Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Άρθρα Μελών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-08, 03:02
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή Δαιμονισμός, Εξορκισμός και.. Σύνδρομο Tourette! (Νικόλαος Κουμαρτζής aka Solon)



Δαιμονισμός, Εξορκισμός και.. Σύνδρομο Tourette! (Νικόλαος Κουμαρτζής aka Solon)

Διαβάστε το άρθρο στο -----> http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=182

Μία άγνωστη σχετικά ψυχοπαθολογική ασθένεια που σχεδόν ταυτίζεται με την παραδοσιακή έννοια του δαιμονισμού είναι η σπάνια νευρολογική δυσλειτουργία που ακούει στο όνομα Gilles de la Tourette�s Syndrome (Fried-hoff & Chase 1982, Shapiro & Shapiro 1983), ή πιο απλά Σύνδρομο του Tourette.
Κατά πόσο μπορεί να ταυτιστεί με την έννοια του δαιμονισμού; Είναι ο κλασσικός εξορκισμός μέσο θεραπείας ή μήπως ένας τρόπος να σπρώξεις ακόμα περισσότερο στην παράνοια έναν άνθρωπο που χρίζει βοήθειας;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-08, 03:46
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο άρθρο! Όταν το είχα πρωτοδιαβάσει στο Mystery με είχε βάλει σε σκέψεις...
Πως ακόμα και στις μέρες μας εφαρμόζονται τέτοιες μέθοδοι, που όπως αναφέρεται και στο κείμενο, μπορεί να μην οδηγεί στο θάνατο αλλά αφήνει πίσω που απίστευτα ψυχολογικά τραύματα.
Πώς είναι δυνατό στην εποχή μας κάποιοι άνθρωποι να τρέχουν στο παπά της γειτονιάς τους ζητώντας εξορκισμούς και δεν απευθύνοντε σε έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να βοηθηθούν...

Όμως δε ξέρω αν θα πρέπει να αποκλείσω και τις περιπτώσεις που κάποιοι άνθρωποι όντως έχουν καταληφθεί από κάποιο πνεύμα-δαιμόνιο, διότι υπάρχουν άτομα τα οποία υποστηρίζουν θερμά πως έχουν ζήσει τέτοιες καταστάσεις και είναι "πραγματικές".
Το γεγονός είναι πως στο εξωτερικό σπουδάζεται πλέον η "τέχνη" του Εξορκισμού στους ιερείς!!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Julliet : 26-02-08 στις 03:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Συκλονιστικο το αρθρο και καταπληκτικη δουλεια! Ευγε! Με εβαλε σε σκεψεις...Τωρα πια πως θα μπορουμε να καταλαβουμε αν ο αλλος ειναι αληθεια δαιμονισμενος ή αν εχει το συνδρομο Tourette?
Παντως οπως και να χει ειναι ακραιος ο τροπος με τον οποιο συμπεριφερονται σε τετοια ατομα. Φυσικα υπαρχουν και χειροτερα. Σε υποαναπτυχτες χωρες της Αφρικης, αν διαπιστωθει πως ενα παιδακι ακομα ειναι μαγος (εκει θεωρειτε δαιμονας) περναει τρομερα βασανιστηρια. Πρωτα του πετανε καυτο, λιωμενο κερι στα ματια (για να τυφλωσουν τον δαιμονα και να μην μπορει να αντιδρασει), μετα το ριχνουν κατω και του τραβανε σαρκα απο τη κοιλια ριχνωντας συγχρονως λιωμενο κερι. Και ολα αυτα τα μαρτυρια για να κανουν εξορκισμο.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Witch Shadow : 26-02-08 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-08, 14:51
elinor Ο χρήστης elinor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καταπληκτικό άρθρο..και πολύ διαφωτιστικό!!!! Πριν από περίπου 15 χρόνια είχα την "φαεινή ιδέα" μαζί με κάποιους φίλους να πάμε σε ένα εκκλησάκι στον Καρέα (νομίζω ότι λέγετε Αϊ-Γιάννης-δεν θυμάμαι πολύ καλά) και να παρακολουθήσουμε "ΕΞΟΡΚΙΣΜΟ"...Τα είδαμε "ΟΛΑ"...Περιττό να σας πω ότι επί 6 μήνες κοιμόμουν με σταυρό στο λαιμό μου, μία εικόνα του Αγ. Κυπριανού στο ένα χέρι και 1 Αγία Γραφή στο άλλο!!!!!...Φοβερή τρομάρα!!!!

Βεβαια μετά από αυτό το άρθρο (και αφού είδα και την ταινία "Ο εξορκισμός της Έμιλυ Ρόουζ") βλέπω την εμπειρία μου αυτή με άλλο μάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-08, 16:59
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Νομίζω πως αυτό που ονομάζεται δαιμονοληψία έχει και βιολογική βάση και Εσωτερική πλευρά. Ψάχνοντας να βρούμε τη βιολογική πλευρά, διαφωνώ στο ότι αυτή μπορεί να εξηγηθεί με ένα σύνδρομο σαν το Τουρέτ. Για την ακρίβεια, διαφωνώ για το ότι μπορεί να εξηγηθεί με την ύπαρξη - παραδοχή ενός και μόνο συνδρόμου. Με μια σχετική αναζήτηση, μπορείτε να βρείτε πολλά σύνδρομα, κυρίως μεταβολικά, τα οποία προσδίδουν στον άνθρωπο χαρακτηριστικά που θα μπορούσε κανείς να τα εκλάβει ως "απόδειξη" (ή έστω ως ένδειξη) δαιμονικής επίδρασης.
Επειδή βαριέμαι να ψάχνω ονόματα που δεν θυμάμαι, θα σας αναφέρω μόνο λίγες ενδεικτικές περιπτώσεις, χωρίς το όνομα του συνδρόμου. Εάν κανείς θέλει να βεβαιωθεί ότι δεν αποτελούν γεννήματα της φαντασίας μου, μπορεί να μου ζητήσει τα ονόματα, τα οποία και θα ψάξω και θα βρω. Υπάρχει, λοιπόν ένα σύνδρομο που οφείλεται στην αδυναμία απέκκρισης προϊόντων του μεταβολισμού της ουρίας, το οποίο προκαλεί έμμονη ιδέα με τους αυτοακρωτηριασμούς των άκρων, των χειλέων και της γλώσσας. Σε μία τουλάχιστον περίπτωση, ένας ασθενής είχε σχεδόν κατακρεουργήσει ολόκληρο το κάτω χείλος, δαγκώνοντάς το, ματώνοντάς το και τελικά αποκολλώντας το. Άλλοι έχουν σχεδόν εξαφανίσει τους βολβούς των δαχτύλων δαγκώνοντάς τους. Ας σημειωθεί ότι οι ασθενείς έχουν πλήρη αίσθηση του πόνου, ωστόσο εξακολουθούν να το κάνουν. Και ας φέρετε στο νου σας διηγήσεις και παραδόσεις δαιμονισμένων, οι οποίοι βλάπτουν τον εαυτό τους με κάθε δυνατό τρόπο, ακόμη και αυτοακρωτηριασμό.
Σε ένα άλλο σύνδρομο, η ύπαρξη ελαστίνης και άλλων πρωτεϊνών στο δέρμα σε υπερβολικό βαθμό, οδηγεί στην υπερέκτασή του, σε σημείο που όλο αυτό να μοιάζει υπερφυσικό και, με λίγη δεισιδαιμονία παραπάνω, σε δαιμονική εκδήλωση του δυστυχούς "δαιμονισμένου". Η δυνατότητα υπέρκαμψης ή και έκτασης των άκρων, είναι αποτέλεσμα ενός άλλου συνδρόμου. Φανταστείτε την κάμψη του άκρου ποδός σε τέτοιο βαθμό που ολόκληρη η οπίσθια επιφάνεια του μηρού και της κνήμης να εφάπτονται με την πλάτη - σπονδυλική στήλη. Εάν το σκηνικό αυτό συνέβαινε στο Μεσαίωνα, μαζί με κάποιες άλλες ψυχικές εκδηλώσεις, θα είχαν ανάψει τα κάρβουνα.
Νομίζω πως την επιστημονική τεκμηρίωση του δαιμονισμού θα τη βρούμε σε ένα πλήθος συνδρόμων και νόσων, τόσο αμιγώς σωματικών, όσο και ψυχικών - ψυχοσωματικών και όχι απαραίτητα στο σύνδρομο Τουρέτ, το οποίο, ως μάλλον οφειλόμενο σε επίδραση αυτοσωμικού γονιδίου, θα δημιουργούσε πιθανώς γενιές δαιμονισμένων στην ίδια οικογένεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-08, 20:11
Το avatar του χρήστη Lord Celeborn
Lord Celeborn Ο χρήστης Lord Celeborn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Για την εσωτερικη πλευρα του ζητηματος φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτο που λεγεται αντικατασταση της συνειδησης από δαιμονική συνείδηση; Ξέρεις, η μια εξήγηση δεν αποκλείει και την άλλη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-08, 20:36
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Η σύνδεση του φαινομένου του δαιμονισμού με το σύνδρομο Tourette δεν μπορεί να είναι απόλυτη, όπως οποιοδήποτε συμπέρασμα ειλικρινούς έρευνας. Αυτό αποτελεί το Α και το Ω στην οποιαδήποτε προσέγγιση/ έρευνα πραγματοποιώ τα τελευταία χρόνια.
Ως εκεί όμως η θεωρητική συζήτηση. Για κάποιο λόγο, πλήθος ερευνητών/ επιστημόνων έχουν εστιάσει στο εν λόγω σύνδρομο και έχουν πραγματοποιήσει έρευνες πάνω στη σχέση του με το υποτιθέμενο φαινόμενο του δαιμονισμού. Οι εν λόγω έρευνες λοιπόν έχουν οδηγήσει σε κάποια συμπεράσματα που στρέφουν την προσοχή μας κατά κύριο λόγω στο εν λόγω σύνδρομο.
Οι λόγοι που δεν υπάρχουν τόσες πολλές αντίστοιχες έρευνες για άλλα σύνδρομα ή ασθένειες και τη σχέση τους με το δαιμονισμό μπορεί να είναι πολλοί: α) κάποια αρχική έρευνα που συνδέει το σύνδρομο Tourette με τον δαιμονισμό, η οποία ώθησε μεταγενέστερους ερευνητές προς αυτή την κατεύθυνση, β) συχνότητα εμφάνισης του συνδρόμου που έκανε την έρευνα της εν λόγω υπόθεσης πιο εύκολη, και ούτω καθ' εξής.
Στα παραπάνω λοιπόν δεν θα διαφωνήσω, αν μη τι άλλο δεν επιθυμώ να γίνω απόλυτος και αδιάλλακτος μιας και αυτό θα έρθει σε ευθεία σύγκρουση με τον -κατά κύριο λόγο- ερευνητικό τρόπο προσέγγισης που ακολουθώ στο χώρο της μεταφυσικής: την έρευνα που στηρίζεται σε επιστημονικές μεθόδους. Αν τώρα κάποιος προχωράει σε απόλυτες δηλώσεις, σε οποιοδήποτε θέμα, προσωπικά τον κάνω πέρα σύντομα μιας και δεν βοηθάει η συμπεριφορά του στην εξέλιξη της γνώσης.

Τα παραπάνω απλά ως αρχική τοποθέτηση, ώστε να θέσω ακόμα πιο ξεκάθαρα το στόχο της εν λόγω έρευνας που πραγματοποίησα καθώς και το βαθμό στον οποίο τα συμπεράσματα δύναται να χρησιμοποιηθούν περαιτέρω.
Ως προς την τοποθέτηση του Μιχάλη τώρα, θα του ζητήσω να προχωρήσει λίγο περισσότερο και να εξελίξει την κριτική του σε μία πιο δημιουργική τοποθέτηση.
Κατ' αρχήν, θα ήθελα πραγματικά να γνωρίζω αν οι συνδέσεις που αναφέρεις προκύπτουν από προσωπική απλά παρατήρηση και θεωρητική σύνδεση ή στηρίζονται σε παλαιότερες επιστημονικές έρευνες ή έστω σε σχετικά άρθρα επιστημονικών περιοδικών (συγγνώμη για την επιμονή μου, αλλά το εν λόγω θέμα έως ένα μεγάλο βαθμό χρίζει επιστημονικής προσέγγισης και εξαρχής ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσω προσωπικές θεωρίες από ερευνητικά αποτελέσματα).
Εφόσον ισχύει το δεύτερο, τότε μία εκ νέου τοποθέτηση σου με τα ονόματα ασθενειών που ταιριάζουν με το φαινόμενο του δαιμονισμού θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Ακόμα όμως και αν τα λεγόμενα σου στηρίζονται σε προσωπική κρίση και συνδέσεις, ένας τέτοιος κατάλογος πάλι θα με ενδιέφερε μιας και γνωρίζω ότι το επάγγελμα σου σου προσφέρει έως ένα βαθμό γενικές γνώσεις τέτοιου είδους.

Θα περιμένω εκ νέου τοποθέτηση.

Καλό δρόμο,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Ως προς την τοποθέτηση του Μιχάλη τώρα, θα του ζητήσω να προχωρήσει λίγο περισσότερο και να εξελίξει την κριτική του σε μία πιο δημιουργική τοποθέτηση.
Κατ' αρχήν, θα ήθελα πραγματικά να γνωρίζω αν οι συνδέσεις που αναφέρεις προκύπτουν από προσωπική απλά παρατήρηση και θεωρητική σύνδεση ή στηρίζονται σε παλαιότερες επιστημονικές έρευνες ή έστω σε σχετικά άρθρα επιστημονικών περιοδικών (συγγνώμη για την επιμονή μου, αλλά το εν λόγω θέμα έως ένα μεγάλο βαθμό χρίζει επιστημονικής προσέγγισης και εξαρχής ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσω προσωπικές θεωρίες από ερευνητικά αποτελέσματα).
Καταρχήν, σαφώς και η τοποθέτησή μου ήταν δημιουργική, δεδομένου ότι σας ανέλυσα τους λόγους για τους οποίους η σύνδεση του δαιμονισμού με τη νόσο-σύνδρομο Τουρέτ μου μοιάζει κάπως άστοχη και αυτό αποτελεί μια προσωπική μου θέση, η οποία, παρεπιμπτόντως, δεν περιέχει ίχνος μομφής κατά του άρθρου ή του συγγραφέα του, ο οποίος κάνει τη δουλειά του όσο καλά μπορεί και όσο του επιτρέπουν οι γνώσεις του.
Ο τομέας μου, όπως ξέρετε μερικοί, δεν είναι η Ψυχιατρική ούτε η Ψυχολογία, ωστόσο διαθέτω αρκετές γνώσεις περί ιατρικής, ικανές στο να με καθιστούν γνώστη αρκετών ιατρικών καταστάσεων, άσχετων βέβαια με τη βασική μου εξειδίκευση αλλά αρκετών ώστε να έχω προσωπική άποψη.
Δεν διαθέτω αναφορές σε επιστημονικά άρθρα και περιοδικά σχετικά με την επιστημονική τεκμηρίωση του Δαιμονισμού, ωστόσο διαθέτω τις γνώσεις μου και την όποια εμπειρία μου από το φαινόμενο, μαζί με τις ενστάσεις που σας ανέφερα παραπάνω. Τα ονόματα των συνδρόμων τα οποία αναφέρω, δεν μου είναι διαθέσιμα λόγω του ότι τα περισσότερα συγγράμματά μου, ελλείψει χώρου, είναι τοποθετημένα σε κούτες και μου είναι δύσκολο να τα βρω. Εάν ωστόσο θεωρείτε πως αυτό θα σας βοηθήσει στην έρευνα, τότε θα κάνω τον κόπο και θα τα βρω για να σας τα παραθέσω. Τα σύνδρομα αυτά που αναφέρω, δεν γνωρίζω εάν έχουν συνδεθεί από επιστήμονες με τον Δαιμονισμό, πιθανά να έχουν συνδεθεί, πιθανά όχι. Οι θέσεις που εξέφρασα είναι προσωπικές και απορρέουν αφενός από τις όποιες ιατρικές μου γνώσεις, αφετέρου από τις όποιες εμπειρίες και παρατηρήσεις περιπτώσεων που έχουν αποδοθεί, λανθασμένα ή μη, σε δαιμονισμό.
Σας επεσήμανα μάλιστα το γεγονός της αυτοσωμικής κληρονομικότητας του συνδρόμου Τουρέτ, πάνω στο οποίο θα βγάζαμε σημαντικά συμπεράσματα, εάν γνωρίζαμε τη δράση του γονιδίου, τον τρόπο δηλαδή με τον οποίο κληρονομείται. Πρόκειται, με άλλα λόγια περί επικρατούς ή υπολειπόμενου γονιδίου; Μήπως υπάρχει σχέση ισοεπικράτησης ή κάποιου άλλου είδους κληρονομικότητα; Αυτά είναι σημαντικά ερωτήματα που χρειάζονται απάντηση.
Η πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας, εξ όσων γνωρίζω, προσανατολίζεται προς την ψυχιατρική ερμηνεία του φαινομένου αλλά αυτό και πάλι είναι γενικό, δεδομένου ότι ψυχιατρικές καταστάσεις μπορούν να οφείλονται σε μεταβολικά σύνδρομα, δύο από τα οποία σας ανέφερα στην προηγούμενη τοποθέτησή μου, τα οποία σαφώς και παρουσιάζουν χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να έχουν αποδοθεί σε δαιμονισμό (βλέπε αυτοακρωτηριασμούς).
Εντέλει, η ένστασή μου έχει να κάνει με το ότι προσωπικά πιστεύω ότι ο Δαιμονισμός, όσο μπορεί να έχει επιστημονική τεκμηρίωση προς το παρόν, δεν δύναται να συσχετιστεί με ένα και μόνο σύνδρομο. Η ΅εμμονή΅σας σχετικά με τη στοιχειοθέτηση εκ μέρους μου πάνω σε παλιότερες ανακοινώσεις επιστημονικών περιοδικών είναι μεν κατανοητή ένεκα της έρευνας αλλά και η προσωπική παρατήρηση και οι όποιες ενστάσεις προκύπτουν απέναντι σε δημοσιευμένες έρευνες έχουν τη δική τους αξία και θέση στο επιστημονικό έργο. Κατανοείτε, φαντάζομαι, ότι δεν σημαίνει πως, επειδή κάτι προτείνεται από κάποιους στην κοινότητα, αυτό γίνεται και αποδεκτό. Κατά τα άλλα συγχαρητήρια για το άρθρο σας.
Αγαπητέ Celeborn, γνωρίζω τις Εσωτερικές ερμηνείες του φαινομένου αλλά ο προσανατολισμός του άρθρου που συζητάμε είναι επιστημονικός, οπότε καλό θα ήταν η συζήτησή μας να κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση, προκειμένου να μη δημιουργηθεί μπέρδεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-08, 19:35
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Αγαπητε φιλε Μιχαλη, πανω στο θεμα του εξορκισμου οπως ειπες και συ πιστευεται απο την επιστημονικη κοινοτητα οτι προκειται για σπανια ψυχιατρικη διαταραχη. Ομως ακομα και οι ιδιοι οι ψυχιατροι δεν εχουν ιδεα πραγματικα τι συμβαινει. Το οτι μιλανε για σπανια ψυχιατρικη διαταραχη το λενε επειδη δεν εχουν ιδεα πως αλλιως να το ονομασουν. Υπαρχουν φαινομενα στην ψυχιατρικη πολυ παραξενα και ανεξηγητα και ειναι σχεδον αδυνατο να μελετηθουν ακριβως επειδη τα συμπτωματα παρατηρηθηκαν σε 1-2 ατομα ανα το παγκοσμιο. Για παραδειγμα στις σωματομορφες διαταραχες υπαρχει το λεγομενο conversion disorder. Αυτη η διαταραχη εχει να κανει με σωματικες/βιολογικες ασθενειες που παρατηρουνται χωρις καμια οργανικη/βιολογικη αιτια! Για παραδειγμα καποιος παραλυει χωρις κανενα συγκεκριμενο λογο ή αυτοακρωτηριαζεται οπως ειπες, χανει την οραση του η την ακοη του χωρις κανενα λογο. Ολα αυτα τα φαινομενα τα καταταξαν σαν conversion δηλαδη μετατροπη ψυχογενων καταστασεων σε σωματικα συμπτωματα και παθησεις. Ομως ειναι μια πολυ ασαφες κατηγορια ασθενειων και η αιτιολογια που τους δινουν ειναι λογω στρεσογονων καταστασεων. Τι παει να πει αυτο? Οτι καποιος απο υπερβολικο αγχος μπορει να παραλυσει? Διοτι αυτο μου ειπανε οταν ρωτησα. Οτι απο το πολλυ στρες μπορει να φτασει μεχρι σε αυτο το σημειο. Εννοειται οτι το αγχος ειναι κατι το ψυχοσωματικο και πολλες φορες ειναι δυσκολο να διακρινουμε στις ψυχικες διαταραχες αν το αυγο εκανε την κοτα ή η κοτα το αυγο δηλ αν μια βιολογικη αρρωστεια προκαλεσε την ψυχολογικη ή το αντιθετο ομως μεχρι που μπορει να φτασει αυτο? Θεωρειται απο τους επιστημονες οτι σε τετοιες περιπτωσεις οτι καποιος ηδη εχει μια βιολογικη αρρωστεια, ή ακομα και μια προδιαθεση, και το εντονο στρες και η ψυχολογικη πιεση το εκδηλωνουν αν ειναι σε προδιαθεση ή το χειροτερευουν αν ηδη υπαρχει η οργανικη παθηση, σε σημεια που να φτανει σε καταστασεις παραλυσης, η τυφλωσης οπως εχω αναφερει.

Ομως μεχρι που μπορει να φτασει μια ψυχοσωματικη διαταραχη? Σε περιπτωσεις εξορκισμου εχουν ακουστει περιγραφες οπου μικρο κοριτσακι για παραδειγμα το κρατανε 4-5 ενηλικα ατομα και τους σπρωχνει και τους πεταει χαμω 3-4 μετρα μακρυα σαν να ειναι πουπουλα. Απο που και ως που τοση δυναμη απο ενα μικρο κοριτσακι. Αλλος φιλος μου που ειδε εξορκισμο ειδε μια γυναικα να βγαζει εξωπραγματικες κραυγες(αντε αυτο να μπορει να εξηγηθει ιατρικα) και το πιο ανατριχιαστικο να ...........αιωρειται. Πως μπορει να εξηγηθει το να αιρωτειται? Εσυ σιγουρα θα τα χεις ξανακουσει αυτα, και οσα σου ειπα θα σου ειναι ηδη γνωστα, αρα πως το βλεπεις αυτο?
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 03-08-08 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-08, 20:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητέ μου φίλε, είναι λογικά τα ερωτήματά σου και μέσα στο πνεύμα της δικής μου τοποθέτησης μάλιστα. Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι Ψυχίατρος αλλά διαθέτω ικανή ιατρική κατάρτιση σε διαφορετικό κλάδο και αυτό με καθιστά ικανό να μπορώ να βγάζω κάποια επιστημονικά συμπεράσματα μέσα στα όρια που υπάρχουν.
Προσωπική μου άποψη, την οποία υποστηρίζουν φανερά ή όχι πολλά μέλη της επιστημονικής κοινότητας, είναι ότι εκείνο που ονομάζουμε Δαιμονισμό, είναι ή μπορεί να είναι στην πραγματικότητα το αποτέλεσμα της εκδήλωσης μιας σειράς ψυχοπαθολογικών καταστάσεων και όχι ενός και μόνο συνδρόμου. Για αυτό το λόγο αλλά και για άλλους διατηρώ αμφιβολίες εάν το σύνδρομο Τουρέτ ή κάποιο άλλο από μόνο του μπορούν να αποτελέσουν μια εξήγηση της κατάστασης αυτής. Στην εκδήλωση μιας τέτοιας κατάστασης, αναγνωρίζουμε ότι καθοριστικό ρόλο παίζει και το περιβάλλον, σε υψηλό βαθμό. Εάν, για παράδειγμα, κάποιος που πάσχει από ψυχική νόσο αντιμετωπίζεται ως δαιμονισμένος, ως αποτέλεσμα τελοσπάντων κάποιας υπερφυσικής δύναμης, τότε αναμφίβολα ο ίδιος θα αποκτήσει μια τέτοια κατεύθυνση στην παθολογία του. Ίσως για αυτό το λόγο μπορεί να διαπιστώσει κανείς ότι ο δαιμονισμένος, όμοια με τον τρελό, παραδέχεται και ομολογεί την κατάστασή του.
Η επιστήμη της Ψυχιατρικής δέχεται την εκδήλωση ακραίων ψυχοσωματικών εκδηλώσεων υπό το καθεστώς εξαιρετικού στρες αλλά σαφώς και χρειάζεται και ο παράγοντας της ιδιοσυγκρασίας, για αυτό και δεν σημαίνει ότι εάν εγώ, διαθέτοντας μια ακέραιη σωματική και ψυχική υγεία, βρεθώ σε συνθήκες στρες θα εκδηλώσω φαινόμενα δαιμονισμού. Καμια γαστρορραγία, το συζητάμε.
Από εκεί και πέρα, εγώ δεν έχω υπόψη μου κάποιες σοβαρές επιστημονικές έρευνες σχετικά με την ψυχολογία και τη νευροφυσιολογία του δαιμονισμένου. Εάν τις διαθέτετε και είναι εύκολο, παρακαλώ να μας τις δώσετε ώστε να έχουμε κάποια βάση. Τις περιπτώσεις αιώρησης και τα λοιπά, τις έχω υπόψη μου, μαζί με πολλά περισσότερα αλλά, ως συνήθως, στερούνται τεκμηρίωσης και για αυτό το λόγο μόνο ως ενδείξεις και ως ένα βαθμό μπορούμε να τις λάβουμε υπόψη μας.
Να είστε βέβαιοι πως, αν ήμουν ψυχίατρος, θα είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα αυτό. Στο παρελθόν τόσο ο Φρόυντ όσο και ο Γιουνγκ είχαν διατυπώσει απόψεις που αποτελούν ορόσημα του θέματος αλλά πλέον με ιδιαίτερες γνώσεις που έχουμε, θα μπορούσαμε να εξελίξουμε το ζήτημα.
Πάντως, όποιος θέλει να σκεφτεί λίγο περισσότερο, ας κάνει μια σύνδεση βρίσκοντας καταρχήν τα κοινά σημεία που εκδηλώνουν οι ΅δαιμονισμένοι΅...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.