Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 05-10-10, 21:34
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλησπερα σας ,

Ενδιαφερον το θεμα με την αστρικη προβολη , θα σας παραθεσω τι εχω καταφερει μεχρι στιγμης

Για καποιον λογο , υποσυνειδητα εχω συνδεσει το συνηδειτο ονειρεμα σαν ενα "μεσο" για να μεταβω στην αστρικη προβολη .
Αυτο γιατι ειναι οταν επιτυχεις Σ.Ο. απλα σκεφτεσαι "θελω να κανω αστρικη προβολη"...και απλα συμβαινει
Το θεμα ειναι οτι ουτε το Σ.Ο. το χω...μονο κατα τυχη το πετυχαινω και αθελα μου.

Οσες φορες τελοσπαντων εχω μεταβει (ακουσια) σε συνειδητο ονειρεμα μεταφερομαι σε μια ημι-υπνηλιακη κατασταση , αρχιζει ο κλασικος "ηλεκτρισμος" στο σωμα μου και αρχιζει το πανηγυρι της αστρικης προβολης.
Αλλα παντα το "διακοπτω" ...λογω φοβου κυριως...δεν ειναι και λιγο να "φευγεις" απο το σωμα σου.
Πριν 2 μερες , μου εκατσε παλι συνηδειτο ονειρεμα , μονο που αυτη την φορα η αστρικη προβολη ξεκινησε ακαριαια...και αργησα να την "διακοψω".
Αυτην τη φορα , περαν του κλασικου "ηλεκτρισμου" και ημι-υπνιλιακης καταστασης ενιωθα να φευγω προς τα πανω.

Αφου σε μια φαση σκεφτομουν λιγο ακομα και θα βρω ταβανι !!
Και μετα σκεφτομουν αμα το κοψω τωρα ειναι μακρυς ο δρομος προς τα κατω!θα σκασω σαν καρπουζι..και που στο καλο πηγε το παπλωμα!
Μην τα πολυλογω το κοψα σιγα σιγα.."κατηφορησα" αργα αργα και βρεθηκα στο κρεβατι μου και παλι.

Αυτες ειναι οι εμπειριες μου.

Αν καποιος εχει καποιο τροπο σιγουρης μεταβασης σε αστρικη προβολη ας μου την παραθεσει
Ενας τροπος που καθισα και προσπαθησα τις επομενες μερες ειναι να φανταζεσαι (χωρις να κοιμασαι εννοω) οτι βρισκεσαι μεσα στο σπιτι σου και πας απο δωματιο σε δωματιο "αγγιζοντας" τον περιβαλλοντα χωρο .
Ετσι η συνειδητοτητα ψιλο "μπερδευεται" οσον αφορα που βρισκεται πραγματικα...ενοιωθα τα πρωτα σημαδια της αστρικης προβολης αλλα ηταν δυσκολο να συγκρατησω σταθερα την "φαντασιωση".
Καθε προταση ευπροσδεκτη λοιπον


ΥΓ : Μεγαλη υποθεση να πετας παντως .Απιστευτη αισθηση
Απάντηση με παράθεση
  #332  
Παλιά 06-10-10, 09:15
Miltakos Ο χρήστης Miltakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2009
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καποιος εχει καποιο τροπο σιγουρης μεταβασης σε αστρικη προβολη ας μου την παραθεσει
Γεια.
Νομίζω ότι ο τρόπος που χρησιμοποιείς (μέσα από συνειδητό ονείρεμα) είναι σίγουρης μετάβασης στο αστρικό πεδίο.
Η συμβουλή μου είναι να καταπολεμήσεις το φόβο σου. Σε αυτό δουλεύω κι εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #333  
Παλιά 06-10-10, 15:06
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια.
Νομίζω ότι ο τρόπος που χρησιμοποιείς (μέσα από συνειδητό ονείρεμα) είναι σίγουρης μετάβασης στο αστρικό πεδίο.
Η συμβουλή μου είναι να καταπολεμήσεις το φόβο σου. Σε αυτό δουλεύω κι εγώ.
Σίγουρης μετάβασης δεν θα έλεγα, εύκολης ωμων ναι. Μέσω του ονείρου δεν είναι σίγουρο ότι έχεις μεταβεί σε αστρική προβολή. Μπορεί να συνεχίζεις να έχεις συνειδητό ονείρεμα και να νομίζεις ότι έχεις προχωρήσει. γι αυτό όπως είπαμε ποηγουμένως μπορείς να κανεις κάποια test για να το εξακριβώσεις.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #334  
Παλιά 06-10-10, 17:13
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Οχι , οταν απο το συνειδητο ονειρεμα "μεταβαινω" προς αστρικη προβολη ειναι ξεκαθαρο , διοτι :

1. πριν κοιμαμαι , δεν μπορω να επηρεασω το ονειρο μου , απλα για καποιον λογο , προκυπτει το συνηδειτο ονειρεμα χωρις ουτε καν το προκαλεσω
2.οταν προκυπτει το συνηδειτο ονειρεμα , ψιλο-ξυπναω ...ειμαι στην μεση μεταξυ ξυπνιου-υπνου και τοτε αρχιζει το πανηγυρι
3.ειμαι σιγουρος για το (2) διοτι "ηθελημενα" διακοπτω την μεταβαση στην αστρικη προβολη κουνωντας τα χερια μου ή τα ποδια μου ή το κεφαλι μου για να ξυπνησω τελειως.

το θεμα οπως λεει και ο συμφορουμιτης ειναι να ξεπερασω τον φοβο..δεκτο
αλλα παρολα αυτα θα θελα και εναν πιο σιγουρο τροπο για αστρικη προβολη
γιατι σε μενα ολα γινονται τυχαια...και με μικρη συχνοτητα..μια τωρα..μια μετα απο κανα 2 μηνες και παει λεγοντας
ετσι δεν κανουμε δουλιτσα που λεει και η διαφημιση
Απάντηση με παράθεση
  #335  
Παλιά 06-10-10, 17:14
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρης μετάβασης δεν θα έλεγα, εύκολης ωμων ναι. Μέσω του ονείρου δεν είναι σίγουρο ότι έχεις μεταβεί σε αστρική προβολή. Μπορεί να συνεχίζεις να έχεις συνειδητό ονείρεμα και να νομίζεις ότι έχεις προχωρήσει. γι αυτό όπως είπαμε ποηγουμένως μπορείς να κανεις κάποια test για να το εξακριβώσεις.

ουτε να πω κιμινο δεν προλαβαινω..μια που γινεται το συνηδειτο ονειρεμα μια που αρχιζει η αστρικη προβολη..δεν εχω χρονο παραμονης στο συνειδητο ονειρεμα
Απάντηση με παράθεση
  #336  
Παλιά 06-10-10, 18:47
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε να πω κιμινο δεν προλαβαινω..μια που γινεται το συνηδειτο ονειρεμα μια που αρχιζει η αστρικη προβολη..δεν εχω χρονο παραμονης στο συνειδητο ονειρεμα
στο στάδιο της αστρικής προβολής θα εξετάσεις αν όντως κανεις αστρική προβολή και δεν βρίσκεσαι απλός σε ένα ζωντανό συνειδητό ονείρεμα. Μπορεί πάντως εύκολα να γίνει σύγχυση των δυο αυτών σταδίων και να μπερδέψεις όνειρο με αστρική προβολή.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #337  
Παλιά 06-10-10, 21:59
Miltakos Ο χρήστης Miltakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2009
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρης μετάβασης δεν θα έλεγα, εύκολης ωμων ναι. Μέσω του ονείρου δεν είναι σίγουρο ότι έχεις μεταβεί σε αστρική προβολή. Μπορεί να συνεχίζεις να έχεις συνειδητό ονείρεμα και να νομίζεις ότι έχεις προχωρήσει. γι αυτό όπως είπαμε ποηγουμένως μπορείς να κανεις κάποια test για να το εξακριβώσεις.
Δεν έγινα κατανοητός (φταίω κι εγώ που δεν το έγραψα ξεκάθαρα).
Συμφωνώ μαζί σου πως το να μεταβείς σε αστρική προβολή μέσω ενός συνειδητού ονείρου μπορεί να είναι εύκολο αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την πραγματική φύση της εμπειρίας σου.
Ο Mphx όμως περιγράφει ότι πετυχαίνει αστρική προβολή όταν κατά τη διάρκεια συνειδητού ονείρου ξυπνάει τελείως χαλαρωμένος όπου έχει και τα συμπτώματα αστρικής προβολής. Σε αυτόν τον τρόπο αναφερόμουν λέγοντας πως είναι σίγουρης μετάβασης.
Απάντηση με παράθεση
  #338  
Παλιά 07-10-10, 04:41
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Miltakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έγινα κατανοητός (φταίω κι εγώ που δεν το έγραψα ξεκάθαρα).
Συμφωνώ μαζί σου πως το να μεταβείς σε αστρική προβολή μέσω ενός συνειδητού ονείρου μπορεί να είναι εύκολο αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την πραγματική φύση της εμπειρίας σου.
Ο Mphx όμως περιγράφει ότι πετυχαίνει αστρική προβολή όταν κατά τη διάρκεια συνειδητού ονείρου ξυπνάει τελείως χαλαρωμένος όπου έχει και τα συμπτώματα αστρικής προβολής. Σε αυτόν τον τρόπο αναφερόμουν λέγοντας πως είναι σίγουρης μετάβασης.
Ακριβως αυτο.Οταν κοιμαμαι το ξερω...εννοω...ζωω οπως ολοι μας πιστευω μια "ιστορια" χωρις να μπορουμε να επεμβουμε στα γεγονοτα
Στο συνειδητο ονειρεμα προφανως επεμβαινουμε.
Εγω ζω μια ακρως ακαριαια μεταβαση ..απο το συνειδητο ονειρεμα στις "αρχες" της αστρικης προβολης.
Για παραδειγμα στην τελευταια αποπειρα (αν μπορω να το θεσω ετσι μιας και ολα γινονται τυχαια) , "εβλεπα" οτι ημουν στο σπιτι των γονιων μου , περπατουσα σε εναν διαδρομο..στην γωνια του διαδρομου --και εχω την εντυπωση οτι εγω το τοποθετησα εκει νοητικα-- ηταν κατι το οποιο με τρομαξε υπερβολικα.
Τι ηταν αυτο ουτε που θυμαμαι.Αλλα το σοκ ηταν τοσο εντονο που στην ουσια με πεταξε "εκτος" ονειρου σε αυτην την εντελως χαλαρωτικη κατασταση του "γλαρωματος"...το νοιωθα οτι ειχα ψιλοξυπνησει και τοτε ξεκινησε το πανηγυρι της αστρικης προβολης οπως το περιεγραψα στο πρωτο μου ποστ

Το θεμα ειναι να βρω "σιγουρο" τροπο...ειτε δειλιασω ειτε οχι..θελω να το εξασκησω...αλλα οπως ειπα και πριν μια φορα στους χ μηνες δεν γινεται δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #339  
Παλιά 08-10-10, 15:15
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι να βρω "σιγουρο" τροπο...ειτε δειλιασω ειτε οχι..θελω να το εξασκησω...αλλα οπως ειπα και πριν μια φορα στους χ μηνες δεν γινεται δουλεια.
Υπάρχουν τεχνικές για να βγεις στο αστρικό π.χ. συγκέντρωση στους παλμούς της καρδιάς ή την αναπνοή, οραματισμός στο σπίτι (όπως ήδη αναφέρθηκε) και πολλες άλλες. Πρέπει να δεις ποια σου ταιριάζει και να την εξασκήσεις για να μπορείς να πεις οτι είναι "σίγουρη" λύση για αστρικό ταξίδι.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #340  
Παλιά 08-10-10, 21:10
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ναι προσπαθω αυτο με τους παλμους της καρδιας που δεν ξερω αν εχω καποια ανωμαλια...αλλα χτυπανε πολυ εντονα που κουνιεμαι ολοκληρος (οταν προσπαθω να κοιμηθω)

απλα μου ειναι ευκολο να παρασυρθω απο ακυρες σκεψεις...και αυτο προσπαθω να δουλεψω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.