Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-01-18, 01:50
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη NinaMAr αναφέρεις σε μια αναφορά σου τα εξής....

"ναι θα με ενδιέφεραν και οι επίκλησεις
Και γενικά ότι έχει να κάνει με δαίμονες αλλά όχι τόσο του χριστιανικου "!!!!!!!

Αυτό με μπέρδεψε πολύ...
Για σένα άλλοι οι δαίμονες του Χριστιανισμού άλλοι του Βουδισμού άλλοι του
Ινδουισμού άλλοι του Ιουδαισμού κλπ.. ;;;;;

Κάθε Θρησκεία έχει τους Δαίμονες τις ;;;;;;;;;;
Θα θελα μια απάντηση εάν είναι δυνατόν...

Ευχαριστώ.
Εδώ κάθε θρησκεία έχει τον «θεό» της (και μάλιστα ακυρώνει τις άλλες θρησκείες), στους δαίμονες κόλλησες εσύ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζεις πολύ καλά ότι όσοι δημιουργούν πολλά προφίλ, έχουν και διαφορετικές i.p, οπότε δεν πιστεύω να μπορεί να εξακριβωθεί κάτι με τα υπάρχοντα τεχνικά μέσα.
Συνήθως δεν ισχύει αυτό. Δεν ξέρουν όλοι τι εστί IP.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-18, 13:25
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

…περί τον ιδίον δαίμονα, της μεν ως προς δύο της δε ως προς τρείς ποιουμένης την θεραπείαν. Αυτήν δ΄εστί πάσα διημαρτημένη…»
«…είς μεν ούν έστι καθ΄έκαστον ημών ο οίκειος προστάτης δαίμων, κοινόν δε η τον αυτόν ανθρώπων ου δεί αυτόν υπολαμβάνειν ούδ΄αύ κοινόν μεν ιδίως δε εκάστω συνόντα…»
«…Διά τι ούν κοινή κλήσει καλείται υπό πάντων; Ότι καθ΄ένα τον κύριον θεόν των δαιμόνων η κλήσις αυτών γίγνεται, ος εξ αρχής τε αφώρισε τους ιδίους δαίμονας εκάστοις και δη και εν ταις ιερουργούς αναφαίνει κατά την ιδίαν βούλησιν τους ιδίους εκάστοις…»
ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ ¨ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ¨ κεφ. 23.
Απόδοση:

«…σχετικά με τον προσωπικό δαίμονα κάποιοι κάνουν τελετουργίες καλώντας δυο και κάποιοι άλλοι τρείς δαίμονες. Όλο αυτό είναι λάθος!
«…υπάρχει λοιπόν στον καθένα μας ένας προσωπικός δαίμονας που μας προστατεύει αλλά δεν είναι σωστό να σκεφτούμε ότι αυτός ο δαίμονας είναι κοινός σε όλους τους ανθρώπους ούτε πως είναι κοινός, αλλά ότι είναι ιδιαίτερα παρόν σε κάθε άτομο ξεχωριστά.
«… Γιατί όμως ο προσωπικός δαίμονας καλείται από όλους τους ανθρώπους με τρόπο κοινό; Διότι η κλήση του επιτυγχάνεται μέσω ενός θεού που είναι κύριος των δαιμόνων που εξαρχής καθόρισε στον κάθε ένα τον προσωπικό του δαίμονα και τον αποκαλύπτει στις θεουργίες συμφωνά με την δική του βούληση…»
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-18, 23:44
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Μ' αρέσει όταν κάποιος ξεκινάει ένα θέμα και μετά γεμίζουν ολόκληρες σελίδες και κατεβατά με ξεκατινιάσματα ή ποστ εντελώς άσχετα με το αρχικό.
Ακόμα καλύτερο είναι όταν το πρώτο ποστ είναι ερώτηση και περιμένει ο/η δύσμοιρος/η απαντήσεις......
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-18, 01:10
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' αρέσει όταν κάποιος ξεκινάει ένα θέμα και μετά γεμίζουν ολόκληρες σελίδες και κατεβατά με ξεκατινιάσματα ή ποστ εντελώς άσχετα με το αρχικό.
Ακόμα καλύτερο είναι όταν το πρώτο ποστ είναι ερώτηση και περιμένει ο/η δύσμοιρος/η απαντήσεις......
Κι εσύ που είσαι υπεράνω κατινιάς και ασχετίλας, ή μάλλον νομίζεις ότι είσαι, γιατί δεν απαντάς στην κοπέλα; Εγώ της απάντησα και δημόσια και με π.μ. σειρά σου τώρα, να δούμε τι ψάρια πιάνεις.

Ή μήπως προσπαθείς να δημιουργήσεις αναστάτωση (και μάλιστα τη στιγμή που τα πνεύματα κάπως ηρέμησαν) προκειμένου να γελάσεις με τους "χαζούς που πιστεύουν στα φαντάσματα"; Γιαυτό δεν είσαι εδώ;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-18, 23:58
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ' αρέσει όταν κάποιος ξεκινάει ένα θέμα και μετά γεμίζουν ολόκληρες σελίδες και κατεβατά με ξεκατινιάσματα ή ποστ εντελώς άσχετα με το αρχικό.
Ακόμα καλύτερο είναι όταν το πρώτο ποστ είναι ερώτηση και περιμένει ο/η δύσμοιρος/η απαντήσεις......
Φίλε Bill, παραδέχομαι ότι έχω ουκ ολίγες φορές " ξεκατινιαστεί " στο συγκεκριμένο φόρουμ. Πάντως η ενασχόληση με τα ξεκατινιάσματα των άλλων, αποτελεί τον ορισμό της κατινιάς.

Γενικά μιλώντας τώρα, σ'ένα φόρουμ ειδικής θεματολογίας όπως το metafysiko.gr, συμμετέχει ο καθένας για διαφορετικούς λόγους. Ποτέ δεν κατάλαβα όμως γιατί άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο, που αντιθέτως θεωρούν φαντασιοπληκτους όσους ασχολούνται με τέτοια θέματα, σπαταλούν χρόνο και φαιά ουσία.

Ίσως τελικά να υπάρχει ένας κοινός λόγος για όλους, τον οποίο δεν μπορούμε να αντιληφθούμε . Πέρα από τους επιφανειακούς ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 18-01-18 στις 23:59
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-18, 02:38
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Συμφώνησε η Deadite με τον Ηλία για τα ξεκατινιάσματα;;;
Κατάλαβες τι έκανες Billl;

Ξεκατίνιασμα, να εμπλουτίζουμε λίγο και τις γνώσεις μας.

Τουλάχιστον εμείς ακόμα κι όταν ρίχνουμε το επίπεδο το κάνουμε μιλώντας ο ένας στον άλλον. Το να "πετάς" αφ' υψηλού σχόλια σε μόνιμη βάση, δεν δείχνει διάθεση για συζήτηση. Αν έχεις έρθει πράγματι να συζητήσεις, ιδού η Ρόδος...

Λοιπόν τι λέγαμε; Α ναι, υπάρχουν οι δαίμονες, ποιά η φύση τους, αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους και αν ναι για ποιο λόγο το κάνουν;

Be my guest.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-18, 17:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος
Α ναι, υπάρχουν οι δαίμονες, ποιά η φύση τους, αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους;
Κάθε μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-18, 18:51
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε μέρα.
Για πες μερικά παραδείγματα αν θες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-18, 19:14
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla
Για πες μερικά παραδείγματα αν θες.
Αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Δηλαδή μεταξύ μας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-18, 19:21
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Δηλαδή μεταξύ μας
Με ποιόν τρόπο ακριβώς;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.