Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-03-08, 15:15
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη έκανα μια συγκεκριμένη ερώτηση, η απαντηση σου δε με βοηθάει.

Το κείμενο απο Τιμαίο και Κριτια το έχω διαβάσει 10δες φορές. Αυτα που γράφτηκαν για τον Ηροδοτο, ίσως κάποια να τα έχω διαβάσει στο σχολειο και να μην τα θυμαμαι, αλλα τα βλέπω πρωτη φορά.

Επειδή λοιπον εξήγησα και σε προηγούμενο μήνυμα σε αλλο θέμα πως με αυτά τα θέματα, αν και με ενδιαφέρουν, δεν τα κατανοώ καλα, γι' αυτο ζητάω να με βοηθήσετε στο να καταλάβω πως:

α) Το κείμενο του Ηροδοτου σε συνδυασμό με αυτο στον Τιμαίο και Κριτια αποδυκνείουν την ύπαρξη ανεπτυγμένου ελληνικου πολιτισμου το 9000 πΧ
β) Τι σημαινει "ανεπτυγμένου"; Πως το μεταφράζετε και γιατι; Ως γνώστες τεχνολογιων; Ως χρήστες αλφαβήτου; Ως τι;

Εγώ τα διάβασα αυτα που λετε, δεν μπορώ με βάση τη δικη μου λογικη, ικανοτητα και γνώσεις σε αυτά τα θέματα να φτάσω στο δικο σας συμπέρασμα. Αυτο λοιπον ρωτάω, αν γινεται εξηγείστε μου. Δε με βοηθάει καθολου το να μου πειτε "υπάρχει κειμενο και υλικο, διαβασέ το".

Από την άλλη, γιατί το εκτενές κείμενο του Πλάτωνα είναι αμφιβόλου ακριβείας, ενώ του Ηροδότου μία φράση όλη κι όλη είναι αξιόπιστη, όταν αφ΄εαυτής επιδέχεται διττής ερμηνείας, ούσα ασαφής;

Εγω μια απλή ερώτηση έκανα. Δεν ξέρω πως βγάλατε συμπερασμα πως τις φράσεις του Ηροδοτου τις αποδέχομαι, ή τις θεωρώ σαφέστατες. Εκτος αν βέβαια αναφέρεστε σε άλλους και οχι σε μένα.

Τώρα γιατι εγώ θεωρώ την ιστορια με την Ατλαντίδα αμφιβολου ακριβειας;

Γιατι όπως είπε και ο ΟΑΝΗΣΣΕΑ ο Πλάτωνας δεν ήταν ιστορικος. Υπάρχουν πολλοι που θεωρουν την ιστορια της Ατλαντίδας αλληγορική ή ανακριβής και λανθασμένη. Και δεν αναφέρομαι μονο σε σύγχρονους μελετητές, αλλα και σε αρχαιους. Πχ. κατα τον Στράβων, ο Αριστοτέλης θεωρούσε την ιστορια αβασιμη (ο Στράβων πίστευε το Πλάτωνα). Αλλοι αρχαιοι μελετητές με τα έργα τους ειρωνευοντουσαν τον Πλάτωνα (για το θέμα της Ατλαντίδας), άλλοι θεωρουν πως βρήκαν στοιχεια που στηριζουν τουλάχιστον το γεγονος πως η ιστορια που διηγήθηκε ο Πλάτων κυκλοφορούσε αναμεσα στους Αιγυπτιους ιερείς (ανεξάρτητα με το αν η Ατλαντιδα υπήρχε ή οχι). Δειτε το σχετικο κομματι στη wikipedia για όλα αυτά.

Επισης, αρχαιολογικές αποδείξεις δεν υπάρχουν. Εδώ μιλάμε για δύο πολιτισμους: τον Αθηναϊκο και έναν στη μέση του Ατλαντικου ή και πιο πέρα. Και οι δύο αυτοι πολιτισμοι ήταν σε πόλεμο... Ξέρετε πόσα χιλιαδες χιλιομετρα χωρίζουν αυτές τις δύο περιοχές; Ξέρετε πόσα εδαφη υπάρχουν ενδιάμεσα (πχ Δυτική Ευρώπη και Αφρική). Θεωρείτε λοιπον πως ο ένας πολιτισμος ερχοταν απο τη μέση του Ατλάντικου για να πολεμήσει μια πολη, χωρίς ενδιάμεσες βάσεις, χωρίς να χτίζει και να κατακτά πολεις ενδιάμεσα (στη Δυτική Ευρώπη); Ή έστω, θεωρείται πως η Αθήνα αμυνόταν των Ατλάντων χωρις αυτή να έχει κατακτήσει την Δυτική Ευρώπη; Η μήπως θα αμυνοταν έχοντας αφήσει τους Άτλαντες να στηθούν και να κυριαρχήσουν σε όλη τη Δυτική Ευρώπη;

Αν λοιπον θα είχαμε δυο εξαιρετικά ανεπτυγμένους πολιτισμους σε δύο τοσο απομακρυσμένα σημεία, η Δυτική Ευρώπη θα πρεπει να ήταν γεμάτη με ευρήματα απο έστω έναν απο αυτους. Με βάση τα όσα ξέρω, η Δυτική Ευρώπη είναι γεμάτη με Νεολιθικά ευρήματα εκεινη την εποχή (πχ. http://en.wikipedia.org/wiki/Megalith ).

Εκτος αν η μάχη γινόταν με διηπειρωτικούς πυραύλους...

Εχω διαβάσει πολλά για το αν υπήρχε όντως η Ατλαντίδα ή όχι, και για το αν οι ιστοριες για την Αθηναϊκη υπερδύναμη είναι αληθινές, αλλα όπως και νά 'χει βλεπετε γιατι θεωρώ τις αναφορές του Πλάτωνα, όχι λανθασμένες, αλλα τουλάχιστον αμφιβολου ακριβειας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 12-03-08 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-08, 15:36
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες παρατηρήσεις σε όσα λέτε όλοι. Βεβαίως και η αξία του Ηροδότου είναι πολύ μεγάλη ωστόσο αυτός που χρησιμοποίησε΄πρώτος πραγματικά επιστημονικά πρότυπα στην ιστορία είναι ο Θουκυδίδης επομένως νομίζω πως ο Ηρόδοτος μπορεί να αμφισβητηθεί σε αυτά που λέει και δεν μπορούμε να θεωρούμε τα λεγόμενά απόλυτα ακριβή. Έπειτα, θέλω να πώ πως Μυκηναϊκά νομίσματα έχουν βρεθεί μέχρι και τις ακτές τις Αγγλίας και είναι σίγουρο πως είχαν εμπορικές συναλλαγές με τον εκεί λαό και μάλιστα προμηθεύονταν κασσίτερο ενώ υπάρχουν πάμπολες ελληνικές αποικίες σε όλη την Ευρώπη ενώ και οι στήλες του Ηρακλή είναι το γιβραλτάρ, αν και όχι μόνον αυτό άρα είχαν προχωρήσει και περαιτέρω, επίσης οι αναφορές στην ελληνική μυθολογία για άλλες χώρες "μαγικές" δείχνουν πως οι πρόγονοι των αρχαίων Ελλήνων είχαν προχωρήσει αρκετά μακριά, δε μπορεί να είναι απλά αποκυήματα της φαντασίας. Άλλωστε πέρα από εμάς όλοι οι λαοί στις μυθολογίες τους έχουν πράγματα που δεν κολλάνε με τη σημερινή γνώση της ιστορίας και μας πάνε αρκετά πιο πίσω χρονολογικά από όσο θα έπρεπε ενώ υπάρχουν και πάρα πολλά ευρήματα τα οποία επίτηδες δεν γίνονται δημοσίως γνωστά ή καλύτερα δεν τους δίνεται η δημοσιότητα που θα περίμενε κανείς, απλώς μια φευγαλέα αναφορά και συγκάλυψη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-03-08, 15:54
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
νομίζω πως ο Ηρόδοτος μπορεί να αμφισβητηθεί σε αυτά που λέει και δεν μπορούμε να θεωρούμε τα λεγόμενά απόλυτα ακριβή.
Αλέξη, η ακρίβεια τους δεν παίζεται, είναι το κάτι άλλο...
Και αυτό ΔΕΝ έρχεται σε αντίθεση με την αναφορά του για την Ατλαντίδα...

Παράθεση:
θέλω να πώ πως Μυκηναϊκά νομίσματα έχουν βρεθεί μέχρι και τις ακτές τις Αγγλίας και είναι σίγουρο πως είχαν εμπορικές συναλλαγές με τον εκεί λαό
Μία απόδειξη για αυτό;
Ξέρεις είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι οι Μινωίτες ήταν ικανοί να φτάσουν με τα σκάφη τους μέχρι τις Ηράκλειες στήλες - απόδειξη όμως δεν έχω...

Παράθεση:
Άλλωστε πέρα από εμάς όλοι οι λαοί στις μυθολογίες τους έχουν πράγματα που δεν κολλάνε με τη σημερινή γνώση της ιστορίας και μας πάνε αρκετά πιο πίσω χρονολογικά από όσο θα έπρεπε ενώ υπάρχουν και πάρα πολλά ευρήματα τα οποία επίτηδες δεν γίνονται δημοσίως γνωστά ή καλύτερα δεν τους δίνεται η δημοσιότητα που θα περίμενε κανείς, απλώς μια φευγαλέα αναφορά και συγκάλυψη.
Μέρος πρώτο (τεχνολογία) - η άγνοια των τεχνολογικών δεδομένων της εποχής, από άσχετους παραμυθάδες, γεννά αυτά τα παραμύθια.
Εν συνεχεία η προσπάθεια για την προώθηση των παραμυθιών γεννά το δεύτερο μέρος (παραμύθια απόκρυψης)...

Για αυτό και γράφω: Ανάλυση των αρχαίων κειμένων γραμμή προς γραμμή - φυσικά προστρέχουμε και σε άλλους κλάδους για βοήθεια αλλά ΠΟΤΕ δεν στεκόμαστε στα λόγια μόνο ενός συγγραφέα...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-08, 17:13
Το avatar του χρήστη Spiral Architect
Spiral Architect Ο χρήστης Spiral Architect δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Περιοχή: Χίος-Νησί Των Ανέμων
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Spiral...

Κάποιος στον οποίο το έχω κάνει, διαβάζει το φόρουμ...

Και τι μας λέει αυτό? Ότι όποτε ξεμείνεις απο επιχειρήματα το ρίχνεις στους χαρακτηρισμούς και στο βρίσιμο για να αποπροσανατολίσεις το θέμα? Γνωστή τακτική αυτή και ευρέως χρησιμοποιημένη απο κάποια που θαυμάζεις σ'αυτό το forum.

Δεν είναι αναγκαίο:
Βλέπεις μετά από τόσα χρόνια είμαι σχεδόν σίγουρος για τις απόψεις μου, για ένα και μόνο λόγο: ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ και όχι στις προτιμήσεις μου ή στα πιστεύω μου ή στα ψυχολογικά μου...
Μέχρι στιγμής σε ελάχιστες περιπτώσεις έχω βγει λάθος...
Όσο για τις πυραμίδες...
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια στο πάνθεον των "μυστηρίων"...
Για αυτό και μπορώ να είμαι σίγουρος για κάποια πράγματα...
Όχι και όμως και Ζούπερμαν... Darkuin duck παρακαλώ...

Λογική λοιπόν θεωρείς το να ήταν ο Ηρόδοτος αλάθητος και αναμάρτητος και με απόλυτη-δογματική λογική να πιστέυουμε ότι εφόσον έχουν αποδειχθεί κάποια ιστορικά στοιχεία θα πρέπει αυτομάτως όλα τα στοιχεία του να είναι σωστά χωρίς την παραμικρή ανακρίβεια. Αυτό φίλε μου είναι δογματικό πιστέυω όχι λογική. Όσο και να προσπαθείς να το παρουσιάσεις έτσι.
Το ότι πιστέυεις ότι ελάχιστες φορές έχεις κάνει λάθος επιβεβαιώνει αυτή τη δογματική "λογική" που ακολουθείς που ακόμα και όταν κάνει λάθος αρνείται να το παραδεχθεί γιατί το δόγμα έχει το αλάθητο.
Είσαι σίγουρος για ποιά πράγματα? Εννοείς τα πιστέυω των δογματικών επιστημόνων που αρνούνται να εξετάσουν μιά νέα θεωρία μήν τυχόν και ανατρέψει την γνωστή ιστορία? Η μήπως γνωρίζεις την πραγματική αλήθεια γύρω απο τις πυραμίδες(τουλάχιστον) και το κρατάς μυστικό απο την παγκόσμια επιστήμη? Δώσε λίγη απο τη σίγουρη γνώση σου στους καημένους τους αρχαιολόγους που ψάχνουν τόσους αιώνες άδικα και δέν έχουν στο ήλιο μοίρα..
Άμα λέω εγώ ότι την έχεις δεί υπερήρωας(η υπεργνώστης) κάτι ξέρω..θα σε φωνάζουμε λοιπόν Darkwing Duck απο δώ και μπρός.



Το οποίο όμως δεν μπορείς να ελέγξεις...
Αλήθεια για τα νεκρικά πλοία του Χέωπος μιλάει κάπου το κείμενο;;;
Άσε που δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά και δεν έχεις χρησιμοποιήσει ΟΛΗ την λογική σου...

Ούτε εσύ μπορείς να το ελέγξεις και να το καταρίψεις..άν μπορούσες θα το είχες κάνει ήδη...
Τα πλοία του Χέωπος τί σχέση έχουν με την χρονολόγηση και καταγωγή των πυραμιδών? Εξήγησε μας... Ή μήπως πέταξες ένα άσχετο για να μας δείξεις ότι κάτι ξέρεις απο αιγυπτολογία?


Νάτα αρχίσαμε....
Προφανώς τα ψέματα είναι στα σημεία που μας βολεύουν και όχι κάπου αλλού όπως π.χ. οι Θερμοπύλες...
Η πιο μεγάλη πλάκα όμως ότι λίγες γραμμές πιο πάνω γράφεις ότι εγώ είναι αυτός που καταφέρεται ενάντια στο κείμενο...
Όσο για επιστημονικές αποδείξεις - άστο καλύτερα. Όλοι οι απατεώνες βασίζουν πιο τα ψέματα τους σε "επιστημονικές αποδείξεις". Πρέπει να είσαι σε θέση να καταλάβεις τα ψέματα τους.
Στο ξαναγράφω: η αρχή και μόνο σε κάνει να υποπτεύεσαι... Η αρχή (και ύστερα ολόκληρο το κείμενο) ανάγεται σε προσηλυτιστικό στηλ γραφής. Γιατί ο "επιστήμονας" να διαλέξει αυτού του στηλ την γραφή;

Οποιοδήποτε λεγόμενο του Ηρόδοτου δέν έχει αποδειχθεί θα παραμείνει μυθολογία μέχρι να διασταυρωθεί απο άλλες πηγές ή να αποδειχθεί απο επιστημονικά ευρήματα. Οι θερμοπύλες και οι επακόλουθες ελληνο-περσικές μάχες διασταυρώνονται απο άλλους ιστορικούς(ελληνες,πέρσες η οποιασδήποτε άλλης εθνικότητας?) αν όχι πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι έγιναν όπως τις περιγράφει? Ακόμα και εκεί αμφισβητείται η εγκυρότητα της εξιστόρησης. Ένα μικρό παράδειγμα:
Since nearly all of the sources for the account of the battle come from Herodotus, many writers have called into question the accuracy of his accounts or statistics, for example Herodotus estimated that the total size of the Persian army in their empire was 5,283,220, this was dismissed as an "absurd exaggeration" by reknowned archaeologist and ancient Greek historian John Boardman. Herodotus claimed that the land and naval forces of Xerxes at the passage of Hellespont totalled 2,317,000 in addition to 2,000,000 slaves and support personnel, this figure has also been called into question
Τώρα για προσηλυτισμούς, "στύλ γραφών" και κουραφέξαλα, μόνο εσύ θα μπορούσες να το ερμηνέυσεις έτσι. Εσύ παντού βλέπεις προσηλυτιστές και προπαγανδιστές που απειλούν να ανατρέψουν τις δογματικές σου πεποιθήσεις..να το κοιτάξεις αυτό γιατι μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρή νευροπάθεια.


Ναι....
Γιατί όμως δεν έκανε λάθος στην χρονολογία που πήρε από τους Αιγυπτίους;
Ή μήπως αυτή είναι σωστή και όλα τα άλλα είναι αλήθεια;
Να αρχίσουμε να τα γράφουμε ένα προς ένα τα "λάθη του";;;
Ναι να αρχίσουμε να αναλύουμε τα λεγόμενα όλων των ιστορικών να δούμε άν στέκουν. Καλύτερο είναι απο το να πιστέυουμε τα πάντα χωρίς να αμφισβητούμε τίποτα, ακόμα και άν δέν στέκει με την κοινή λογική.
Ξεκίνα λοιπόν...

Έχεις καλό χιούμορ ή έχεις το γνώθι σε εαυτόν....
Σε ευχαριστώ για το κοπλιμέντο..δέν το περίμενα απο σένα..

Τσου...
Το γράφω γιατί το ΞΕΡΩ.
Αυτό πρέπει να το κάνεις υπογραφή...να ξέρουν και οι υπόλοιποι οτι εσύ όλα τα ξέρεις.


Τσου...
Είναι θέματα τα οποία τα έχω ερευνήσει (ερευνώ), εδώ και πολλά χρόνια και ξέρω ποιοί γράφουν την αλήθεια και ποιοί γράφουν ψέματα - όπως και τα περισσότερα από τα ψέμματα των απατεώνων για τις πυραμίδες...
Εάν εσείς ξεκινήσατε τώρα, δεν σας φταίω εγώ...
Μήπως τελικά η παρωπίδα των περισσοτέρων ονομάζεται "ελληνικός αρχαίος πολιτισμός";;;
Άλλη μιά νίκη για τον παντογνώστη Darkwing Duck. Αναρωτιέμαι αφού έχεις τόσο ταλέντο να βρίσκεις απατεώνες, γιατί δέν έχεις αποκαλύψει ακόμα τους απατεώνες γύρω απο τους ινδοευρωπάιους/φοινικοθεωρητές? Τί σε εμποδίζει εκεί να δέις την απάτη?


Ευχαριστώ θερμά...
Όμως ξέρεις κάτι;
Τα παραμύθια για την Ατλαντίδα τα ακούω εδώ και 20 χρόνια.
Τα παραμύθια για την Ατλαντίδα τα γράφουν εδώ και 120 χρόνια...
Οι τεχνολογικές εξελίξεις είναι τόσο ραγδαίες που, με την μέθοδο της απόδειξης, όλο το "επιστημονικό κατεστημένο" έχει άρει τις απόψεις του για πολλά...
Όμως τα παραμύθια παραμένουν τα ίδια, απαραλάχτα και αναλείωτα και οι πιστεύοντες τα ψέματα τους, γράφουν τα ίδια και τα ίδια...
Τα παραμύθια για την φοινικοθεωρία τους ινδοευρωπαίους, τη σλαβομακεδονία και το χριστιανισμό πόσα χρόνια τα ακούς και γράφονται/λέγονται? Εξήγησέ μας γιατί τα υποστιρίζεις(εν μέρη η ολοκληρωτικά?). Όντως η επιστήμη προχωράει και αποκαλύπτει τις απάτες. Όμως μερικοί συνεχίζουν να τις πιστέυουν και να τις διαδίδουν γιατί εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους...και κρύβονται πίσω απο φευτοσταυροφορίες κατά ελλαδεμπόρων και εθνικιστών.

Όπως έγραψα όμως για να κάνεις επιστημονική ανάλυση θα πρέπει να πάρεις πρόταση προς πρόταση το κάθε κείμενο και να το αναλύσεις.
ΠΟΤΕ κανείς από εσάς τους πιστεύεοντες δεν το έχει πράξει αυτό.
Αρκίστε να πιστεύεται ότι οι γράφουν οι κάθε λογής "επιστήμονες" παραμυθάδες...
ΛΟΙΠΟΝ...
Έχετε τα κότσια και τις γνώσεις να το κάνουμε αυτό, ΜΑΚΡΙΑ από την παραμυθολογία;
Ρίχνω το γάντι... Αναμένω απάντηση και όχι παραμύθια ή φιλοσοφίες...
Ήδη απο το πρώτο μύνημα σου ζήτησα να μας δέιξεις τη μεθοδολογία σου στην ανάλυση του κειμένου πρόταση προς πρόταση. Παραμύθια και φιλοσοφίες πλασάρεις εσύ, καθώς μεχρι τώρα ούτε συγκεκριμένα επιχειρήματα/αποδείξεις μας έχεις παρουσιάσει, ούτε κάποια άλλη λογική εξήγηση γιατί θεωρείς το κείμενο σκουπίδι..εκτός απο δογματικές θεωρίες για δήθεν προσυλητισμούς και "ύποπτα στύλ γραφών. Απόδειξέ μας λοιπόν τις γνώσεις και και τις θεωρίες σου με έργα όχι λόγια.
__________________
Μέτρον Άριστον...

Τα Πάντα Ρεί...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-08, 10:17
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

ΟΑΝΝΗSΕΑ το συγκεκριμένο για τα μυκηναϊκά νομίσματα το άκουσα σε εκπομπή του Χαρδαβέλλα από αρχαιολόγο του πανεπιστημίου Αιγαίου, ο οποίος μάλιστα διαφωνούσε με όσα αμφισβητούντε εδώ για τις πυραμίδες ας πούμε και το έχει αναφέρει και στην ίδια εκπομπή και ο κασθηγητής ο γκριζομάλης από την Πάτρα που τον καλεί συνέχεια ο Χαρδαβέλλας αν παρακολουθείς τις εκπομπές θα τους καταλαβαίνεις ποιοί είναι, δυστυχώς δεν συγκρατώ ονόματα, αλλά τους σςυγκεκριμένους τους θεωρώ πολύ έγκυρες πηγές γιατί αναφέρονται πάντα σε αποδεικτικά στοιχεία και στη βιβλιογραφία εγώ δεν έχω αναζητήσει κάτι για το συγκεκριμένο.
Όσο για τον Ηρόδοτο έγω σου αναφέρω όσα λένε σύγχρονοι ιστορικοί, ο πραγματικός οδηγός για την επιστήμη της ιστορίας δεν υπήρξε ποτέ ο Ηρόδοτος αλλά ο Θουκιδίδης.
Υπάρχουν αποδείξεις ότι και οι Μινωίτες είχαν προχωρήσει παρακάτω μου βάζεις δύσκολα γιατί δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ψάξω τα βιβλία, να σου αναφέρω συγκεκριμένες πηγές αλλά θα το προσπαθήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-08, 11:09
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Για μια πρόχειρη πηγή σου προτείνω να μπείς στο www.historyworld.net. Επίσης, απλώς κάνε μια αναζήτηση στο google diοnysus in India και τελικά αν μπορείς προσπάθησε να μου εξηγήσεις με τα σημερινά δεδομένα τις πεποιθήσεις των αρχαίων Ινδών, αυτά δε σου προκαλούν καμιά απορία? Φιλικά προς OANNHSEA.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξης15 : 13-03-08 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-03-08, 12:14
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Αλεξης15,
Μπορώ να σου δώσω συζητήσεις στις οποίες έχει συζητηθεί το θέμα του παραμυθιού "Διονύσιος στην Ινδία"...
Θέλεις το λινκ μίας στην οποία είχα πάρει μέρος;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-03-08, 12:25
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Να μου το δώσεις αλλά πάλι σου προτείνω να κάνεις την αναζήτηση στο google γιατί αξίζει να το ψάξεις όχι από το τι πιστεύουν Έλληνες αλλά οι ίδιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-03-08, 12:52
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Spiral Architect,
Πόσο λάθος κάνεις...
Ομολογουμένως δεν έχεις πιάσει ποτέ βιβλίο στρατηγικής και ψυχολογίας...

Παράθεση:
Και τι μας λέει αυτό? Ότι όποτε ξεμείνεις απο επιχειρήματα το ρίχνεις στους χαρακτηρισμούς και στο βρίσιμο για να αποπροσανατολίσεις το θέμα? Γνωστή τακτική αυτή και ευρέως χρησιμοποιημένη απο κάποια που θαυμάζεις σ'αυτό το forum.
α) Δεν ξεμένω ποτέ από επιχειρήματα και αποδείξεις - άλλοι το υφίστανται αυτό με την ελληνοκεντρικές του ιδέες και το λούζονται.
β) Θα πρέπει να σου δώσω το λινκ του καυγά για να καταλάβεις ότι όλα είναι στρατηγική - δεν γράφω τίποτα τυχαία, ακόμα και "τα λάθη μου" οδηγούν σε παγίδες τον συνομιλητή μου...
γ) Δεν θαυμάζω κανέναν... Η κάποια (το μέλος Litsa προφανώς) έχει ψυχρή λογική. Δεν έχει ούτε παρωπίδες, ούτε καταπιεσμένο εθνικισμό για να πιστεύει ότι του σερβίρουν οι απατεώνες και οι παραμυθάδες... Το ψάχνουμε και βρίσκουμε την αλήθεια πίσω από κάθε αναφορά και γραφή...

Παράθεση:
θα πρέπει αυτομάτως όλα τα στοιχεία του να είναι σωστά χωρίς την παραμικρή ανακρίβεια. Αυτό φίλε μου είναι δογματικό πιστέυω όχι λογική. Όσο και να προσπαθείς να το παρουσιάσεις έτσι.
Έχεις απόλυτο δίκιο;;;;;
Ο Ηρόδοτος είναι ο μόνος που μας παρουσιάζει την μάχη των Θερμοπυλών.
Άρα είναι ανακρίβεια ότι:
α) έγινε η μάχη...
β) πήγε εκεί ο Λεωνίδας με μόνο 300 άντρες...
γ) ....
δ) ....
Άρα ΔΕΝ μπορούμε να γράφουμε ότι ο Ηρόδοτος είναι σωστός (και φυσικά οι συγγραφείς που βασίστηκαν μετέπειτα σε αυτόν) όπου μας βουλεύει και δεν είναι σωστός όταν δεν μας βολεύει...
Ορίστε, ειδού η Ρόδος: έχεις κάποιο σημείο των μουσών του, στις οποίες ο Ηρόδοτος δεν έχει βγει σωστός;

Παράθεση:
Άμα λέω εγώ ότι την έχεις δεί υπερήρωας(η υπεργνώστης) κάτι ξέρω..θα σε φωνάζουμε λοιπόν Darkwing Duck απο δώ και μπρός.
Ευχαριστώ πάρα πολύ...
Εσύ όμως είσαι αυτός που τσίμπισε. Είχα δει το κινούμενο σχέδιο πριν από κάνα μήνα περίπου και μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό όταν έγραψες για ΖΟΎΠΕΡΜΑΝ. Προφανώς ασχολήσαι πολύ με υπερήρωες για να ξέρεις ότι γράφεται έτσι... Εγώ απλώς το άκουσα μεταγλωτισμένο μία φορά...

Παράθεση:
Τα πλοία του Χέωπος τί σχέση έχουν με την χρονολόγηση και καταγωγή των πυραμιδών? Εξήγησε μας...
Ααααα, ναι.
Τα ΝΕΚΡΙΚΑ πλοία του Χέωπος, τα οποία βρέθηκαν ΔΙΠΛΑ στην πυραμίδα του Χέωπος και έχουν ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΘΕΙ με την μέθοδο του C14. Η χρονολόγηση είναι ακριβώς (με την ακρίβεια του C14) αυτή που έχουμε υπολογίσει για τις βασιλείες και το χτίσιμο της πυραμίδας...
Είναι όμως ένα αγκάθι αυτό στα παραμύθια ε;
Για τον γιγαντιαίο πέτρινο περίβολο των πυραμίδων κάτι;

Παράθεση:
Τώρα για προσηλυτισμούς, "στύλ γραφών" και κουραφέξαλα, μόνο εσύ θα μπορούσες να το ερμηνέυσεις έτσι.
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από αυτά τα πράγματα...
Στο έγραψα και σε άλλο θέμα: υπάρχουν βιβλία με αυτό το θεματολόγιο.
Ξαφνικά θα δεις ένα άλλο κόσμο όταν τα διαβάσεις - από τις ομιλίες των πολιτικών, μέχρι τις "θέσεις και δηλώσεις" της εκάστοται θρησκείας...

Παράθεση:
Αυτό πρέπει να το κάνεις υπογραφή...να ξέρουν και οι υπόλοιποι οτι εσύ όλα τα ξέρεις.
Πήγαινε λίγο στο θέμα "τι σημαίνει το παρατσούκλι σας" στο παρόν φόρουμ - εκεί τα γράφω όλα...
Παράθεση:
Αναρωτιέμαι αφού έχεις τόσο ταλέντο να βρίσκεις απατεώνες, γιατί δέν έχεις αποκαλύψει ακόμα τους απατεώνες γύρω απο τους ινδοευρωπάιους/φοινικοθεωρητές? Τί σε εμποδίζει εκεί να δέις την απάτη?
Μα ΔΕΝ υπάρχει απάτη εκεί...
Πως να δω κάτι που δεν υπάρχει;;;
Αντιθέτως βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν να δημιουργήσουν μία απάτη, διαστρεβλώνοντας τα στοιχεία ή βγάζοντας συμπεράσματα μην έχοντας στοιχεία.
Ξέρεις υπάρχει μία μελέτη που λέει ότι πολλά από τα φύλλα των Γαλατών ήταν ελληνικά, από Έλληνες μετανάστες. Η λογική της μελέτης ήταν πολύ πιο δομημένη και οι αποδείξεις περισσότερες από όσες μέχρι στιγμής έχουν δοθεί για τα δύο αυτά θέματα...

Παράθεση:
τη σλαβομακεδονία και το χριστιανισμό πόσα χρόνια τα ακούς και γράφονται/λέγονται? Εξήγησέ μας γιατί τα υποστιρίζεις(εν μέρη η ολοκληρωτικά?).
Α) Δεν έγραψα ποτέ για αυτά τα θέματα. Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις στους γνωστούς "πατριωτικούς κύκλους"...
Β) Προφανώς θεωρείς ότι η καταδίκη ποινικών πράξεων και ιδεών από δήθεν "Έλληνες" που "κόπτονται και σχίζονται" για την "δικαιοσύνη", πρέπει να μένει χωρίς απάντηση... (Αναφέρομαι στο θέμα για το γκρέμισμα των χριστιανικών ναών.)
Γ) Προφανώς θεωρείς ότι όσοι διαβάζουν σκουπίδια σαν το Δαυλό είναι οι μόνοι Έλληνες και όλοι οι άλλοι είναι οι διώκτες τους. Σφάλεις σφάλμα μέγα σύντεκνε...

Παράθεση:
Απόδειξέ μας λοιπόν τις γνώσεις και και τις θεωρίες σου με έργα όχι λόγια.
Έδωσα τα νεκρικά πλοιά των Χέωπος - δώσε το κείμενο ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ από το οποίο θα αρχίσουμε...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-03-08, 13:24
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Αλεξης15,
Μπορώ να σου δώσω συζητήσεις στις οποίες έχει συζητηθεί το θέμα του παραμυθιού "Διονύσιος στην Ινδία"...
Θέλεις το λινκ μίας στην οποία είχα πάρει μέρος;
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μου δώσεις το συγκεκριμένο site να δω πως καταρίπτεται το "παραμύθι" της εκστρατείας του Διόνυσου στην Ινδία όπως το λες. Είναι πραγματικά ενδιαφέρον να δω τι στοιχεία παρουσιάζονται και πως καταργείται ο ιστορικός Αρριανός που αφιέρωσε 2 από τα 6 βιβλία του (σχεδόν το μισό του έργο δλδ) στην εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου στην Ινδία. Σύμφωνα με τον Αρριανό λοιπόν, σε κάποιο σημείο βορείως του Κωφήνα και δυτικά του Ινδού υπήρχε μία πόλη η Νύσα. Όταν πλησίαζε ο Αλέξανδρος, οι κάτοικοί της του έστειλαν τον Άκουφη, έναν από τους ισχυρότερους άντρες της, επικεφαλής 30μελούς αντιπροσωπείας. Του ζήτησαν να αφήσει την πόλη τους ελεύθερη για χάρη του θεού Διονύσου, ο οποίος είχε χτίσει τη Νύσα για τους απόμαχους στρατιώτες του, όταν τερμάτισε την εκστρατεία του κατά των Ινδών κι επέστρεφε στην ελληνική θάλασσα (Αιγαίο Πέλαγος). Της έδωσε το όνομα της τροφού του, Νύσας, και το γειτονικό βουνό το ονόμασε Μηρό, επειδή κατά την παράδοση ο Διόνυσος κυοφορήθηκε στον μηρό του Δία. Οι Νυσαίοι ως απόδειξη ότι την πόλη έχτισε πράγματι ο Διόνυσος, έφεραν την ύπαρξη κισσού στην περιοχή τους, ενώ δεν φύτρωνε σε κανένα άλλο μέρος της Ινδίας. Ισχυρίζονταν ακόμη ο Διόνυσος τους δίδαξε ένα χορό, που ήταν ίδιος με τον ελληνικό κόρδακα. Απέδιδαν με τόση άνεση την καταγωγή τους στους Έλληνες της ακολουθίας του Διονύσου, διότι, όπως καταγράφει με σαφήνεια ο Αρριανός, οι Νυσαίοι δεν ήταν Ινδοί (δηλαδή μελαψοί) και θα μπορούσαν να είναι πράγματι απόγονοι των Ελλήνων, που ακολούθησαν τον Διόνυσο στην εκστρατεία του. Το περιστατικό αυτό παρουσιάζει ενδιαφέρον,
διότι στην ευρύτερη περιοχή της αρχαίας Νύσας ζουν σήμερα οι Καλάς, που ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι των στρατιωτών του Αλεξάνδρου.

Θα ήθελα επίσης να δω αν σε αυτό το site αναφέρεται κανείς στον Νόννο τον Πανοπολίτη, τον σπουδαιότερος επικό της όψιμης αρχαιότητας (έζησε τον 5ο μ.Χ. αιώνα), όπου στο έργο του "Διονυσιακά" (48 βιβλία, 21000 στίχοι) περιέγραψε με γλαφυρότητα και λεπτομερειακά τη νικηφόρα εκστρατεία του θεού Διόνυσου στις Ινδίες. Βλ. W. Dindorf, "Historici Graeci Minores" I (Teubner
1870) 473-478, C. Muller, "Fragmenta Historicum Graecorum" IV (1885). Θα σταματήσω εδώ όμως μιας κι έχω ξεφύγει από το θέμα των πυραμίδων...
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.