Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-08, 20:18
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή Twilight Saga - The Books

"Για τρία πράγματα ήμουν απολύτως σίγουρη.

Πρώτον, ο Έντουαρντ ήταν βρικόλακας.

Δεύτερον, υπήρχε ένα κομμάτι του εαυτού του –και δεν ήξερα πόσο μπορεί να υπερίσχυε αυτό το κομμάτι– που διψούσε για το αίμα μου.

Και τρίτον, ήμουν ανεπιφύλακτα και αμετάκλητα ερωτευμένη μαζί του."


Όταν το 2005 έκανε την εμφάνιση του στα ράφια των βιβλιοπωλείων το βιβλίο με τίτλο "Twilight" κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί την απήχηση που θα είχε στο κοινό. Η ιστορία αγάπης ενός βρικόλακα και μίας κοπέλας όπως δεν την έχετε ξαναζήσει, ξαναδιαβάσει, ξαναβιώσει... Σήμερα, τρία χρόνια μετά την έκδοση του, όλοι περιμένουν με ανυπομονησία το τέταρτο και τελευταίο βιβλίο της σειράς καθώς επίσης και την κινηματογραφική μεταφορά του πρώτου βιβλίου...


It's about finding true love...

Η ιδέα για το βιβλίο ξεκίνησε ένα πρωινό του Ιουνίου του 2003, και με έναυσμα ένα όνειρο που είχε δει η συγγραφέας, Stephenie Meyer, το προηγούμενο βράδυ. Το όνειρο έγινε πραγματικότητα και αποτελεί ένα από τα κυριότερα κεφάλαια του πρώτου βιβλίου. Η έκδοση του βιβλίου ήταν αρκετά δυσκολότερη από το αναμενόμενο αλλά ευτυχώς ο εκδοτικός οίκος Little, Brown απάντησε θετικά και επιδίωξε να κλείσει συμβόλαιο για τρία βιβλία... Το όνειρο, η ιδέα, έπαιρναν σάρκα και οστά (ή μάλλον καλύτερα μελάνι και εξώφυλλο...) και το 2005 το πρώτο βιβλίο της σειράς έκανε την εμφάνιση του στα βιβλιοπωλεία. Μέσα σε λίγες εβδομάδες αγκαλιάστηκε τόσο από το κοινό όσο και από τους κριτικούς και βρέθηκε στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων.

Η ιστορία είναι απλή αλλά παράλληλα σαγινευτική και ακαταμάχητη. Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα με βρικόλακες... Είναι το προσδιοριστικό σημείο για την δημιουργία της σειράς των υπολοίπων βιβλίων και παρουσιάζει για πρώτη φορά την δεκαεπτάχρονη Isabella "Bella" Swan που μετακομίζει από το Phoenix σε ένα μικρό, βροχερό, ανήλιο χωριό της Washington, στο Forks. Εκεί έχει να αντιμετωπίσει τους νέους χαρακτήρες γύρω της καθώς επίσης και το μοναδικό πλάσμα που αρχίζει να την συγκινεί, τον Edward Cullen. Οι επιλογές της, τα θέλω της, οι φόβοι της, η αντιμετώπιση της απέναντι σε μία κατάσταση που κανονικά θα έπρεπε να τρέπει σε φυγή ακόμα και τον πιο θαρραλέο, είναι τα πιο συγκλονιστικά στοιχεία του βιβλίου.

Οι βρικόλακες σε αυτό το βιβλίο είναι αρκετά διαφορετικοί από αυτά που έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα. Και ειδικότερα η οικογένεια Cullen διαφέρει ακόμα περισσότερο μιας και οι επιλογές τους έρχονται σε αντίθεση ακόμα και με τα ελάχιστα που παραμένουν απαράλλακτα σε όλους τους μύθους των βρικολάκων.


It's about losing true love...

Το 2006, το δεύτερο βιβλίο στη σειρά, με τίτλο New Moon, βρέθηκε μέσα στην δεύτερη εβδομάδα από την έκδοση του στην 1η θέση στην New York Times Bestseller List for Children's Chapter Books και έμεινε εκεί για 11 εβδομάδες. Η πολυαναμενόμενη συνέχεια καθήλωσε τους αναγνώστες προκαλώντας μεικτά συναισθήματα.

Η ιστορία συνεχίζει από το σημείο που σταμάτησε η πρώτη με διαφορά λίγων μηνών. Από ένα ατυχές γεγονός ο προστατευτικός σύντροφος-βρικόλακας Εdward Cullen αποφασίζει πως είναι για το καλύτερο να φύγει και να αφήσει την Bella Swan μόνη της, μακριά από τους κινδύνους που διατρέχει κάθε φορά που βρίσκεται κοντά του. Η ιστορία ακολουθεί την πορεία της Bella το διάστημα που μένει μόνη της και παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον καθώς νέοι χαρακτήρες μπαίνουν στο προσκήνιο και εμφανίζονται και οι από χρόνια εχθροί της οικογένειας Cullen. Μόνη της και αντιμέτωπη με έναν άγνωστο εχθρό δικό της καθώς επίσης και με την συνειδητοποίηση ότι εκείνη βρίσκεται ανάμεσα σε δύο πρόσωπα που είναι αντίπαλλα, πρέπει να ξεπεράσει τα προβλήματα της και να καταφέρει να ζήσει ξανά.

Η απουσία του βασικού ήρωα, Edward, σε αυτό το βιβλίο ορισμένες φορές μοιάζει αβάσταχτη και όμως καταφέρνει να κρατήσει τον αναγνώστη σε αγωνία μέχρι και την τελευταία σελίδα...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-08, 20:18
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

"Για τρία πράγματα ήμουν απολύτως σίγουρη.

Πρώτον, ο Έντουαρντ ήταν βρικόλακας.

Δεύτερον, υπήρχε ένα κομμάτι του εαυτού του –και δεν ήξερα πόσο μπορεί να υπερίσχυε αυτό το κομμάτι– που διψούσε για το αίμα μου.

Και τρίτον, ήμουν ανεπιφύλακτα και αμετάκλητα ερωτευμένη μαζί του."



It represents choice...

Το τρίτο βιβλίο στην σειρά εμφανίστηκε στα βιβλιοπωλεία το 2007. Άμεσα αγαπήθηκε από το κοινό και δημιούργησε ένα κλίμα ανυπομονησίας για την συνέχεια από τις πρώτες κιόλας μέρες.

Η ιστορία και πάλι συνεχίζει από το σημείο που άφησε η προηγούμενη. Πλέον έχουν παρθεί κάποιες αποφάσεις σχετικά με το μέλλον της Bella αλλά εκείνη θα βρεθεί αντιμέτωπη για ακόμα μία φορά τόσο με τα συναισθήματα της όσο και με τους εχθρούς της. Σε αυτό το βιβλίο όλα αλλάζουν, τα αδύνατα γίνονται δυνατά και οι δεσμοί φιλίας και αγάπης εναλάσσονται δημιουργώντας συνεχή αγωνία στον αναγνώστη.


It will take your breath away...

Το εξώφυλλο του τέταρτου και τελευταίου βιβλίου της σειράς καθώς επίσης και το πρώτο κεφάλαιο του εμφανίστηκαν τον Μάιο του 2008 στην ειδική έκδοση του Eclipse. Η ιστορία έχει μείνει στην μέση από το προηγούμενο βιβλίο και οι αναγνώστες ανά τον κόσμο περιμένουν με ανυπομονησία και ενθουσιασμό να έρθει επιτέλους ο Αύγουστος και να πιάσουν στα χέρια τους το τελευταίο κομμάτι της ιστορίας της Bella... Το βιβλίο αναμένεται στις 2 Αυγούστου 2008.

Στην Ελλάδα τα δικαιώματα για την μετάφραση και έκδοση του βιβλίου έχει πάρει ο εκδοτικός οίκος Πλατύπους, και το 2008 κυκλοφόρησε το Λυκόφως. Η σειρά δεν είναι αρκετά γνωστή στην Ελλάδα ακόμα αλλά καθώς τον Δεκέμβριο πρόκειται να βγει στις αίθουσες η μεταφορά του πρώτου βιβλίου, Twilight, αναμένεται να αυξηθούν σημαντικά οι πωλήσεις... Η αγγλική έκδοση που κυκλοφορεί και στην χώρα μας είναι σχετικά δυσεύρετη και ακόμα και κεντρικά βιβλιοπωλεία έχουν εξαντλήσει τα αποθέματα τους.

Στην ιστοσελίδα της συγγραφέως μπορείτε να βρείτε περισσότερα στοιχεία σχετικά με την σειρά καθώς επίσης και την πολυαναμενόμενη ταινία: http://www.stepheniemeyer.com/index.html

Φυσικά για την ταινία θα ανοίξω άλλο thread καθώς ειλικρινά έχω παθιαστεί απόλυτα με αυτά τα βιβλία...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-08, 23:03
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Επειδή είτε ο δαίμων του τυπογραφείου είτε ο δαίμων του imageshack είτε εντέλει ο δαίμων της σύνδεσης μου μπήκε στην μέση και δεν εμφανίζεται για κάποιον λόγο το εξώφυλλο του New Moon πάμε άλλη μία...


It's about losing true love...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-08, 13:46
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Αγαπητή Freya,

καλησπέρα!

[HTML]Στην Ελλάδα τα δικαιώματα για την μετάφραση και έκδοση του βιβλίου έχει πάρει ο εκδοτικός οίκος Πλατύπους, και το 2008 κυκλοφόρησε το Λυκόφως[/HTML]

Ακολούθησα την συμβουλή σου και το αγόρασα ήδη, όπου στο βιβλιοπωλείο (το οποίο έχουν φίλοι μου) μου είπαν τα καλύτερα!!!!...και απ' όσο το ξεφύλισα το βρήκα πολύ ώραιο και πολύ ωραία γραμμένο!!!

Ξέρεις αν τα υπόλοιπα ετοιμάζονται για έκδοση??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-08, 13:52
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Η ελληνική μετάφραση είναι από τις καλύτερες μέχρι στιγμής αν και τίποτα δεν συγκρίνεται με το original στα αγγλικά. Από όσο γνωρίζω θα μεταφραστούν και τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Βέβαια τους πήρε 3 χρόνια για να πάρουν είδηση οι έλληνες εκδότες ότι υπάρχει αυτή η σειρά στο εξωτερικό οπότε δεν περιμένω και θαύματα. Ελπίζω ότι με την κυκλοφορία της ταινίας θα κουνηθούν λίγο παραπάνω και θα δούμε μέσα στους επόμενους μήνες το New Moon, στα βιβλιοπωλεία...

Καλή ανάγνωση και ανυπομονώ για περισσότερα σχόλια!!! Εγώ το πρώτο το διάβασα μέσα σε 5 ώρες... (ναι, είμαι ψυχωτική!!!)
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-08, 14:01
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Κάτι ακόμα σχετικά με το τρίτο βιβλίο της σειράς, Eclipse:

Τρεις μόλις βδομάδες μετά την κυκλοφορία του στις 21 Ιουλίου, το Harry Potter and the Deathly Hallows, το τελευταίο βιβλίο της σειράς της J.K. Rowling, εκτοπίστηκε από την κορυφαία θέση στη λίστα των μπεστ-σέλερ βιβλίων από ένα άλλο βιβλίο φανταστικής λογοτεχνίας.

Το τρίτο βιβλίο (Eclipse) της σειράς Twilight για μια κοπέλα που το αγόρι της είναι βρικόλακας, μπήκε στη λίστα κατευθείαν στη Νο. 1 θέση ρίχνοντας τον Harry στη θέση Νο. 2.

Το βιβλίο πούλησε 250,000 αντίτυπα στην πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας του. Μετά από μια πρώτη έκδοση 1 εκατομμυρίου αντιτύπων, η εκδοτική εταιρεία Little, Brown επιστρέφει διαρκώς στο τυπογραφείο για ανατυπώσεις.

Κάτι ανάλογο αναμένεται να γίνει και με το τέταρτο και τελευταίο βιβλίο, Breaking Dawn... Άντε λίγη υπομονή μέχρι τις 2 Αυγούστου!!!!!!!

Τα στοιχεία είναι από το δελτίο τύπου των ελληνικών εκδόσεων Πλατύπους που έχουν πάρει τα δικαιώματα του πρώτου βιβλίου, Twilight. Δείτε εδώ: http://twilight.platypus.gr/

Και τα στοιχεία από το Publishers Weekly για τον Μάιο 2008 αποδεικνύουν ότι η πρωτιά καλά κρατεί...

__________________
Death is but a fraction of life...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη freya : 05-06-08 στις 14:25
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-08, 13:38
Έλενα Ο χρήστης Έλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Λυκόφως

Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post.
Τη σειρά Twilight Saga την ανακάλυψα πέρσι το καλοκαίρι όταν κάνοντας surfing σε Amazon κ.τ.λ. -το ψάξιμο βιβλίων είναι απ'τις αγαπημένες μου ασχολίες- διαπίστωσα μια φοβερή κινητικότητα και ενθουσιασμό σχετικά με την κυκλοφορία του τρίτου βιβλίου της σειράς, το Eclipse.
Για να μην τα πολυλογώ, παρήγγειλα το Twilight και ξεκίνησα. Σήμερα έχω διαβάσει και τα τρία στα Αγγλικά, έχω διαβάσει το Twilight στα Ελληνικά τόσες φορές που έχω χάσει το λογαριασμό, έχω διαβάσει το πρώτο κεφάλαιο του Midnight Sun στο site της Stephenie Meyer, και το πρώτο κεφάλαιο του Breaking Dawn που κυκλοφόρησε στο special edition του Eclipse. Και περιμένω το Breaking Dawn σαν μανιακή.
Αυτή τη στιγμή διαβάζω το The Host που δεν ανήκει στην τριλογία αλλά είναι τουλάχιστον της Stephenie Meyer.
Αυτό το στοιχείο του παθιάσματος δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ και δεν μπορώ να το περιγράψω αλλά μπορώ να το εξηγήσω. Τα βιβλία αυτά είναι καταπληκτικά. Τα συναισθήματα, οι εικόνες, η μυθολογία, η αμεσότητα του λόγου της Meyer, ο ρομαντισμός που θυμίζει προηγούμενους αιώνες... θα μπορούσα να συνεχίσω επ' άπειρο.
Και να φανταστεί κανείς ότι είμαι αρκετά μεγαλύτερη από το κοινό στο οποίο υποτίθεται πως απευθύνεται η σειρά και πως επίσης είμαι άνθρωπος που έτσι κι αλλιώς διαβάζει πολύ.
Συμπέρασμα: Συστήνω αυτά τα βιβλία ανεπιφύλακτα. Και θέλω κι εγώ να επιβεβαιώσω πως η ελληνική έκδοση των εκδόσεων Πλατύπους είναι εξαιρετική τόσο σε επίπεδο μετάφρασης -πράγμα σπάνιο- όσο και σε γενικότερης εμφάνισης και αισθητικής του βιβλίου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-08, 16:02
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Talking

Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι το δεύτερο βιβλίο της σειράς θα κυκλοφορήσει μεταφρασμένο τον Σεπτέμβριο του 2008 υπό τον τίτλο Νέα Σελήνη από τις εκδόσεις Πλατύπους!!! Ελπίζω απλά η μετάφραση να είναι αντάξια του αυθεντικού κειμένου καθώς επίσης εξίσου αξιόλογη με εκείνη του πρώτου βιβλίου!
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-07-08, 11:20
Έλενα Ο χρήστης Έλενα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 3
Smile Λυκόφως - Stephenie Meyer

Τέλεια! Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

Πληροφοριακά, έριξα κι εγώ μια ματιά στο site των εκδόσεων Πλατύπους (http://www.platypus.gr/) και είδα πως έχουν δημιουργήσει ένα πολύ καλό δικό τους blog με νέα και άρθρα σχετικά με τη σειρά Λυκόφως και για τη Stephenie Meyer. Έχει μπόλικο υλικό. (http://stepheniemeyer-gr.blogspot.com/)

Επίσης θεωρώ ότι το απόλυτο site για οτιδήποτε σχετικό με το Λυκόφως είναι το Twilight Lexicon στο http://www.twilightlexicon.com/. Το news blog ειναι το κάτι άλλο και έχει πολύ ενδιαφέροντα discussion forums.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-08, 17:22
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Ένα ευχάριστο και ένα δυσάρεστο νέο αυτή τη φορά... Ξεκινάω από το ευχάριστο!

Το τέταρτο βιβλίο της σειράς που ολοκληρώνει την ιστορία κυκλοφόρησε κανονικά στην ημερομηνία του και στις 12/8 έφτασε και στα χέρια μου. Λόγω οικογενειακών προβλημάτων δεν είχα καταφέρει να το διαβάσω ολόκληρο μέχρι χτες. Σήμερα τα ξημερώματα διάβασα και την τελευταία σελίδα και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν απλά καταπληκτικό. Ενημερώνω ότι υπήρξε ένας σάλος γύρω από το βιβλίο λίγες μόλις μέρες πριν την κυκλοφορία του καθώς πουλήθηκαν κατά λάθος αρκετά αντίτυπα και ορισμένες σελίδες έφτασαν και στο διαδίκτυο. Η ιστορία λίγο πολύ έγινε γνωστή και οι περισσότεροι αντέδρασαν αρνητικά απέναντι στην τροπή που είχαν πάρει τα γεγονότα. Προσωπικά εμένα με ευχαρίστησε πλήρως και όπως είπε και η συγγραφέας αν πρόσεχε κανείς αυτά που διάβαζε στα προηγούμενα βιβλία της σειράς θα είχε προσέξει όλα τα στοιχεία που έδειχναν προς αυτή τη κατεύθυνση. Οπότε για όσους δεν τα έχουν διαβάσει... Απλά διαβάστε τα προσεκτικά!!!

Το δυσάρεστο νέο έχει να κάνει με το Midnight Sun. Αυτό θα ήταν ουσιαστικά το πρώτο βιβλίο ξανά από την μεριά του Edward όμως. Όλοι ανυπομονούσαν να διαβάσουν πως ήταν τα γεγονότα από την άποψη του βρυκόλακα... Ναι μεν η συγγραφέας είχε κάνει καταπληκτική δουλειά στο να αποδώσει τα συναισθήματα και τις σκέψεις της κεντρικής ηρωίδας αλλά ας μην ξεχνάμε πως το άλλο άμεσα ενδιαφερόμενο άτομο είναι βρυκόλακας και λογικό είναι να αντιδράει διαφορετικά... Δυστυχώς, και ενώ η συγγραφή του προχωρούσε κανονικά, διέρρευσαν στο internet τα πρώτα δώδεκα, αν δεν κάνω λάθος, κεφάλαια του βιβλίου. Η συγγραφέας Stephenie Meyer στην ιστοσελίδα της δήλωσε πως σταματάει την συγγραφή επ'αόριστον και θα ασχοληθεί με την οικογένεια της και πιθανόν και με άλλες ιστορίες που έχει στο μυαλό της. Κατανοητό είναι και εγώ συμμερίζομαι απόλυτα τα συναισθήματα της.

Για να διαβάσετε την δήλωση της: http://www.stepheniemeyer.com/index.html
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.