Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-05, 23:29
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Lightbulb Κανόνες Πολυσυγγραφίας

Ασχολούμαι με τη πειραματική γραφή και ως αρκετά έμπειρος σε αυτά τα θέματα, θέλω να προτείνω ένα παιχνίδι στην Αγορά. Πρόκειται για το γνωστό παιχνίδι της πολυσυγγραφίας όπου δίνεται ένα θέμα-εισαγωγή και τα μέλη της Αγοράς προσθέτουν κάθε φορά από μια συνέχεια της ιστορίας. Δεδομένου της υψηλής καλλιέργειας πολλών μελών της Αγοράς, θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να δημιουργηθεί μια ιστορία από σας όλους που θα αφορά τα αντικείμενα των ενδιαφερόντων μας, Αρχαία Ελλάδα, Φιλοσοφία, Θρησκείες κλπ. Λογικό είναι να προτείνω τώρα μια "εύκολη" ιστορία επιστημονικής φαντασίας για να μην μπλέξουμε εξαρχής με περίπλοκα θέματα και να πάρουμε έτσι το κολάι. Σε κάποια στιγμή που θα κρίνει ο υποφαινόμενος, μπορεί να τελειώσει το παιχνίδι και το αποτέλεσμα της ιστορίας, με την κατάλληλη συρραφή, θα αναρτηθεί στη σελίδα της FantasyGate.

Απλοί και βασικοί κανόνες

1. Όλα ανεξαιρέτως, τα μέλη του φόρουμ και οι Συντονιστές, έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην ομαδική συγγραφή.
2. Δεν ξεπερνάμε χωρίς λόγο τις 700 λέξεις ανά δημοσίευση που αντιστοιχούν σε μία σελίδα Α4 με γραμματοσειρά Times New Roman 10. Είναι υπεραρκετό. Αν κάποιος θέλει να ξεπεράσει το όριο, να φροντίσει τουλάχιστον να έχει πολύ καλό λόγο και ενδιαφέρον στην πλοκή.
3. Επιτρέπεται το χιούμορ στην ιστορία εφόσον την εξυπηρετεί ή σαν διάλειμμα και μόνο στην πλοκή. Χοντροκομμένοι αστεϊσμοί, σεξουαλικές ακρότητες και προσωπικοί διαξιφισμοί εντός του κειμένου, θα διαγράφονται άμεσα.
4. Αν έχετε μια πολύ καλή ιδέα αλλά κάποιος άλλος σας πρόλαβε και χάθηκε ο ειρμός της ιστορίας, μην πανικοβάλλεστε! Προσαρμόστε την ιδέα στα νέα δεδομένα ή δημιουργείστε μια παράλληλη ιστορία ως νέο επεισόδιο στην πλοκή, αυτό βοηθά πολύ στην τόνωση του ενδιαφέροντος. Πάντως καλό είναι στην αρχή που ξεκινάμε το πολυσυγγραφικό πείραμα να μην δημιουργήσετε παράλληλα επεισόδια στην ιστορία μέχρι να πάρουμε όλοι το κολάι.
5. Το κυριότερο απ’ όλα: να μένετε εντός θέματος!
6. Όταν κρίνετε πως η ιστορία έχει φτάσει σε αδιέξοδο, μην εκβιάσετε άσχετη συνέχεια ή φινάλε, αφήστε τον υποφαινόμενο να συμβιβάσει τα ασυμβίβαστα ως ο από μηχανής Θεός .
7. Να συμβουλεύεστε τακτικά τα Σχόλια στην Ιστορία για ανακοινώσεις, προτάσεις συμβουλές και ανταλλαγές απόψεων, θα βοηθηθείτε πολύ.


Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-05, 15:27
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Δύο χρήσιμες διευκρινήσεις διότι μου ήρθανε απορίες από φίλους:

1. Το ότι θα συμμετάσχετε μια φορά, δεν ακυρώνεται η συμμετοχή σας και για συνέχειες που θέλετε να γράψετε. Γράφετε άφοβα στην ίδια ιστορία όσες φορές θέλετε, αρκεί να αφήνετε χώρο να "ανασάνουν" και άλλα μέλη που θέλουν να γράφουν.

2. Ερώτηση μέλους: "να στέλνω σε σένα το Post για δημοσίευση;" Απάντηση: Όχι! Mπορείτε να κάνετε όπως πάντα post reply στο thread.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-12, 10:08
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Το δικό μου έργο "Ο Μυστηριώδης χαμός της Αρετής" που έγραψα σε συνεργασία με την Aggelikhkvn νομίζω ότι έχει ξεπεράσει το όριο που μας δίνετε. Υπάρχει πρόβλημα; Λέτε σε ένα σημείο Αν κάποιος θέλει να ξεπεράσει το όριο, να φροντίσει τουλάχιστον να έχει πολύ καλό λόγο και ενδιαφέρον στην πλοκή νομίζω ότι του έχω δώσει πλούσια πλοκή και διάλογο. Ενημερώστε με σχετικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Υπάρχουν 4 μηνύματα που δεν ανήκουν στο κείμενο όπως θα έχετε διαπιστώσει.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 10-01-12 στις 10:13
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-12, 23:12
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Wink

Καλησπέρα Fantasy,
η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη κατηγορία δημιουργήθηκε πολλά χρόνια πριν και τότε δημιουργήθηκαν και οι συγκεκριμένοι κανόνες, θέλοντας να αποτελέσει Η Πολυσυγγραφία ένα ιδιότυπο παιχνίδι ιστοριών και λέξεων με συμμετέχοντες τους τότε χρήστες. Σήμερα όμως οι συγκεκριμένοι κανόνες αυστηρά δεν ισχύουν, οπότε μην ανησυχείς.

Αυτό μόνο που θα ήθελα να ζητήσω κι αυτό γιατί θεωρώ ότι στέκεται εμπόδιο στην ανάγνωση είναι να μη γίνονται τα σχόλια στο ίδιο νήμα όπου εξελίσσεται η ιστορία. Με το που δημιουργεί κάποιος ένα καινούριο νήμα για μια νεα ιστορία, ας ανοίγει παράλληλα και ένα νήμα κριτικής όπου θα μπορούν παράλληλα και με το τέλος του διηγήματος να γίνονται τα σχόλια, οι παρατηρήσεις και οτιδήποτε θέλουν να πουν τα υπόλοιπα μέλη του Φόρουμ.

Καλή δημιουργική συνέχεια!!
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-12, 09:55
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Fantasy,
η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη κατηγορία δημιουργήθηκε πολλά χρόνια πριν και τότε δημιουργήθηκαν και οι συγκεκριμένοι κανόνες, θέλοντας να αποτελέσει Η Πολυσυγγραφία ένα ιδιότυπο παιχνίδι ιστοριών και λέξεων με συμμετέχοντες τους τότε χρήστες. Σήμερα όμως οι συγκεκριμένοι κανόνες αυστηρά δεν ισχύουν, οπότε μην ανησυχείς.

Αυτό μόνο που θα ήθελα να ζητήσω κι αυτό γιατί θεωρώ ότι στέκεται εμπόδιο στην ανάγνωση είναι να μη γίνονται τα σχόλια στο ίδιο νήμα όπου εξελίσσεται η ιστορία. Με το που δημιουργεί κάποιος ένα καινούριο νήμα για μια νεα ιστορία, ας ανοίγει παράλληλα και ένα νήμα κριτικής όπου θα μπορούν παράλληλα και με το τέλος του διηγήματος να γίνονται τα σχόλια, οι παρατηρήσεις και οτιδήποτε θέλουν να πουν τα υπόλοιπα μέλη του Φόρουμ.

Καλή δημιουργική συνέχεια!!
Ευχαριστώ πολύ. Είδα ότι άρεσαν τα κείμενά μου και δεν μου θέσατε καμιά παρατήρηση γι' αυτό και συνεχίζω. Αυτό όμως πες το στους φίλους μου. Εγώ όπως είδες ανοίγω νέα κεφάλαια κριτική στο έργο τάδε. Δεν μπορούν να μεταφερθούν οι απαντήσεις τους στα ανάλογα κεφάλαια για να γίνεται η ανάγνωση πιο εύκολα; Θα ήθελα σαν πιο έμπειρος που είσαι να ακούσω και τη δική σου κριτική για τα έργα μου. Αν δεν είναι δύσκολο αυτό που ζητάω.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-12, 23:18
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ήδη όπως θα δεις έχω μεταφέρει αρκετές αναρτήσεις που υπήρχαν ανάμεσα στις ιστορίες στο αντίστοιχο νήμα κριτικής της κάθε ιστορίας.

Αυτό που είπα για το άνοιγμα των νημάτων κριτικής, δεν ήταν προσωπικό, γενικά το ανέφερα.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-12, 21:23
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Τα ερωτήματα απευθύνονται προς τη Διαχειριστική Αρχή:

Ελέγχει κανείς τη "σαβούρα" που δημοσιεύουν κάποια μέλη στο Τμήμα Πολυσυγγραφίας;;;;;;;; Γίνεται έστω ένας στοιχειώδης έλεγχος;;;Πέραν της κριτικής που μπορεί ν' ασκήσουν τα μέλη, εσείς δεν πρέπει να ελέγχετε τα κείμενα;

Είναι δυνατόν η "Πολυσυγγραφία" να φιλοξενεί κείμενα με συντακτικά λάθη, ορθογραφικά λάθη και χωρίς τη χρήση των σημείων στίξης, τα οποία είναι απαραίτητα για να γίνεται κατανοητό ένα κείμενο;

Μήπως πρέπει το Τμήμα να λειτουργήσει με πιο αυστηρούς κανόνες;;;
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-12, 02:09
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Το τμήμα πολυσυγγραφίας δημιουργήθηκε για όλους τους χρήστες και η συμμετοχή σε αυτό, είτε για κριτική είτε για συγγραφή, είναι ελεύθερη σε όλους. Οι αναρτήσεις των ιστοριών δεν περνάνε από κάποιο έλεγχο και ο καθένας μπορεί να συμμετέχει, εφόσον δέχεται βέβαια και την οποιαδήποτε κριτική για τις ιστορίες του. Αν θεωρείτε ότι κάποιες ιστορίες θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες ή ότι κάποιος συγγραφέας έχει περιθώριο βελτίωσης μπορείτε να εκφράσετε τη γνώμη σας στα αντίστοιχα νήματα κριτικής και να τον βοηθήσετε να γίνει καλύτερος.

Αυτό που θα ήταν ωραίο να γινόταν θα ήταν τα κείμενα που ανεβαίνουν να ήταν πιο πολυσυλλεκτικά, δηλαδή να δημιουργούνταν όντως μέσα από τη συμμετοχή περισσότερων του ενός δημιουργών. Δεν μπορούμε όμως να εκβιάσουμε κάτι τέτοιο. Είναι καθαρά θέμα του πως και σε ποιο βαθμό θέλουν να συμμετέχουν οι χρήστες του φόρουμ.

Κατά βάση όμως το τμήμα Πολυσυγγραφίας δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια μικρή γωνιά μέσα στο Φόρουμ που δίνει τη δυνατότητα σε όσους θέλουν να εκφραστούν δημιουργικά. Αν θέλετε κάτι πιο προσεγμένο μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη σελίδα της Fantasy Gate (www.fantasmagoria.gr) όπου δημοσιεύουμε κείμενα επιλεκτικά, τα οποία φροντίζουμε να μην έχουν συντακτικά και ορθογραφικά λάθη και να πληρούν κάποιους τυπικούς κανόνες.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 16-06-12 στις 02:16
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-13, 14:13
Το avatar του χρήστη lana
lana Ο χρήστης lana δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: athens/london
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή

γεια σας! έχω ήδη γράψει ένα μυθιστόρημα και τώρα έχω κάνει αλλαγές και το ολοκλήρωσα θα μπορούσα να ξανά ανοίξω καινούργιο θέμα με το αλλαγμένο μυθιστόρημα μιας και το άλλο ήταν πρόχειρο και όχι ολοκληρωμένο????
ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.