Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θέλουμε να γνωρίζουμε την ηλικία των συνομιλητών μας ;
ΝΑΙ 78 67,24%
ΟΧΙ 38 32,76%
Ψήφισαν: 116. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-07-08, 19:26
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
Νομίζω ήταν κάτω των 25 όμως είχε τριβή με εκκλησιαστικά κείμενα, πιθανόν από μικρός και έτσι είχε ακονίσει τον λόγο του.
εγραψες 20 λεξεις και εναν αριθμο για νας μας διαφωτισεις
ενω απο εναν μονο αριθμο θα μπορουμε να φωτιστουμε αυτοβουλως σε μια παρομοια περιπτωση .
βλεπεις λοιπον τι σημαινει και τι συμβαινει με μια "καινοτομια διευκολυνσης χρηστων" ;


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 17-07-08, 21:36
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το θέμα είναι αν αυτή η διευκόλυνση είναι θεμιτή ή όχι-γιά διάφορους λόγους.
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 17-07-08, 23:26
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Πιο ωραίο το θέμα όταν μιλάμε για την ηλικία παρά όταν μαλώνουμε για το αν θα αναγράφεται.

Παρένθεση προσωπικές ιστορίες - ηλικιακά φαινόμενα ......

Πήγα πρόσφατα στην Πόλη και ο ξεναγός μας (Αθηναίος με ρίζες από εκεί) μόλις 27 χρόνων μιλούσε 6 γλώσσες και ήξερε όλη την ιστορία της Πόλης , της Αγιάς Σοφιάς και Μικράς Ασίας απέξω και ανακατωτά (και όχι μόνο), με σπουδές και μεταπτυχιακά πάνω σε αυτά, μεταφράσεις βιβλίων, dvd. Ακόμα και η αρχαιότερη πολίτισσα Ελληνίδα ξεναγός (όπως μας τη σύστησαν) υποκλινόταν άνετα μπροστά του άν όχι σε όλα τα θέματα στα περισσότερα. Δεν είναι φαινόμενο αυτό το παιδί απλώς το να γνωρίζει πολλά πράγματα είναι η δουλειά του .... τι να κάνουμε και είναι πολύ καλός - και μερακλής.

Στα φαινόμενα τώρα
Έχω συναντήσει δυο δωδεκάχρονους μουσικούς φαινόμενα. Ο ένας είναι λυράρης και τουλάχιστον στα δώδεκα του ήταν ο καλύτερος που έχω ποτέ ακούσει. Τον άκουσα μάλιστα μαζί με ένα από τους μεγαλύτερους λυράρηδες που ήταν και αρχιδάσκαλος στο μουσικό σχολείο. Ο παπάς-θεολόγος του σχολείου του, θεωρούσε τέτοιες περιπτώσεις (που είχε δει και άλλες) μετανσαρκώσεις παρόλο που, όπως έλεγε, δεν το δέχεται η εκκλησία. Αυτοδίδακτος φυσικά.... (μόνο 2 μήνες άντεξε τον δάσκαλο του).

Το άλλο παιδί ήταν νομίζω Κορεατάκι ή γιαπωνεζάκι κάτι τέτοιο, υπενθυμίζω δωδεκάχρονος επίσης και ήταν διευθυντής της ορχήστρας της πόλης του. Ήταν συνθέτης σολίστας και αν δεν έβλεπες το πρόσωπο του , μόνο από τον τρόπο που βάδιζε ή λειτουργούσε τον έκοβες για 65άρη νάνο.

Ευχαριστώ για το χώρο συνεχίστε.

* Επι τη ευκαιρία (μια και δείχνει να πηγαίνει πλειοψηφικά) προτείνω να μπαίνει και ο αριθμός της ενσάρκωσης δίπλα στην ηλικία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 17-07-08 στις 23:29
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 17-07-08, 23:39
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ποσειδώνιος
* Επι τη ευκαιρία (μια και δείχνει να πηγαίνει πλειοψηφικά) προτείνω να μπαίνει και ο αριθμός της ενσάρκωσης δίπλα στην ηλικία.
αυτό είναι το πιο δύσκολο δεν ξέρουμε τον αριθμό, αλλά μην βγει παρά έξω...
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 18-07-08, 08:22
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti
αυτό είναι το πιο δύσκολο δεν ξέρουμε τον αριθμό, αλλά μην βγει παρά έξω...
οι καινοτομιες δε θα σταματησουν εδω .
θα συνεχιστουν !
ηδη βρισκεται στα σκαρια "ειδικη ομαδα" φιλων του μεταφυσικου η οποια θα ασχολειται με παρομοια και γενικοτερου τυπου τετοια θεματα !
φρεσκες ιδεες περα απ τα συνηθισμενα ....
μεινετε συντονισμενοι λοιπον
διοτι
ο καιρος γαρ εγγυς


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 18-07-08, 09:47
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
H παρατηρηση απλα και μονη της πολλες φορες δεν ειναι επαρκης διοτι υπαρχουν πολλοι που γραφουν ως νεαροι και τυγχανει να ειναι ανω των 30 ....
βεβαια ισχυει και το αναποδο....
και αφου υπαρχει τροπος ευκολος τοτε γιατι να μπαινουμε στη διαδικασια της μαντεψιας ;
εξ αλλου δεν εχουν ολοι ταλεντο σε αυτη !
θυμαται κανεις πως εγραφε ο παθοκτονος ;
ε λοιπον
γνωριζει κανεις την ηλικια του ;


@
Mάλλον έκανες ένα λάθος.Απαντούσα στον Απέριτος.Εκείνος είπε πως φαίνονται εν μέρη απο το νεαρό της ηλικίας τους πως γράφουν
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 18-07-08, 15:51
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANDROMEDA_
Mάλλον έκανες ένα λάθος.Απαντούσα στον Απέριτος.Εκείνος είπε πως φαίνονται εν μέρη απο το νεαρό της ηλικίας τους πως γράφουν
A OK !
ολοι μας κανουμε λαθη ....
παντως για να κανω λιγο το δικηγορο του Διαβολου (απεριττου) σου λεω να προσεξεις αυτο το "εν μερη" που εχει βαλει ..... και τουλαχιστον συγγραφικα αλλα και εννοιολογικα λεει πολλα ...
ο απεριττος ειναι απο τους συγγραφεις που τις πιο πολλες φορες για ενα θεμα που μπορει να ειναι ετσι
αλλα παραλληλα και αλλιως
φυλανε παντα τα "νωτα τους" ...
δλδ δεν ειναι απολυτοι....
και αυτο βεβαια ειναι μια εμπειρια που αποκταται με τα χρονια , οποτε και φωτο να μην ειχε στο προφιλ του και ΝΑΙ να μην ειχε ψηφισει και την ηλικια του να μη δηλωνε θα μπορουσαμε ευκολα να καταλαβουμε την ηλικια του !


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 18-07-08, 16:28
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
οποτε και φωτο να μην ειχε στο προφιλ του και ΝΑΙ να μην ειχε ψηφισει και την ηλικια του να μη δηλωνε θα μπορουσαμε ευκολα να καταλαβουμε την ηλικια του !
Εντάξει την φωτογραφία την καταλαβαίνω όπως και το ότι δήλωσε την ηλικία του. Το ότι ψήφισε ΝΑΙ πώς σε βοηθάει έστω και ελάχιστα όμως;
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 18-07-08, 17:02
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ane
Εντάξει την φωτογραφία την καταλαβαίνω όπως και το ότι δήλωσε την ηλικία του. Το ότι ψήφισε ΝΑΙ πώς σε βοηθάει έστω και ελάχιστα όμως;
διοτι αν και θεωρει το θεματακι ποιοτικως β'
αν και θεωρει πως κρουω ανοικτες πορτες
αν και δε χρειαζεται να ξερει την ηλικια καποιου
για να συνομιλησει μαζι του
εν τουτις ψηφισε ΝΑΙ
Πραγμα που δειχνει εν μερει τη θετικη επι του θεματος αντιληψη .
Οποτε αφου η αντιληψη του ειναι εν μερει θετικη παρολα τα παραπανω
δειχνει οτι το υπολοιπο μισο της αντιληψης του συμμεριζεται την αποψη του συνομιλητη του .
και αυτο ειναι ενα χαρακτηριστικο που θελει ορισμενους κυκλους γυρω απ τον ηλιο για να αποκτηθει .
Βεβαια εξυπακουεται πως στις νεες γενιες οι απαιτουμενοι κυκλοι φθινουν στον αριθμο .

ελπιζω να σε καλυψα .


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 18-07-08, 18:29
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τελικά όμως το να πειστεί κανείς ή όχι είναι θέμα ηλικίας;Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς, ή αν απλά εννοείς ότι παρόλο που εν μέρει διαφωνεί δέχτηκε την αποψή σου. Εντάξει το αν θα καταλαβει κανεις αυτά που του λέει κάποιος άλλος και το πως θα απαντήσει ακόμα και το πώς θα διατυπώσει την αποψή του είναι θέμα παιδείας και για αυτό ίσως σχετίζεται με την ηλικία του ίσως όμως και όχι απόλυτα.
Το αν θα συμμεριστεί την άποψη του συνομιλητή του όμως εξαρτάται όχι μόνο απο το πλήθος των εμπειριών του και κατά συνέπεια από την ηλικία του αλλά και απο το είδος των εμπειριών του όπως και απο την κριτική του σκέψη, όπως αυτή διαμορφώνεται μέσα απο αυτές τις εμπειρίες.
Σίγουρα αν ήμασταν και εγώ και εσύ της ίδιας ηλικίας έχοντας πιό πολλά όμοια βιώματα θα μας ήταν πιό εύκολο να συμφωνήσουμε,και θα είχαμε πιό όμοια μεταξύ τους βιώματα αφού θα έιχαμε ζήσει κάτω από όμοιες συνθήκες πιθανότατα, κάτι που για κάποιον πιό νέο θα ήταν αδύνατο.
Σχετικά με την αναγραφή της ηλικίας έχεις για αυτούς τους λόγους κάποιο δίκιο.
Όμως και αν έχουμε διαφορά ηλικίας θα μπορούσες να προσπαθήσεις να μου μεταδώσεις τις εμπειρίες που κατέχεις και σε οδηγούν σε ένα συγκεκριμένο συμπέρασμα και εγώ με την σειρά μου το ίδιο μέχρι που θα βρισκόμασταν πιό κοντά στην "σωστή" άποψη και οι δύο.
Η λογοτεχνία λειτουργεί έτσι.Πόσες φορές βιώνοντας τις εμπειρίες που μετέπλασε ο συγγραφέας δεν έχεις σκευτεί κάτι που δεν είχες σκευτεί στο παρελθόν;
Η άλλη οδός για να κάνεις διάλογο είναι με την λογική, δηλαδή μου λές "υπάρχει θεός διότι 5+4=9" (λέμε τώρα) και τότε ο συνομιλητής σου θέλει δεν θέλει αποδέχεται την αποψή σου.
Βέβαια κανείς δεν χρησιμοποιεί τον ένα ή τον άλλο τρόπο άλλα και τους δύο.
Αλλά αφού η λογική δεν επηρεάζεται απο τις εμπειρίες μας (ελάχιστα μόνο) μας μένει μόνο η μεταφορά εμπειριών.
Ας μήν ξεχνάμε τέλος ότι σήμερα μπορεί κανείς να θεωρήσει κάτι ανόητο, ενώ μετά από λίγο καιρό να συμφωνεί με αυτό λόγω των εμπειριών και των γνώσεων που αποκόμισε.
Ερωτήματα:
-Μπορεί ένας άνθρωπος να δεχτεί μία εμπειρία ενός άλλου, ή πρέπει να έχει κάποια μορφή προετοιμασίας πρίν;
-Αν μπορεί έχει νόημα το να ξέρεις τι ηλικία είναι;
-Αν δέν μπορεί,η ηλικία μπορεί να μετρήσει τις εμπειρίες ενός αόρατου ή ορατού συνομιλιτη μας;

Προσωπικά δεν ξέρω...

Τέλος να επισημανω ενα κενό:
-Δεν είμαι σίγουρος αλλά όταν εννοείς οτι απαντάς διαφορετικά τι εννοείς ακριβώς; Μπορείς να φτιάξεις δύο απαντήσεις στο ίδιο θέμα για διαφορετικές ηλικίες;
-Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ή επιλογή δεν έχω πρόβλημα;
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.