Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 08-03-17, 17:29
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Πάλι εδώ.....

Φίλε Robespierre αυτή είναι η άλλη πλευρα του λόφου....

ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ ΥΠΕΎΘΥΝΗ.....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-03-18, 14:49
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση: τα επίπεδα της ακτινοβολίας που προέρχεται από τους σταθμούς βάσης κινητής τηλεφωνίας δεν ελέγχονται από την ΕΕΤΤ. Ως εκ τούτου, ότι αναφέρθηκε πριν σχετικά, δεν είναι σωστό. Επίσης, είναι ιδιαίτερα δύσκολο να ειδοποιεί ο υπάλληλος της αρμόδιας αρχής ελέγχου για την ημέρα και την ώρα επίσκεψης στην κεραία. Αυτό ίσως είναι και πέρα από τα όρια της συνομωσιολογίας (και δεν υποστηρίζω κανένα, ούτε αρμόδιους υπαλλήλους, ούτε εταιρείες κινητής). Τέλος, θεωρώ πως είναι σωστό ότι, περισσότερες κεραίες=λιγότερη ακτινοβολία: είναι λογικό πως θα λαμβάνεις ως σώμα, x ακτινοβολία από μια κεραία που "φωτίζει" μια περιοχή πχ. ψηλά σε ένα λόφο ενώ θα λαμβάνεις x/10 στην ίδια περιοχή εάν έχει γίνει σωστή διαστασιοποίηση δικτύου βάζοντας 10 κεραίες που εννοείται θα μπορούν να εξυπηρετήσουν μια μικρότερη κυψέλη. Having said that, παραμένει το ερώτημα εάν το ανθρώπινο σώμα δύναται να απορροφά έστω και το x/10 της ακτινοβολίας του παραπάνω παραδείγματος. Ίσως είναι νωρίς και σαφή αποτελέσματα να μην έχουμε ακόμη.

Δεν είμαι του επαγγέλματος και πολύ, εξού και τα "θεωρώ", "ίσως" κλπ. Ωστόσο, όποιος έχει βρεθεί σε σχετικά συνέδρια θα έχει συνειδητοποιήσει πως το παραπάνω θέμα με τις περισσότερες κεραίες αποτελεί κοινό τοπό των μηχανικών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 21-03-18 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-03-18, 17:32
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Η κεραία αυτή που ανέφερε ο Ρομπ ήταν παράνομη, γιατί εξέπεμπε πριν δοθεί η άδεια λειτουργίας. Σε καταγγελία που έγινε από τη γειτονιά, κλήθηκε η ΕΕΤΤ για την εγκατάσταση και ήρθαν συνοδεία για μετρήσεις από το τότε υπουργείο μεταφορών μαζί τους. Έτσι γίνεται σε όλες τις καταγγελίες για παράνομες κεραίες, είτε εκπέμπουν είτε όχι. Επίσης, το όργανο (πεδιόμετρο) που χρησιμοποιήθηκε από τον "φίλο μηχανικό" που αναφέρει ο Ρομπ ήταν δικό μου. Και για να σου λύσω την απορία σου περί "αυτόκλητου δικηγόρου", γνωρίζω τον Ρομπ εκτός φόρουμ, εγώ τον έφερα συγκεκριμένα εδώ. Αν έχεις λοιπόν απορίες σε κάτι από αυτά που αναφέρθηκαν και προφανώς δεν κατάλαβες, δεν χρειάζεται να ψαρεύεις πληροφορίες από το νετ και να τις κάνεις copy-paste εδώ μέσα σαν καλός παπαγάλος. Μπορείς να ρωτήσεις εμένα να σου τις εξηγήσω αναλυτικά.

Βλέπω επίσης πως είσαι αδιόρθωτος. Σαν καλός στάλκερ που είσαι, όπως έχει παγιωθεί πια η εικόνα σου, άρχισες πάλι να σκαλίζεις τα ποστ των άλλων για να τους εκνευρίσεις, ώστε να παρεκτραπούν. Ο χαρακτηρισμός που σου έχει δοθεί τελικά , είναι κάτι παραπάνω από ακριβής. Στο πάνθεον των ηρώων του metafysiko.gr λοιπόν, με την αξία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-03-18, 17:57
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω επίσης πως είσαι αδιόρθωτος. Σαν καλός στάλκερ που είσαι, όπως έχει παγιωθεί πια η εικόνα σου, άρχισες πάλι να σκαλίζεις τα ποστ των άλλων για να τους εκνευρίσεις, ώστε να παρεκτραπούν. Ο χαρακτηρισμός που σου έχει δοθεί τελικά , είναι κάτι παραπάνω από ακριβής. Στο πάνθεον των ηρώων του metafysiko.gr λοιπόν, με την αξία σου.
Ωραίο αυτογκόλ!
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-03-18, 10:29
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο αυτογκόλ!
Μιλάμε για αυτογκολ από τα αποδυτήρια! Ο τύπος άρχισε να σκαλίζει τα ποστ μου για να με εκνευρίσει, ώστε να παρεκτραπώ. -Ο- ορισμός του σταλκερ! Ματαιοπονεί όμως γιατί δεν εκνευρίζομαι με ασήμαντα πράγματα και δεν θα καταλήξω ποτέ στο να βρίζω μανάδες, οποιαδήποτε και αν είναι η αιτία, όπως έκανε αυτός που μας κουβάλησε εδώ μέσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 23-03-18 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-03-18, 12:20
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

1. Είπα πως δεν έχω σχετική ιδιότητα οπότε για αυτό χρησιμοποιώ τα «ίσως» κλπ. Άρα δεν θα μπορούσα να την «πω» σε κανένα.

2. Το θέμα με ενδιαφέρει γιατί είχε υπάρξει μια παρόμοια περίπτωση που είχα ασχοληθεί (εξ απαλών ονύχων βέβαια) και απλώς είπα να κάνω μια παρατήρηση. Εξάλλου αυτά αποτελούν θέματα που απασχολούν και ανησυχούν αρκετό κόσμο.

3. Αν ήθελα να εκνευρίσω τον φίλο σου, θα το είχα κάνει καιρό τώρα σε τόσα άλλα θέματα.

4. Αν ήθελα επίσης να εκνευρίσω τον φίλο σου για το συγκεκριμένο θέμα θα του την «έλεγα» για κάτι κουφά που έλεγε για δυτικά καταναλωτικά προϊόντα ή ότι ποτέ δεν απάντησε σε κάτι τεχνικά θέματα που του έβαλε ο φίλος… παραπάνω.

Ως εκ τούτου, εάν ήμουν τέτοιο άτομο όπως μάταια προσπαθείς να πείσεις τον λαό ότι είμαι, θα μου ήταν ευκολάκι! Αλλά δεν είμαι. Τόσο απλά!

Ας πάμε και πιο βαθιά στο θέμα τώρα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις λοιπόν απορίες σε κάτι από αυτά που αναφέρθηκαν και προφανώς δεν κατάλαβες...
Μήπως εσύ δεν κατάλαβες? Η εεττ δεν κάνει μετρήσεις και θα εξηγήσω τι εννοώ. Άλλος είναι ο αρμόδιος φορέας που τις κάνει και καταγράφει σε επίσημες εκθέσεις αν η κεραία εκπέμπει περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που θα έπρεπε να ισχύει. Ο φορέας αυτός είναι η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) και μόνος κάποιος εμπαθής προς το πρόσωπό μου θα νοιαστεί αν αυτό είναι copy paste παραβλέποντας ότι πρόκειται απλώς για την πραγματική αλήθεια. Η εεττ αδειοδοτεί εφόσον έχει μαζέψει όλα τα απαραίτητα έγγραφα από φορείς όπως τον παραπάνω, την πολεοδομία κλπ. Θα παραστεί σε έλεγχο σε περίπτωση που κάποια κεραία δεν είναι αδειοδοτημένη ή αν είναι, να ελέγξει αν έχει υπάρξει κάποια τροποποίηση (πχ. να φυτευτεί δίπλα της και μια δεύτερη). Φαντάζομαι πως και αυτοί έχουν μηχανήματα για μετρήσεις αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους, δεν θα ρίξουν πρόστιμο εάν η κεραία εκπέμπει πάνω από τα όρια και αυτό να προκύπτει από δική τους και μόνο μέτρηση . Αν τα τελευταία χρόνια άλλαξε κάποιος κανονισμός (που δεν νομίζω), το ξανασυζητάμε. Πες μου λοιπόν σε τι δεν συμφωνείς..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις λοιπόν απορίες σε κάτι από αυτά που αναφέρθηκαν και προφανώς δεν κατάλαβες… ….μπορείς να ρωτήσεις εμένα να σου τις εξηγήσω αναλυτικά
Εξήγησέ μου αναλυτικά λοιπόν, πως γίνεται να είναι πάνω από τα όρια η εκπομπή μια κεραίας, αυτή να πέφτει μόλις έρχεται ένας «χωροφύλακας» να την ελέγξει και μόλις αυτός φύγει μετά από μία ώρα, να ανεβαίνει εκ νέου. Νομίζω πως δεν ισχυρίστηκες εσύ κάτι τέτοιο αλλά μιας και είσαι γνώστης του γενικότερου πλαισίου σε ερωτώ. Αν δώσεις χειροπιαστές απαντήσεις θα κάνεις μεγάλο καλό στην ελληνική κοινωνία μιας και θα έχεις αποκαλύψει προφανώς μια μεγάλη προσπάθεια εξαπάτησης του κοσμάκη από πλευράς αρμόδιων φορέων και εταιρειών. Αν όχι, οι παραπάνω φορείς αυτοί ίσως και να ενδιαφερθούν να μάθουν το τι λέγεται για αυτούς.

Επίσης, έγραψα πως περισσότερες κεραίες=λιγότερη ακτινοβολία κλπ. Ως μηχανικός συμφωνείς με αυτό?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να σου λύσω την απορία σου περί "αυτόκλητου δικηγόρου", γνωρίζω τον Ρομπ εκτός φόρουμ, εγώ τον έφερα συγκεκριμένα εδώ
Δεν με νοιάζει καθόλου ρε φίλε. Αναρωτήθηκα τότε γιατί όταν ο Ρομπ χρησιμοποιούσε χυδαίες εκφράσεις εσύ κοίταζες αλλού. Δεν πειράζει όμως περασμένα-ξεχασμένα.. Απλά πρόκειται για άλλη μια απόδειξη για το ποιός τελικά είναι ερειστικός και προκαλεί.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω επίσης πως είσαι αδιόρθωτος. Σαν καλός στάλκερ που είσαι, όπως έχει παγιωθεί πια η εικόνα σου, άρχισες πάλι να σκαλίζεις τα ποστ των άλλων για να τους εκνευρίσεις, ώστε να παρεκτραπούν.
Απίστευτο αυτογκόλ! Ωστόσο, κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε τα 1., 2., 3. και 4. αλλά και παραπάνω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πάνθεον των ηρώων του metafysiko.gr λοιπόν, με την αξία σου
Μεγάλη μου τιμή εφόσον στο πάνθεον με έχουν κατατάξει άτομα που χυδαιολογούν, άτομα μισαλλόδοξα κλπ. Εάν όχι, τότε υπόσχομαι να ντραπώ γι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-03-18, 12:47
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

@heretic, @ρομπ

Θα πρότεινα μην δοθεί συνέχεια σε μια τόσο άκαρπη και άκομψη αντιπαράθεση, διότι:
1. δεν θα καταλήξει σε κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα,
2. κανείς μας πιστεύω δεν έχει bydefault την διάθεση να "την πει" στον άλλον,
3. ακόμη και έτσι να ξυπνήσει το πρωί (όλοι έχουμε τις μαύρες στιγμές μας), αυτό είναι προσωρινό και μετά από λίγη ώρα συνειδητοποιεί πως ισχύει το 4.,
4. υπάρχουν πιο σοβαρά προσωπικά πρόβληματα και ζητήματα γενικότερου ενδιαφέροντος, όπως πχ το θέμα που θίχτηκε περί της (τυχόν) αυξομείωσης της ισχύος μια κεραίας και πως αυτό αλλά και η γενικότερη έλλειψη ενημέρωσης (όπως είπε και ο avatargr) επηρεάζει όλους μας,
5. με ένα απλό προσωπικό μήνυμα μπορεί κανείς να προλάβει τέτοιες άκυρες διενέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-03-18, 21:15
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

και φαντασου heretic μια-δυο μερες που ειχε χαθεί, καθοντανε και σερφαρε να βρει πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-03-18, 21:57
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

.....................


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 23-03-18 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-03-18, 23:23
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως εσύ δεν κατάλαβες? Η εεττ δεν κάνει μετρήσεις και θα εξηγήσω τι εννοώ. Άλλος είναι ο αρμόδιος φορέας που τις κάνει και καταγράφει σε επίσημες εκθέσεις αν η κεραία εκπέμπει περισσότερο ή λιγότερο από αυτό που θα έπρεπε να ισχύει. Ο φορέας αυτός είναι η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) και μόνος κάποιος εμπαθής προς το πρόσωπό μου θα νοιαστεί αν αυτό είναι copy paste παραβλέποντας ότι πρόκειται απλώς για την πραγματική αλήθεια. Η εεττ αδειοδοτεί εφόσον έχει μαζέψει όλα τα απαραίτητα έγγραφα από φορείς όπως τον παραπάνω, την πολεοδομία κλπ. Θα παραστεί σε έλεγχο σε περίπτωση που κάποια κεραία δεν είναι αδειοδοτημένη ή αν είναι, να ελέγξει αν έχει υπάρξει κάποια τροποποίηση (πχ. να φυτευτεί δίπλα της και μια δεύτερη). Φαντάζομαι πως και αυτοί έχουν μηχανήματα για μετρήσεις αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά τους, δεν θα ρίξουν πρόστιμο εάν η κεραία εκπέμπει πάνω από τα όρια και αυτό να προκύπτει από δική τους και μόνο μέτρηση . Αν τα τελευταία χρόνια άλλαξε κάποιος κανονισμός (που δεν νομίζω), το ξανασυζητάμε. Πες μου λοιπόν σε τι δεν συμφωνείς..
Θα το γράψω λίγο πιο αναλυτικά, αλλά για τελευταία φορά. Για όποιον πέσει πάνω σε αυτό το θέμα και του δημιουργηθούν απορίες. Σε καταγγελία για κεραία κινητής τηλεφωνίας την προηγούμενη δεκαετία, είχε έρθει κλιμάκιο της ΕΕΤΤ μαζί με ομάδα από το υπουργείο μεταφορών. Για την κεραία αυτή είχαν γίνει ασφαλιστικά μέτρα, από 2 οικογένειες της περιοχής και κανονικά δεν έπρεπε να λειτουργεί μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση. Η κεραία τελικά έφυγε, μετά από πολλές προσπάθειες, μιας και τελικά φαίνεται πως βρέθηκε σημείο με λιγότερο ενοχλητικούς γείτονες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξήγησέ μου αναλυτικά λοιπόν, πως γίνεται να είναι πάνω από τα όρια η εκπομπή μια κεραίας, αυτή να πέφτει μόλις έρχεται ένας «χωροφύλακας» να την ελέγξει και μόλις αυτός φύγει μετά από μία ώρα, να ανεβαίνει εκ νέου. Νομίζω πως δεν ισχυρίστηκες εσύ κάτι τέτοιο αλλά μιας και είσαι γνώστης του γενικότερου πλαισίου σε ερωτώ. Αν δώσεις χειροπιαστές απαντήσεις θα κάνεις μεγάλο καλό στην ελληνική κοινωνία μιας και θα έχεις αποκαλύψει προφανώς μια μεγάλη προσπάθεια εξαπάτησης του κοσμάκη από πλευράς αρμόδιων φορέων και εταιρειών. Αν όχι, οι παραπάνω φορείς αυτοί ίσως και να ενδιαφερθούν να μάθουν το τι λέγεται για αυτούς.
Δεν θα σου εξηγήσω. Γιατί ο λόγος που ρωτάς είναι άλλη μια μπανανόφλουδα όχι πραγματική απορία. Φαντάσου τώρα εσύ ένα σταθμό GSM σαν το δωμάτιο του Στάθη Ψάλτη στο "Βασικά Καλησπέρα σας" και είσαι καλυμμένος με αυτά που έχεις στο κεφάλι σου. Μπορείς να πάρεις φυσικά στην ΕΕΤΤ να καταγγείλεις σαν καλός χαφιές τι γράφεται για αυτούς εδώ. Που ξέρεις, μπορεί αυτοί να καταφέρουν να καταφέρουν να μας μπανάρουν, μιας και ο admin αδρανεί. Προσπάθησε λίγο ακόμα πάντως, ψάξε μερικές πιο παλιές δημοσιεύσει, κάτι θα βρεθεί πιο πιασάρικο. Χρόνο για τέτοια έχεις άφθονο, έτσι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.