Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #541  
Παλιά 11-12-12, 23:16
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άποψη εχεις για τις Πυλες που μιλουσε ο Καστανεντα?Αξιζει να ακολουθησει κανεις τις πρακτικες στο βιβλιο η Tεχνη των Ονείρων ή ειναι ολα της φαντασιας?.....
Όταν είχα διαβάσει το βιβλίο αυτό είχα δει ότι
κάποιες τεχνικές του που είχα δοκιμάσει είχαν αποτέλεσμα... δεν ξέρω όμως αν είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για πετυχημένες Α.Π.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #542  
Παλιά 12-12-12, 12:54
skyline Ο χρήστης skyline δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2011
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Είναι αστρική προβολή αυτό που περιγράφει ο Καστανέντα στο συγκεκριμένο, πολύ εντυπωσιακό κατά τα άλλα βιβλίο; Έχω αυτή την απορία εδώ και χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skyline : 12-12-12 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #543  
Παλιά 13-12-12, 13:54
Το avatar του χρήστη dark angel
dark angel Ο χρήστης dark angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

WiLdChILD δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη τεχνική για να αλλάξω το περιβάλλον των ονείρων. Π.χ μια φορά όταν απέκτησα συνειδητότητα μέσα στο όνειρο τότε σκέφτηκα να αλλάξω το χώρο στον οποίο βρισκόμουν (επειδή το συγκεκριμένο όνειρο ήταν εφιάλτης) και σκέφτηκα οτι θα ήθελα να είμαι σε ένα δάσος οπου δίπλα του να βρίσκεται ένα κάστρο (έχω ένα θεματάκι με την υπερβολική φαντασία μου ) και τότε έκλεισα τα μάτια μου στο όνειρο κι όταν τα ξανα άνοιξα βρισκόμουν εκεί αλλά μετά από λίγα βήματα που έκανα στο καινούργιο περιβάλλον στο οποίο ήμουν, ξύπνησα. Δηλαδή εμένα το θέμα μου είναι οτι δε διαρκεί πολύ από τη στιγμή που αλλάζω τον χώρο... Οπότε θεωρώ οτι το να βρεθείς σε άλλο μέρος είναι θέμα φαντασίας εφόσον πρώτα γίνεις συνειδητή στο όνειρο.


Δυστυχώς αυτό με το να ονειροπολώ κατα τη διάρκεια της μέρας το κάνω κι εγώ και εφόσον διαβάζω από εσάς οτι αποτελεί εμπόδιο ίσως το να το ελαττώσω να είναι ένα βήμα ακόμα για να καταφέρω α.π.

Όσο για το βιβλίο η τέχνη των ονείρων, όσοι το έχετε διαβάσει, θεωρείται ότι είναι ένα από τα βιβλία που θα βοηθήσει στην κατανόηση κάποιων θεμάτων σχετικών πάντα με α.π?
__________________
Έτσι τελειώνει ο κόσμος
Όχι μ' ένα πάταγο αλλά μ' ένα λυγμό...
Απάντηση με παράθεση
  #544  
Παλιά 16-12-12, 23:23
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο, αν πρόκειται για τεχνικές που χρειάζονται πολύ φαντασία ή/και σχετίζονται με την αυθυποβολή μέσω της φαντασίας, εμένα προσωπικά δε με έχουν βοηθήσει. Για κάποιον άλλο ίσως να είναι χρήσιμες. Τεχνικές που δεν έχουν να κάνουν με τη φαντασία και την αυθυποβολή, είναι μάλλον πιο αποτελεσματικές.
Eυχαριστω για τις διευκρινισεις!Μια τεχνικη,την οποια και θα ακολουθησω, ειναι μολις συνειδητοποιηθεις στο ονειρο να κοιταξεις τα χερια σου, επειτα να ριξεις γρηγορες προμελετημενες ματιες σε 3-4 αντικειμενα του ονειρου,και να επιστρεψεις στα χερια σου ξανα...κτλ.Υποτιθεται οταν κατορθωσεις να διατηρησεις ενα αντικειμενο του ονειρου σου σταθερο(να μην μεταβαλλεται,οπως γινεται συνηθως) ,τοτε πετυχες.Και ολο αυτο αποσκοπει στο να αποκτησεις την αισθηση οτι αποκοιμιεσαι.Πολυ παραξενο.

Παράθεση:
Όταν είχα διαβάσει το βιβλίο αυτό είχα δει ότι
κάποιες τεχνικές του που είχα δοκιμάσει είχαν αποτέλεσμα... δεν ξέρω όμως αν είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για πετυχημένες Α.Π.
Αφου ειχαν αποτελεσμα,κατι ειναι κ αυτο

Παράθεση:
WiLdChILD δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη τεχνική για να αλλάξω το περιβάλλον των ονείρων. Π.χ μια φορά όταν απέκτησα συνειδητότητα μέσα στο όνειρο τότε σκέφτηκα να αλλάξω το χώρο στον οποίο βρισκόμουν (επειδή το συγκεκριμένο όνειρο ήταν εφιάλτης) και σκέφτηκα οτι θα ήθελα να είμαι σε ένα δάσος οπου δίπλα του να βρίσκεται ένα κάστρο (έχω ένα θεματάκι με την υπερβολική φαντασία μου ) και τότε έκλεισα τα μάτια μου στο όνειρο κι όταν τα ξανα άνοιξα βρισκόμουν εκεί αλλά μετά από λίγα βήματα που έκανα στο καινούργιο περιβάλλον στο οποίο ήμουν, ξύπνησα. Δηλαδή εμένα το θέμα μου είναι οτι δε διαρκεί πολύ από τη στιγμή που αλλάζω τον χώρο... Οπότε θεωρώ οτι το να βρεθείς σε άλλο μέρος είναι θέμα φαντασίας εφόσον πρώτα γίνεις συνειδητή στο όνειρο.
Πω πω τι ωραια!Εγω με απλο ανοιγοκλεισιμο ματιων δεν τα καταφερνω...Σημερα ομως(αν και δεν ''συνειδητοποιηθηκα'' ακριβως) καταφερα να ξεφορτωθω απ το ονειρικο περιβαλλον ανεπιθυμητα ατομα με το να τα φανταζομαι να εκσφεντονιζονται..χαχα.Πετυχε ομως.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #545  
Παλιά 16-12-12, 23:36
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Eυχαριστω για τις διευκρινισεις!Μια τεχνικη,την οποια και θα ακολουθησω, ειναι μολις συνειδητοποιηθεις στο ονειρο να κοιταξεις τα χερια σου, επειτα να ριξεις γρηγορες προμελετημενες ματιες σε 3-4 αντικειμενα του ονειρου,και να επιστρεψεις στα χερια σου ξανα...κτλ.Υποτιθεται οταν κατορθωσεις να διατηρησεις ενα αντικειμενο του ονειρου σου σταθερο(να μην μεταβαλλεται,οπως γινεται συνηθως) ,τοτε πετυχες.
Τέτοιες τεχνικές μπορούν να φανούν χρήσιμες.
Απάντηση με παράθεση
  #546  
Παλιά 26-12-12, 19:45
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Σημερα στο ονειρο μου(νομιζα οτι δεν ονειρευομουν) πηρα την αποφαση να ειμαι στο παρον...χαχα.Και αμεσως μετα απ το πουθενα συνειδητοποιησα οτι ονειρευομουν.Και τοτε μια κοπελα στο ονειρο μου ερχοταν να με πνιξει και γενικα με ''ενοχλουσε''.Γενικα οποτε συνειδητοποιουμαι ''οι ανθρωποι'' που ονειρευομαι με ''ενοχλουν'',και δεν μ αφηνουν με την ησυχια μου να παρατηρησω το ονειρικο περιβαλλον......δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο...Προσπαθησα να αντιμετωπισω την ''κοπελα'' σαν αντικειμενο(εφοσον αλλωστε ειναι προβολη) αλλα οπως ειπα με τα χερια της με επνιγε κτλ.....Μακαρι να μην ονειρευομουν ποτε ανθρωπους
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 26-12-12 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
  #547  
Παλιά 26-12-12, 20:15
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα στο ονειρο μου(νομιζα οτι δεν ονειρευομουν) πηρα την αποφαση να ειμαι στο παρον...χαχα.Και αμεσως μετα απ το πουθενα συνειδητοποιησα οτι ονειρευομουν.Και τοτε μια κοπελα στο ονειρο μου ερχοταν να με πνιξει και γενικα με ''ενοχλουσε''.Γενικα οποτε συνειδητοποιουμαι ''οι ανθρωποι'' που ονειρευομαι με ''ενοχλουν'',και δεν μ αφηνουν με την ησυχια μου να παρατηρησω το ονειρικο περιβαλλον......δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο...Προσπαθησα να αντιμετωπισω την ''κοπελα'' σαν αντικειμενο(εφοσον αλλωστε ειναι προβολη) αλλα οπως ειπα με τα χερια της με επνιγε κτλ.....Μακαρι να μην ονειρευομουν ποτε ανθρωπους
Δεν είναι πρόβλημα. Μια φορά βρισκόμουν σε μια ανάλογη περίσταση σε όνειρο και είχα κάνει το εξής: κάθε φιγούρα (ονειρική) που έβλεπα, τη ρωτούσα "Ποιος είσαι;"
Ρωτούσα μια-μια φιγούρα.
Στη τελευταία φιγούρα (ήταν ένας μεσήλικας η φιγούρα αυτή) είχα μάλλον αρχίσει να χάνω λίγο τη συνειδητότητα μου, και τη ρωτάω "ποιος είσαι;" και μου απάντησε (κάτι) και τότε ξύπνησα.

Έχουν ενδιαφέρον τέτοια πειράματα.
Απάντηση με παράθεση
  #548  
Παλιά 26-12-12, 23:16
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι πρόβλημα. Μια φορά βρισκόμουν σε μια ανάλογη περίσταση σε όνειρο και είχα κάνει το εξής: κάθε φιγούρα (ονειρική) που έβλεπα, τη ρωτούσα "Ποιος είσαι;"
Ρωτούσα μια-μια φιγούρα.
Στη τελευταία φιγούρα (ήταν ένας μεσήλικας η φιγούρα αυτή) είχα μάλλον αρχίσει να χάνω λίγο τη συνειδητότητα μου, και τη ρωτάω "ποιος είσαι;" και μου απάντησε (κάτι) και τότε ξύπνησα.

Έχουν ενδιαφέρον τέτοια πειράματα.
Θα το δοκιμασω ...απλα οταν μιλαω στις ''φιγουρες'' μπερδευομαι και καταληγω να τις θεωρω αληθινους ανθρωπους που επισης ονειρευονται......
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #549  
Παλιά 27-12-12, 16:23
AD ASTRA PER ASPERA Ο χρήστης AD ASTRA PER ASPERA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΓΙΩΡΓΟΣ

καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας πω κι εγω αυτο που εζησα να μου πειτε αν προκειται για καποια περιπτωση αστρικης προβολης πριν 1 χρονο ειχα κατσει ανασκελα στο κρεβατι και εκει που ειχα επικεντρωθει σε ενα σημειο και ειχα χαλαρωσει ενιωσα σχεδον σε ολο μου το σωμα μουδιασμα και επειδη φοβηθηκα δεν το συνεχισα αυτο υπαρχει περιπτωση να ειναι το πρωτο βημα της αστρικης προβολης?επισης θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις υπαρχει περιπτωση κατα τη διαρκεια της αστρικης προβολης να δεις και δικα σου προσωπα που χουν φυγει? οταν βγαινεις απ το σωμα σου με την αστρικη προβολη μπορεις να ταξιδεψεις και περα απ τη γη η δεν γινεται λογο της χορδης που μας κραταει?και κατι τελευταιο υπαρχει περιπτωση αν εισαι ανασκελα να ερθει η μορα κατα τη διαρκεια της αστρικης προβολης?
Απάντηση με παράθεση
  #550  
Παλιά 28-12-12, 02:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα το δοκιμασω ...απλα οταν μιλαω στις ''φιγουρες'' μπερδευομαι και καταληγω να τις θεωρω αληθινους ανθρωπους που επισης ονειρευονται..
Είναι σκεπτομορφές...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.