Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #431  
Παλιά 07-03-09, 07:26
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένας πολιτισμός δεν αντικατοπτρίζεται μόνο από τα τεχνολογικά στοιχεία και τα κτίρια.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου teoilio.
Μόνο που στην περίπτωση, αυτού του θέματος μας, μιλάμε για γήινου τύπου, τεχνολογικό πολιτισμό...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #432  
Παλιά 12-03-09, 12:28
Το avatar του χρήστη TeodPas
TeodPas Ο χρήστης TeodPas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Η θέση της Ατλαντίδας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Ριξτε μια ματια και σε αυτο...
(Ειναι εγγραφο Microsoft PowerPoint. Πρεπει να το κατεβασετε πρωτα...)

Atlantis Charts and Maps
Οι χάρτες αυτοί αντικατοπτρίζουν περίπου τη πραγματικότητα, όπως ήταν παλιά η γή. Ειδικά θα σχολιάσω το τελευταίο χάρτη (από τη εποχή 80000 έως το 9500 π.Χ). Πολύ σωστά δείχνει τη Ποσειδωνία (Ατλαντίδα)στο Β.Ατλαντικό και στο φαρδύτερο τμήμα. Θεωρώ όμως ότι κατείχε μεγαλύτερο τμήμα του Ατλαντικού στο ίδιο ύψος (δηλ.ή έκταση της ήταν μεγαλύτερη) και υπήρχαν και πολλά νησάκια που ενώνονταν με στενές διώρυγες με αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #433  
Παλιά 12-03-09, 14:04
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

μη ξεχνατε οτι υπαρχει μια διασταση του μυθου που λεει
πως η Ατλαντιδα καποτε θα ξαναβγει στον αφρο ...
και τωρα που το σκεφτομαι κατι τετοιο θα μπορουσε να γινει με λιωσιμο των παγων ..
ισως αυτο το καποτε να ειναι κοντα οσο ποτε ...
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #434  
Παλιά 12-03-09, 15:40
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειδικά θα σχολιάσω το τελευταίο χάρτη (από τη εποχή 80000 έως το 9500 π.Χ). Πολύ σωστά δείχνει τη Ποσειδωνία (Ατλαντίδα)στο Β.Ατλαντικό και στο φαρδύτερο τμήμα. Θεωρώ όμως ότι κατείχε μεγαλύτερο τμήμα του Ατλαντικού στο ίδιο ύψος (δηλ.ή έκταση της ήταν μεγαλύτερη) και υπήρχαν και πολλά νησάκια που ενώνονταν με στενές διώρυγες με αυτήν
Θα μπορούσε μήπως εκ μέρους μου να σχολιαστεί η θέση:
Α) ότι σε αυτό το γεωγραφικό μήκος και πλάτος θα ήταν ΚΑΛΛΗΜΕΝΗ από τα χιόνια και παγετώνες η Ατλαντίδα κατά την τελευταία εποχή των παγετώνων και άρα ΔΕΝ θα μπορούσε να δημιουργηθεί εκεί πολιτισμός;
Β) ότι το ανθρώπινο γένος (homo sapiens sapiens) είναι μόνο 60.000 χρονών;
γ) ότι η γεωλογία και ηφαιστειολογία των Αζορών δεν δείχνει καμία δραματική μεταβολή, στο ύψος των νησιών τα τελευταία 20.000 χρόνια;

Άρα τι προσπαθείτε να βρείτε;
Ένα πολιτισμό που όπως έγραψα και προηγουμένως, τον έχουν δημιουργήσει Νεάτερναλ, Γολιάθ, αυστραλοπίθηκοι, δεινόσαυροι ή πρωτόζωα;;;

ΥΓ
Αλήθεια αυτοί οι χάρτες που βρέθηκαν; Ποιό ινστιτούτο είναι αυτό που τους δημιούργησε;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #435  
Παλιά 12-03-09, 15:57
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Αν είχαμε ένα πολιτισμό που ονομάζουμε Ατλαντίδα
ο οποίος καταστράφηκε εξ αιτίας λιώσιμου πάγου και
της στάθμης των υδάτων που ανέβηκαν, θα περιμέναμε,
ως συνέπεια αυτού του γεγονότος, να έχουν πλημμυρίσει
πολλές άλλες παλαιολιθικές κατοικημένες περιοχές, απανταχού
της γης και ΟΧΙ μόνο η Ατλαντίδα.

Σήμερα, ας πούμε, αν για παράδειγμα ανέβει η στάθμη του νερού
10 ή 20 μέτρα τότε αντιλαμβάνεστε πως μιλάμε για ένα γεγονός
που θα πλήξει τον μισό πλανήτη και ΟΧΙ μόνο την Νέα Υόρκη και
την Βοστώνη ή την Βενετία. Μετά από 10000 χρόνια, οι μελλοντικοί
αρχαιολόγοι, θα είχαν κάποια εως πολλά ευρήματα από ολόκληρο
τον πλανήτη και όχι μόνο από ένα ή δύο μέρη.

Εδώ λοιπόν, η περίφημη ανύψωση των υδάτωνεπηρεάζει ΜΟΝΟ
την Ατλαντίδα ενώ οι Αθηναίοι (και ο υπόλοιπος κόσμος) φαίνεται
πως έχει χτίσει τις πόλεις του σε κατσάβραχα, μακριά από ακτογραμμές και ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΆ
έγιναν ΌΛΕΣ παραλιακές περιοχές μετά την λήξη του λιώσιμου
των πάγων και την σταθεροποίηση των υδάτων στο σημερινό τους ύψος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 12-03-09 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
  #436  
Παλιά 13-03-09, 16:11
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Αλήθεια αυτοί οι χάρτες που βρέθηκαν; Ποιό ινστιτούτο είναι αυτό που τους δημιούργησε;
Αυτοι οι χαρτες ειναι αποκρυφοι, φτιαγμενοι απο οντα ανωτερης εξελιξεως, απευθυνονται σε εξελιγμενες διανοιες και κατα κανενα τροπο σε κοινα ανθρωπινα μυαλα.
Αν ειχες μια μικρη ιδεα του τι πραγματι συμβαινει, θα ευγνωμονουσες που εχεις την τιμη να τους αντικρυσεις....

Το ανθρωπινο γενος ειναι 1.746.128 ετων και 12 ημερων...(και αμα θες το πιστευεις !)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunborn : 13-03-09 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #437  
Παλιά 13-03-09, 17:14
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn
Αυτοι οι χαρτες ειναι αποκρυφοι,
Eεεπ!?!? στον...OANNHSEA τα λες αυτά, ή στους υπόλοιπους εμάς;;;
Διότι, άμα είναι έτσι, "βράσε ρύζι"!...

"Οι χάρτες απόκρυφοι" και εγώ sunborn μας να το δεχτώ (ως πιο ανοικτός στις διαφορετικές πεποιθήσεις και απόψεις -δίχως να ζητώ επίμονα τεκμήρια/ αποδείξεις, στα καλά καθούμενα...), ίσως και μερικοί άλλοι συμφορουμίτες μας, αλλά...ο OANNHSEA ????

Παράθεση:
φτιαγμενοι απο οντα ανωτερης εξελιξεως, απευθυνονται σε εξελιγμενες διανοιες και κατα κανενα τροπο σε κοινα ανθρωπινα μυαλα.
"από Όντα Ανώτερης Εξελίξεως" και εγώ sunborn μας να το δεχτώ (ως πιο ανοικτός στις διαφορετικές πεποιθήσεις και απόψεις -δίχως να ζητώ επίμονα τεκμήρια/ αποδείξεις, στα καλά καθούμενα ματάξαναμάνα...), ίσως και μερικοί άλλοι συμφορουμίτες μας, πάλι, αλλά...ο OANNHSEA ????

Παράθεση:
Αν ειχες μια μικρη ιδεα του τι πραγματι συμβαινει, θα ευγνωμονουσες που εχεις την τιμη να τους αντικρυσεις....
ΔΕΝ είναι όλοι οι άνθρωποι δεκτικοί στη διόραση, στην ενόραση, στην μύχια "εσωτεριστική Φώτιση". Και λίγοι είναι οι επιστήμονες που ανήκουν στην ειδική αυτή κατηγορία (να το πω έτσι...)έτσι???

Παράθεση:
Το ανθρωπινο γενος ειναι 1.746.128 ετων και 12 ημερων...(και αμα θες το πιστευεις !)
Εγώ να σου κάνω τη χάρη να το δεχτώ, αλλά ο -ξέρεις ποιος- δεεεεννννν το νομίζωωω....
Απάντηση με παράθεση
  #438  
Παλιά 13-03-09, 20:15
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
(ως πιο ανοικτός στις διαφορετικές πεποιθήσεις και απόψεις -δίχως να ζητώ επίμονα τεκμήρια/ αποδείξεις, στα καλά καθούμενα...)
Ελπίζω να τα γράφετε για πλάκα αυτά...
Αλλιώς τι καθόμαστε εδώ;
Ας γράψουμε όλοι μας ένα παραμύθι για να πιάσουμε την καλή...
Λοιπόν να ξεκινήσω:
Κάποιοι στην αρχαία Ελλάδα...

Παράθεση:
ΔΕΝ είναι όλοι οι άνθρωποι δεκτικοί στη διόραση, στην ενόραση, στην μύχια "εσωτεριστική Φώτιση".
Και για να συμπληρώσω:
Στο διάβασμα του καφέ, στο βουντού, στο ξεπουπούλισμα του κόκορα και στην μαντεία αλλά μαντείου των Δελφών...

Τι να κάνουμε: πρέπει να υπάρχουν στοιχεία να πιστέψουμε.
Βλέπεις έχω στο μυαλό μου πάντα ένα δικαστήριο: εσείς εάν δικάζατε θα πιστεύατε ποτέ κάποιον που σας είπε, ότι του το είπαν οι εξωγήινοι ή μία ανώτερη διανόηση;
Εγώ ξέρω ότι σε παρόμοια περίπτωση καλούνται οι γιατροί από το Δαφνί να παραλάβουν τον ασθενή.
Εκεί είναι η διαφορά:
Εσείς πιστεύετε τον ασθενή και εγώ αυτόν που μπορεί να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ τα λεγόμενα του...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 13-03-09 στις 20:21
Απάντηση με παράθεση
  #439  
Παλιά 13-03-09, 20:39
Το avatar του χρήστη akis
akis Ο χρήστης akis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Φιλε μου το να αποδειξεις κατι τετοιο και ειδικα για τετοιες περιπτωσεις ,ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο...

Ακομα και εσυ που βασιζεσαι σε αποδειξεις και απο οτι φαινεται εισαι αρνητης ....σιγουρα δεν μπορεις να αποδειξεις 100% το αντιθετο απο την στιγμη που υπαρχει αναφορα ...σε οτι και αν ειναι αυτο που ψαχνεις ....αλλα και πολλες ενδειξεις που οδηγουν ....σε παραξενα πραγματα....

Και γιατι να βγει ο οποιοσδηποτε που μπορει να δει και να μπει σε διαδικασια να σου αποδειξει....οταν για να το κανει αυτο θα πρεπει να περασει απο ιερα εξεταση στην κυριολεξια .....για να μην πω πως στην ελλαδα ειδικα ....θα περασεις απο ιερα εξευτελιση....

Και παντα ελοχευει ο κινδυνος να παει αλλου η υποθεση και οποιος μπορει θα καταλαβει....
Και δεν εννοω αυτους που το παιζουν .....αλλα αυτους που πραγματικα ειναι και εχουν καποιο χαρισμα....

Ακομη και απλη αναφορα σε κατι που εγινε ....και που μπορει να βγει ετσι οπως υποθηκε για σκεψου τι εχει να συμβει....
Απάντηση με παράθεση
  #440  
Παλιά 14-03-09, 08:06
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

'Αλλο ένδειξη, άλλο αναφορά, άλλο απόδειξη...
Π.χ.
Έχω μία αναφορά για μία πόλη, για ένα ιερό, και πηγαίνω εκεί και κάνω ανασκαφές για να το βρω.
Εάν το βρω θα είναι πραγματικότητα.
Εάν όχι μπορεί να έχω κάνει ένα λάθος και μπορεί να το βρουν οι επόμενες γενιές αρχαιολόγων.

Τώρα τι σόι είναι αυτές οι ενδείξεις ή οι αναφορές για να μην μπορούμε να βρούμε την Ατλαντίδα εδώ και 100 χρόνια όσο και να ψάχνουμε, είναι προφανές:
ΦΡΟΥΔΕΣ!!!
Και απλώς οι όσες "ενδείξεις και αναφορές" έχουμε αναμασόνται κάθε φορά για να βγάζουν παρά οι συγγραφείς - παραμυθάδες ή λαλημένοι κατά την πλειοψηφία τους...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.