Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #501  
Παλιά 15-04-15, 23:12
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Πάνος! Εχεις υπόψη σου συγκεριμένα λόγια του Λαο Τσε σχετικά με το θέμα αυτό;
Yπαρχει το κλασσικο αποφθεγμα του:
Man's enemies are not demons, but human beings like himself.

Και απο ην αλλη στο διαλογισμο golden flower ( http://alchemylab.com/golden_flower.htm ) που στηριζεται στα λεγομενα του λεγεται.

''The anima partakes of the nature of darkness. It is the power of the heavy and the turbid; it is bound to the bodily, fleshly heart. The animus loves life. The anima seeks death. All sensuous pleasures and impulses to anger are effects of the anima; it is the conscious spirit which after death is nourished on blood, but which, during life, is in direst need. Darkness returns to darkness and like things attract each other.''

http://www.rexresearch.com/goldflwr/goldflwr.htm

''Whoever has done good in the main has spirit-energy that is pure and clear when death comes. It passes out by the upper openings of mouth and nose. The pure and light energy rises upward and floats up to heaven and becomes the fivefold present shadow-genius, or shadow-spirit. But if, during life, the primal spirit was used by the conscious spirit for avarice, folly, desire, and lust, and committed all sorts of sins, then in the moment of death the spirit-energy is turbid and confused, and the conscious spirit passes out together with the breath, through the lower openings of the door of the belly. For if the spirit-energy is turbid and unclean, it crystallizes downward, sinks sown to hell, and becomes a demon. Then not only does the primal spirit lose its nature, but the power and wisdom of true human nature is thereby lessened.''
Απάντηση με παράθεση
  #502  
Παλιά 16-04-15, 21:11
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Smile

Η Μόρα υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί στα όνειρα με τη μορφή ανθρώπου?Πολλές φορές βλέπω στον ύπνο μου μια κοπέλα (που δεν τη γνωρίζω προσωπικά) να θέλει να με σκοτώσει και να με σφίγγει τόσο που να μη με αφήνει να φύγω!Η αίσθηση είναι πολύ αρνητική!Μάλιστα πριν 2 χρόνια περίπου αυτό το είχα δει με μορφή κινέζας,που την έλεγαν Ρίρι Μέι (το είχα αναφέρει ξανά)
Επίσης κάποιες φορές έχω την αίσθηση ότι κάποιος κοιμάται μαζί μου,όταν είμαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου επειδή αισθάνομαι κάποιο όγκο δίπλα μου,αλλά συνήθως όταν αισθάνομαι αυτό, νιώθω μια γαλήνη.
Απάντηση με παράθεση
  #503  
Παλιά 26-04-15, 02:11
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Εγώ παλαιά προσευχόμουν και είχα πολύ μόρα, με το κιλό μιλάμε... Μόλις σταμάτισα να ασχολούμε τελείος με τα ράσα, σταμάτησε και η μόρα να ασχολείτε μαζί μου
Απάντηση με παράθεση
  #504  
Παλιά 20-05-15, 12:06
paul iliadis Ο χρήστης paul iliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή ghost buster

Εγω παιδια ειχα μωρα χωρις να κοιμαμε και ανοιξα το emf και ειχε 260 μετα εκανα μια τεχνικη ghost hunting να το εκληπαρησω να φηγει και πηγε 30 κοιταξα με night vision δεν βρηκα τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #505  
Παλιά 25-06-15, 11:56
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παλαιά προσευχόμουν και είχα πολύ μόρα, με το κιλό μιλάμε... Μόλις σταμάτισα να ασχολούμε τελείος με τα ράσα, σταμάτησε και η μόρα να ασχολείτε μαζί μου
Προσπάθησες να το συνδιάσεις;
Η απλή προσέγγιση δείχνει λογικό το ένα να είναι απόροια του άλλου.
Με τις προσευχές ελκούσες τη μόρα.
Η διττότητα παρουσιάζεται στο εάν οι προσευχές την προσελκούσαν γιατί αυτές (οι προσευχες και τα ρασα όπως λες) τις ήταν αρεστές ή επειδή τις ήταν ενοχλητικές και ήθελε να σε κάνει να τις σταματήσεις;
Υ.Γ. χαιρετώ
Απάντηση με παράθεση
  #506  
Παλιά 26-06-15, 16:11
omega2 Ο χρήστης omega2 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2014
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Η λέξη μόρα είναι σλαβική και σημαίνει ερωμένη, πολύ πιστεύουν ότι η καταγωγή της είναι ελληνική και προέρχεται από την "Μορμώ" το θηλυκό μυθολογικό τέρας με το οποίο φόβιζαν τα παιδία οι αρχαίοι.

Τα άτομα που βιώνουν αυτό το δυσάρεστο συναίσθημα νιώθουν: υποκειμενική αντίληψη ξυπνήματος, ακινητοποίηση που γίνεται αντιληπτή με διάφορους τρόπους (παράλυση, άρνηση, φόβος κίνησης), ρεαλιστική αντίληψη του πραγματικού περιβάλλοντος, και φόβος. Ως δευτερεύοντα, η θέση του ανάσκελα ξαπλωμένου μάρτυρα, η αίσθηση κάποιας παρουσίας, η αίσθηση πίεσης συνήθως στο στήθος, δέος και αίσθηση υπερφυσικού, ο φόβος του θανάτου.

Η επιστημονική εξήγηση (Υπνική Παράλυση)

Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης .Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες. Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους, αλλά είναι συχνό φαινόμενο σε αυτούς που πάσχουν από ναρκοληψία.
Ότι και να πιστέψει κανείς, το σίγουρο είναι πως αποτελεί μια δυσάρεστη εμπειρία. Όπως και σε πολλές καταστάσεις στη ζωή μας, η αλήθεια ίσως να βρίσκεται κάπου στη μέση. Ίσως η γοητεία των πραγμάτων να χάνεται στην προσπάθεια μας να τα ερμηνεύσουμε με τη λογική. Τα συμπεράσματα λοιπόν..δικά σας!

Εγώ προσωπικά,δεν πιστεύω στην επιστημονική εξήγηση διότι πρώτον δεν έχει τεκμηριωθεί με πειράματα και δεύτερον δεν μπορεί να μας εξηγήσει το αφόρητο βάρος στο στήθος που νοιώθουμε σχεδόν σε όλλες τις "επιθέσεις" που δεχόμαστε απο την Μόρα.!!!
__________________
Throw me to the wolves and i will return leading the pack
Απάντηση με παράθεση
  #507  
Παλιά 10-11-15, 18:33
justin19 Ο χρήστης justin19 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Μηνύματα: 142
Smile

Χθες βράδυ έπαθα κάτι ανάλογο με τη μόρα,μόνο που δεν είδα κάποια σκιά.Κοιμάμαι με ανοιχτό φως πάντα.Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ενώ ήμουν ξύπνιος και έβλεπα κανονικά το δωμάτιό μου,δεν μπορούσα να βγάλω φωνή και επίσης έβλεπα αλλόκοτα πράγματα,όπως μια πεταλούδα διάφανη ότι πετούσε στο δωμάτιο,ενώ τα ρούχα που είχα δίπλα μου τα έβλεπα σαν στολή αστροναύτη.Ξέρω ακούγεται πολύ αστείο,και δεν ξέρω για ποιο λόγο συνέβη.Επίσης ένιωσα την καρδιά μου να χτυπάει πολύ δυνατά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη justin19 : 10-11-15 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #508  
Παλιά 02-08-16, 23:28
Raxil Ο χρήστης Raxil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2016
Περιοχή: Kapou edo
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Μορα

Πολυς καιρος απ τον τελευταίο σχολιασμο. Η Μορα με επισκεπτοταν απο 14 χρονων περιπου. Τρελαινομουν απ το φοβο, την ακινησία, την αισθηση ασφυξίας. Πέρασαν πολλα χρονια και εξοθκειωθηκα μαζι της.Σχεδον δεν φοβομουν. Σιγουρα δεν φοβομουν.Κάποιες φορες και ενω ειχε αραιωσει πολυ το ηθελα κιολας! !!!! Αλλα να μην ημουν μονη μου.Τωρα εχει σχεδον εξαφανιστει. Νομίζω καποια χρονια. ....
Απάντηση με παράθεση
  #509  
Παλιά 20-02-17, 21:04
Το avatar του χρήστη ageras
ageras Ο χρήστης ageras δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: βύρωνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή έβγαλα αυτά τα συμπεράσματα μετά από αρκετό, συλλογισμό στο θέμα αυτό πάνω

αυτό που λένε μωρά νομίζω τουλάχιστον πως είναι το άυλο σώμα μας που περιφέρεται μεταξεί άυλου κι υλικού κόσμου.βλέπουμε την σκιά αυτού νομίζουμε πως μας πνιγει γιατί για να μπει στο σώμα μας το άυλο σώμα θέλει μια διαδικασία."γιαυτο" έχει ομοιότητα, καταπληκτική στα συμπτώματα με την αστρική προβολή.βόμβοι τρέμουλο και ακινησία.ταυτόχρονα βλέπουμε και με το άυλο σώμα και με το υλικό.εκείνη την στιγμή γίνετε ταύτιση, μετά θυμόμαστε η μόνον με το υλικό εγκέφαλο η και με την ψυχή την αστρική προβολη."γιαυτο" ανάλογα με τον βαθμό γνώσης που έχουμε, η όχι σε κάποια πράγματα ανεξήγητα, έχουμε εμπειρίες κι ανάλογες εξηγήσεις πάνω σε αυτά.h γνώσει σώζει πιστευω.αν αυτά τα ψάξουμε ήρεμα και σφαιρικά ,θα βρεθούμε σε εκπλήξεις πολύ δυνατές.θα φύγουν οι σκιες του φόβου,γνωρίζοντας ακριβώς τι συμβαίνει.
__________________
Ο άνθρωπος πράττει κακώς απο άγνοια.

σοφοι λογικοι άνθρωποι δε γινονται μονο με επιστήμη αλλα και με ορθή γνώμη.

Κάθε πράξη που γίνεται με δικαιοσύνη ειναι αρετη

Σωκράτης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ageras : 20-02-17 στις 21:05 Αιτία: λαθος σε μια λεξη
Απάντηση με παράθεση
  #510  
Παλιά 06-09-17, 00:43
BaggosKr Ο χρήστης BaggosKr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2015
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλησπέρα..

Εμένα η Μόρα με πιάνει από πολύ μικρός όταν ήμουν.
Μια φορά θυμάμαι, ήμουν δεν ήμουν 10-11 χρόνων, ενοχλουσαμε μια γριά που έμενε στο πιο πάνω σπίτι.
Όταν πέθανε, στις επόμενες μέρες ήρθε εκεί που κοιμόμουν και μου τραβουσε τα πόδια. Κάτι σαν να ήθελε να με πάρει με ρίξει απ'το κρεβάτι. Δεν μπορούσα να κουνήσω τίποτα ούτε να φωνάξω.

Από εκείνη την μέρα μέχρι σήμερα είναι άπειρες οι φορές που με πιάνει η Μόρα.
Πλέον δεν φοβάμαι και πάντα απελευθερώνομαι σχεδόν αμέσως με το που βάλω δύναμη.
Κάποτε την είδα σαν μαυροφορεμένη γριά και ήρθε από πάνω μου.

Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι το πώς φαίνονται τα πράγματα τριγύρω εκείνη την στιγμή που σε έχει πιάσει.. Όλα πάνε πολύ γρήγορα.
Πάντα φυσάει και ακούω και βλέπω απ'το παράθυρο το ποσό γρήγορα πηγαίνουν τα δέντρα απ'τον αέρα.
Πιο παλιά ενώ με έπιασε η Μόρα ειδα μια γάτα να μπαίνει ή να βγαίνει απ'το παράθυρο. Δεν θυμάμαι καλά, έχουν περάσει 7+ χρόνια.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό που είπα με το πόσο γρήγορα κινούνται τα πράγματα τριγύρω σε εκείνη την στιγμή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.