Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-04-08, 17:11
open mind Ο χρήστης open mind δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Απέριττε προσωπικά χωρίς βεβαία να έχω αποδείξεις πιστεύω ότι υπάρχουν
Και αλλα οντα από άλλες διαστάσεις όπως και εξωγήινοι πολιτισμοί .
Παλιά 14-04-08, 17:54
Το avatar του χρήστη lykos
lykos Ο χρήστης lykos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Πήρα την ελευθεροτυπία είδα και τις 3 ταινίες που είχε! Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω. Εγινε τυχαία η επιλογή την ταινιών αυτών? <Οι άλλες 2 είναι το the man who fell to earth και το stargate.>
Εμένα δεν θα με εξέπλητε να συνέβαινε κάτι τέτοιο!! Να υπάρχουν δηλαδή ανάμεσα μας!!
Οπως δεν θα με εξεπλητε αν εμείς οι ιδιοι (δια μέσου των μακρινών προγόνων μας φυσικά)χωρίς να το ξέρουμε προερχόμαστε από άλλο πλανήτη
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-08, 18:02
Senior Member

Προεπιλογή

ΤΟ the man who fell to earth Δεν το εχω δει αν και το χω σπίτι τι υπόθεση έχει ?το stargate εντάξει είναι γνωστό
Αλλα μάλλον η συγκεκριμένη επιλογή ταινιών έγινε για εμπορικούς λογους.
Παλιά 14-04-08, 18:38
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα πολύ να μην ξεφεύγει η συζήτηση "Ζουν ανάμεσά μας" προς τις ταινίες που ήταν μαζί με αυτήν στην κυριακάτικη εφημερίδα....

Φιλικά,
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-08, 18:42
Senior Member

Προεπιλογή

xontro_mpizeli Ρώτησα τον lykos Για την υπόθεση της ταινίας όχι από κινηματογραφική περιέργεια αλλα επειδή έκανε μια παρατήρηση ότι δεν ήταν τυχαία και οι τρεις στο πακέτο .
Παλιά 14-04-08, 19:34
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Πιστεύω ότι ένα από τα καίρια ζητήματα που θίγει η ταινία "They Live" είναι η χειραγώγηση της ανθρώπινης συνείδησης μέσω της τεράστιας βιομηχανίας της διαφήμισης και του μάρκετιγκ. Στην επόχη μας τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης προβάλλουν τεχνητά υποκατάστατα ως αξιόπιστα, αλλά πάντα εφήμερα, υποκατάστατα μέσα για την ικανοποίηση πρωτόγονων ανθρώπινων αναγκών όπως είναι η σεξουαλική ικανοποίηση,(μέσω της κατανάλωσης προιόντων που προβάλλονται ως εγγυητές σεξουαλικών κατακτήσεων, πχ αλκοολούχα ποτά, τσιγάρα) η απόκτηση της εξουσίας (μέσω συμβόλων status πχ ακριβά ρούχα, μεγάλα αυτοκίνητα κτλ κτλ) η επιδίωξη της μέγιστης υγείας (πχ διατροφικά συμπληρώματα), της ασφάλειας , (πχ ασφαλιστικά προγράμματα), ή η παράταση της νιότης άρα και της ζωής (πχ καλλυντικά, "νεανικά" ρούχα, καλλυντικά, σαμπουάν και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε).
Γύρω από το κάθε καταναλωτικό προιόν χτίζεται ένας μύθος, ένα σύμπλεγμα συνειρμών και εικόνων που ελάχιστη σχέση έχουν με αυτό που πραγματικά είναι. Πχ οι διαφημίσεις τσιγάρων που προβάλλονται στους κινηματογράφους: Τι σχέση έχουν οι εικόνες των άγριων και παρθένων τοπίων και των σκληροτράχηλων γελαδάρηδων με το τσιγάρο; Απάντηση: όταν ο καταναλωτής το καπνίσει, θα νιώσει ότι κατα κάποιο βρίσκεται στον ελεύθερο και αμόλυντο κόσμο της πάλαι ποτέ άγριας δύσης!
Ωστόσο αντιλαμβάνεται κανείς πολύ γρήγορα ότι πίσω από όλη αυτή την φαντασμαγορική βιομηχανία που δικαιολογεί την ύπαρξή της με τον ισχυρισμό ότι "ικανοποιεί (τεχνητές ως επί το πλείστον) ανάγκες" κρύβεται κάτι πολύ πιο σκοτεινό. Κατά τη γνώμη μου έχει να κάνει με αυτό που λέει κάποιος από τους ήρωες της ταινίας, ότι δηλαδή επανακατευθύνονται τα ανθρώπινα ένστικτα σε δρόμους χειραγώγησης, ακραίου ατομικισμού και αδυσώπητου ανταγωνισμού για ψεύτικα έπαθλα που δεν οδηγούν πουθενά!
Κατά τη γνώμη μου, πολύ εύκολα θα μπορούσε να κρύβεται μια διάνοια έχθρική προς το ανθρώπινο είδος πίσω από όλα αυτά, μια διάνοια που γνωρίζει ότι μια κατα μέτωπον επίθεση ενάντια στην ανθρώπινη φυλή θα αποτύγχανε, γιατί είμαστε και εφευρετικά όντα τρομάρα μας, αλλά ότι μια έμμεση διαβρωτική επίθεση που αλλοιώνει την εικόνα που έχουμε για τους εαυτούς μας είναι πολύ πιο αποτελεσματική μακροπρόθεσμα.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-08, 19:40
Senior Member

Προεπιλογή

henriksmir Πολύ σωστή η παρατήρηση σου για την χειραγώγηση της συνείδησης μέσω των ΜΜΕ
Που θιγεί και η ταινία είναι αλήθεια ότι μας χειραγωγούν όπως θέλουν ανεξάρτητα
Το αν ισχύει ότι ζουν ανάμεσα μας η όχι σε όλα τα ζητήματα γίνεται αυτή η χειραγώγηση
Με επιτυχία .
Παλιά 14-04-08, 21:42
Το avatar του χρήστη abyss
abyss Ο χρήστης abyss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Φίλοι καλησπέρα σε όλους!
Το "they live" ήταν μια ταινία που με συγκλόνισε όταν την πρωτοείδα (πριν από 15 περίπου χρόνια) και θεωρώ ότι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή της. Βλεποντας και άλλες "πρωτοποριακές " ταινίες έχω διαμορφώσει την άποψη ότι η προβολή τους κάθε άλλο παρά τυχαία είναι. Πιστεύω ότι "βγαίνουν" για να προετοιμάσουν τους ανθρώπουν για όσα πρόκειται να ακολουθήσουν και να τους εξοικειώσουν μ' αυτά. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με νέες, πρωτοποριακές τεχνολογίες που αφού τις δούμε σε ταινίες λανσάρονται κανονικά (πχ James Bond κλπ) . Έτσι λοιπόν συμφωνώ ότι ίσως πράγματι να ζουν ανάμεσά μας εξωγήινοι, υποχθόνιοι ή ό,τι άλλο τέλος πάντων,όμως δε νομίζω ότι να τους δούμε είναι τόσο εύκολο. Φαντάζομαι ότι θα τους "δούμε" όταν αυτό θα έχει αποφασιστεί. Από ποιους δεν μπορώ να γνωρίζω.

Ένα άλλο σημείο της συγκεκριμένης ταινίας που θα ήθελα να σταθώ και με είχε συγκλονίσει περισσότερο από το γεγονός ότι μεσω των γυαλιών φαινόταν η ύπαρξη εξωγήινων, είναι τα υποσυνείδητα μηνύματα με τα οποία βομβαρδιζόταν οι άνθρωποι μέσα από διαφημήσεις, ΜΜΕ κλπ. Αυτή η "απειλή " έχει αποδεδειγμένα εισβάλει στη ζωή μας και είναι για μένα πιο τρομακτική από τα aliens γιατί είναι για με΄να καθημερινό βίωμα. Θα κλείσω θυμίζοντας το "καλυμένο" logan σε διαφημιστική αφίσα της ταινίας "ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΤΕ".
Παλιά 15-04-08, 07:34
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα...
είναι πολύ παράξενο αυτό που λέμε ως φαινόμενο της συγχρονικότητας. Εχθές το βράδυ επικοινώνησε μαζι μου ένας παλιός φίλος (μεγαλύτερος σε ηλικία απο εμένα) ο οποίος ασχολείται χρόνια με αυτά τα θέματα, ήταν φανερά ταραγμένος και ο λόγος που με πήρε ήταν για να μου αναφέρει κάτι που του συνέβει.
Μου είπε λοιπόν ότι συνομιλούσε για αρκετή ώρα με έναν ερπετοειδή. Στην αρχή πήγα να γελάσω με αυτά που μου έλεγε, αλλά το ποιόν και ο χαρακτήρας αυτού του ανθρώπου με συγκράτησαν και άκουσα με προσοχή. Μου ανέφερε κομμάτια του πολυ σημαντικου διαλόγου που είχε με τον "ερπετοειδή" τα οποία δυστυχώς δεν μπορώ να μεταφέρω εδω γιατί έχουν σχέση με συγκεκριμένα πρόσωπα και αν τα ανάφερα ίσως έβαζα τον εαυτόν μου σε περιπέτειες...
Απλά καταθέτω το γεγονός γιατί είναι πολύ παράξενο το ότι συνέπεσε με την δημοσίευση αυτού του θέματος...
Φιλικά..
ΥΓ: Να σημειώσω ότι ο φίλος δεν είχε γνώση του θέματος που άνοιξα στο φόρουμ οπότε δεν θα μπορούσε να το κάνει εσκεμμένα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απέριττος : 15-04-08 στις 07:36
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-08, 11:26
Fox_Mulder Ο χρήστης Fox_Mulder δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Ας αφήσουμε λίγο στην άκρη τις θεωρίες του Icke, που ουσιαστικά είναι ένας αχταρμάς από New Age, θεωρίες συνομωσίας και προυπάρχουσες απόψεις άλλων ερευνητών, όπως ο άγνωστος στην Ελλάδα John Rhodes και ο αρκετά γραφικός (υποστηρίζει ότι οι εξωγήινοι τον απήγαγαν και από τότε πηγαινοέρχεται στα διαστημόπλοια τους χρησιμοποιώντας ένα από τα 144.000 σύμβολα που εκείνοι κατέβασαν - ναι, downloaded!- στον εγκέφαλο του) Riley Martin.

Το γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι έμπορος δε σας λέει κάτι; Δηλαδή, γιατί παίρνουμε τον Icke ως αξιόπιστο και τον αντίστοιχο εθνικό μας έμπορο βιβλίων, ως γραφικό; Εδώ ο τύπος κάνει ομιλίες (με τσουχτερό εισιτήριο φυσικά) , δηλώνει κατά καιρούς ότι είναι ο Υιός του Θεού (ναι το έχει πει και αυτό), πουλάει βιβλία, δέχεται δωρεές και διάφορα άλλα ωραία. Όντως ξεκίνησε καλά, βγάζοντας κάποια ςραία πράγματα στη φόρα, κυρίως στα πρώτα βιβλία του, αλλά κάπου μετά το Μυστικό Όλων των Εποχών το χαλάει. Ανακρίβειες, λογικά άλματα, ατεκμηρίωτα συμπεράσματα είναι τα σήματα κατατεθέν του. Σίγουρα αποκαλύπτει αλήθειες, αλλά αυτές λειτουργούν ως βάση για να συνδέσει τα ασύνδετα. Δηλαδή, σύμφωνα με τον Icke τελοσπάντων, ο μισός πλανήτης είναι θήτης μιας συνομωσίας εναντίον του άλλου μισού...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.