Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-09, 06:53
Το avatar του χρήστη tuomas_h
tuomas_h Ο χρήστης tuomas_h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Near Kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Victoria Frances

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρώ το βιβλίο Favole vol.3 Frozen Light της Victoria Frances;
Απο όσο έχω ψάξει δεν το έχω βρει στα ελληνικά αλλά και στα αγγλικά να είναι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Όποιος γνωρίζει σχετικά παρακαλώ να με ενημερώσει διότι έχω ήδη παραγγείλει τα 2 πρωτα[Favole vol.1 Stone Tears(Δάκρυα της Πέτρας) και Favole vol.1 Set me free(Ελευθέρωσέ με)] και θα ήθελα και το 3ο..

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να με ενημερώσει
__________________
The morning dawned, upon his altar
Remains of the dark passion play
Performed by his friends without shame
Spitting on his grave as they came
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-09, 12:48
Το avatar του χρήστη CloudZero
CloudZero Ο χρήστης CloudZero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens Greece
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Μπορείς να το βρείς στο Amazon.com. Από ότι είδα το έχει.
Το link για το βιβλίο είναι εδώ!!!!
__________________
My Photos
My Movies
Porcupine Tree
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-09, 17:15
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
δεδομένου ότι τα λινκς αγγελιών τέτοιου τύπου δεν ευνοούν τη συζήτηση και κατ' επέκταση δεν επιτρέπονται θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα και να το διαγράψω.
Όμως, μιας και μιλάμε για κάποια βιβλία που αν κατάλαβα καλά σχετίζονται με το φανταστικό μήπως θα επιθυμούσες tuomas_h να μας πεις κάποια λόγια για τη Victoria Frances και το εργο της; Έτσι θα μπορούσε να παραμείνει ανοιχτό το θέμα.
Σε παρακαλώ να με ενημερώσεις το συντομότερο δυνατόν για το τι θέλεις να γίνει. Μπορείς βέβαια πολύ απλά να μας παραθέσεις εδώ τις πληροφορίες για τα βιβλία κι έτσι δε θα διαγραφεί το τοπικ.
Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 11-01-09 στις 17:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-09, 20:10
Το avatar του χρήστη tuomas_h
tuomas_h Ο χρήστης tuomas_h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Near Kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπερα melian!

Λαθος μου που εβαλα ενα τετοιου ειδους τοπικ απλα ψαχνω αυτο το βιβλιο οπως ειπα.
Σε ευχαριστω που δεν διεγραψες το τοπικ.Λοιπον θα κανω αυτο που ειπες.θα παραθεσω πληροφοριες σχετικα με το εργο της και τα βιβλια της Victoria Frances.

Σε ευχαριστω και παλι.

Με εκτιμηση
Δημητρης


CloudZero,σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια


Λοιπον,τωρα μερικες πληροφοριες σχετικα με την Victoria Frances.


Η Victoria Francés γεννήθηκε στις 25 Οκτωβρίου του 1982 στη Βαλένθια της Ισπανίας.

Η τέχνη της είναι εμπνευσμένη καθαρά από τα "gothic" παρασκήνια της τέχνης. Επηρεασμένη , όπως και η ίδια έχει δηλώσει , από τους L. Royo και Brom , Edgar Allan Poe , Anne Rice και Η.P. Lovecraft , η V. Francés δημιουργεί έναν νέο κόσμο , μέσα στους καμβάδες της. Είναι ο κόσμος του παραμυθιού , ενός σκοτεινού παραμυθιού. Μαγεία , σκοτάδι , αίμα , δάκρυ , έρωτας , είναι λίγα από τα χαρακτηριστικά των μορφών της , που δεν είναι άλλες από βρυκόλακες και λυκανθρώπους , θλιμμένες πριγκίπισσες, μάγισσες και σκοτεινές νύμφες. Οι γυναίκες κατέχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Πολλές φορές αποτυπώνεται η θλίψη , η αγωνία αλλά και ο έρωτας , στα σκοτεινά μάτια των προσώπων. Το αίμα , είναι συχνό φαινόμενο στα έργα της Victoria Francés , η οποία φροντίζει να το τοποθετεί διακριτικά πότε στο πρόσωπο , πότε στα δάκτυλα , πότε στα ρούχα , αλλά και σε πολλά άλλα σημεία. Τα δάκρυα , επίσης αγαπημένη συνήθεια , είναι πότε κανονικά , πότε αιμάτινα , προσθέτοντας έτσι ακόμη περισσότερο "σκοτάδι" στο πρόσωπο.
Η Victoria Francés , είναι ίσως η απόλυτη έκφραση του γοτθικού κινήματος , μετά τον σαγητευτικά σκοτεινό L. Royo.

Πηγη:cultureandartgallery.blogspot.com


Επισης,η εν λογω καλλιτεχνις εχει γραψει 5 βιβλια.

Τα πρωτα της ειναι μια σειρα ονοματι Favole η οποια αποτελειται απο 3 βιβλια με τους εξης τιτλους:Favole vol.1:Stone Tears(Δακρυα της Πετρας),Favole vol.2:Set me free(Ελευθερωσε με) και Favole vol.3:Frozen Light(Παγωμενο Φως)
Επισης εχει γραψει το Favole:Angel Wings και το πιο προσφατο της ειναι το El Corazon de Arlene.

-Favole vol.1:Stone Tears

Ο Ezequiel είναι ένα αρχαίο πλάσμα απ'αυτά που έχετε διαβάσει στις ιστορίες κι έχετε ακούσει να αναφέρονται σε θρύλους και μύθους. Είναι ένας βρικόλακας με αγγελική ομορφιά και παγωμένη ψυχή, που περιφέρεται στην αναγεννησιακή Ευρώπη ψάχνοντας να βρει...ποιος ξέρει; Την καρδιά του; Την αγάπη; Το νόημα της απέθαντης ζωής του; Στα ταξίδια του συναντά αιθέριες, ασθενικές και εύθραυστες υπάρξεις στις οποίες χαρίζει την αθανασία, όμως όχι και τον έρωτά του. Το πρώτο βιβλίο της τριλογίας τιτλοφορείται Stone Tears (Lagrimas de Piedra) και εξερευνά τα ταξίδια του Ezequiel, επικεντρώνοντας κυρίως την προσοχή του στις τρεις κοπέλες που τον αγάπησαν. Η πρώτη, η αλφική και μισότρελη νύμφη Lavernne που καλεί κοντά της έφηβα κορίτσια για να της κρατάνε συντροφιά στη λίμνη και πάντα αποζητά τον Ezequiel, χαμένη καθώς είναι στην αιώνια ύπαρξή της...η δεύτερη, η ταλαντούχα μουσικός και μεγαλωμένη στα πούπουλα Marquise που ήθελε απλώς να ξορκίσει τη μοναξιά της και η τρίτη...η πανέμορφη Favole, ο έρωτας της ζωής του ψυχρού Ezequiel που η ψυχή της περιπλανιέται στους αιώνες αναζητώντας τη λύτρωση και τον Ezequiel που της αρνήθηκε την αθανασία γιατί την αγαπούσε περισσότερο από οτιδήποτε.


-Favole vol.2:Set me free

Στο δεύτερο βιβλίο της σειράς, που ονομάζεται Set Me Free (Libera Me), η Favole αναζητά το φυλαχτό που θα της δείξει το δρόμο για την ανήλιαγη γη όπου βρίσκεται το κάστρο του Ezequiel. Από τη Βενετία ως τη Ρουμανία, θα συναντήσει τη βασανισμένη, ερμαφρόδιτη μάγισσα Ebony και θα της δώσει μια ευκαιρία να εκδικηθεί όλους όσους της φέρθηκαν άσχημα και την εξοστράκισαν λόγω της διαφορετικότητάς της, αλλά και τον "γιο" της Marquise, τον Abel, που θα της δώσει το Necross, το κόσμημα που θα της δείξει το δρόμο για τη σωτηρία της ψυχής της. Εν τω μεταξύ, ο Ezequiel στο κάστρο του περιμένει αλλά ποτέ δεν ελπίζει...πάντα όμως οι σκέψεις του είναι στη Favole και στην κατάρα που τους βαραίνει.


-Favole vol.3:Frozen Light

Στο τρίτο και τελευταίο βιβλίο με τίτλο Frozen Light (Gelida De Luz), η Favole συναντά την Lavernne, το πιο εξαίσιο αλλά και το πιο αποτρόπαιο δημιούργημα του Ezequiel, την μικρή και ασθενική Penelope που ακολουθεί τις μοβ πεταλούδες και καταλήγει να γνωρίσει το θάνατο που είναι γυναίκα και είναι άγγελος. Ο θάνατος θα της δείξει τελικά το δρόμο για τον Ezequiel και η κατάληξη των δυο τραγικών εραστών θα είναι εξίσου αισιόδοξη, όσο και λυπητερή, στη μέση μιας λαμπερής, μεταφυσικής μασκαράτας.




Το Favole είναι ένα εξαιρετικό δείγμα δουλειάς από την νεαρή, Ισπανίδα εικονογράφο Victoria Frances. Το σχέδιό της είναι το λιγότερο εκπληκτικό, με σαφείς επιρροές από τον μέγα συμπατριώτη της Luis Royo και τον εξίσου μέγα Gerald Brom. Πετυχαίνει απόλυτα στην απεικόνιση της γοτθικής ατμόσφαιρας, ενώ στο γράψιμό της συναντάμε ένα κράμα Bram Stoker και Edgar Allan Poe που πραγματικά, σε συνδυασμό με την εικονογράφηση, πετυχαίνει να περάσει στον αναγνώστη την αίσθηση πως βουλιάζει σ'ένα παχύ στρώμα από κιτρινισμένα, φθινοπωρινά φύλλα ενώ στον κόσμο υπάρχουν ακόμη μυστήρια και θαύματα που διαφεύγουν της προσοχής μας. Η Victoria Frances προσπαθεί να εντάξει την folklore παράδοση και τις ιστορίες για φαντάσματα, στοιχειά κλπ που κυκλοφορούν στην Ευρωπαϊκή επαρχία στο ευρύτερο πλαίσιο ενός καταδικασμένου έρωτα και μιας αέναης αναζήτησης για λύτρωση...και το πετυχαίνει στην εντέλεια. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, ειδικά στους λάτρεις του gothic και της Anne Rice, μπορείτε να το βρείτε μεταφρασμένο στα αγγλικά από τη Heavy Metal στα περισσότερα comic shops της Αθήνας. Για τους ισπανομαθείς, κυκλοφορεί από την εξαιρετική Norma Editorial και μπορείτε να το παραγγείλετε online. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό ταλέντο και σίγουρα αξίζει να περιμένουμε την επόμενη δουλειά της.




Πηγη:http://randomwriting-elgalla.blogspot.com



Οποιος γνωριζει κατι παραπανω ευχαριστωσ να το γραψει
__________________
The morning dawned, upon his altar
Remains of the dark passion play
Performed by his friends without shame
Spitting on his grave as they came

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tuomas_h : 11-01-09 στις 20:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-09, 00:18
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα το έργο της Frances αν και είμαι λάτρης της γοτθικής τέχνης και σ' ευχαριστώ Tuomas για την ευκαιρία. Από μια μικρή ματιά που έριξα στα έργα της κάτι μου λέει ότι έχει πολύ ενδιαφέρον. Σίγουρα θα αναζητήσω περισσότερες πληροφορίες μόλις βρω τον χρόνο.
Μήπως γνωρίζεις αν αυτή η τριλογία των βιβλίων είναι μυθιστορήματα ή εικονογραφημένα?

(Παρεπιπτόντως μετέφερα το τόπικ στη κατηγορία Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών γιατί ταιριάζει καλύτερα εκεί και βοηθάει να γίνει και μια γενική συζήτηση για το έργο της Frances).
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 12-01-09 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-09, 14:51
Το avatar του χρήστη tuomas_h
tuomas_h Ο χρήστης tuomas_h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Near Kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Γεια σου και πάλι melian

Η τριλογία Favole αποτελείται απο 3 βιβλία των 50 περίπου σελίδων(είναι σε στυλ διηγήματος) και νομίζω ότι είναι εικονογραφημένα απο την ίδια την Victoria Frances σαν ζωγράφος που είναι.
Χαίρομαι που σου άρεσε το έργο της Από ό,τι βλέπω το άβαταρ σου είναι από Joseph Vargo σωστά;Και εμένα μου αρέσει πολύ το έργο του Joseph Vargo.

Αν σου αρέσει η γοτθική τέχνη ίσως σου αρέσουν και οι παρακάτω καλλιτέχνες:
1.Luis Royo
2.Scarlet Gothica
3.Cris Ortega
__________________
The morning dawned, upon his altar
Remains of the dark passion play
Performed by his friends without shame
Spitting on his grave as they came
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-09, 12:05
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Μου φαίνεται ότι τώρα θα βγω κι εγώ στο ψάξιμο γι' αυτή την τριλογία. Όταν λάβεις τελικά τα βιβλία αν θέλεις πες μας και τις εντυπώσεις σου. Από τους άλλους 3 καλλιτέχνες γνωρίζω τον Ortega κι είχα ακούσει για τον Royo. Θα ψάξω όμως να μάθω περισσότερα. Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το avatar μου όντως είναι εικόνα του Joseph Vargo. Κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά του, και η εικαστική αλλά και η μουσική. Έχει γράψει και διηγήματα (αλλά ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να τα διαβάσω οπότε επιφυλάσσομαι...)
Πριν ένα χρόνο περίπου είχαμε μάλιστα δημοσιεύσει και μια συνέντευξή του που μας είχε παραχωρήσει στη Fantasy.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-09, 15:20
Το avatar του χρήστη tuomas_h
tuomas_h Ο χρήστης tuomas_h δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Near Kalamata
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Θα σας πω σίγουρα μόλις λάβω τα βιβλία!
Ναι την έχω διαβάσει αυτήν την συνέντευξη!Όσο για τους Nox Arcana και εγώ τρελαίνομαι^^
__________________
The morning dawned, upon his altar
Remains of the dark passion play
Performed by his friends without shame
Spitting on his grave as they came
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.