Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: θα σας εύρισκε σύμφωνους μια τέτοια κίνηση θρησκευτικής παγκοσμιοποίησης ?
ΝΑΙ 5 12,82%
ΟΧΙ 34 87,18%
Ψήφισαν: 39. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-07-06, 01:12
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arela
Θεωρώ πως είναι ουτοπικό να προσδοκούμε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο μαζικά. Τουλάχιστον σ'αυτόν τον αιώνα, για να μην πω σ'αυτήν την χιλιετία...
εχεις δικαιο, παντα καποιοι θα θελουν να χουν το μονοπωλειο και να ειναι οι μονοι κοινωνοι της αληθειας..εξαλλου αυτοι που τα καταφερνουν θεωρουνται πετυχημενοι. Θελει οντως πολλα χρονια και υπομονη και αλλες αρετες..θα ζουμε ομως μεχρι τοτε ή θα εχουμε γινει κατσαριδες φιλεναδα;
__________________
Τι μέρος του λόγου είναι το είναι μας;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-07-06, 21:17
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bonobo
Τουλαχιστον πολλα εγκληματα θα αποτρεποταν αν υπηρχε μια τετοια θρησκεια μου φαινεται.
Αγαπητέ bonobo αυτό που λές δεν βλέπω να γίνεται ούτε σε 1000 χρόνια.
Η εξήγηση είναι απλή!
Οι θρησκείες υπάρχουν μόνο και μόνο για να εξουσιάζουν οι λίγοι τους πολλούς. Δεν θέλω να μπερδέψουμε βέβαια τις θρησκείες με την ύπαρξη η όχι του θεού, η και γιατί όχι των θεών.
Στην δημοσκόπηση δεν έχω απαντήσει, γιατί απλούστατα δεν με ενδιαφέρει το θέμα. Αν υπήρχε επιλογή θα ψήφιζα "αδιαφορώ".
Με εκτίμηση!
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-07-06, 21:59
Το avatar του χρήστη panoramix
panoramix Ο χρήστης panoramix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Gioto, αλλά και αν προσπαθήσουν να φτιάξουν αυτήν την παγκόσμια θρησκεία (όχι ότι θα μας ρωτήσουνε!!!) δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρουν γιατί ο κάθε λαός θα θέλει να υπερισχύσει η δική του.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-07-06, 06:29
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
bonobo:
Τουλαχιστον πολλα εγκληματα θα αποτρεποταν αν υπηρχε μια τετοια θρησκεια μου φαινεται.
Αδύνατο, αδύνατο εντάξει ας την επιβάλουμε στα χαρτιά την υπερθρησκεία έστω και άν αυτή είναι ο Χριστιανισμός, η θρησκεία που πλησιάζει περισσότερο απο όλες στην πραγματικότητα.
ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ ΤΟ ΝΕΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ?
ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙ?
ΟΧΙ, απο την στιγμή που οι θρησκείες στον Πλανήτη είναι διαμοιρασμένες σήμερα με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι αδύνατο να γίνει η ένωση.
Ακόμα και ο Χριστιανισμός σήμερα είναι διαμοιρασμένος σε 3 διαφορετικά μερίδια με το καθένα να απορρίπτει το άλλο.
Ο Καθολικός θα απορρίψει την Ορθοδοξία άσχετα με το εάν αποτελεί την ορθή έκφραση του Χριστιανισμού.
Και όχι μόνο, Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΟΤΕ ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-07-06, 08:43
Το avatar του χρήστη Lazaros
Lazaros Ο χρήστης Lazaros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-07-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ήδη αυτή η θρησκεία έχει ήδη «μονταριστεί» τουλάχιστον στα κεφάλια και τις χάρτες ορισμένων και είναι θέμα ολίγων ετών να αρχίσει σιγά σιγά να κάνει την εμφάνιση της με ύπουλο προφανώς τρόπο.
Δε καταλαβαίνω τις αντιδράσεις ορισμένων που νομίζουν ότι θα κολλήσει κάπου.
Η πολιτικοπολιτισμική παγκοσμιοποίηση βρήκε τελικά κάπου σοβαρό κόλλημα εκτός βέβαια των ολίγων ακτιβιστών που τρέχουν πίσω από τους G8 ;
Όλα είναι έτοιμα ,απλώς περιμένουν τις κατάλληλες θέσεις των άστρων .....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-07-06, 17:21
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παιδες ευλογη η ρεαλιστικη απαισιοδοξια που δειχνετε και δε διαφωνω οτι υπαρχουν τεραστιες δυσκολιες αλλα ολα απο μια ιδεα ξεκιναν και ολα πιθανα ειναι αρκει να τα θελουμε αρκετα. Εξαλλου καποιες προσπαθειες του ειδους που εχω κατα νου εχουν γινει στο παρελθον (καποια σχολη της Μοραβιας μου φαινεται λεγοταν μπορει να εχετε ακουστα, η θεοσοφια και η Ταντρικη παραδοση επισης λειτουργουν με παρομοιο τροπο και η θρησκευτικη κατασταση στην αρχαια Ελλαδα αποτελει επιπλεον παραδειγμα) και μπορουμε να παρουμε σημαντικα μαθηματα απο αυτες.
Βεβαια το πιο σημαντικο προβλημα που θα πρεπει να αντιμετωπισουμε αν προβουμε σε τετοιου ειδους εγχειρημα ειναι να αποτρεψουμε την εισχωρηση στη νεα θρησκεια τιποτα πολυεθνικων γιατι τοτε κανεις δε μας σωζει. Ο Αριστοφανης στις Ορνιθες τα καταφερε. Εμεις δε μπορουμε;
__________________
Τι μέρος του λόγου είναι το είναι μας;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-07-06, 05:42
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Lazaros:
Νομίζω ότι ήδη αυτή η θρησκεία έχει ήδη «μονταριστεί» τουλάχιστον στα κεφάλια και τις χάρτες ορισμένων και είναι θέμα ολίγων ετών να αρχίσει σιγά σιγά να κάνει την εμφάνιση της με ύπουλο προφανώς τρόπο.
Δε καταλαβαίνω τις αντιδράσεις ορισμένων που νομίζουν ότι θα κολλήσει κάπου.
Και εγώ δέν καταλαβαίνω πώς ο σημερινός Έλληνας θα απαρνηθεί απο την μιά στιγμή στην άλλη την βαθιά του πίστη στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό, τον Ιησού, την Παναγία, τους αγίους του για να πιστέψει στο νεοεμφανιζόμενο φρούτο κάποιου κυρίου Μυνχάουζεν
Θα μου πείς βέβαια οτι θα το επιβάλλουν με τον νόμο και με το ζόρι.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΙΑΣ ΑΥΤΑΡΧΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ. ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ.
ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΕΓΙΝΕ ΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΜΑΖΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-06, 05:47
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
bonobo:
Βεβαια το πιο σημαντικο προβλημα που θα πρεπει να αντιμετωπισουμε αν προβουμε σε τετοιου ειδους εγχειρημα ειναι να αποτρεψουμε την εισχωρηση στη νεα θρησκεια τιποτα πολυεθνικων γιατι τοτε κανεις δε μας σωζει
Μα ... άν πρόκειται να κάνουν το τόλμημα επιβολής της νέας Παγκόσμιας θρησκείας γι'αυτόν τον λόγο θα γίνει ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ!!!
Για να αποκτήσουν πλέον οι Πολυεθνικές ολοκληρωτικό έλεγχο στην παγκόσμια εξουσία, και όχι μερικό όπως συμβαίνει σήμερα. Οι ίδιες θα την δημιουργήσουν, καθορίζοντας τους όρους εφαρμογής της.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-07-06, 09:22
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ δέν καταλαβαίνω πώς ο σημερινός Έλληνας θα απαρνηθεί απο την μιά στιγμή στην άλλη την βαθιά του πίστη στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό, τον Ιησού, την Παναγία, τους αγίους του για να πιστέψει στο νεοεμφανιζόμενο φρούτο κάποιου κυρίου Μυνχάουζεν
Είσαι λίγα χρόνια πίσω... Αυτή απωλέσθη προ ετών. Οι σημερινοί έλληνες δεν πιστεύουν. (δεν μιλάω για τους άνω των 40 αλλά για τους νέους). Άνοιξε λίγο την τηλεόραση και θα καταλάβεις ποιοί είναι ο θεοί των Ελλήνων.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-07-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Lazaros
Lazaros Ο χρήστης Lazaros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-07-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είσαι λίγα χρόνια πίσω... Αυτή απωλέσθη προ ετών. Οι σημερινοί έλληνες δεν πιστεύουν. (δεν μιλάω για τους άνω των 40 αλλά για τους νέους). Άνοιξε λίγο την τηλεόραση και θα καταλάβεις ποιοί είναι ο θεοί των Ελλήνων.
ως Έλλην και άνω των σαράντα ο οποίος δε παρακολουθεί τηλεόραση ενδιαφέρομαι να μου εξηγήσεις ποίοι είναι οι Θεοί μου (αν δε σε βάζω σε κόπο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.