως ανώρημο, θα μπορούσαν κάποιοι αξιαγάπητοι συνοδειπόροι να μου λύσουν κάπιες απορρίες;

Είναι δυνατόν μία γιγάντια κοτρών...Χεμ, χέρι εννούσα, έστω απολιθωμένο, να παρασύρθηκε απο κύμα και να βγήκε στην στεριά; Και είναι και το πρώτο μάλιστα...Χμ...Ο Ρίτσαρντ Σέιβερ τελικά είχε δίκιο για τους Τιτάνες λοιπόν...Αποκάλυψη!

Δείτε το έδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=n2k7c...eature=related


Τι,έτσι θα σας άφηνα; Πάρτε και ένα δωράκι μαζί! (Εν όψη της Πρωταπριλιάτικης Φάρσας του Μηνά.)

http://www.youtube.com/watch?v=lONKpTPqv8s

(Το δεύτερο αγνωήστε το, για το πρώτο ας μιλήσουμε)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-08, 02:28
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Ο σκελετός βρε ξεβράστηκε από το τσουνάμι... Μπορεί να βρισκόταν στον πάτο του ωκεανού και με την ορμή του νερού να ήρθε στην επιφάνεια... Ο βράχος δεν λένε πουθενά ότι είναι χέρι. Πιο πριν είναι που δείχνει τον σκελετό στην άμμο. Αχ επιτέλους βρήκαν τα οστά της φάλαινας που έπαιζε στο Free Willy...

Πάντως ένα είναι το σίγουρο. Από το 2002 και έπειτα γίνεται πολύς λόγος για την πόλη Μahabalipuram στην Ινδία. Υπάρχουν μύθοι καταγεγραμμένοι το 1798 από έναν βρετανό εξερευνητή που μιλάνε για μία τεράστια πλημμύρα πριν από 10.000 χρόνια που κατάπιε την πόλη μέσα σε μία μόνο μέρα και ότι υπάρχουν 6 ναοί κάτω από την θάλασσα αυτή τη στιγμή. Το 2002 βγήκε μάλιστα κάποιος, Graham Hancock (συγγραφέας), που ισχυρίζεται ότι βρήκε τους ναούς... Επίσης κάποιοι ισχυρίζονται ότι σε εκείνο το μέρος είναι και η Ατλαντίδα.

Τα λόγια είναι περιττά. Α και μία ερώτηση: Είναι η ιδέα μου ή ο βράχος-χέρι έχει λάθος σκίανση, λάθος αναλογίες ως προς το περιβάλλον, δεν τον χτυπάει η θάλασσα και γενικά είναι εκτός τόπου (δηλ. μοντάζ)????
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-08, 02:49
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Το χέρι τώρα που το σκέφτομαι μοι΄ζει ολίγον τι με τον θώρακα μίας φάλαινας...Αλλά τέτοια φάρσα σε κανάλι; Ε όχι δα...Θα το 'λεγαν καλέ...

Παράθεση:
Αχ επιτέλους βρήκαν τα οστά της φάλαινας που έπαιζε στο Free Willy...
Να σου υπενθυμνήσω οτι ο Γουίλι δεν ήταν ούτε φάλαινα Φυσητήρας, ούτε Σπερμοφάλαινα ούτε Νάρβαλ ούτε κάτι σχετικά μεγάλο (σαν αυτό της φωτό). Ήταν φάλαινα δολοφόνος κια απ' την άλλη θα ήταν λίγο δύσκολο να βρεθεί κοντά στην Ινδία τέτοιο είδος...

Όσο για τα εφέ που λές Φρέγια, όχι δεν μου λέει κάτι. Αληθινό το βρήσκω. Πάντως τούτο το ντούκι αποκλείται να έβγαινε στην στεριά έστω και με τσουνάμι. ΚΑΙ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΕ Θρηματιστεί σε κομμάτια. Ετούτο όχι μόνο έχει πάρει ιδανική σκηνοθετική πόζα αλλά και φαίνεται να είναι καιρό εκεί.


ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΙΑΚΩ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 06-04-08 στις 02:52
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-08, 03:04
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

α) δεν βγήκε σε επίσημο κανάλι αλλά σε κάποιο Ινδικό κανάλι κάπου στην Ινδία (και πιθανολογώ σε κάποιο τηλεοπτικό δίκτυο που βρίσκεται κάπου κοντά σε εκείνη την πόλη). Αν είχε γίνει παρουσίαση του θέματος επίσημα τότε αν μη τη άλλο όταν θα έκανα την αναζήτηση στο google θα είχα βγάλει δεκάδες αποτελέσματα... αντί αυτών ψάρεψα μόνο κάτι αναφορές από άτομα που το είχαν δει στο you tube.

β) το εν λόγω βίντεο έχει μπει από έναν χρήστη που αν πας και δεις τα βίντεο του θα καταλλήξεις στο συμπέρασμα ότι έχει κάποια συγγένεια με τον έλληνα τηλεπωλητή ειδάλλως δεν εξηγείται τέτοιο φαινόμενο εκτός και αν τον είχαν απαγάγει οι νέφελιμ οι ίδιοι...

γ) το χέρι-βράχος μου μοιάζει να είναι μοντάζ. Από όποια μεριά και να το κοιτάξω έτσι φαίνεται... Έχω εκπαιδευτεί αρκετά στο να ξεχωρίζω τηλεοπτικά τρικ (βλέπε τον προαναφερόμενο τηλεπωλητή και τις επίμαχες φωτογραφίες του...) και αυτό μου μυρίζει από μακριά ως ένα

δ) αχ να μην είχε βάλει το saintbirgitta.com πανω στο αρχικό site από όπου πήρε το βίντεο... αχ!!!

ε) νέφελιμ βρήκαμε, κανέναν τυρανόσαυρο δεν μπορούμε να βρούμε????
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-08, 03:13
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

α) δεν βγήκε σε επίσημο κανάλι αλλά σε κάποιο Ινδικό κανάλι κάπου στην Ινδία (και πιθανολογώ σε κάποιο τηλεοπτικό δίκτυο που βρίσκεται κάπου κοντά σε εκείνη την πόλη). Αν είχε γίνει παρουσίαση του θέματος επίσημα τότε αν μη τη άλλο όταν θα έκανα την αναζήτηση στο google θα είχα βγάλει δεκάδες αποτελέσματα... αντί αυτών ψάρεψα μόνο κάτι αναφορές από άτομα που το είχαν δει στο you tube.

β) το εν λόγω βίντεο έχει μπει από έναν χρήστη που αν πας και δεις τα βίντεο του θα καταλλήξεις στο συμπέρασμα ότι έχει κάποια συγγένεια με τον έλληνα τηλεπωλητή ειδάλλως δεν εξηγείται τέτοιο φαινόμενο εκτός και αν τον είχαν απαγάγει οι νέφελιμ οι ίδιοι...
Να ξεκαθαρήσω κάτι αγαπητή Φρέγια...Δεν είπα οτι είναι αληθινό το Φούτατζ...Μπορείς να το καταλάβεις απο το πρώτο μου πόστ άλλωστε που αρχίζω με λίαν ειρωνικό τρόπο...Και αναφορά στον Λιακώ έκανα, τι άλλο θές ντέ;

Παράθεση:
γ) το χέρι-βράχος μου μοιάζει να είναι μοντάζ. Από όποια μεριά και να το κοιτάξω έτσι φαίνεται... Έχω εκπαιδευτεί αρκετά στο να ξεχωρίζω τηλεοπτικά τρικ (βλέπε τον προαναφερόμενο τηλεπωλητή και τις επίμαχες φωτογραφίες του...) και αυτό μου μυρίζει από μακριά ως ένα
Δε μου λέει κάτι...Αλλά άντε, θα το πώ. Απο την λήψη του ελικοπτέρου ο πλήρης σκελετός μοιάζει ψεύτικος...Σι-Τζι-Άι η τεχνική.

Παράθεση:
δ) αχ να μην είχε βάλει το saintbirgitta.com πανω στο αρχικό site από όπου πήρε το βίντεο... αχ!!!
Δεν θα λάβω ένα τόοοοοοοοοσο μικρό λαθάκι σαν άαααααααααλωθι πως και καλά είναι μούφα το βίντεο!!ΟΧΧΧΧΧΧΙΙ...
Παράθεση:
ε) νέφελιμ βρήκαμε, κανέναν τυρανόσαυρο δεν μπορούμε να βρούμε????
Βρε άσε να βρούμε και κανέναν...Με το κιλό Τυραννόσαυρους. Και που'σαι, εκει κάτω δεν έχει. Μόνο Αμερική. Μογγολία αν θές έχει Βελοσιράπτορες και πιό πέρα έχει άλλα εξαίσια είδη του τσούζ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-08, 03:17
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Το βρήκα!!! Βρήκα την λύση στο αίνιγμα!!!! (Όταν είμαι καλή είμαι καλή αλλά όταν γίνομαι κακιά και ψάχνομαι γίνομαι ακόμα καλύτερη!!!! )

Λοιπόν, το βίντεο προέρχεται από την εξής ιστοσελίδα www.giantology.typepad.com η οποία δεν υπάρχει πλέον και δεν ήταν τίποτα περισσότερο από προώθηση ενός τότε νέου παιχνιδιού Playstation 2, Shadow of the Colossus.

Παράθεση:
It's part of a viral marketing campaign for a new Playstation game called Shadow of the Colossus, which involves hunting and killing giant creatures. The website giantology.typepad.com, supposedly about "the mythology and culture of giants throughout the ages of humanity," is also part of this same marketing campaign. The giantology site has been hosting footage showing the skeleton of a giant uncovered on a beach in India by the tsunami. Quite a few people have linked to this footage, but it's all part of the same marketing effort.
Εν συντομία, πρόκειται για τεράστιου μεγέθους φάρσα που είχε ως σκοπό να τα κονομήσει η Sony... Αχ και ο καημένος ο τυπάκος με τις προφητείες του νόμιζε ότι πέτυχε φλέβα χρυσού και το έβαλε στο you tube...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-08, 03:22
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Χμ...Πολύ καλό!!!! Και φαντάσου να βάζανε και τον Λιακώ στο παιχνίδι...Ε ρε μάγκα μου θα ήταν και το πρώτο Μόντ!!! +ΕΥΛΟΓΗΣΟΝ+

Πάντως ήταν πολύ καλό βίντεο και πολλοί καλοί οι τύποι που μπήκαν στο κάστ.

Η παλιά καλή φράση "Σίγουρα είναι διαφημηστικό κόλπο" επέστρεψε θεαματικά.


Καλή δουλειά Φρέγια.

"...Και θα τα είχαμε καταφέρει αν δεν ήταν...Αυτό παλιοκόριτσο η Φρέγια"
(Η γνωστή ατάκα κάθε κακού στην σειρά Σκούμπυ-Ντού...Ελαφρά παραλλαγμένη για εσένα.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oddb@llSoul : 06-04-08 στις 03:23
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-08, 09:22
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Εγώ όμως ανησυχώ με κάτι τέτοια video στο Διαδίκτυο.
Απλώς φανταστείτε κάποια στιγμή να εμφανιστούν πράγματι παρόμοια φαινόμενα (τίποτα δεν αποκλείεται άλλωστε), να τα καταγράψουν κάμερες, να τα ανεβάσουν στο Διαδίκτυο... τότε τί δούλεμα θα έχει να πέσει; Οι περισσότεροι, έχοντας αποκτήσει τα κατάλληλα "αντισώματα" από video σαν κι αυτό με το "νεφελίμ", δεν πρόκειται να πειστούν ότι κάποια στιγμή υπάρχει κι ένα αληθινό video που δείχνει αληθινά πράγματα.
Άρα, εκτός από εντυπωσιασμό και το εφήμερο κυνήγι δόξας του κάθε τσανελλίτη στο youtube, ίσως υπάρχει κι αυτή η αιτία που βλέπουμε τόσα πολλά ψευτοπαράξενα video παντού στο Internet.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-08, 18:53
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Πάντα όταν ξεκινάς να ερευνάς κάτι, ένα βίντεο ή μία φωτογραφία, ξεκινάς με το σκεπτικό ότι αυτός που το τράβηξε ή αυτός που το παρουσιάζει είναι κάποιος που προσπαθεί να κερδίσει κάτι από αυτό. Ναι μεν, θέλεις να πιστέψεις ότι αυτό που βλέπεις είναι αληθινό αλλά από την άλλη πρέπει να το αποδείξεις γιατί δυστυχώς πλέον τα περισσότερα είναι ψεύτικα και χρειάζεσαι επιβεβαίωση...

Οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι απεριόριστες και δεν ελέγχονται. Ο καθένας ανεβάζει ότι βρεθεί μπροστά του. Είναι πλέον στα χέρια και στο μυαλό των χρηστών του ίντερνετ να επιλέξουν ανάμεσα στην άμεση πίστη σε αυτό που βλέπουν και στην προσπάθεια επιβεβαίωσης αυτού που βλέπουν. Προσωπικά, ακολουθώ τον δρόμο της επιβεβαίωσης τα τελευταία τρία χρόνια. Το μάτι από ένα σημείο και μετά εκπαιδεύεται στο να ξεχωρίζει τεχνικές μοντάζ...

Ο βράχος-χέρι στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν μοντάζ για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο post. Ήταν το πιο σημαντικό στοιχείο σε αυτό το βίντεο.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.