Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-03-13, 14:56
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τους αστρολόγους γιατι μάλλιασε η γλώσσα μας ....

200 posts τώρα....
Άστα να πάνε!!!!!!!!! Πες και για αυτούς που νομίζουν οτι βλέπουν εξωγηινους βαμπίρ που ρουφανε ενέργεια και τα σχετικα.... Τέλος πάντων εχεις πολύ θεματολογία καλά κουραγια
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-13, 15:21
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ Anna και Xtabay
Για μια στιγμή ανυσηχισα μήπως δημιουργούσα θύελα αντιδράσεων με το μύνημα μου(καθώς όντως είναι πολλά τα μέλη που υποστηρίζουν το αντίθετο)
Χίλια ευχαριστώ,μου έρχεται ώρες ώρες η έμπνευση όταν δεν έχω κάτι άλλο να κάνω και όταν βρίσκω καλό θέμα
Παλιά 18-07-13, 10:24
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάτριξ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση είναι φοβερά απλούστατη:ΟΧΙ!!ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!
Τα μέντιουμ-κακά τα ψέματα,όσο και αν δεν μας αρέσει να το παραδεχόμαστε-δεν έχουν την παραμικρή ικανότητα ενόρασης.Είναι αδύνατον-τονίζω ΑΔΥΝΑΤΟΝ-να προβλέψεις τι θα γίνει ακόμη και το επόμενο τυχαίο λεπτό!Ο λόγος;Εξίσου απλούστατος!Ο εγκέφαλος μας είναι συνηθισμένος σε μια συγκεκριμένη ακολουθία πραγμάτων,μπορεί δηλαδή να προβλέπει κάτι μόνο εφόσον έχει παρακολουθήσει αρκετές φορές την εκτέλεση αυτού του πράγματος.Εάν πχ ξυπνάς κάθε μέρα στις 7 το πρωί και περπατάς σε μια στάση για να πάρεις το λεωφορείο για την δουλειά σου,τότε είσαι σε θέση να "προβλέψεις" ότι και την επόμενη μέρα θα ξυπνήσεις στις 7 η ώρα για να πάρεις το λεωφορείο που παίρνεις πάντοτε!Δεδομένου ότι ο εγκέφαλος σου συνήθισε αυτήν την ακολουθία.Θα μπορούσε όμως αυτό το άτομο να προβλέψει ότι την επόμενη μέρα μπορεί λχ να έχει καθυστέρηση το λεωφορείο και να αργήσει να πάει στην δουλειά του;Η απάντηση είναι ΟΧΙ!!ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!! Μπορείς να το βάλεις σαν ιδέα στο μυαλό σου αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πεις με ασφάλεια ότι την τάδε ημέρα θα αργήσει το λεωφορείο(λέω εγώ παράδειγμα...)
Εάν διασχίζεις κάθε ημέρα έναν μεγάλο πεζόδρομο,τότε είσαι σε θέση να γνωρίζεις που θα τελειώσει αυτός ο πεζόδρομος!Επειδή απλούστατα ο εγκέφαλος ξέρει ήδη το τέλος του!Γίνεται όμως να προβλέψεις λχ τι χρώμα ή τι μάρκα θα είναι το επόμενο αυτοκίνητο που θα περάσει απο μπροστά σου;ΑΔΥΝΑΤΟΝ!! Είναι αδύνατον να προβλέψει κάποιος την κατάληξη κάποιου πράγματος,εκτός και αν την γνωρίζει ήδη εκ των προτέρων(να έχει παρακολουθήσει την κατάληξη αυτού του πράγματος)...Ούτε αυτό όμως λέγεται πρόβλεψη,είναι απλά η συνήδειση του εγκεφάλου μας και του κάθε εγκεφάλου που υπάρχει στην φύση...Εφόσον λοιπόν ρωτάς ένα μέντιουμ κάτι το οποίο δεν γνωρίζει την κατάληξη του αλλά έχει σχέση με το μέλλον,απλούστατα αυτό θα προσπαθήσει να δώσει την πιθανότερη λύση,ποντάροντας στον παράγοντα τύχη! Κανένας δεν πρέπει να είναι τόσο αφελής ώστε να πιστεύει ότι ένα μέντιουμ μπορεί να καθορίσει το μέλλον του,"βλέποντας" μια γυάλινη "σφαίρα" ή "ρίχνοντας" χαρτιά σε ένα τραπέζι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...Αυτά μόνο για το κέρδος γίνονται και μάλιστα απο αρχαιοτάτων χρόνων!Κέρδος όμως για ποιόν;Για εμάς ή για τους μάντεις;Για τους μάντεις βέβαια!Στα αλήθεια νομίζεται πως αν ένας άνθρωπος διέθετε ενόραση θα καθόταν να κάνει το μέντιουμ;Εγώ πάντως αν διέθετα ενόραση θα "μάντευα" τα νούμερα του τζόκερ,θα έπιανα τζακ ποτ και να σου τα λεφτά...Όπως λέει άλλωστε και ο περίφημος σοφιστής Ευριπίδης στο έργο του Ελένη <<μα βλέπω κούφια την μαντική,ψευτιές γεμάτη!Με την φωτιά και τα πουλιά μαντείες τίποτα δεν αξίζουν,αν πιστεύεις πως τα πουλιά ωφελούνε τους ανθρώπους ανόητος είσαι!...ξεγέλασμα είναι στην ζωή,κανένας δεν πλούτισε όντας τεμπέλης.Σωστό μυαλό και νους,να σοφός μάντης>>
Δεν υφίσταται κάτι που να ονομάζεται "μοίρα"!Μοίρα είναι μια αφηρημένη έννοια που επινοήθηκε απο τους αρχαίους ημών προγόνους στην προσπάθεια τους να ερμηνεύσουν το πως εξελίσσεται η ζωή του καθενός και τι καθορίζει τελικά την ζωή του καθενός.Δεν φαντάζομαι όμως να πιστεύει σήμερα κάποιος ότι όταν γεννιέται έρχονται οι Μοίρες σπίτι του και του κόβουν το "νήμα της ζωής" του!Ή ότι η ζωή μας είναι γραμμένη στις σελίδες ενός βιβλίου και ό,τι γράφεται επάνω στο βιβλίο,συμβαίνει και στην ζωή μας...Το μέλλον δεν είναι προκαθορισμένο,όχι,εμείς το καθορίζουμε απο τις κινήσεις κι τις προθέσεις μας!Όλα τα υπόλοιπα(τα περισσότερα)καθορίζονται απο την,επίσης αφηρημένη έννοια,τύχη...Την τύχη μπορούμε να "απομωνόσουμε"(σε κάποιες περιπτώσεις)χρησιμοποιόντας τις πιθανότητες...Πχ όταν ρίχνω ένα ζάρι,σε οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και με οποιαδήποτε δύναμη(φτάνει να το ρίξω κανονικά)η πιθανότητα να μου φέρει το νούμερο 6 είναι 1/6!Το νούμερο 5 πάλι 1/6 κοκ...Κάποια γεγονότα μπορούμε να τα "προβλέψουμε"(σχετικά)αν υπάρχουν πολύ λίγες πιθανότητες να συμβεί κάτι διαφορετικό(πχ μόνο δύο διαφορετικές πιθανότητες,1/2)...Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως η κατάληξη ενός γεγονότος εξαρτάται απο μια σειρά πιθανοτήτων και απο πάρα πολλές παραμέτρους,οπότε λοιπόν(με βάση αυτά τα συγκεκριμένα δεδομένα)είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ και θεωρητικά και πρακτικά να προβλέψουμε το μέλλον...Διαφορετικά ισχύει ότι είπα στις προηγούμενες περιπτώσεις! Απο την άλλη όμως μπορούμε να επιρεάσουμε το μέλλον μας,εμείς οι ίδιοι(εφόσον ο παράγοντας τύχη δεν αλλάζει)απο τις κινήσεις και τις ενέργειες μας...Άρα λοιπόν το μέλλον μας δεν καθορίζεται απο την "μοίρα" αλλά απο το μυαλό μας(και κάμποση τύχη)...Τίποτε παραπάνω,καμιά ανώτερη δύναμη ή κάτι το υπερφυσικό που μας στερεί την ελευθερία και την βούληση μας:...
Υπάρχουν διαισθητικοί που συμβουλεύουν σωστότερα τους ανθρώπους, συγκριτικά με κάποιον σύμβουλο που δεν είναι διαισθητικός. Για έναν άνθρωπο, υπάρχουν πράγματα που γίνονται, και πράγματα που δεν γίνονται με τίποτα. Αναλόγως του ανθρώπου και των συνθηκών, και των άλλων εμπλεκομένων στο θέμα.

Εάν προσπαθεί κάποιος για παράδειγμα, σε έναν επαγγελματικό τομέα οπου ο ίδιος δεν έχει μέλλον, απλώς χάνει τα χρόνια του ατελέσφορα. Σε τέτοια θέματα βοηθούν πολύ οι διαισθητικοί, προσανατολίζουν σωστά. Μόνη προϋπόθεση, είναι να έχει σαφές συμπέρασμα, να είναι θέμα "ανοιχτό". Όταν το έχει, τα πράγματα είναι και θα γίνουν όπως λέει.
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 18-07-13 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-13, 03:30
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Έχουμε ανακατέψει τρία διαφορετικά θέματα σ' αυτό το νήμα: αν υπάρχει μοίρα, αν μπορεί κάποιος να προβλέψει το μέλλον κι αν τα μέντιουμ μπορούν να επηρεάσουν το μέλλον..

1) Λέμε για τη μοίρα μας ότι τη φτιάχνουμε εμείς με τις επιλογές μας, αλλά συχνά ξεχνάμε ότι δεν είναι ένας μόνο αυτός που παίρνει αποφάσεις. Η πορεία των δικών μας αποφάσεων επηρεάζεται άμεσα από τις πράξεις των άλλων. Η παραμικρή επιλογή μπορεί να πυροδοτήσει μια μεγάλη σειρά γεγονότων, φαινομενικά άσχετων μεταξύ τους(βλέπε "φαινόμενο της πεταλούδας").
πχ μπορεί να λερώσω εγώ τη μπλούζα μου με οδοντόκρεμα ένα πρωί, να καθυστερήσω μέχρι να αλλάξω, να φύγω από το σπίτι τρέχοντας, πάνω στη βιασύνη μου να σκουντήξω έναν περαστικό που θα του πέσει αυτό κρατάει στα χέρια(ξεκινώντας άλλο φαύλο κύκλο), αφηρημένη καθώς είμαι αφού βιάζομαι να περάσω το δρόμο χωρίς να προσέχω, ένα αυτοκίνητο να έρθει καταπάνω μου, ο οδηγός να έχει καθυστερήσει να κάνει σέρβις αυτό το χρόνο κι έτσι προσπαθώντας να φρενάρει να χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου, να χτυπήσει έναν -λέω εγώ τώρα- με μηχανή και με τη σειρά της η μηχανή να πέσει να πλακώσει έναν περαστικό, ο οποίος μπορεί να είναι Κινέζος τουρίστας που η μόνη του επιλογή ήταν να έρθει στην Ελλάδα την τάδε ημερομηνία. Κι όλα αυτά γιατί έπεσε οδοντόκρεμα στην μπλούζα μου.

Ας μην ξεχνάμε και τον παράγοντα τύχη: κάνεις όνειρα στο Λύκειο, δίνεις Πανελλαδικές(όσοι έχουν περάσει από θεωρητική ξέρουν πόσο υποκειμενικές είναι οι βαθμολογίες) βγάζεις σχετικά λίγα μόρια και κάνεις ένα μηχανογραφικό στην τύχη. Δεν ξέρεις τι θα γίνει με τις βάσεις, οπότε συχνά καταλήγεις κάπου που δεν το περίμενες. Από εκεί και πέρα σχεδιάζεις την πορεία σου σύμφωνα με τα νέα δεδομένα. Αυτό συνέβη και σε μένα. Η δική μου επιλογή ήταν η πρώτη τυχαία(να βάλω 3η επιλογή τη σχολή που πέρασα τελικά) και η δεύτερη συνειδητή(να μη ξαναδώσω πανελλαδικές). Ως φοιτήτρια -ένα χτυπητό παράδειγμα που μου ήρθε τώρα- έδινα στο 4ο εξάμηνο ένα μάθημα. Όλοι οι συμφοιτητές μου διάβαζαν μια βδομάδα κι όσοι πέρασαν έγραψαν 5-7. Εγώ διάβασα όλο κι όλο τρία θέματα τα ξημερώματα πριν δώσω, έπεσαν αυτά τα τρία κι έγραψα 10(γενικά σ' αυτόν τον τομέα έχω πολλή τύχη )!

Εκτός αυτού δεν πρέπει να ξεχνάμε εκείνα που συμβαίνουν και δεν έχουμε καμία ανάμειξη με αυτά. Πχ ένας σεισμός ή μια ασθένεια. Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που όλη τους τη ζωή πρόσεχαν τη διατροφή τους, γυμνάζονταν, δεν έπιναν, δεν κάπνιζαν κι όμως έπαθαν καρκίνο ενώ υπάρχουν άλλοι που καπνίζουν 4 πακέτα την ημέρα και δεν έχουν πάθει ακόμη τίποτα σοβαρό. Ακόμη κι ότι κάποιοι που τους έχουν για ξεγραμμένους καταφέρνουν να ζήσουν κι άλλοι πεθαίνουν μετά από μια επέμβαση ρουτίνας. Ειδικά ότι σχετίζεται με το θάνατο -το αναπότρεπτο τέλος όλων. Κι αυτό το "ήταν η ώρα του" το πιστεύω -παρόλο που μου τη δίνει.

Και φυσικά σε όλα αυτά παίζει μεγάλο ρόλο ο συγχρονισμός(το λεγόμενο timing). Η γιαγιά μου πέθανε 57 χρονών σε τροχαίο(τους τράκαρε μεθυσμένος που τον πήρε ο ύπνος πάνω στο τιμόνι και πέρασε στο αντίθετο ρεύμα). Πόσες φορές σκέφτηκα "τι θα γινόταν αν ξεκινούσαν απ' το σπίτι 10 λεπτά αργότερα". Και περιττό να σας πω ότι η γιαγιά μου κι ο παππούς μου έπαθαν τη χειρότερη ζημιά(ο παππούς μου έσπασε τη λεκάνη του στο ατύχημα) ενώ ο μεθυσμένος -ο οποίος αφού τράκαρε τους δικούς μου έφυγε απ' το δρόμο κι έπεσε πάνω σ' ένα δέντρο- έσπασε μόνο το χέρι του!!!

Εγώ πιστεύω ότι η ζωή είναι ένας συνδυασμός επιλογών και προδιαγεγραμμένων γεγονότων. Δηλαδή υπάρχουν κάποια γεγονότα που θα γίνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και κάποια άλλα που είναι στο χέρι σου να επιλέξεις ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσεις.

2) Όσο για την πρόβλεψη του μέλλοντος πιστεύω ότι είναι δυνατή σε κάποιο βαθμό κυρίως βάσει διαίσθησης. Σίγουρα δεν υπάρχει πιθανότητα να έρθει ο άλλος να σου πει τι θα κάνεις στις 26/09/14 από τις 10πμ έως τις 14μμ, αλλά κάποια γεγονότα σίγουρα μπορεί να τα διαισθανθεί κάποιος ή να δει κάποιο όνειρο που θα βγει αληθινό αργότερα(μου έχει συμβεί πολλές φορές). Το πιθανότερο, όμως, είναι να πρόκειται για γεγονότα προδιαγεγραμμένα("μοιραία") ή δρομολογημένα(τόσο εσύ όσο και όλοι οι άλλοι που σχετίζεστε με αυτό το γεγονός έχετε κάνει τις επιλογές που σας οδήγησαν σε αυτό το δρόμο).

3) Τώρα αν ένα διάμεσο μπορεί να επηρεάσει το μέλλον σου η απάντηση είναι μάλλον αρνητική -εκτός απ' την περίπτωση της αυθυποβολής(σου λέει δηλαδή το μέλλον κι εσύ το πιστεύεις τόσο πολύ που οδηγείσαι εκεί). Άντε και με την αρνητική ενέργεια που μπορεί να σου μεταδώσει(αν είναι γκαντεμόσαυρα το μέντιουμ).

*Σόρι για τις πολλές λεπτομέρειες, απλά ήθελα να σας το δώσω πιο παραστατικά αυτό που είχα στο μυαλό μου

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marsia : 26-09-13 στις 03:31 Αιτία: ξέχασα μια πρόταση..σόρι! :(
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-13, 04:25
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Να προβλεψεις το μελλον?

Ναι γινεται.
Πριν ενας θειος μου να κατεβει τις σκαλες,αμεσως το ενιωσα οτι θα πεσει
απο τις σκαλες.Και τσουυυπ επεσε.Απιστευτο .Ημουν μικρος τοτε.
Οταν λεμε το ενιωσα,μιλαμε οντως το ενιωσα.Περιεργα κυματα συνειδησης περασαν στη σκεψη μου.Ακομη το θυμαμαι.

Αμ ολα τα μεταφυσικα φαινεται να συναδουν με τη παιδικη ηλικια.
Ολα αυτα τα γνωρισματα του ανθρωπου φθειρονται οσο μεγαλωνει και ατροφουν.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-14, 12:29
-Goku- Ο χρήστης -Goku- δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Προσωπική μου γνώμη είναι οτι, σε όλο τον κόσμο, άνθρωποι με χάρισμα ώστε να προβλέψουν κάτι για το μελλον, πρέπει να είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Αν βρείς τώρα έναν απ' αυτούς, αρχικά συγχαρητήρια, έπειτα αν σου μιλήσει για το μέλλον σου τότε πιστεύω οτι μονίμως θα το έχεις στο μυαλό σου και θα προσπαθείς να διαμορφώνεις την καθημερινότητα σου ανάλογα με το αν σου άρεσαν αυτα που άκουσες ή όχι.

Άρα για μένα το να σου μιλήσει κάποιος για το μέλλον μπορεί να σου γ@@σει την καθημερινότητα!

Προσωπική γνώμη πάντα, Φιλικά -Goku-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.