Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-03-06, 14:30
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ίσως γι' αυτό να έχεις και μυωπία και αστιγματισμό! Πλάκα κάνω.

Δεν ξέρω τι ακριβώς φακός είναι αυτός που έχεις στα γυαλιά σου, πάντως δεν είναι καθόλου καλό για την όρασή σου να κοιτάς τον ήλιο με γυμνό μάτι. Είναι ρητή εντολή απ' όλους τους οφθαλμίατρους. Όσο για την έκλειψη, πρέπει τα μάτια να προστατευτούν με ειδικό υλικό για να είσαι ασφαλής 100%. Κάποιοι κοιτάζουν τις εκλείψεις με τη βοήθεια της προστατευτικής μάσκας που κάνει για συγκολήσεις, αλλά κι αυτό δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Καλύτερα προμηθεύσου ειδικά γυαλιά για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Λογικά με αφορμή το φυσικό αυτό φαινόμενο εκείνες τις μέρες θα πουλάνε. Κάπου είδα στην τηλεόραση και για ένα περιοδικό που θα έχει σα συνοδευτικό δώρο τέτοια ειδικά γυαλιά. Για ψάξτο καλύτερα.
Παλιά 28-03-06, 22:16
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Ρόδος
Προεπιλογή

μήπως ξερει κάποιος αν η παρατήρηση μέσα από το μαύρο μέρος των ακτινογραφιών είναι ασφαλής για τα μάτια;;;
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-06, 23:50
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Νομίζω, ναι! Πάντως το περιοδικό Science Illustrated αυτού του μήνα προσφέρει ειδικά γυαλιά!
Παλιά 29-03-06, 11:36
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Aθήνα
Προεπιλογή

http://www.solar-eclipse.uoa.gr/live

Δείτε εδώ αν δεν έχετε γυαλιά.
Παλιά 29-03-06, 13:25
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή οι πρώτες ανταποκρίσεις από καστελόριζο!

Επικοινωνησα πριν 2 λεπτα με τον Quendi και την Kamelot, οι οποιοι και δηλωσαν εκστασιασμενοι και μαγεμενοι απο το γεγονος της εκλειψης! Ενα μεγαλο μαυρο συννεφο που καλυψε τον ηλιο αποσυρθηκε ευτυχως μολις 30'' δευτερολεπτα πριν την κορυφωση του φαινομενου, επιτρεποντας στους φιλους μας να βγαλουν εντυπωσιακες φωτογραφιες και βιντεο απο τους τηλεφακους και τα τηλεσκοπια τους. Ο ουρανος σκοτεινιασε, ο δημοτικος φωτισμος στο νησι τεθηκε σε λειτουργια αυτοματα, ενω η θερμοκρασια επεσε αισθητα!

Σε λιγες ωρες θα αναχωρησουν απο το νησι, ενω εμεις θα πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομη για να δουμε τις πρωτες αποκλειστικες φωτογραφιες!

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-03-06 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-06, 13:37
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Φωτογραφια του Ηλιου κατα τη στιγμη της κορυφωσης της εκλειψης απο τη Σαμο(αγνοηστε το συρμα της ΔΕΗ πανω δεξια ). Οποιος/α διαθετει photoshop ας προσπαθησει να τονισει περισσοτερο τη σεληνη μεσα στον ηλιακο δισκο διοτι δε νομιζω να φαινεται καλα (πανω απο το νησι υπηρχε αραιη νεφωση εκεινη τη στιγμη):

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσα η φωτογραφία σου beetlejuice, βέβαια με την πρώτη ματιά δεν μπορείς να δεις και πολλά. Προσπάθησα να βοηθήσω λίγο με μια μικρή επεξεργασία στη φωτεινότητα. [Σ.Σ.: μέσω του Photoshop μείωσα στο ελάχιστο τη φωτεινότητα της φωτογραφίας (brightness) και μόνο, για να μη θεωρήσει κανείς ότι πείραξα και τίποτα άλλο ]

Νομίζω τώρα φαίνεται κάπως καλύτερα πως μερικά χιλιοστά πιο μέσα από το φωτεινό περίγραμμα του ήλιου υπάρχει ένας άλλος κύκλος πιο σκούρος. Ίσως χρειστείτε μερικά δευτερόλεπτα για να αντιληφθεί το μάτι αυτό που βλέπει. Δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν και πολλά περισσότερα, αφού θα μιλάμε για "επεξεργασμένη" εικόνα πια.

Ακόμα, παρατήρησα σε κάποιο σημείο της φωτογραφίας κοντά στο κέντρο, μια αντανάκλαση του φωτός στο φακό της μηχανής. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως πρόκειται για το 1/4 του φαινομένου. Οι ακτίνες που διασπώνται στα 7 χρώματα της ίριδας έκαναν και πάλι το θαύμα τους! Ελπίζω να μπορείτε να δείτε τι εννοώ με μια μικρή μεγένθυση της λεπτομέρειας.

Παλιά 29-03-06, 19:27
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Ρόδος
Exclamation

έχω φτιάξει μία εικόνα για να σας εξηγήσω κάτι, αλλά δεν μπόρεσα να την στείλω.

H μεγενθυμένη λεπτομέρεια είναι πλανήτης και μάλλον είναι η αφροδίτη. αυτό εξηγείται σύμφωνα με την ειδική θεωρία της σχετικότητας. μόνο με αυτήν γιατί νομίζω ότι η αφροδίτη ήταν πίσω από το ήλιο ενώ εμείς το βλέπουμε "καθαρά" στην φωτογραφία.

Ας ελέγξει κάποιος αν όντως ήταν πίσω από το ήλιο. μη σας λέω πράγματα που δεν θα καταλάβετε και πολύ χωρίς σχήμα...

-----------
Κάτι βρήκα:

Περισσότερες πληροφορίες:
http://www.physics4u.gr/faq/special.html --> ειδική θεωρία σχετικότητος
http://www.physics4u.gr/articles/bendinglight.html--> Η καμπύλωση του φωτός και ο βαρυτικός φακός απορρέουν από την αρχή της ισοδυναμίας
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excellent : 29-03-06 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-06, 08:53
t4ng0 Ο χρήστης t4ng0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Περιοχή: Glyfada
Προεπιλογή

Σας παραθέτω το πόστ μου και από ένα άλλο φόρουμ.....

Έκλειψη ηλίου ...29-03-2006

(Αν και προσωπικά νομίζω πως πρέπει να λέγεται απόκρυψη του ηλίου .... και όχι έκλειψη... Έκλειψη λέγεται της σελήνης που ουσιαστικά δεν φωτίζεται όταν μπαίνει στη σκιά της γής...)

Τόπος Γλυφάδα, Αθήνα

Αν και δεν θα την δούμε από εδώ ολική έκλειψη συμβιβαζόμαστε και με την μερική....

Camera: SONY DSC H1, zoom 12x, 1/1000, F/8, ISA 64 με αυτοσχέδιο φίλτρο για τον ήλιο...τζαμάκι μαυρισμένο με κάπνα από κερί !!!!! (όχι ιδανικό να βλέπουμε μέσα από αυτό με τα μάτια μας αφού δεν φιλτράρει τις υπεριώδεις ακτινοβολίες «UV»)

Οι πρώτες φωτογραφίες από την πρώτη επαφή....

12.34 μ.μ.

12.43 μ.μ.

01.47 μ.μ. Το μέγιστο (84% κάλυψη) ορατό από την Αθήνα

02.01 μ.μ.

Αυτά προς το παρόν.....

Νικόλας

Υ.Γ. Με τίποτα δεν συγκρίνεται η ολική έκλειψη με την μερική ... Ήμουν τυχερός και παραβρέθηκα σε ολική έκλειψη το 1999 στο Φόλμουθ της Αγγλίας... και μέχρι και το 99% ήταν ακόμη μέρα... με το που κάλυψε πλήρως τον ήλιο η σελήνη ήταν σαν να έκλεισε κάποιος ξαφνικά το φώς ... όλα σκοτείνιασαν ξαφνικά και αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο είναι τα πουλιά (γλάροι κυρίως) που άρχισαν να πετάνε και να φωνάζουν-κραυγάζουν σαστισμένα.. Μέσα στη μέρα...ξαφνικά σκοτεινιάζει και για ενάμιση λεπτό μπορείς να παρατηρήσεις μέχρι και τα άστρα....
Τα παιδία που πήγαν στο Καστελόριζο είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πώς η μέρα αυτή θα τους μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό ....
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-06, 11:31
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Προεπιλογή

Φίλε T4NG0

το ξέρεις ότι μερικοί από εδώ μέσα(εγώ συγκεκριμένα)αρχίζω να σε μισώ και να θέλω να πω DIIIIIIIEEEEEE

Θα ήθελα να συναντήσω τον φίλο quendi και να μου πει την εμπειρία του αλλά είμαι σίγουρος οτι θα πει άλλο να το βλέπεις και άλλο να στο περιγράφω.

Υ.Γ.ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ μπου χου χου

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.