Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-13, 11:17
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Thumbs up Ανάλυση Προσωπικών Εμπειριών




Το περιοδικό "Φαινόμενα" και ο ψυχoλόγος-ψυχοθεραπευτής, Άγγελος Βιαννίτης, δίνουν την ευκαιρία στους φίλους της Κοινότητας του Μεταφυσικού να αποκτήσουν μια καλύτερη εικόνα για παράξενες προσωπικές εμπειρίες που πιθανώς να είχαν ή εξακολουθούν να έχουν (περίεργα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνία με άλλους κόσμους κτλ).

Στείλτε τις προσωπικές σας εμπειρίες (150-250 λέξεις) στο fenomena@e-typos.com και ο ειδικός μας θα σας απαντήσει μέσα από τη νέα στήλη του υπό τον τίτλο ΟΝΑΡ που θα ξεκινήσει να φιλοξενείται στις σελίδες του περιοδικού τις επόμενες εβδομάδες!


Σημ. Όσοι φίλοι/ες το επιθυμούν, μπορούν στο email που θα στείλουν να σημειώσουν ότι αποτελούν μέλη του Φόρουμ. Έτσι η ανάλυση της εμπειρίας θα μεταφερθεί στο μέλλον και εδώ για να συζητηθεί από τα υπόλοιπα μέλη.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-01-13 στις 11:23
  #2  
Παλιά 18-02-13, 21:58
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Από την πρώτη στήλη του ΟΝΑΡ που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό το περασμένο Σάββατο:

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Συναδελφικό ενδιαφέρον

Είμαι 25 χρόνων και εργάζομαι με μερική απασχόληση. Μόνιμο δεσμό δεν έχω και πρόσφατα χώρισα από μια τρίχρονη σχέση. Η ανασφάλειά μου όμως είναι κυρίως στα επαγγελματικά. Εδώ και μήνες βλέπω στον ύπνο μου κάποιον μόνιμο υπάλληλο του οργανισμού πού εργάζομαι, ένα συνάδελφό μου δηλαδή, να προσπαθεί να με βοηθήσει. Το παράξενο είναι ότι με αυτόν τον άνθρωπο δεν έχω κάνει κάποια προσωπική επαφή, ούτε υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά του. Κάποιες φορές, τον βλέπω να συνευρίσκεται μαζί μου ερωτικά και σεξουαλικά ή να προσπαθεί να κλείσει ραντεβού μαζί μου, κάτι πού επίσης δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα. Γενικά τον αντιμετωπίζω πολύ τυπικά και, αν και έχω μια θετική γνώμη για εκείνον, δεν τον έχω δει ποτέ ερωτικά. Οσες φορές όμως τον έχω ονειρευτεί ερωτικά αισθανόμουν ευτυχισμένη. Τι λέτε εσείς για όλα αυτά; Μήπως υπάρχει κρυφό ενδιαφέρον από την πλευρά του και δεν το έχω καταλάβει;

Φιλικά,
Νάγια


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Το όνειρο πού είδες εσύ είναι αποκαλυπτικό μόνο για τα δικά σου αισθήματα και επιθυμίες, και με κανέναν τρόπο δεν αντικατοπτρίζει τι θέλει και τι δεν θέλει εκείνος. Αυτό πού βλέπεις είναι έναν άντρα να προσπαθεί να σε βοηθήσει, να προσπαθεί να σε συναντήσει και να σε θέλει ερωτικά. Βλέπεις ένα άντρα να παίζει ρόλους πού εσύ θα ήθελες να παίξει ένας άντρας στη ζωή σου. Η ανασφάλεια, πού παραδέχεσαι ότι νιώθεις, είναι το κίνητρο για αυτή την σειρά ονείρων με πρωταγωνιστή ένα πρόσωπο του επαγγελματικού σου περιβάλλοντος. Είσαι διατεθειμένη θετικά απέναντί του και αυτό αρκεί για το υποσυνείδητο σου να του δώσει τον ρόλο του συντρόφου- εραστή.
Ισως να είναι και ένα μήνυμα για σένα και να διευρύνεις την σχέση σου με το συγκεκριμένο πρόσωπο. Ισως σε προτρέπει να μην τον αντιμετωπίζεις τόσο τυπικά και να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις μια φιλική, ανθρώπινη επαφή και κανείς φυσικά δεν μπορεί να ξέρει πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα…


Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Πτώση από το ψηλότερο κτίριο της πόλης

Εδώ και λίγο καιρό δεν βλέπω σχεδόν καθόλου όνειρα, πρόσφατα όμως είδα ένα που με παραξένεψε. Είχα ανέβει στο ψηλότερο κτίριο της πόλης και έβλεπα από κει ολόκληρη την πόλη. Την προσοχή μου τράβηξαν τρία παράξενα, σχεδόν αρχαία, ξύλινα κτίρια με μεγάλα παράθυρα. Η σκόνη πού φαινόταν πάνω τους μαρτυρούσε ότι ήταν πολύ παλιά. Εκεί λοιπόν, στην κορυφή του ψηλότερου κτιρίου πού βρισκόμουν, λέω στον εαυτό μου ότι πάντα ήθελα να πέσω από εκεί. Αν επιζούσα μετά την πτώση θα επισκεφτώ οπωσδήποτε αυτά τα αρχαία κτίρια. Παρακολούθησα από κάπου αλλού το σώμα μου να πέφτει στο κενό και ήξερα ότι θα επιζήσω…

Ανώνυμο


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Μια ανάγνωση του ονείρου μπορεί να παραπέμπει σε ένα πνευματικό κάλεσμα. Η πόλη πού βρίσκεται από κάτω σας συμβολίζει την υλική πλευρά της καθημερινής ζωής. Εσείς είσαστε ψηλά, βλέποντας τα πάντα από μια απόσταση και με αποστασιοποίηση. Τα αρχαία κτίρια συμβολίζουν τα αρχαία μυστήρια, τις αρχαίες πνευματικές εσωτερικές παραδόσεις ,όπως είναι οι θρησκείες, αλλά και άλλοι δρόμοι εσωτερικής ανάπτυξης. Η πτώση από το ψηλό κτίριο και η αίσθηση ότι παρ΄ όλα αυτά θα επιζήσετε, λέει ότι η καθημερινή ζωή με την υλική της διάσταση δεν θα μπορέσει να σκοτώσει το πνεύμα σας και η πνευματική σας αναζήτηση θα παραμείνει ζωντανή.
Ουσιαστικά είναι ένα όνειρο πού δείχνει ότι είστε ένα άτομο με πνευματικά ενδιαφέροντα και ότι νιώθετε πώς, ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής σας, έχετε μια πίστη στην οποία μπορείτε να καταφύγετε. Το όνειρο επίσης ίσως και να είναι ένα μήνυμα να καλλιεργήσετε αυτή την πλευρά της ύπαρξης σας έγκαιρα, χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να βιώσετε μια «πτώση» για να ασχοληθείτε με την πνευματική σας ανάπτυξη και εξέλιξη.


ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Εάν έχετε και εσείς εμπειρίες που αφορούν παράξενα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνίες με άλλες διαστάσεις, επικοινωνία με τους νεκρούς, στείλτε μας ένα κείμενο στο fenomena@e-typos.com από 150-250 λέξεις εξηγώντας τι ακριβώς βιώσατε. Σύντομα ο ειδικός συνεργάτης μας θα σας απαντήσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #3  
Παλιά 13-04-13, 14:28
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Αγαπητέ κύριε Βιαννίτη,

Σας έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν και είχα μείνει έκπληκτη με την σοβαρότητα και την ακρίβεια που είχατε ερμηνεύσει κάποια από τα όνειρά μου. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον υπνωτισμό και για το κατά πόσο μπορεί να τον χρησιμοποιήσει κάποιος με κακόβουλους σκοπούς για να βλάψει κάποιον άλλον που εχθρεύεται. Συγκεκριμένα έχω διαβάσει ότι δεν μπορείς να εξαναγκάσεις κάποιον να κάνει κάτι που δεν το εγκρίνει ηθικά. Αναφέρομαι για παράδειγμα σε μια ληστεία ή σε έναν φόνο. Μπορεί όμως κάποιος να υπνωτίσει μια κοπέλα και να την βιάσει; Το ρωτώ αυτό γιατί μια φίλη μου ισχυρίζεται ότι έζησε μια παρόμοια εμπειρία κατά το παρελθόν. Γεγονός πολύ τρομακτικό, εάν φυσικά ισχύει Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντησή σας.

Ευχαριστώ εκ προτέρων,
Ελλη Βασιλειάδου


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Η ερώτησή σου φίλη μου αγγίζει ένα θέμα πάνω στο οποίο υπάρχουν διάφορες απόψεις και αποτελεί μια διαρκή συζήτηση μεταξύ των ειδικών.
Η δική μου εκτίμηση που έρχεται μέσα από την εμπειρία μου είναι ότι εύκολα μπορείς να υπνωτίσεις ένα άτομο να κάνει μια παράνομη ή ανήθικη πράξη, αρκεί να μην παρουσιαστεί σαν τέτοια.
Πράγματι είναι πολύ δύσκολο - έως πρακτικά αδύνατο - να αναγκάσεις κάποιον να κάνει κάτι που δεν το επιτρέπει η ηθική του - αλλά αυτός είναι ένας κανόνας που εύκολα παρακάμπτεται. Ετσι δεν μπορείς να πείσεις το άτομο να «κάνει φόνο», μπορείς εύκολα όμως να το κάνεις να πατήσει την σκανδάλη ενός όπλου αν το οδηγήσεις στο να πιστέψει ότι απειλείται άμεσα η ζωή του. Δεν μπορείς να κάνεις ένα άτομο να αυτοκτονήσει πέφτοντας από το παράθυρο, μπορεί όμως εύκολα να πηδήξει αν πιστέψει π.χ. ότι το διαμέρισμα φλέγεται, νιώθει την φωτιά να το πλησιάζει και ότι από κάτω το περιμένει το δίχτυ ασφαλείας των πυροσβεστών. Δεν μπορείς να αναγκάσεις ένα άτομο να δώσει κρυφά ένα δηλητήριο σε ένα άλλο, μπορείς όμως να το κάνεις να πιστέψει ότι χορηγεί για παράδειγμα ένα αντίδοτο.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, όμως, χρειάζεται ο υπνωτιστής να έχει αρκετή εμπειρία με το συγκεκριμένο άτομο, μιας και αυτού του είδους οι εντολές δίνονται με ένα σύστημα μετα-υποβολών και ιδεοκινητικών σημάτων. Για παράδειγμα όταν ακούσει ένα συγκεκριμένο ήχο ή ακούσει μια συγκεκριμένη λέξη ή δει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο - τότε μπαίνει σε μια κατάσταση ύπνωσης και λειτουργεί μηχανικά και αυτοματοποιημένα.
Συνεπώς θα πρέπει να μιλάμε για έμπειρο υπνωτιστή, για μια διαδικασία που έχει ένα αρκετά μεγάλο βάθος χρόνου και για άτομα με αυξημένη δεκτικότητα στις υποβολές - περίπου 3 με 4 στους 10
Πέρα από την κλασσική προσέγγιση της ύπνωσης όμως, υπάρχουν και μορφές εξαιρετικά δυνατής ύπνωσης που χρησιμοποιείται σε κάποια συστήματα μαγείας που ασκούνται κυρίως στην Κεντρική Αφρική και σε κάποιες περιοχές της Ασίας. Ενα άτομο εκπαιδευμένο σε αυτές τις μορφές μπορεί να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο στο υποκείμενο. Σε μια τέτοια περίπτωση απλά δεν υπάρχουν ηθικοί φραγμοί γιατί το άτομο λειτουργεί καθαρά ασυνείδητα. Υπάρχει και ανάλογη περίπτωση στα εγκληματολογικά χρονικά, με ένα Βέλγο που είχε ασκηθεί σε τέτοιες μορφές ύπνωσης. Στην δεκαετία του ‘30, καταδικάστηκε για μια σειρά βιασμών - ψάρευε τα θύματα του σε ένα πολυσύχναστο σιδηροδρομικό σταθμό. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κοιτάξει στα μάτια την κοπέλα και να αγγίξει το χέρι της. Η κοπέλα έπεφτε σε μια ονειρώδη κατάσταση ημι-καταληψίας, την έπαιρνε αγκαζέ, την οδηγούσε σε ένα διαμέρισμα, την βίαζε και κατόπιν επέστρεφε πίσω στο σταθμό. Την ξυπνούσε και η κοπέλα είχε μείνει με την εντύπωση ότι δεν είχε περάσει καθόλου χρόνος - σαν να χαιρετίστηκε με ένα μυστηριώδη άγνωστο για μια στιγμή! Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου.



ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Εάν έχετε και εσείς εμπειρίες που αφορούν παράξενα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνίες με άλλες διαστάσεις, επικοινωνία με τους νεκρούς, στείλτε μας ένα κείμενο στο fenomena@e-typos.com από 150-250 λέξεις εξηγώντας τι ακριβώς βιώσατε. Σύντομα ο ειδικός συνεργάτης μας θα σας απαντήσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #4  
Παλιά 13-04-13, 14:29
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Σκιά με μορφή ανθρώπου

Θα ήθελα να σας αναφέρω κάτι που παρατήρησα σχεδόν 30 χρόνια πριν. Ένα καλοκαιριάτικο βράδυ κατά τις 9 και κάτι περίπου στο κτήμα του παππού μας που βρίσκεται πάνω στο δρόμο Καβάλας - Δράμας, παρατήρησε η γιαγιά μου πολύ κοντά μας (3 - 5 μέτρα) μια σκιά στη μορφή του ανθρώπου αλλά σε μεγάλο μέγεθος να προχωράει προς το εσωτερικό του κτήματος για 5 - 6 δευτερόλεπτα και να χάνεται. Το περίεργο βέβαια ήταν ότι η ορατότητα ήταν ακόμα καλή και αν ήταν άνθρωπος, όπως ακριβώς βλέπουμε κάποιον δίπλα μας θα το αντιλαμβανόμουν, αλλά αυτό ήταν μια αμυδρή σκιά που μόλις διακρίνονταν, θα 'λεγε μάλιστα κανείς ότι μπορούσες να δεις διά μέσου αυτής πιο πέρα και ότι δεν ήταν οφθαλμαπάτη ή παιχνίδι σκιών , αλλά κάτι σαφές που κινούνταν. Το επίσης πιο περίεργο ήταν ότι μόλις το ανακοίνωσε η γιαγιά μου το παρατήρησα κι εγώ, δεν ήταν κάτι δηλαδή που το βλέπει μόνο ένας και όταν το λέει σε άλλους να παίρνει την απάντηση "μπα ιδέα σου είναι". Τι λέτε εσείς γι'αυτό ? Έχει μήπως σχέση με τα λεγόμενα μόρα (τις σκιές που εμφανίζονται στο κρεβάτι μας τις νύχτες) ? ή είναι κάτι άλλο που ακόμα δε μπορούμε να το κατατάξουμε? Το ότι το είδε και δεύτερο πρόσωπο την ίδια στιγμή (πράγμα σπάνιο) πως μπορεί να εξηγηθεί?

Γιώργος Σ.

Η ΑΝΑΛΥΣΗ


Εφ΄όσον παρατηρήσατε αυτή την σκιά που είχε ανθρώπινη μορφή σε ένα εξωτερικό χώρο και σε κατάσταση εγρήγορσης, μπορούμε να αποκλείσουμε ότι σχετίζεται με το φαινόμενο της μόρας. Αν και υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και ερμηνείες αυτού του φαινομένου, το αδιαμφισβήτητο χαρακτηριστικό του είναι ότι εμφανίζεται όταν ένα άτομο βρίσκεται ξαπλωμένο στο κρεβάτι του και ετοιμάζεται να κοιμηθεί ή το έχει πάρει ο ύπνος – γι΄ αυτό και κάποιοι ερευνητές το κατατάσσουν στα υπναγωγικά φαινόμενα ή στις παραυπνίες.
Το σίγουρο είναι ότι είδατε μια σκιά που κινούνταν, αλλά πριν καταφύγουμε σε οποιαδήποτε μεταφυσική ερμηνεία πρώτα είναι απαραίτητο να αποκλειστεί ότι δεν υπάρχει κάποιου άλλου είδους εξήγηση γι΄ αυτό που είδατε. Δεν μπορεί να αποκλειστεί λοιπόν, όπως πιστεύετε, το γεγονός της οφθαλμαπάτης ή το παιχνίδι σκιών. Μια οφθαλμαπάτη μπορεί να γίνει αντιληπτή από πολλούς, όπως οι αντικατοπτρισμοί ή το «τρεμοπαίξιμο» της ασφάλτου μια καλοκαιρινή ημέρα. Όλοι βλέπουν το ίδιο, αλλά αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι κάτι πραγματικό. Είναι πολύ πιθανόν λοιπόν αυτή η σκιά που είδατε να είναι μια οπτική αντίληψη που εξαρτάται άμεσα από τις συνθήκες φωτισμού, την οπτική σας γωνία κλπ. και να μην έχει σχέση με μεταφυσικές προσεγγίσεις.






Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ


Δικαστές με λευκές περούκες

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επεξήγηση ενός ονείρου που έβλεπα και είδα για τελευταία φορά πριν 15 χρόνια(είμαι 40 ετών πλέον).
Αυτό το όνειρο το είδα για πρώτη φορά περίπου στην ηλικία των 7 χρόνων,το έβλεπα παρά πολύ συχνά πάντα το ίδιο και ήταν ο λόγος που φοβόμουν να κοιμηθώ.
Το όνειρο είχε ως εξής... Ήμουν σε ένα δικαστήριο μάλλον ως κατηγορούμενος, σε άλλη εποχή πιθανώς στην Αγγλία οπού κοιτούσα τα έδρανα οπού ήταν οι δικαστές με της λεύκες περούκες... αυτό και τίποτα άλλο!!!
Παρόλο που ακούγεται τόσο αθώο και ακίνδυνο αυτό το όνειρο μου δημιουργούσε φόβο τόσο έντονο που όμοιο του δεν έχω ξανανιώσει ποτέ σαν ένταση και σαν συναίσθημα... ξυπνούσα πάντα έντρομος και προσπαθούσα να εξηγήσω και θυμηθώ γιατί με φόβιζε τόσο πολύ αυτή η εικόνα...μάταια!
Κάποια στιγμή σε μεγαλύτερη ηλικία πιθανολόγησα ότι ίσως ήταν μνήμη από μια άλλη ζωή....τι λέτε;



Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Από την στιγμή που θυμάστε μόνο μια στατική εικόνα και όχι μια ονειρική σκηνή όπου υπάρχει δράση και κάποιου είδους πλοκή και εξέλιξη, είναι πολύ δύσκολο να προσεγγιστεί ερμηνευτικά. Το γεγονός όμως ότι είδατε αυτή την εικόνα σε παιδική ηλικία και μάλιστα είχατε έντονο συναίσθημα γι΄ αυτή, πιστεύω ότι μπορεί να έχει μια συμβολική διάσταση, που σχετίζεται με την έννοια του δικαστηρίου και της κρίσης. Στα όνειρα των παιδιών ή έννοια της κρίσης από δικαστήριο παραπέμπει συμβολικά στον φόβο για την κρίση από τον πατέρα, τον δάσκαλο ή κάποιο πρόσωπο εξουσίας. Ένα παιδί μπορεί να νιώσει ενοχές για πολλά πράγματα - ανεξάρτητα αν αυτές οι ενοχές είναι δικαιολογημένες ή όχι. Μια τέτοια ονειρική σκηνή λοιπόν μπορεί να παραπέμπει στον φόβο τιμωρίας που σχετίζεται με αυτές τις ενοχές. Η εικόνα των δικαστών με τις λευκές περούκες – που δεν παραπέμπει σε μια άλλη ζωή μια και είναι και μια σημερινή εικόνα που μπορεί να είχατε δει στην τηλεόραση ή στον κινηματογράφο – συμπυκνώνει και συμβολίζει την εξουσία που έχει την δύναμη να επιβάλλει αυτή την τιμωρία.


ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ


Εάν έχετε και εσείς εμπειρίες που αφορούν παράξενα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνίες με άλλες διαστάσεις, επικοινωνία με τους νεκρούς, στείλτε μας ένα κείμενο στο fenomena@e-typos.com από 150-250 λέξεις εξηγώντας τι ακριβώς βιώσατε. Σύντομα ο ειδικός συνεργάτης μας θα σας απαντήσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
  #5  
Παλιά 14-08-13, 22:39
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Η φαντασία πιο σημαντική από την γνώση

Είμαι 25 χρονών και είμαι φοιτητής. Οτι μου συμβαίνει υφίσταται από την εποχή που ήμουν πολύ μικρός, πριν καν πάω δημοτικό. Λοιπόν, μπορώ και διαβάζω σκέψεις άλλων, μπορώ να διαβάζω χαρακτήρες, μπορώ ορισμένες φορές να δω το μέλλον και το παρελθόν, μπορώ να νιώσω πότε κάποιον πεθαίνει, πότε παθαίνει κάτι άσχημο ή πότε είναι σε άσχημη κατάσταση είτε σωματική είτε ψυχολογική.
Μπορώ να δω «σκιές», κάποιες φορές μου μιλάνε π.χ. μου δίνουν πληροφορίες ή μου
λένε ότι κάτι θα συμβεί ή άμα κάτι συμβαίνει. Καμία φορά με αγγίζουν ή «παίζουμε» όπως π.χ. να μου κρατάνε την πόρτα, να παίζουν με τα φώτα κ.α.
Επίσης σε όνειρα ή καμιά φορά στην σχολή μου, αρχίζω και βλέπω σύμβολα και γράμματα από άγνωστη γλώσσα ή αριθμούς που περνάνε ταχύτατα. Μόλις συμβαίνει αυτό, μέσα σε δεύτερα σε ένα θέμα όπου μου είναι άγνωστο, μπορώ να γίνω «γκουρού» και να έχω και ορθή άποψη ή να αρχίζουν μεταφυσικά γεγονότα σε μένα που πάλι μαθαίνω για κάτι.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ακούσει να τσακώνονται δύο φωνές στο δωμάτιό μου και να μην είναι κανείς ή εγώ να κοιμάμαι, υπάρχουν άνθρωποι που την ώρα που σκεφτόμουν άκουγαν δύο φωνές να μιλάνε σε μια άγνωστη γλώσσα, «αλλαμπουρνέζικα» τα αποκάλεσαν, υπάρχουν άνθρωποι που όταν έβλεπα σκιές άκουγαν βήματα ή το αντίθετο.

Υ.Γ -1- Το όριο των λέξεων για την επιστολή μου είναι μέχρι 250, παρ’ όλα αυτά θα μπορούσα να το ξεπεράσω άνετα αναλύοντάς σας τι μου συμβαίνει.
Υ.Γ -2- Σας βρήκα μέσω του φόρουμ του μεταφυσικού. Θα ήθελα την γνώμη σας, γιατί ψυχολόγοι και ψυχίατροι δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.
Θα ήθελα λοιπόν την απάντησή σας σαν ψυχολόγος και σαν «ψυχοθεραπευτής» (δεν δέχομαι τέτοιον όρο) για το πως όλα αυτά μπορεί να συμβαίνουν και γιατί όλα αυτά βγαίνουν αληθινά, ακόμα και αν προέρχονται από τη φαντασία μου. Μήπως τελικά ισχύει το απόφθεγμα του Άινσταιν, ότι δηλαδή «η φαντασία είναι πιο σημαντική και από την γνώση»;


Η ΑΝΑΛΥΣΗ


Μπορεί ο Αινστάιν να έχει δίκιο δίνοντας μεγαλύτερη αξία στην λειτουργία της δημιουργικής φαντασίας απ’ ότι στην γνώση που προέρχεται από συσσώρευση πληροφοριών, αλλά είναι ένα ερώτημα αν όλα αυτά που περιγράφεις είναι απλά ένα αποτέλεσμα φαντασίας και μόνο. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι όσο δύσκολο είναι να περιγράψεις με ακρίβεια μέσα σε περιορισμένο χώρο αυτά που σου έχουν συμβεί και σου συμβαίνουν, άλλο τόσο δύσκολο και προφανώς παρακινδυνευμένο είναι με λίγες λέξεις να προσπαθήσει κάποιος να δώσει μια ακριβή απάντηση στις ερωτήσεις σου. Δεν αμφιβάλλω καθόλου για τα βιώματά σου και γι΄ αυτά που έχουν καταγραφεί στην αντίληψή σου. Επειδή όμως ανάλογες αφηγήσεις και βιώματα δεν είναι σπάνια σε κάποιες περιπτώσεις ιδεοληπτικών διαταραχών της αντίληψης και όχι μόνο, χωρίς άλλα στοιχεία για άλλες πλευρές της καθημερινότητάς σου και το πώς λειτουργείς γενικά, δεν μπορεί κανείς να μιλήσει για κάποια παθολογία της αντίληψης αλλά ούτε και να το απορρίψει.

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Μόνη στην έρημο
Σε ένα όνειρό μου, είδα να βρίσκομαι σε μια έρημο και δίπλα μου περπατάει μια καμήλα. Είχε μια έντονη, ζωώδη μυρωδιά, αλλά δεν με ενοχλούσε. Αντίθετα η παρουσία του ζώου με έκανε να νιώθω ασφαλής και έτοιμη να αντιμετωπίσω τα πάντα. Το μόνο πού θυμάμαι είναι αυτή η αίσθηση ασφάλειας και αυτή η μυρωδιά, πού δεν λέει να φύγει από το μυαλό μου… Μπορείτε να αναλύσετε τη σημασία αυτής της εμπειρίας;

Αντα- Πειραιάς


Η ΑΝΑΛΥΣΗ


Αν και πρόκειται για μια αποσπασματική σκηνή ενός ονείρου, έχει μια αρχή και ένα τέλος κάτι πού βοηθάει στο να δεχτούμε ότι η καμήλα λειτουργεί εδώ σαν ένα αυτόνομο ονειρικό σύμβολο. Παραπέμπει στην αντοχή, την υπομονή και την ικανότητα επιβίωσης σε αντίξοες συνθήκες. Ετσι, αυτή η ονειρική σκηνή δείχνει ότι έχετε δίπλα σας, μέσα σας όλες εκείνες τις πηγές και τα εφόδια από τα οποία μπορείτε να αντλήσετε δύναμη. Λέει ότι υπάρχουν δίπλα σας οι άνθρωποι τους οποίους μπορείτε να εμπιστευτείτε μια δύσκολη στιγμή, άνθρωποι πού σας αγαπούν και στηρίζονται και εκείνοι επάνω σας. Αν έχετε κόρη, πιθανόν να συμβολίζεται με αυτόν τον τρόπο. Γενικά πρόκειται για ένα πολύ θετικό σημάδι και ένα μήνυμα ότι δεν είστε μόνη στην έρημο.



Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Μουσική μελωδία
Τα τελευταία χρόνια μου συμβαίνει το εξής παράξενο γεγονός: Καθώς ονειρεύομαι λέω ένα τραγούδι που σχετίζεται με το όνειρό μου. Εχει ρυθμό και λόγια και είναι διαφορετικό κάθε φορά. Είμαι σίγουρη ότι δεν έχω ακούσει ποτέ ξανά στην ζωή μου αυτά τα τραγούδια. Επειδή δεν έχω μουσικές γνώσεις δεν μπορώ να τα καταγράψω μόλις ξυπνώ. Δεν έχω ταλέντο στην σύνθεση, ούτε τραγουδώ. Γράφω ποιήματα και στίχους, χωρίς όμως να αποτελούν κάτι αξιόλογο. Το μόνο που κατάφερα είναι να μελοποιήσω ένα ρεφρέν και θυμάμαι τον ρυθμό χωρίς να μπορώ να το καταγράψω...

Ζυγός 1968


Η ΑΝΑΛΥΣΗ

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην επιστολή σου είναι η φανερή έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό σου. Πολλοί καλλιτέχνες ανακάλυψαν το ταλέντο τους από τα όνειρά τους και έχουν βοηθηθεί πολύ απ΄ αυτά. Ο εσώτερος σου εαυτός φαίνεται συνεχώς να σε σπρώχνει σε μια κατεύθυνση, να ασχοληθείς πιο σοβαρά με αυτόν τον τομέα, την στιγμή που εσύ δεν πιστεύεις στον εαυτό σου και στις δυνατότητές σου. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμο να έχεις ένα μικρό κασετόφωνο δίπλα στο κρεβάτι σου και να προσπαθήσεις να σιγομουρμουρίσεις την μελωδία που ακούς στα όνειρά σου.
Επιδίωξε να γνωρίσεις κάποιο άτομο που έχει μουσικές γνώσεις, που παίζει κάποιο όργανο. Ακόμα καλύτερα, θα μπορούσες να μάθεις εσύ να παίζεις κάποιο όργανο και να αρχίσεις να ασχολείσαι με την μουσική. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πιστέψεις λίγο στον εαυτό σου. Η συμβουλή μου είναι να μην αγνοήσεις αυτές τις σημαντικές παροτρύνσεις του υποσυνειδήτου σου, που μπορεί να σε καλούν να αναγνωρίσεις τον πραγματικό σου δρόμο και να μεταμορφώσεις την ζωή σου. Τόλμησε να ονειρευτείς και να πιστέψεις.





ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ


Εάν έχετε και εσείς εμπειρίες που αφορούν παράξενα ή προφητικά όνειρα, επικοινωνίες με άλλες διαστάσεις, επικοινωνία με τους νεκρούς, στείλτε μας ένα κείμενο στο fenomena@e-typos.com από 150-250 λέξεις εξηγώντας τι ακριβώς βιώσατε. Σύντομα ο ειδικός συνεργάτης μας θα σας απαντήσει αναλυτικά μέσα από τις σελίδες του περιοδικού!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.