Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-09-12, 09:15
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων

Δοκίμασε να συνδέσεις την κρίση με την αστρολογία και θα δείς...




ποσες βλακειες θα διαβασω ακομα??? θα απαντησω οχι εκ μερους των γυναικων, αλλα μονο για τον εαυτο μου, μιας κ δεν γνωριζω την αποψη των υπολοιπων κοριτσιων...


ποσοι απο εσας, που αναλωνεστε σε επιδειξεις γνωσεων πανω στον πολιτικο τομεα, εχετε την θεληση να αλλαξετε κατι σε αυτη την χωρα???


απαντηστε μου σε αυτο κ μετα αρχιζουμε την συζητηση...


εγω προσωπικα, το θεωρω ανουσιο να καθομαστε να συζητηταμε για την ελλαδα, απο την στιγμη που ουτε ενας απο εμας δεν ειναι ετοιμος να θυσιαστει για να αλλαξει...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-09-12, 10:31
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demi Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσες βλακειες θα διαβασω ακομα??? θα απαντησω οχι εκ μερους των γυναικων, αλλα μονο για τον εαυτο μου, μιας κ δεν γνωριζω την αποψη των υπολοιπων κοριτσιων...


ποσοι απο εσας, που αναλωνεστε σε επιδειξεις γνωσεων πανω στον πολιτικο τομεα, εχετε την θεληση να αλλαξετε κατι σε αυτη την χωρα???


απαντηστε μου σε αυτο κ μετα αρχιζουμε την συζητηση...


εγω προσωπικα, το θεωρω ανουσιο να καθομαστε να συζητηταμε για την ελλαδα, απο την στιγμη που ουτε ενας απο εμας δεν ειναι ετοιμος να θυσιαστει για να αλλαξει...
αγαπητη Demi τα ιδια λεμε κι εμεις αλλα με πιο πολλα λογια. Ειναι η αγαπημενη συζητηση των ανδρων στις παρεες. Μεχρι και τη συζητηση για γυναικες εχει επισκιασει σε παθος και χρονικη διαρκεια.

Και για να το συνδεσω με την μεταφυσικη πλευρα, πως μπορεις να ασχολεισαι απερισπαστος και να συγκεντρωθεις σε ατομικες αναζητησεις οταν γυρω σου αντιλαλει το "συμπαν" απο την αγωνια γερων, κυριως φτωχων , καρκινοπαθων κτλ, που τους αφησαν καποιοι χωρις φαρμακα, στο ελεος της φιλανθρωπιας καποιων αλλων?



----------------------------------------------------------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-09-12, 10:57
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητη Demi τα ιδια λεμε κι εμεις αλλα με πιο πολλα λογια. Ειναι η αγαπημενη συζητηση των ανδρων στις παρεες. Μεχρι και τη συζητηση για γυναικες εχει επισκιασει σε παθος και χρονικη διαρκεια.

Και για να το συνδεσω με την μεταφυσικη πλευρα, πως μπορεις να ασχολεισαι απερισπαστος και να συγκεντρωθεις σε ατομικες αναζητησεις οταν γυρω σου αντιλαλει το "συμπαν" απο την αγωνια γερων, κυριως φτωχων , καρκινοπαθων κτλ, που τους αφησαν καποιοι χωρις φαρμακα, στο ελεος της φιλανθρωπιας καποιων αλλων?



----------------------------------------------------------------------------------------------

αμ δεν μπορεις... κ εκει ερχετε κ κολλαει το ερωτημα μου....ωραια τα λογια κ οι αναλυσεις...αλλα η ψυχη ποναει...

κ οποιος το χει αυτο γνωριζει οτι ολα τα αλλα ειναι ματαια...

δυστυχως...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-09-12, 15:31
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

κ αφου θελετε κ την γνωμη μιας γυναικας, τοτε να σας πω, οτι θεωρω αν μη τι αλλο κοροιδια κ κρυψιμο πισω απο το δαχτυλο μας, τις πολιτικες συζητησεις, απο την στιγμη που κανενας δεν ασχολειτε ενεργα με αυτην...

οι γνωμες κ οι αναλυσεις ξεπεταγονται σαν τις πορδες απο παντου, αλλα πραξεις μηδεν...

η λυση ειναι μια

Ε-ΠΑ-ΝΑ-ΣΤΑ-ΣΗ

κ οχι η σιωπηλη ησυχη καθοδηγουμενη επανασταση που βολευει...

βγειτε στους δρομους εσεις οι αντρες, παρτε τα οπλα κ πεταξτε εξω τα λαμογια που μας πινουν το αιμα...

αλλα ποιος θα το κανει?

το 30 του συριζα, το 28 της ΝΔ, το 7,5 του ΠΑΣΟΚ, το 12 της χρυσης αυγης η το 6 του ΚΚ??

ε ρε γλεντια κ γελια σε λιγο καιρο!! ο καιρος γαρ εγγυς που λεει κ ο λιακο


οσο για τους μεταναστες, γιατι θα ρωτηθω...

ας πανε στις χωρες τους να πολεμησουν εκει, κ αν κερδισουν...καλοδεχουμενοι να πολεμησουν κ εδω!!

ξερω οτι θα με κυνηγησετε γι αυτα που γραφω, οποτε να ενημερωσω απο τωρα οτι δεν τα λεω προσωπικα για καποιον...

απλα βαρεθηκα να ακουω απο δω κ απο κει γνωμες για το ποιος φταιει...


ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ Κ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ

που επειδη βολευομαστε κ φοβομαστε, αφηνουμε τους αλλους να πλουτιζουν σε βαρος μας, κ κλεινουμε τα ματια μας κ τα αυτια μας...

που κοιταμε χρωμα θρησκεια κ πολιτικες πεποιθησεις, αντι να κοιταμε τον ανθρωπο κ την γη, το σπιτι μας....

που δεν πολεμαμε ουτε για τους εαυτουληδες μας, κ περιμενουμε τους αλλους να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα...

μαζι κ εγω, δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω...κ εγω τα ιδια κανω, κ γι αυτο ακριβως τον λογο δεν επαιρνα μεχρι τωρα μερος στην συζητηση....


εχω γνωση των ευθυνων μου....
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-09-12, 15:36
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων


Δοκίμασε να συνδέσεις την κρίση με την αστρολογία και θα δείς...



αληθεια, τι λεει η λιτσα πατερα για τις αναταραξεις του σεπτεμβριου???
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-09-12, 11:04
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

@Demi......τελικα υπαρχουν και πιο κακιασμενοι απο εμενα και τον Vakryle εδω μεσα. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο γελασα με το σχολιο περι αστρολογιας

@Αnastasi....Το προβλημα ειναι οτι οι αντρες μιλαμε μεν συνεχεια για την κριση στις καφετεριες, αλλα με την ιδια σοβαροτητα και σκεψη και νοοτροπια που παλιοτερα μιλαγαμε για μπαλα και γκομενες, και αυτο, φιλε μου, δεν ειναι καλο.

Ας σοβαρευτουμε ομως.......

Αμφοτερες οι τελευταιες τοποθετησεις είναι ενδεικτικες του υπαρχοντος κλιματος και χαρακτηριστικες μιας τασης και στασης ζωης η οποια κατά τη γνωμη μου μας εφερε εδώ που εχουμε φτασει.

Η demi ζηταει ουτε λιγο ουτε πολύ μια επανασταση…να σηκωθει ο λαος και να χτυπησει αυτους που του επιναν το αιμα. Ξεχναει ομως να μας πει ποιοι ακριβως είναι αυτοι. Προσωπικα δεν θα με χαλαγε η ιδεα του να δουμε γκιλοτινες στην πλατεια Συνταγματος, θα πρεπει όμως να ξεκαθαρισουμε και να ειμαστε δικαιοι (και όχι απλα λαικιστες) οσον αφορα ποιοι θα καταληξουν κατω από το λεπιδι.

Θα είναι αραγε οι μερικες εκατονταδες πολιτικων;

Θα είναι οι χιλιοι μεγαλο-επιχειρηματιες;

Θα είναι οι δεκαδες χιλιαδες που ωφεληθηκαν χοντρα και πλουτισαν από το πολιτικο συστημα, διευθαρμενοι ΔΥ, προμηθευτες, εργολαβοι, φαρμακοποιοι, γιατροι, συνδικαλιστες;

Θα είναι οι εκατονταδες χιλιαδες που για χρονια υποστηριζαν το συστημα και ωφεληθηκαν από το συστημα συναλλασσομενοι με αυτό, αρμεγοντας το κανονικοτατα με παπατζιστικες συνταξεις, επιδοματα της πλακας, εφαπαξ πολλες φορες μεγαλυτερο των εισφορων τους, βυσματικους διορισμους, επαγγελματικη ασυδοσια, προωρες συνταξιοδοτησεις και γενικοτερο τσιμπολογημα από το κρατικο προυπολογισμο;

Θα είναι τα εκατομμυρια ελευθερων επαγγελματιων και μισθωτων που τα τελευταια 30 χρονια φοροδιεφευγαν εκ συστηματος, ο καθενας οπου και οσο μπορουσε;

Η τελος θα είναι το συνολο της Ελληνικης κοινωνιας η οποια στην συντριπτικη της πλειοψηφια εκανε τα στραβα ματια και ανεχονταν την υπαρχουσα κατασταση οσο δεν εβλαπτε την δικη της τσεπη;

Κατι μου λεει ότι αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι και να παρουμε κεφαλια, θα χρειαστει να παρουμε παρα, μα παρα, πολλα κεφαλια, αρχης γενομενης από το δικο μας.

Ακομα χειροτερο είναι το γεγονος ότι η επανασταση που ευαγγελιζεται η Demi και πολλοι αλλοι «αγανακτισμενοι» είναι μια επανασταση που βασιζεται στην τυφλη οργη και το μισος και δεν εχει καμμια κατευθυνση ουτε προσανατολισμο. Σε γενικες γραμμες, το μονο που διακρινω στα λογια αυτων που μιλανε για επανασταση στις μερες μας (με εξαιρεση ισως των οπαδων του ΚΚΕ που εχουν μια αρκετα σαφη ιδεα προς τα πού θελουν να πανε) είναι μια επιθυμια επιστροφης στην προ της κρισης κατασταση, αγνοωντας το γεγονος ότι ακριβως αυτή η κατασταση ηταν το αιτιο της Ελληνικης κρισης.

Στον αντιποδα, η ακρως δημοφιλης τοποθετηση του φιλου Anastasi περι ξενων κυκλων και συνεργατων αυτων, αυτοματα απαλλασει από οποιαδηποτε ευθυνη τον Ελληνα και ριχνει το ολο φταιξιμο σε καποιους σκοτεινους κυκλους που θελουν το κακο μας. Υπο αυτό το πρισμα η παραβατικη συμπεριφορα και η ανομια δικαιολογειται και/ή μετατρεπεται σε ένα ειδος πατριωτικης πραξης.

Όπως όλα τα μεγαλα ψεματα, και αυτό εχει ψηγματα αληθειας. Σαφως και υπαρχουν κυκλοι που επιθυμουν να προωθησουν τα συμφεροντα τους, αλλα αυτό δεν είναι κατι νέο. Από την άλλη δεν ηταν οι κυκλοι αυτοι που ευνουχισαν την Ελληνικη οικονομια και την παραγωγικη βαση της χωρας την 10ετια του 80…..εμεις το καναμε. Και την 10ετια του 90 δεν ηταν οι ξενοι που εδερναν τους εκπροσωπους οποιασδηποτε ξενης επενδυσης στην Ελλαδα….οι Ελληνες ηταν. Και στις μερες μας, δεν είναι οι ξενοι που μαχονται τα ορυχεια χρυσου και τα αιολικα παρκα, οι τοπικες κοινωνιες το κανουν.

Σαφως και χρειαζεται μια επανασταση….οχι όμως η επανασταση που οραματιζεται η Demi, ή η εθνικη παλλιγεννεσια που θελουν καποιοι αλλοι. Η επανασταση πρεπει να γινει πρωτα από όλα μεσα στο κεφαλι μας. Πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που σκεφτομαστε και τον τροπο που θετουμε τις προτεραιοτητες μας. Πρεπει να δουμε τα κακως κειμενα και τα δικα μας λαθη και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ να διορθωθουν αντι να αγωνιζομαστε για τα κεκτημενα της κάθε συντεχνίας στην οποια τυγχανει να ανήκουμε.

Αν ριξει μια προσεκτικη ματια στην Ελλαδα στο μεσω της κρισης θα παρατηρησει κανεις ότι εκτος των οριζοντιων μετρων λιτοτητας και περιστολης των κρατικων δαπανων δεν εχει παρθει ΚΑΝΕΝΑ διαρθρωτικο μετρο. Η οικονομια μας εξακολουθει να βασιζεται στο ιδιο στρεβλο μοντελο που μας οδηγησε εδώ, και οι συντεχνιες μαχονται ώστε να μην αλλαξει τιποτα.

Αν δε καποιος δει τις πολιτικες επιλογες των Ελληνων όπως αυτές καταγράφονται σε εκλογικες αναμετρησεις και δημοσκοπισεις θα παρατηρησει ότι το συνολο σχεδον του εκλογικου σωματος στρεφεται ειτε σε κομματα που μας οδηγησαν εδώ και εκ των υστερων προσπαθουν ( η λενε ότι προσπαθουν) να διορθωσουν τα κακως κειμενα, ειτε σε κομματα που ουτε λιγο ουτε πολύ υπερασπιζονται την κατασταση που μας οδηγησε εδώ και θελουν να μας γυρισουν σε αυτή, ειτε τελος σε κομματα του στυγνου λαικισμου. Κομματα που ευαγγελιζονται μια νεα προσεγγιση στο ολο προβλημα όχι μονο δεν ενισχυονται, αλλα αδυνατουν ακομα και να μπουν στη Βουλη
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-09-12, 13:19
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Τα ερωτήματα που τέθηκαν αρχικά, μπορούν νʼ απαντηθούν μόνο γενικά και αόριστα, καθώς υπάρχουν πολλές και διαφορετικές πτυχές που πρέπει νʼ αναλυθούν όπως π.χ. στα ερωτήματα 1, 2 και 6.


1) (classic)γιατι εφτασε η κατασταση εδω που εφτασε;
Πάρα πολύ γενικά, θα έλεγα λόγω των πολιτικών της παγκοσμιοποίησης (τεράστια συζήτηση!!!)

2) Γιατι ενω ολοι μας βοηθουν και δανειζομαστε συνεχως χρηματα δε ξεπερναμε τη κριση;
Γιατί απλούστατα ο ναρκομανής δεν λύνει το πρόβλημά του, παίρνοντας κάθε τόσο τη δόση… Γιατί την κρίση δεν την γέννησε ο δανεισμός από μόνος του, ούτε είναι αμιγώς οικονομική και ελληνικής προέλευσης. Είναι γενικότερη κρίση των κοινωνιών σε όλα τα επίπεδα (Μεγάλη συζήτηση από μόνο του αυτό).

3)Ποιες χωρες ειναι εναντιον μας και γιατι;
Δεν υπάρχουν «χώρες εναντίον μας»… Είναι οι πολιτικές που ασκούνται από τα εκάστοτε πολιτικά και οικονομικά κέντρα εξουσίας.

4)Μας αντιπαθουν οι υπολοιποι ευρωπαιοι πολιτες και αν ναι γιατι;
Και μας αντιπαθούν και μας συμπαθούν, όπως αντίστοιχα κι εμείς έχουμε τις συμπάθειες και τις αντιπάθειές μας. Αυτά αλλάζουν, ανάλογα με το κλίμα που καλλιεργείται μέσω των ΜΜΕ προς εξυπηρέτηση πολιτικών και οικονομικών σκοπιμοτήτων κ.λπ., κ.λπ. Από φίλους μου που ζουν στο εξωτερικό, σε γενικές γραμμές τους είμαστε συμπαθής ως λαός, παρά την πλύση εγκεφάλου που τους γίνεται, και μάλλον έχουν αρχίσει νʼ αντιλαμβάνονται σιγά σιγά τι ακριβώς συμβαίνει πραγματικά σήμερα στην Ευρώπη.

5)Υπαρχει κινδυνος εμφυλιου πολεμου, μιας και το κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικο σκηνικο συνεχως αλλαζει;
Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει μόνο ο κίνδυνος να προκληθεί ένταση μεταξύ κάποιων πολιτικών ομάδων με τεχνητούς τρόπους, ώστε να φοβηθεί ο κόσμος, να αποπροσανατολιστεί και να βρουν την ευκαιρία για επιβολή πιο αυστηρών μέτρων καταστολής. Γενικευμένο εμφύλιο πόλεμο δεν βλέπω…

6)Με τους μεταναστες τι γινεται,ειναι κακοι,καλοι;
Μεταξύ των μεταναστών συναντάμε κάθε καρυδιάς καρύδι. Και καλούς και κακούς, και έντιμους και ανέντιμους… Το θέμα είναι εάν μπορούν πλέον να έχουν εργασία στη χώρα μας και να συντηρούνται, χωρίς αυτό – βέβαια - να αποβαίνει εις βάρος των Ελλήνων και της χώρας γενικότερα; Προσωπικά θεωρώ ότι η μεγάλη πλειοψηφία των μεταναστών ήρθε η ώρα, είτε να επιστρέψουν στις χώρες τους, είτε να βρεθεί κάποια λύση για να προωθηθούν σε άλλες χώρες. Θεωρώ απαράδεκτα τα κέντρα κράτησης. Ο μόνος λόγος που δημιουργήθηκαν είναι για να υπάρχει έτοιμο το εργατικό δυναμικό που θα δουλέψει στις Ειδικές Οικονομικές Ζώνες υπό καθεστώς δουλείας.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 12-09-12 στις 13:23
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-09-12, 18:31
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Όταν ένα σύστημα έχει αρχίσει να ριζώνει στις συνειδήσεις των πολιτών μίας χώρας και όταν αυτό το ριζωμένο, πλέον, σύστημα έρχεται να γεννήσει και να αναθρέψει κι άλλες γενιές, τότε αυτές οι γενιές πως θα αλλάξουν και θα στραφούν προς τον σωστό προσανατολισμό; Για να μπορέσει ένας λαός να καταφέρει να αλλάξει νοοτροπία και επομένως την μοίρα της χώρας του, θα πρέπει να είναι διατεθειμένος ή να ασπαστεί αυτήν την αλλαγή συνειδητά και να προσπαθήσει να γίνει καλύτερος, ή αυτό να επιτευχθεί βίαια!

Αν μία χώρα και ένας λαός έχει παραπέσει σε αδικήματα που αφορούν την κοινωνικοπολιτική του συνείδηση, τότε η βία όχι μόνο δεν είναι αρκετή, αλλά είναι και λάθος κίνηση. Αν μία χώρα και ένας λαός έχει παραπέσει σε αδικήματα που αφορούν την οικονομικοπολιτική του συνείδηση, τότε η βία (χωρίς να την ασπάζεται κανείς) έρχεται και καθιστά τις ισορροπίες.

Αν μία χώρα και ένας λαός έχει παραπέσει τόσο σε αδικήματα που αφορούν την κοινωνικοπολιτική του συνείδηση, όσο και την οικονομικοπολιτική του συνείδηση, τότε για να γυρίσει ο τροχός θέλει δουλειά πολύ! Και, προσωπικά θεωρώ, ότι σε αυτή την κατηγορία ανήκουν οι Έλληνες!

Ευτυχώς (δυστυχώς για κάποιους άλλους) οι Έλληνες υποφέρουν. Από τα δισβάστακτα μέτρα, από τις περικοπές σε μισθούς, συντάξεις, υπηρεσίες και δικαιώματα. Δεν θέλω να γίνω κυνικός, αλλά ποιος είναι ο αναμάρτητος που θα ρίξει πρώτη τη πέτρα στον αμαρτωλό; Όλοι οι Έλληνες ξέρουν ότι όλοι έχουν χτίσει το θεμέλιο για αυτήν την κατάσταση. Και είναι αρκετά δύσκολο να πετάξουν την πέτρα αυτή στα ίδια τους τα κεφάλια.

Επομένως, η μόνη λύση είναι τα εξιλαστήρια θύματα!

Κατά έναν παράδοξο τρόπο (όχι παράδοξο ιστορικά, όμως) τα εξιλαστήρια θύματα βρέθηκαν στα μάτια των "λαθρο"μεταναστών! Άσχετα, βέβαια, αν πολλοί συνέλληνες επιθυμούσαν τους αλλοδαπούς στις εργασίες τους, είτε λόγω φτηνού εργατικού κόστους, είτε λόγω ανασφάλιστης εργασίας. Κατά την διάρκεια που αυτοί οι "λαθρο"μετανάστες εισχωρούσαν στα εδάφη μας, ο λαός αυτός που διαμαρτύρεται, έδινε απίστευτα εκλογικά ποσοστά στην εκάστοτε Κυβέρνηση.

Αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να γίνει, είναι μία γενική επανεκκίνηση. Το αυτή θα είναι βίαια ή όχι, δε μπορώ να το καθορίσω. Θεωρώ, όμως, ότι μόνο βίαια μπορεί να είναι. Μπορεί να πιστεύω ότι μία Επανάσταση δεν είναι δυνατόν να σταθεί στα πόδια της, γιατί οι ίδιοι οι "επαναστάτες" δε ξέρω αν γνωρίζουν γιατί αγωνίζονται, πάρα ταύτα όμως είναι η μοναδική λύση. Όχι για να γυρίσουμε στις παλιές καλές μέρες, που αναφέρει ο Voel, αλλά για να υπερνικήσεις τις ρίζες αυτού του κακού που σε έφεραν σε αυτή τη θέση. Ή ακόμη και για προλάβεις άλλου είδους "Επανάσταση" που θα οδηγήσει σε τραγικές συνέπειες με μαθηματική ακρίβεια!

Αν ένας ολόκληρος κόσμος, γιατί το ζήτημα δεν είναι τοπικό, δεν κατανοήσει ότι ο μεγαλύτερος εχθρός του είναι αυτό που λέμε "Κεφάλαιο", όσες δόσεις και να δωθούν, όσες περικοπές και να γίνουν, όσες χειροπέδες και να μπούνε, θα πρέπει να ξέρετε ότι και οι δόσεις, και οι περικοπές, και οι χειροπέδες, και όλοι εμείς, είμαστε αναλώσιμοι για το Κεφάλαιο!

Παράθεση:
Θα είναι οι χιλιοι μεγαλο-επιχειρηματιες;
Είναι αναλώσιμοι!

Παράθεση:
Θα είναι οι δεκαδες χιλιαδες που ωφεληθηκαν χοντρα και πλουτισαν από το πολιτικο συστημα, διευθαρμενοι ΔΥ, προμηθευτες, εργολαβοι, φαρμακοποιοι, γιατροι, συνδικαλιστες;
Θα βρεθούν άλλοι ... είναι αναλώσιμοι κι αυτοί!

Αυτό που με φοβίζει δεν είναι οι πυροβολισμοί.
Είναι που ακόμη και τώρα που μιλάμε, κάποιοι δεν γνωρίζουν τι φταίει. Ή τουλάχιστον, δεν έχουν μία θέση στο τι να φταίει, όποια κι αν είναι αυτή και περιμένουν από άλλους να τους "διαφωτίσουν".

Ή και ακόμη κάτι απίστευτοι άνθρωποι που δοξάζουν το θεό, να βοηθήσει τη πατρίδα τους.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-09-12, 08:53
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

voel,ετοιμαζω για να παραθεσω το αστρολογικο προφιλ του τσιπρα στις επομενες μερες!!!


σχετικα με την επανασταση, συμφωνω με οσα ειπες...

αν δεις κ τα γραφομενα μου, θα καταλαβεις οτι κ εγω διαχωριζω την επανασταση, κ δεν μιλαω για μια επανασταση οργης, που αυτη συμφερει ως προς τα σχεδια τους;...ποιοι ειναι αυτοι? αυτοι που πλουτιζουν εις βαρος του κοσμου, παγκοσμιως, κ ειναι δυο τρεις οικογενειες...δεν ειναι πολλοι!!!

για τους υπολοιπους, οπως ειχα αναφερει κ σε καποιον φιλο, που το συζητησαμε μετα το θεμα...
ειμαι υπερ της συλληψης κ της αναμορφωσης...αλλα για να γινει κατι τετοιο, πρεπει πρωτα να υπαρξει παγκοσμια συνειδητοποιηση, κατι που οχι μονο ειναι δυσκολο, αλλα ακατορθωτο...

οποτε, δεν περιμενω καμια επανασταση...δεν εχω αυταπατες, ουτε "αγανακτισμενη" ειμαι...

απλα ξεσπαω κατα καιρους, γιατι φαινεται οτι η ανθρωποτητα πασχει απο το συνδρομο της βλακειας κ δεν εχει σωτηρια...

απο τα λεγομενα σου κραταω αυτο, μιας κ μου αρεσε πολυ!!!

Σαφως και χρειαζεται μια επανασταση….οχι όμως η επανασταση που οραματιζεται η Demi, ή η εθνικη παλλιγεννεσια που θελουν καποιοι αλλοι. Η επανασταση πρεπει να γινει πρωτα από όλα μεσα στο κεφαλι μας. Πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο που σκεφτομαστε και τον τροπο που θετουμε τις προτεραιοτητες μας. Πρεπει να δουμε τα κακως κειμενα και τα δικα μας λαθη και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ να διορθωθουν αντι να αγωνιζομαστε για τα κεκτημενα της κάθε συντεχνίας στην οποια τυγχανει να ανήκουμε.


αλλα, δεν εχω πολλες ελπιδες...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-09-12, 05:39
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
οι γνωμες κ οι αναλυσεις ξεπεταγονται σαν τις πορδες απο παντου, αλλα πραξεις μηδεν...
Καλώς ή κακώς η θεωρία είναι πιο εύκολη απο την πράξη...

Παράθεση:
η λυση ειναι μια

Ε-ΠΑ-ΝΑ-ΣΤΑ-ΣΗ

κ οχι η σιωπηλη ησυχη καθοδηγουμενη επανασταση που βολευει...

βγειτε στους δρομους εσεις οι αντρες, παρτε τα οπλα κ πεταξτε εξω τα λαμογια που μας πινουν το αιμα...

αλλα ποιος θα το κανει?

το 30 του συριζα, το 28 της ΝΔ, το 7,5 του ΠΑΣΟΚ, το 12 της χρυσης αυγης η το 6 του ΚΚ??
Η επανάσταση δεν γίνεται πατώντας ένα κουμπί. Η επανάσταση είναι μια διαδικασία στην οποία βρίσκονται σε διαμάχη κοινωνικές τάξεις και όχι ψηφοφόροι κομμάτων.Ποιος θα την κάνει; Ξέχνα τους αγανακτισμένους και περίμενε να βγούν οι απελπισμένοι.Α ! Και είναι unisex ε;; Μην βγάζεις την ουρά σου απ έξω με το "εσείς οι άντρες"...

Παράθεση:
voel,ετοιμαζω για να παραθεσω το αστρολογικο προφιλ του τσιπρα στις επομενες μερες!!!
Είμαι σίγουρος οτι ο φίλος voel θα χάσει τον ύπνο του και την ορεξή του απο την αγωνία μέχρι να κάνεις την δημοσίευση γι αυτό βιάσου καλύτερα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.