Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 01-03-07, 18:27
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Ο Καρυωτάκης ανήκει στους κλασσικούς τεμπέληδες και απορώ πως έγινε αυτός διάσημος με τα ποιήματά του. Καταρχήν ο Καρυωτάκης ήταν δημόσιος υπάλληλος, που την εποχή του το να είσαι δημόσιος υπάλληλος ισοδυναμούσε με το να είσαι σήμερα βιομήχανος, άρα οικονομικά προβλήματα δεν είχε, η Πολυδούρη που ερωτεύτηκε και υποτίθεται οτι αυτοκτόνησε γιατί αρρώστησε ήταν η ίδια εκείνη που τον κυνηγούσε χρόνια και της έριχνε τη μια χυλόπιτα πίσω από την άλλη. Γενικά αυτός βαριόταν που ζούσε, κλασσική περίπτωση ανθρώπου που φτιάχνει ψευδοδιλλήματα και ψευδοπροβλήματα.
Να 'σαι καλά βρε Κυκλώνα που με έκανες και γέλασα. Έχεις φοβερή ευκολία να κρίνεις ανθρώπους και κίνητρα και μάλιστα χωρίς να τους έχεις ποτέ γνωρίσει. Την άποψή σου για το έργο του εν λόγω ποιητή δε τη κρίνω βέβαια είναι δικαίωμα και γούστο σου στη τελική να σου αρέσει ή όχι. Ο χρόνος θα δείξει τη σπουδαιότητα άλλωστε του Καρυωτάκη.

Παραθέτω το σημείωμα που βρέθηκε πάνω στον ποιητή αφού είχε αυτοκτονήσει με περίστροφο γιατί νομίζω ότι αφού μιλάμε για αυτοκτονία καλό είναι να μας πει και τη γνώμη του ένας "ιδανικός αυτόχειρας":
"Είναι καιρός να φανερώσω την τραγωδία μου. Το μεγαλύτερο μου ελάττωμα στάθηκε η αχαλίνωτη περιέργειά μου, η νοσηρή φαντασία και η προσπάθειά μου να πληροφορηθώ για όλες τις συγκινήσεις, χωρίς τις περσότερες, να μπορώ να τις αισθανθώ. Τη χυδαία όμως πράξη που μου αποδίδεται τη μισώ. Εζήτησα μόνο την ιδεατή ατμόσφαιρά της, την έσχατη πικρία. Ούτε είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για το επάγγελμα εκείνο. Ολόκληρο το παρελθόν μου πείθει γι' αυτό. Κάθε πραγματικότης μου ήταν αποκρουστική. Είχα τον ίλιγγο του κινδύνου. Και τον κίνδυνο που ήρθε τον δέχομαι με πρόθυμη καρδιά. Πληρώνω για όσους, καθώς εγώ, δεν έβλεπαν κανένα ιδανικό στη ζωή τους, έμειναν πάντα έρμαια των δισταγμών τους, ή εθεώρησαν την ύπαρξη τους παιχνίδι χωρίς ουσία. Τους βλέπω να έρχονται ολοένα περισσότεροι μαζί με τους αιώνες. Σ' αυτούς απευθύνομαι. Αφού εδοκίμασα όλες τις χαρές !!! είμαι έτοιμος για έναν ατιμωτικό θάνατο. Λυπούμαι τους δυστυχισμένους γονείς μου, λυπούμαι τα αδέλφια μου. Αλλά φεύγω με το μέτωπο ψηλά. Ημουν άρρωστος. Σας παρακαλώ να τηλεγραφήσετε, για να προδιαθέση την οικογένειά μου, στο θείο μου Δημοσθένη Καρυωτάκη, οδός Μονής Προδρόμου, πάροδος Αριστοτέλους, Αθήνας.
[Υ.Γ.] Και για ν' αλλάξουμε τόνο. Συμβουλεύω όσους ξέρουν κολύμπι να μην επιχειρήσουνε ποτέ να αυτοκτονήσουν δια θαλάσσης. Ολη νύχτα απόψε επί δέκα ώρες, εδερνόμουν με τα κύματα. Ηπια άφθονο νερό, αλλά κάθε τόσο, χωρίς να καταλάβω πώς, το στόμα μου ανέβαινε στην επιφάνεια. Ωρισμένως, κάποτε, όταν μου δοθεί η ευκαιρία, θα γράψω τις εντυπώσεις ενός πνιγμένου."


Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ την αυτοκτονία αλλά σαφώς και ούτε την καταδικάζω. Από τεμπελιά επιμένω όμως ότι δεν αυτοκτονεί κανένας! Στο σημείωμα που βρέθηκε πάνω στον ποιητή νομίζω ότι φαίνεται ποια ήταν η πνευματική του κατάσταση. Άλλωστε μια μικρή ανάγνωση των ποιημάτων του δείχνει και τη συνολική ψυχοσύνθεσή του. Όλοι εσείς οι τάχα και δήθεν δυνατοί αν θέλετε μπορείτε να τον πυροβολήσετε, αλλά τι λέω σας πρόλαβε ήδη αυτός.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 02-03-07, 02:18
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καλά που το ανέφερες και το γράμμα του Καρυωτάκη γιατί μου είχε διαφύγει. Απο αυτό το γράμμα φαίνεται η τεμπελιά του και η φυγοπονία του δεν τα κατέβασα από το μυαλό μου. Οταν σου λέει πως αυτή η δουλειά δεν μου ταίριαζε και είπα ας πάω να πνιγώ είναι στάση σοβαρού ανθρώπου; Δηλαδή αν ήταν να αυτοκτονούμε κάθε φορά που δεν μας αρέσει κάτι αλλά έιμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε δεν θα είχε μείνει ρουθούνι πάνω στην γή. Εμείς οι άντρες ξέρεις είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε στρατό και δεν είναι και το πιο ιδανικό περιβάλλον, θα έπρεπε με βάση την καρυωτάκια λογική να είχαμε αυτοκρονήσει όλοι οι άντρες, στην ελλάδα έπρεπε να υπάρχουν άντρες μόνο μέχρι 18 χρονών οι υπόλοιποι έπρεπε να πάμε να φουντάρουμε μόλις ερχόταν το φύλλο πορείας του στρατού. Επίσης δεν θα έπρεπε να υπήρχε γυναίκα στην γή πάνω από 12 ετών γιατί μόλις θα της ερχότανε περίοδος για πρώτη φορά επειδή είναι μια διαδικασία επίπονη με επιπλοκές και ταλαιπωρία θα έπρεπε να δένουν μια πέτρα στο λαιμό και να φουντάρουν, καλά για την γέννα δεν το συζητάω μετά την πρώτη γέννα και μόλις ξαναμέναν έγκυες είναι εκ των ουκ ανευ η αυτοκτονία, ποιός αντέχει τώρα τέτοιους πόνους.

Και για να θέσω για όλους εσάς ένα φιλοσοφικό ερώτημα που συμμερίζεστε τους αυτόχειρες. Οι αυτόχειρες γιατί αυτοκτονούν; Για να λυτρωθούν απο το αδιέξοδο που έχουν περιέλθει. Σωστά; Σωστά. Και ποιός τους έχει πει οτι αυτοκτονόντας θα λύσουν το αδιέξοδο τους και δεν θα πάνε κάπου αλλού που θα είναι ακόμη μεγαλύτερο το αδιέξοδο; Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να φύγει από μια δυσάρεστη κατάσταση για να πάει σε μια άλλη που δεν ξέρει αν θα είναι δυσάρεστη ή ευχάριστη; Και αν είναι χειρότερα εκεί που θα πάει, τι θα κάνει; Θα ξαναγυρίσει πίσω;

Αν ήξερα και εγώ οτι εκεί που θα πάω θα είναι καλύτερα θα είχα ήδη αυτοκτονήσει, χαζός θα ήμουν να κάθομαι και να δουλεύω θα έδενα μια πέτρα και μην τον είδατε τον Παναή, αλλά επειδή δεν ξέρω που θα πάω αγωνίζομαι εδώ που είμαι, με ότι όπλα σου δίνουν να πολεμάς με αυτά πολεμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 02-03-07, 02:42
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas

Και για να θέσω για όλους εσάς ένα φιλοσοφικό ερώτημα που συμμερίζεστε τους αυτόχειρες. Οι αυτόχειρες γιατί αυτοκτονούν; Για να λυτρωθούν απο το αδιέξοδο που έχουν περιέλθει. Σωστά; Σωστά. Και ποιός τους έχει πει οτι αυτοκτονόντας θα λύσουν το αδιέξοδο τους και δεν θα πάνε κάπου αλλού που θα είναι ακόμη μεγαλύτερο το αδιέξοδο; Πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να φύγει από μια δυσάρεστη κατάσταση για να πάει σε μια άλλη που δεν ξέρει αν θα είναι δυσάρεστη ή ευχάριστη; Και αν είναι χειρότερα εκεί που θα πάει, τι θα κάνει; Θα ξαναγυρίσει πίσω;
Φίλε Kiklona παραβλέπεις ένα σημαντικότατο γεγονός, το οποίο αν δε κάνω λάθος έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες...
Κανείς δε φτάνει στην αυτοκτονία για τους λόγους που αναφέρεις πάνω, μιλώντας πάντα για νορμάλ καταστάσεις, όχι για φαινόμενα της εποχής μας που είναι καθαρά "μιμητικά" ή θρυσκευτικά ή πατριωτικά κλπ κλπ κλπ, όπου εκεί συνήθως έχουμε "ομαδικές" καταστάσεις.

Επειδή αυτή τη χρονιά παρακολουθώ κάποια σεμινάρια που σχετίζονται με την ψυχική υγεία , αυτό που μας έχουν πει καθηγητές ψυχιατρικής είναι πως πάντα υπάρχει κάποια υποβόσκουσα καταθλιπτική κατάσταση ή σχιζοφρένεια που οδηγεί κάποιους στο να θέσουν τέρμα στη ζωή τους.

Μη το εξετάζεις από τη σκοπιά ενός "υγιούς"(κατά τ'άλλα) ανθρώπου που θεωρεί το απονενοημένο ως δειλία κλπ κλπ
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 02-03-07, 09:41
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή αυτή τη χρονιά παρακολουθώ κάποια σεμινάρια που σχετίζονται με την ψυχική υγεία , αυτό που μας έχουν πει καθηγητές ψυχιατρικής είναι πως πάντα υπάρχει κάποια υποβόσκουσα καταθλιπτική κατάσταση ή σχιζοφρένεια που οδηγεί κάποιους στο να θέσουν τέρμα στη ζωή τους.
Ακριβώς!

Kiklona χρησιμοποιείς επαγωγική μέθοδο για να κατατάξεις όλους τους εν δυνάμει αυτόχειρες σε μια κατηγορία. Ξεχνάς όμως ότι ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του ψυχοσύνθεση και άπειρους τρόπους σκέψεις που δεν μπορούν να οριστούν μέσα σε μια συναρτησούλα: ΑΝ α ΚΑΙ β, ΤΟΤΕ γ.. ..αυτά εφαρμόζονται μόνο στους Η/Υ που λειτουργούν με το 0 και το 1.

Πέρα από την κοινή γνώμη, δηλαδή την αντίληψη της πλειοψηφίας του κόσμου για κάτι, υπάρχουν και αυτοί που αποκλείνουν, η μειοψηφία, είτε λόγω αυξημένης ευαισθησίας, είτε λόγω καλλιέργειας, είτε λόγω ψυχικής ασθένειας κλπ..
Ο Καρυοτάκης ήταν ένας κορυφαίος Ελληνας λογοτέχνης που είχε κατάθλιψη. Αν δεν ήταν αυτό που ήταν δεν θα έγραφε ούτε μια γραμμή, θα ήταν ένας συνηθισμένος άνθρωπος. Ωφείλουμε να τον μελετάμε συνολικά κι όχι αποσπασματικά.

Μπορούμε να πούμε ότι ο Λιαντίνης ήταν δειλός; Όχι. Ήταν ένας άνθρωπος με την δική του φιλοσοφία. Ποιά; ..ότι είναι ατιμωτικό να σε βρίσκει ο θάνατος, αλλά πρέπει ο άνθρωπος να αποφασίζει την στιγμή που θα τον συναντήσει. Σωστό ή λάθος δεν θα το πώ. Δέχομαι όμως και σέβομαι την άποψή του. Αν δεν είχε αυτήν την άποψη δεν θα έγραφε τίποτα και θα ταν ένας καθ'όλα κοινός άνθρωπος.

Θα μείνω λίγο σε ένα απόσπασμα από το έργο "Το Υπόγειο" του Ντοστογεφσκυ:
"Όχι μονάχα κακός δεν ήμουν, μα μήτε τίποτε δεν μπόρεσα ποτέ να γίνω, μήτε κακός, μήτε αγαθός, μήτε παλιάνθρωπος, μήτε τίμιος, μήτε ήρωας, μήτε έντομο. Και τώρα αποτελειώνω την ζωή μου στη γωνιά μου, ερεθίζοντας τον εαυτό μου με την παρηγοριά, που δεν χρησιμεύει σε τίποτε, πως ένας άνθρωπος με μυαλό δεν μπορεί στ'αλήθεια να γίνει κάτι και πως μονάχα ο βλάκας κάτι γίνεται. Μάλιστα. Ο άνθρωπος του 19ου αιώνα πρέπει να έχει κι έχει ηθκή υποχρέωση, να είναι πλάσμα πιο πολύ χωρίς χαρακτήρα. Ο άνθρωπος που έχει χαρακτήρα, που είναι της δράσης, δεν μπορεί παρά να είναι πλάσμα εντελώς περιορισμένο. Αυτή είναι η σαραντάχρονη πεποίθησή μου. Είμαι τώρα σαράντα χρονώ, μα βλέπετε, τα σαράντα χρόνια είναι όλη η ζωή. Είναι τα πιο βαθιά γηρατειά. Να ζει κανείς πέρα από τα σαράντα χρόνια είναι ξετσιπωσιά, αθλιότητα, ανηθικότητα! Ποιός ζει πέρα από τα σαράντα; Αποκριθείτε ειλικρινά, τίμια. Θα σας το πω εγώ ποιός ζει: οι βλάκες και οι παλιάνθρωποι ζουν. Θα το πω κατάμουτρα σ'όλους τους γέρους, σ'όλους αυτούς τους σεβάσμιους γέρους, σ'όλους αυτούς τους αργυρομάλληδες και μυρόπνοους γέρους! Σ'όλο τον κόσμο κατάμουτρα θα το πω! Έχω το δικαίωμα να μιλώ έτσι , γιατί εγώ ο ίδιος θα ζήσω ίσαμε τα εξήντα. Ίσαμε τα εβδομήντα! Ίσαμε τα ογδώντα! Σταθείτε! Αφήστε με να πάρω ανάσα..."

Και μην το δείτε μόνο επιφανειακά, αυτό είναι το εύκολο.. την φιλοσοφία από πίσω προσπαθήστε να δείτε και τότε θα καταλάβουμε όλοι ότι ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται τόσο διαφορετικά από τον άλλον, όσο διαφέρει και στην όψη από κάθε άλλον άνθρωπο..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 02-03-07 στις 10:00
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 02-03-07, 09:50
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Σα φίλος
έχω να συστήσω στο φίλο κυκλώνα...
αλλά και σε όλους τους φίλους κυκλώνες και ανεμοστρόβιλους ,να μη προσπαθούν να προσαρμόσουν την ηθική και τα πιστεύω των άλλων στο μέτρο της δικής τους ηθικοπλασίας .
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός ανάλογα με τη παιδεία, τις συνήθειες και τα ήθη που τον έχουν γαλουχήσει .
Ο μεγαλύτερος και χειρότερος ρατσισμός είναι ο γεωγραφο-νοητικός και ουχί ο χρωματολογο-ιδεολογικός ...!

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 02-03-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Παν
Παν Ο χρήστης Παν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Επιτελους ''ηρεμησε'' λιγακι το θεμα...
Πολυ σωστα αναφερατε οτι οι ανθρωποι αναλογα με την ιδιοσυγκρασια τους
και τα βιωματα τος αντιδρουν διαφορετικα στις καταστασεις που τους φερνει η
ζωη.
Εγω και ενα ατομο του στενου οικογενιακου μου κυκλου για παραδειγμα
εχουμε περασει απο τα ιδια πανω-κατω ''δεινα'' (αν καποιος νομιζει οτι αξιζει
να τα αναφερω δεν εχω προβλημα, απλα για να μη σας κουραζω ... ).

Προσωπικα πιστευω οτι τα καταφερα σχετικα και οτι ειμαι καλα ,
παντως καταθλιψη ή αυτοκαταστροφικες τασεις δεν εχω. Το ιδιο ηθελα να
πιστευω
και για εκεινον. Περασαν χρονια, και παντα ενιωθα οτι κατι
συμβαινει, αλλα ηταν ενας εσωστρεφης ανθρωπος που δεν ηθελε να
πληγωνει και να απασχολει τους γυρω με τα ''δικα του''. Οποτε ρωτουσα κατι
επαιρνα μια διπλωματικη απαντηση , και για να πω την αληθεια βολευομουν με
αυτην γιατι η αληθεια (που ηξερα αλλα δεν ηθελα να κοιταξω καταματα ηταν
πικρη, δυσκολη), και ετσι επειθα τον εαυτο μου οτι ολα ειναι καλα.
Εφτασε ομως η ωρα που ολα αυτα βγηκαν στη επιφανεια.... Και οχι γιατι
καποιος απο εμας τον βοηθησε, αλλα γιατι μονος του καταλαβε πως αν δεν το εκανε
θα καταστρεφοταν ολοκληρωτικα. Το ποτε και το γιατι εγινε αυτο λιγη
σημασια εχει. Αυτο που εχει σημασια ειναι η σοβαροτητα της καταστασης του
ανθρωπου αυτου, που ενω ολοι εμεις εθελοτυφλωντας πιστευαμε οτι ειναι
καλα, επασχε απο χρονια καταθλιψη και ειχε σκεφτει (μπορει και να ειχε προσπαθησει) την αυτοκτονια τουλαχιστον μια φορα.

Αυτα που εμαθα απο αυτην την ιστορια?
Αρχικα οτι το ενστικτο δεν κανει ποτε λαθος.

Εμαθα ποσο πολυ αγαπαω αυτον τον ανθρωπο,
γιατι συνειδητοποιησα στο ποσο κοντα εφτασα στο να τον χασω.

Επισης ξερω πως αν τελικα εκανε κατι κακο στον εαυτο του θα εφταγα
εγω, γιατι δεν ημουν στο πλαι του οταν με χρειαζοταν (και πιστευω πως οταν
καποιος κατηγορει και σχεδον μισει καποιον επειδη αυτοκτονησε στην ουσια
κατηγορει και μισει τον ιδιο του τον εαυτο για τον παραπανω λογο).

Και τωρα θα γινει καλα, επαναλαμβανω οχι επειδη τον βοηθησαμε εμεις, η
προσπαθεια ηταν ολη δικη του για να βγει απο αυτην την κατασταση, αλλα
δεν ειναι πια μονος και δεν θα ειναι ποτε πια.

Και τελος, ξερω οτι αυτο που (δεν) εκανα ολο αυτο το καιρο που ενιωθα οτι
κατι δεν παει καλα, δε θα το συγχωρησω ποτε στον εαυτο μου.


Οποτε με βαση την παραπανω εμπειρια εχω να πω στους κατακριτες, οτι
αυτος ο ανθρωπος καθε αλλο παρα αδυναμος ειναι. (Και οχι επειδη τελικα δεν
αυτοκτονησε, αλλα γιατι πραγματικα φανηκε πολυ δυνατοτερος απο μενα σε
αυτα που περασαμε αλλα και σε ολες τις φασεις της ζωης του).
Ουτε φυγοπονος ουτε τεμπελης. Το Ακριβως αντιθετο.

Οταν καποιος πασχει απο καταθλιψη, μεσα σε ολα τα αλλα παθαινει και κρισεις
πανικου. Οταν συμβαινει αυτο δε μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου και
μπορει στο πρωτο παραθυρο που θα βρεις μπροστα σου να πηδηξεις...
Αυτο δεν ειναι κατι που σου αρεσει. Ειναι κατι που προσπαθεις να το πολεμησεις αλλα δεν μπορεις!
Ειναι σαν τον εμετο... εχεις αναγουλα δεν
θελεις να ξερασεις αλλα θα γινει 8/10 φορες θα χασεις τη ''μαχη''.
Αυτος ο ανθρωπος δεν ηθελε να ειναι ετσι. Αλλα δε μπορουσε να κανει αλλιως.

Και ευτηχως που ηταν τοσο δυνατος ωστε να βγει απο τον βουρκο μονος του
γιατι αν δεν ηταν τωρα θα ηταν νεκρος και θα φταιγαμε ολοι εμεις γιαυτο...


Αρχιστε με το να κρινετε τον εαυτο σας πρωτα. Καντε κατι για αυτους που αγαπατε.
Και μην κρινετε τους αλλους ευκολα, γιατι ειναι πολλα που δεν ξερετε.
__________________
Into this wild abyss,
The womb of nature and perhaps her grave,
Of neither sea, nor shore, nor air, nor fire,
But all these in their pregnant causes mixed
Confusedly, and which thus must ever fight,
Unless the almighty maker them ordain
His dark materials to create more worlds,
Into this wild abyss the wary fiend
Stood on the brink of hell and looked a while,
Pondering his voyage…
book 2 - 910
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 02-03-07, 13:47
nekrh Ο χρήστης nekrh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παν πολυ ωραιο το κειμενο αυτο,με συγκινησε.Οσο ακι να εξηγεις καποια πράγματα αν καποιος δεν τα εχει νιωσει δεν προκειται ποτε να καταλαβει,ποτε λιγο.
Ο κικλωνας μαλλον δεν ξερει τι του γινεται.


Απο beetlejuice:Φιλη nekrh για ακομη μια φορα σου κανω παρατηρηση για τον τροπο με τον οποιο μεταφερεις τις σκεψεις σου μεσα στη γενικη κατηγορια των συζητησεων. Ειναι φυσει αδυνατο να καταφερεις να επιχειρηματολογησεις σε ενα θεμα μεσα απο posts της "μιας γραμμης", "προλαβαινοντας" μαλιστα να κατηγορησεις καποιον συνομιλητη σου λεγοντας πως "δεν ξερει τι του γινεται". Με αυτο τον τροπο δεν ασκουμε κριτικη, παρα πυροβολουμε και φευγουμε...
__________________
μπροστά στο παρελθόν να υποκλίνεις το κεφάλι..μπροστά στο μέλλον να σηκώνεις τα μανίκια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 02-03-07 στις 16:40
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 02-03-07, 17:31
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Μια απαντηση για το τελευταιο ποστ του φιλου κυκλωνα.

Αυτος που αυτοκτωνει η προσπαθει να φερει τελος στη ζωη του βρισκετε σε τετιο ψυχολογικο τελμα, που τον κανει να πιστευει οτι δεν υπαρχει χειροτερη κατασταση απο αυτη που βιωνει.
Το μονο που σκευτεται ειναι να δωσει τελος στο μαρτυριο. Ενα μαρτυριο το οποιο ειναι οχι δυσβασταχτο, αλλα αβασταχτο. Κατι που πολυ απλα δεν μπορει να συνεχισει να βιωνει. Συμφωνα με αυτο λοιπον οτι και να επακολουθησει μετα το θανατο, μονο καλητερο θα ειναι απο την τωρινη του κατασταση.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 04-03-07, 00:06
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiklonas
Δεν πιστεύω πως στην ζωή υπάρχουν αδιέξοδα και για αυτό την αυτοκτονία την θεωρώ φυγοπονία.
Δεν είπε κανείς πως υπάρχουν αδιέξοδα και προβλήματα δίχως λύση. Έχεις δίκιο να το πιστεύεις. Αλλά το πρόβλημα και η κύρια "δικαιολογία" τους ας πούμε, για τις παθολογικές περιπτώσεις πάντα μιλώντας, είναι ότι αυτοί δεν το ξέρουν και δεν σκέφτονται καν εκείνη τη στιγμή. Δεν αυτοκτονούν με το μυαλό και τη λογική, αλλά με την ψυχή που λέμε. Δεν αντέχουν άλλο, φτάνουν στα όριά τους(όσο μικρά και μεγάλα και αν είναι, που πιστεύω ότι δεν είναι το θέμα), χάνουν κάθε ελπίδα και αυτοκτόνουν. Είναι φυγόπονοι, ναι, αλλά πιστεύω πως όχι περισσότερο από μας τους υπόλοιπους. Κανείς δεν μπορεί να αντέξει τα βασανιστήρια και ειδικά τα ψυχικά δίχως σταματημό και ελπίδα πως τα πράγματα θα βελτιωθούν.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 05-03-07, 00:16
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρώτο παράδειγμα δεν το κατάλαβα. Λίγο χαζό μου φάνηκε
.......
Θελω να πω πως δεν αυτοκτοναει κανεις για τοσο ασημαντους λογους,τουλαχιστον αυτην την εντυπωση εχω...

Παράθεση:
3)Δεν κατηγορεί κανείς κανένα. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει για τον άλλο άσχετα με το αν αυτή είναι σωστή ή λανθασμένη. Και εσύ ο ίδιος εκφράζεις τώρα μια άποψη για κάποιον άλλο, αλλά δεν θα σε αποκαλέσω εγωιστή.
Ναι....; Οταν καποιος λεει οτι "τον μισω επειδη αυτοκτονησε",τοτε δεν σκεφτεται τους λογους για τους οποιους αυτος αυτοκτονησε,και σκεφτεται μονο τον εαυτο του,που του λειπει ο αλλος:Δηλαδη των μισω που αυτοκτονησε,γιατι μου λειπει,γιατι εχω τυψεις ή ο,τι αλλο,χωρις να σκεφτομαι τον ιδιο,ή γιατι δεν ειχε το δικαιωμα να αυτοκτονησει,μονο και μονο επειδη εγω θεωρω πως δεν το εχει.......
Βλεπεις,δεν εχουμε παντα το δικαιωμα να κρινουμε τα παντα,ειναι μερικα πραγματα τα οποια απλως δεν ειναι συζητησιμα,αν ηθελες να ασκησεις κριτικη,ας το εκανες πριν αυτοκτονησει.
Αποκαλεσε με,και αιτιολογησε γιατι με αποκαλεσες,αν μπορεις,δεν εχω προβλημα,εχω και εγω ελαττωματα...

Παράθεση:
7)Εδώ δεν έχεις δίκιο, γιατί θα μπορούσε κανείς κάλλιστα να πει πως το ίδιο ισχύει και για τις δολοφονίες. Αφού υπάρχει μεταθάνατον ζωή όλα ωραία όλα καλά. Δεν συμφωνώ.
Τι να σου πω...δεν υπαρχει προβλημα...δεν πιστευω στην μετα-θανατον ζωη ετσι κι αλλιως...Καποιος που εχει σκοτωσει,δεν μπορει να μετανοησει; Ειναι δικαιο καποιος που σκοτωνει με την συγκαταθεση του εαυτου του να μην εχει το δικαιωμα να μετανοησει;

Παράθεση:
8)Καλά είναι να μην υποθέτει κανείς πράγματα για τα συναισθήματα του άλλου. Δεν είναι ευγενικό. Και ψυχολόγος να είσαι(την έχουν αυτή την εκνευριστική συνήθεια)! Φιλικά το λέω βέβαια για να μην ξανανάψει το θέμα.
Δεν ειμαι ψυχολογος,αλλα με παραξενεψε ιδιαιτερα ο τροπος σκεψης του...σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να προκαλεσω κατι...


Παράθεση:
9)Στους βαριεστημένους που θεωρούν ότι η ζωή τους δεν έχει νόημα από την πολύ βαρεμάρα. Ως μαθητής μπορώ να πω ότι έχω περάσει τέτοια λούκια και τον συμπονώ λίγο.
Ως μαθητης κι εγω,δεν τον συμπονω καθολου.Σαν σκεπτομενος ανθρωπος πολυ.Αληθεια ομως,ασχετο με το θεμα,τι κοινα λουκια εχεις με τον Καρυωτακη...;

Παράθεση:
15)Το να θέλει κανείς το καλό για την χώρα του, που τον επηρεάζει άλλωστε και άμεσα, όπως και για αυτούς που υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να συμμερίζονται το ενδιαφέρον του, δεν είναι καθόλου κακό.
Ναι,αλλιως το να ειναι καποιος ανθρωπος κοινωνικοποιημενος (να ανηκει σε ενα κοινωνικο συνολο) δεν θα ειχε νοημα.

Παράθεση:
Εγωιστικό ίσως καθολου, αλλά πιστεύεις ότι εσύ δεν είσαι?οχι Τα λεφτά που παίρνεις ή σου δίνουν βλέπω προτιμάς να τα ξοδεύεις σε πολυτέλειες όπως ο υπολογιστής, αντί να κρατάς για να τα δώσεις στους απόρους. Αυτο δεν το ξερεις. Ισχυει.
Με ποιο δικαίωμα κρίνεις και εμένα και όσους καταλαβαίνουν πως αργά ή γρήγορα η μοίρα της πατρίδας μας επηρεάζει άμεσα και εμάς?
1)Χαρη στο συνταγμα,εχω το δικαιωμα να κρινω,και αφου δεν περιοριζω την ελευθερια κανενος...
2)Φυσικα και ο,τι γινεται στην χωρα μας επηρεαζει αμεσα κι εμας...(ελπιζω να εχεις καταλαβει,ως μαθητης,οτι οταν εισαι μαθητης στην ελλαδα εισαι ενα τιποτα για την χωρα σου,ετσι
3)Αναφερομουν στο ποστ 79,και εξεφραζα μια γενικοτερη αποψη,δεν ηταν σχολιο πανω σε αυτο το ποστ...

Παράθεση:
Εκτός και αν(πολύ λανθασμένα)ταυτίζεις τον εθνικισμό με το φασισμο.
Ο εθνικισμος ειναι αναμεσα στον φασισμο και τον πατριωτισμο...απλα ο φανατικος πατριωτισμος ειναι ο εθνικισμος...και ο εθνικισμος εχει αρνητικη εννοια...

Παράθεση:
17) Απλά τους θεωρώ ηλίθιους που αφήνουν τις χαρές της ζωής για να ψάξουν άλλες σε άλλους κόσμους.
Δεν ψαχνουν χαρες και γλεντια,πιστεψε με...
Παράθεση:
Και το να εγκαταλείψεις τον κόσμο αυτό επειδή είναι διεφθαρμένος αντί να προσπαθήσεις να ασκήσεις πίεση και να πολεμήσεις είναι φυγόπονο και ανόητο.
Ναι,αλλα αν εχεις εξαντληθει απο τις προσπαθειες,και εχεις χασει καθε ελπιδα,τοτε....
Παράθεση:
Δεν είναι θύματα κανενός.
Σε εναν κοσμο που δεν υπηρχαν θυτες και θυματα,ισως...ομως σε αυτον τον κοσμο ειναι θυματα ολων των πραξεων μας.Απο το οτι βλεπουμε τηλεοραση,μεχρι το οτι κανουμε κοπανα απο το μαθημα ( )...Ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο να καταλαβεις τι εννοω φανταζομαι,γιατι δεν μπορω να στο εξηγησω,αλλα αν εχεις τα ματια σου,τα αφτια σου και τα μυαλα σου ανοιχτα, καποτε θα καταλαβεις τι εννοω...ετσι νομιζω και ελπιζω τουλαχιστον...

Η απορριψη ΔΕΝ ειναι πολιτικη θεση,οταν δεν ακολουθειται απο μια προτεινομενη λυση.Και σε καμια περιπτωση μοντελο διακυβερνησης.Απλα δεν γινεται.

Και τον βγαλαμε τον Καρυωτακη τεμπελη.
Και η Αντιγονη του Σοφοκλη,σε ποια κατηγορια ανηκε;

Παράθεση:
δεν πιστεύω πως στην ζωή υπάρχουν αδιέξοδα και για αυτό την αυτοκτονία την θεωρώ φυγοπονία.
Αυτο δεν συμβαινει παντα...αν θελεις απαντας στο προηγουμενο ερωτημα,και τοτε θα αναλυσω την αποψη μου,αν δεν εχεις καταλαβει τι θελω να πω ακομα...

Παράθεση:
η ΠΙΣΤΗ σ κάτι ΕΞΩ απο εμάς αποτελεί την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΚΤΙΝΑ ΦΩΤΟΣ που οι άνθρωποι χρειάζονται σε ακραίες στιγμές της ζωής τους. Αυτή την ΕΛΠΙΔΑ -την οποία σε προηγούμενα μηνύματά μου προσωποποίησα είναι ΑΝΑΓΚΗ, να την κρατούμε ζωντανή.
Και αυτοι που δεν πιστευουν τι να κανουν;ή αυτοι που βλεπουν τον κοσμο διαφορετικα απο εμας;Να ξεπουλησουν την Σκεψη τους για την ζωη τους; Υπαρχουν και αυτοι που το κανουν,αλλα υπαρχουν και αυτοι που αυτοκτονουν...

Η συνεχεια αυριο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.