Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 29-05-09, 17:11
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTomGR
Δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση .... απλά όπως θα το ξαναπώ..

με κούρασε να ακούω...ιστορίες για αγρίους!

και οι σοβαροί άνθρωποι σωπαίνουν γιατι αυτή και μόνο αυτή ξέρουν την πραγματική αλήθεια όλων τον πραγμάτων.....

και όπως θα το ξανατονίσω...... μέχρι στιγμής οι απαντήσεις είναι ελάχιστες στα ερωτήματα.....

και θα επαναλάβω... ότι ναι υφίστατε η Α.Π. και όσο πραγματικά γνωρίζουν...
σωπαίνουν......
Νομιζεις οτι καθε τι μας συμβαινει ερχομαστε σαν τρελα και παλαβα να τα γραψουμε εδω?/?Κανεις λαθος πουλακι μου.Μεγαλο λαθος.

Σιγουρα αληθειες που δεν πρεπει να αποκαληφθουν σε τριτα προσωπα δεν αποκαλυπτονται.Ενας ομως μη εγωιστης ανθρωπος,οταν μπορει να εκθεσει συμβουλες που θα βοηθουσαν τους αλλους,το κανει ευχαριστως.

Απαντησεις στα ερωτηματα ο καθενας δινει μονος του.Δεν περιμενει τους αλλους να του τις αποκαλυψουν.Αν πραγματικα θελεις να πετυχεις κατι,μπορεις και με το παραπανω.

Η αληθεια ολων των πραγματων ειναι γυρω μας και μεσα μας.Αν δεν κατσεις να ασχοληθεις ποτε δεν θα μαθεις.

Και σου ξαναλεω οτιδηποτε γραφουμε εδω,το γραφουμε μηπως και καποια τριτα προσωπα μας διαφωτησουν για το τι συμβαινει.Πολλες φορες ορισμενες καταστασεις και λογια ασυνδετα μεταξυ τους συνθετονται στο μυαλο και μου ρχεται η απαντηση!Αυτος ειναι ο στοχος.Να βρεις τις απαντησεις που ζητας.Και σε διαβεβαιω δεν θα πεσουν ετοιμες ουτε απ τον ουρανο,ουτε απο ενα super-διαφωτιστικο Post.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 29-05-09, 17:15
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

αν δε θες να ακους ιστοριες για αγριους οπως λες εσυ μη διαβαζεις το θεμα...ειναι τοσο απλο....δεν ειχα σκοπο να μιλησω αλλα ειναι πραγματικα απαραδεκτο να μιλας για χαπακια κτλ χωρις να ξερεις με ποιον μιλας..επισης τι στοιχεια και τι επειχειρηματα ζητας?για αστρικη προβολη μιλαμε...τι θελεις κανενα μαθηματικο τυπο που να αποδεικνυει οτι υπαρχει?λες οτι οι σοβαροι ανθρωποι σωπαινουν....δηλαδη ο/η wildchild δεν ειναι σοβαρος/η επειδη καταθετει τις εμπειριες της????


κατι ακομα..paul οταν λες αστρικο περιπατο μιλας για αυτο που ονομαζουμε αλλιως συνειδητο ονειρεμα αν καταλαβα καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 30-05-09, 01:29
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Αγαπητέ bahamut,

Κατά την άποψή μου και όσο το έχω ψάξει, θεωρώ ότι το συνειδητό ονείρεμα και ο αστρικός περίπατος είναι διαφορετικά πράγματα. Όπως και είναι διαφορετικά πράγματα η αστρική προβολή από τον αστρικό περίπατο.

Παραπάνω όρισα ότι αστρική προβολή είναι το να προβάλεις το αστρικό σου σώμα ή/και ταυτόχρονα το αιθερικό σου σώμα πέρα από την ατομική σου πνευματική ατμόσφαιρα. (Ο άνθρωπος αποτελείται από το φυσικό, αστρικό και αιθερικό σώμα/κέλυφος μέσα στα οποία "κατοικεί" και μέσω των οποίων δρα η ατομικότητα-Εγω-κέντρο συνείδησης).

Ο αστρικός περίπατος είναι η συνειδητή περιπλάνηση/κίνηση και δράση του συνόλου ατομικότητας+αιθερικού κελύφους+αστρικού κελύφους. Το μόνο που μένει πίσω δλδ σε κατάσταση ύπνου ή/και κόμματος ή/και ύπνωσης είναι το φυσικό μας σώμα. Η περιπλάνηση/δράση γίνεται στα ανώτερα του φυσικού πεδία, μέσα στα οποία βρίσκεται και το 1ο υποαστρικό (ή για άλλους αστρικό) πεδίο όπου μπορούμε να δούμε το σώμα μας να κοιμάται/κάθεται/κείτεται νεκρό.

Το συνειδητό ονείρεμα γίνεται όταν το αστρικό μας κυρίως είναι ενεργό (έντονα ή υψηλής στάθμης συναισθήματα), όταν το αιθερικό μας (η νόησή μας/λογική μας) είναι μερικώς ενεργό και όταν η ατομικότητά μας, το εγώ μας (αυτός που συνειδητοποιεί, ο Εγώ μας, εμείς) είναι αρνητική-παθητική (μερικώς ή ολικός). Στο συνειδητό ονείρεμα είμαστε σαν ζόμπι που κινούμαστε στο 1ο με 2ο υποαστρικά πεδία (ή αστρικά για άλλους).

Διακρίνεις στη κατάσταση αυτή τη διαφορά με το επίπεδο πραγματικότητας του "χώρου" που αντιλαμβάνεσαι και του τρόπου που δρας. Ο αστρικός περίπατος σου δίνει την αίσθηση ότι εσύ και η πραγματικότητα γύρω σου, είναι εξίσου ή περισσότερο πραγματικά με τη συνηθισμένη σου ζωή και επίσης συνήθως θυμάσαι ποιος είσαι, τι κάνεις τώρα και γνωρίζεις γιατί επιλέγεις τις κινήσεις/δράσεις σου. Ακριβώς σαν να βγαίνεις βόλτα στο βουνό, μπορεί να ξεφεύγεις από τη συνηθισμένη σου πραγματικότητα/περιβάλλον/τρόπο ζωής αλλά θυμάσαι ποιος είσαι και γιατί ή τι κάνεις τώρα.

Στο συνειδητό ονείρεμα, δεν επιλέγεις συνήθως, παρασείρεσαι από τις καταστάσεις/το όνειρο και δεν θυμάσαι ποιός είσαι και γιατί επιλέγεις ή είσαι εδώ και τώρα. Σαν να έχεις ξυπνήσει με αμνησία σε μία κατάσταση όπου σε οδηγεί σε ένα σύνολο πράξεων που αγνοείς την αιτία που γίνονται ή το γιατί επιλέγεις τις αντιδράσεις σου.

Για να κάνει κάποιος αστρική προβολή, χρειάζεται ζωντανό αστρικό σώμα (έντονα συναισθήματα) και πειθαρχημένο όσο και ζωντανό αιθερικό σώμα (ας το ονομάσουμε λογική αν και είναι το σύνολο των γνώσεων που έχουμε οργανωμένα μέσα μας... περίπου). Τα δύο αυτά προσφέρουν την ενέργεια και τη τιθάσευσή της από το Εγώ. Φυσικά το Εγώ πρέπει να είναι ατομικότητα, δλδ να έχει συνειδητοποιήσει τον εαυτό του και να μην νομίζει ότι είναι αυτό που βλέπει στο καθρέπτη ή αυτό που λένε οι άλλοι ότι είναι.

Με λίγα λόγια, για να κάνεις αστρική προβολή και αστρικούς περιπάτους, πρέπει να ζεις στο κόσμο των "αΰλων υπάρξεων" ενώ ακόμα έχεις το υλικό σου κέλυφος/σώμα. Αυτή τη κατάσταση οι Αποκρύφιστές την ονομάζουν 2ο επίπεδο συνειδητότητας ή ύπαρξης (το 1ο είναι η ζωή/ύπαρξη γνωρίζοντας ότι υπάρχεις και δικαιούσαι να επιλέξεις.. όχι με τη γνωστή έννοια της επιλογής της εποχής μας όμως...) και είναι σε εκείνη η κατάσταση όπου μπορείς να αντιλαμβάνεσαι τα συναισθήματα των άλλων αλλά και τις σκέψεις που "δημοσιεύουν" χωρίς να τους βλέπεις ή να τους γνωρίζεις (σε αυτό το επίπεδο είναι που κωδικοποιείς τα συναισθήματα και τις ατμόσφαιρες άλλων ή περιοχών σε χρώματα). Υπάρχουν ωστόσο κι άλλα επίπεδα ύπαρξης, το 3ο, 4ο, 5ο και 6ο, που λίγοι άνθρωποι κατάφεραν να φτάσουν στο 3ο ή 4ο πριν χάσουν το υλικό τους κέλυφως. Φυσικά σκοπός μας είναι να φτάσουμε στο 2ο ώστε να έχουμε την ευκαιρία να προσπαθήσουμε να ζήσουμε και να επιβιώσουμε ανάμεσα στους "αθάνατους".... μεγάλη ιστορία πιάσαμε...

Ωστόσο κανένας δε πρόκειται να καταλάβει κάτι που δεν είναι έτοιμος να κατανοήσει, ακόμα κι αν του το αναλύσουν χιλιάδες φορές. Οπότε ο καθένας από τα λόγια μου θα καταλάβει όσα είναι έτοιμος να καταλάβει ενώ όσοι θέλουν μπορούν να πουν ότι τα παραπάνω δε στέκουν και ότι είναι λάθος, διότι κανένας δεν είναι αλάθητος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου/σας.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul : 30-05-09 στις 01:41
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 30-05-09, 02:14
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Eιναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες....εσυ εχεις φτασει στο 2ο επιπεδο συνειδητοτητας?
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 30-05-09, 21:40
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Ναι, πολύ ενδιαφέροντα.

Σε ποιους αποκρυφιστές αναφέρεσαι;
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 31-05-09, 01:04
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Όπως γράφω και στο τέλος του παραπάνω ποστ μου :

"...ο καθένας από τα λόγια μου θα καταλάβει όσα είναι έτοιμος να καταλάβει ενώ όσοι θέλουν μπορούν να πουν ότι τα παραπάνω δε στέκουν και ότι είναι λάθος, διότι κανένας δεν είναι αλάθητος..."

Οπότε οι βιβλιογραφία και οι αναφορές είναι περιττές. Σε ένα χαρτονόμισμα δεν έχει σημασία ποιος το τύπωσε, αλλά το πόση αξία έχει.


Υ.Γ. Και κάτι ακόμα ρε παιδιά, από τα όσα είπα, έχει σημασία αν σας πω ότι έφτασα στο επίπεδο 1000 ή στο 1.. δε παίζουμε βιντεοπαιχνίδι, ούτε κι αν σας πω ότι αυτά είναι γραμμένα σε βιβλία που κρύπτονται στο Βατικανό ή ότι τα είπε ο Κρόουλη έχει σημασία. Η μοναδική σημασία είναι στο πόσο βοηθούν όσα σας πουν/είπα. Μην κρίνετε τα πράγματα από το περιτύλιγμα...
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul : 31-05-09 στις 01:08
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 31-05-09, 03:09
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παραπάνω, παρέθεσες μια θεωρία η οποία παρουσιάζει ενδιαφέρον αλλά για την οποία έχω πολλές αμφιβολίες όσον αφορά την ορθότητά της.

Και επειδή έχω ακούσει πολλές θεωρίες και προσωπικές απόψεις και έχω δει να γίνονται αποδεκτές του κόσμου οι βλακείες (δεν αναφέρομαι στα δικά σου), σε ρωτάω που στηρίζεις όσα λες.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 01-06-09, 02:15
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Μην τα πιστεύεις. Πουθενά δεν τα στηρίζω. Κρίνε εσύ για τον εαυτό σου ποια και πόσα αξίζουν όσο και ποια και πόσα είναι .. αρλούμπες...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 04-06-09, 19:02
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Λοιπόν για να μπούμε στο πνεύμα της τακτικής Α.Π.....

Έχετε νιώσει ποτέ έντονο φόβο κατά το πειραματισμό,σε κατάσταση χαλάρωσης,βγάζοντας και επαναφέροντας το ''αστρικο 'χερι'' να πω,ή αλλο μέρος του σώματος?....Μου φαίνεται πως σ αυτη την κατασταση είμαι..μαλλον υπνωτισμένη!..Θελω να πω,ναι μεν με τη δυναμη της σκεψης μου κινουσα το χέρι μου(το φυσικο δεν το ενιωθα καθολου)......αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν αυτο που κινουταν,κι ας μην εβαζα δυναμη,ηταν το αστρικο μου χερι....

Αυτο παντως που με εντυπωσιασε ειναι πως καθε στιγμη που εστρεφα την προσοχη μου σε ενα συγκεκριμενο μερος του σωματος,εκεινη τη στιγμη ενιωθα τις δονησεις εκει,λες και ''αφυπνιζοταν'' κατι...η δυναμη της σκεψης .....

Αυτη τη στιγμη,εχοντας αυτη την ωραια ατμοσφαιρα γυρω μου δεν φοβαμαι τιποτα...θα ενθουσιαζομουν πολυ με μια εμπειρια Α.Π......οταν ομως νιωθω αυτο που νιωθω οταν το επιχειρω,μεσα στο σκοταδι που με περιτρυγυριζει..φρικαρω!!Η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη.....Αχ αυτος ο φοβος
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 04-06-09 στις 19:27
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 08-06-09, 00:48
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DTomGR
Νομίζω ότι ρούφηξα όλες τις καταθέσεις από την αρχή αυτού του θέματος και μου δημιουργήθηκαν απορίες-ερωτήματα….
1) Υπάρχει περίπτωση σε α.π. να συναντήσετε άτομα τα οποία έχουν πεθάνει; Αν ναι , είχατε κάποια επικοινωνία;

2) Μετά από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι καταλάβατε ποιο είναι το νόημα της ζωής…και τι ακριβός γίνετε όταν το «υλικό» σώμα πεθάνει;

3)υπάρχουν δαίμονες/άγγελοι;

4)αναζητήσατε ποτέ τον «δημιουργό» κατά την εμπειρία σας;

5)Οι περίεργες οντότητες….. τι ακριβώς είναι; Για ποιο λόγο μένουν σε αυτό το επιπέδο; …και γιατί σκοπό τους έχουν να φοβίζουν τον ταξιδιώτη;

6)Η σκληρή ασκητική ζωή των μοναχών έχει κάποια σύνδεση με την ανάπτυξη και προετοιμασία της ψωχής για αυτά τα επίπεδα ;

Δεν έχω καταφέρει ποτέ να έχω α.π. στη ζωή μου …. Και μου γεννιούνται αυτές οι απορίες που θα προσπαθούσα να της απαντήσω… σε περίπτωση που θα βίωνα μια J

Θα ήθελα πολύ να ακούσω ….από άτομα τα οποία έχουν α.π. πως πραγματικά άλλαξε η «οπτική» τους για τη ζωή……

Σήμερα κάνω το πρώτο μου Post J ….. ελπίζω να μη σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου…..αλλα πιστεύω με τις απαντήσεις σας θα βοηθούσατε πολύ κοσμο J….
Εύλογα τα ερωτήματά σου αν και νομίζω ότι απασχολούν το πλήθος των ατόμων που ασχολούνται με μεταφυσική.
1. Ναι και με αστρικό ταξίδι(έτσι το λέω εγώ) και με άλλες μεθόδους μπορείς να έχεις επικοινωνία με νεκρούς,αλλά θέλει μεγάλη προσοχή γιατί σε αυτά τα επίπεδα των αύλων οντοτήτων ή κόσμο των πνευμάτων υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο από αυτό που έχεις καλέσει γιατί υπάρχουν οντότητες που μπορούν να διαβάσουν την σκέψη σου και να πάρουν την μορφή που εσύ θέλεις να συναντήσεις...
2.Η όλη ενασχόληση με την μεταφυσική και όχι μόνο το αστρικό ταξίδι σου δίνει κάποιες απαντήσεις περί του νοήματος της ζωής(υποκειμενικό θέμα) και τι γίνεται με την ψυχή όταν το φυσικό σώμα πεθάνει αλλά αυτό θα επιβεβαιωθεί όταν όντως κάποιος αφήσει αυτόν τον κόσμο....
3.Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ναι ότι υπάρχουν,όπως υπάρχει επίσης ο άγγελος φύλακάς μας και ο άγγελος συνοδός
4.όχι δεν έφτασα σε αυτό το επίπεδο αλλά είχα κάποια μορφή επικοινωνίας με τον ανώτερο εαυτόν μου
5.Ναι υπάρχουν αυτές οι περίεργες οντότητες.Είναι το επίπεδο των φαντασμάτων που βρίσκεται στα κατώτατα αστρικά στρώματα και πολύ κοντά στο φυσικό μας επίπεδο που αρέσκονται να τρομάζουν τον άπειρο ταξιδευτή με τις τρομακτικές φιγούρες τους,αλλά αν σκεφτείς ότι δεν υπάρχουν ή ότι δεν μπορούν να σε βλάψουν συνεχίζεις το ταξίδι σου προς ανώτερα στρώματα
6.Θα σου απαντήσω κάπως αλλιώς.Υπάρχουν μοναχοί όπως οι βουδιστές και αρκετοί από τους Χριστιανούς που έχουν αναπτύξει την ανώτερη μορφή διανόησης και έχουν ίσως απαντήσει μέσα τους τα ερωτήματα που θέτεις και πολλά άλλα ακόμη.Είχα γνωρίσει έναν ΄τετοιο Γέροντα που έκανε προβολή του διανοητικού του (ενώ ήταν στο μοναστήρι τον έβλεπαν ταυτόχρονα και σε άλλες περιοχές) και ομολογώ ότι απόαυτά που μου είπε τότε κατάλαβα αργότερα ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν σε πολύ προχωρημένο επίπεδο διανόησης.Μάλιστα όταν τον συνάντησα με αποκάλεσε με το όνομά μου και μου είπε και την πόλη απο όπου ερχόμουν.Φυσικά δεν τον είχα συναντήσει ποτέ πριν και δεν ήξερε κανεις από την μονή ότι θα την επισκεπτόμουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.