Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-07, 20:22
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Ένας άνθρωπος χωρίς εαυτό - Χρήστος Καλότυχος (lifo)




Ο συμφορουμίτης μας lifo απέστειλε στην ομάδα Fantasy Gate την πρώτη του ιστορία με τίτλο "Ένας άνθρωπος χωρίς εαυτό" και τον ευχαριστούμε θερμά.

Πρόκειται για την ιστορία ενός ανθρώπου που ανακαλύπτει πως δεν υπάρχει τίποτα πιο σκοτεινό από τα όντα που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι με τη σκέψη μας. Σκεπτομορφές υλοποιούνται και τότε τα πράγματα γίνονται πιο τρομακτικά από ποτέ...

Διαβάστε το διήγημά του και σχολιάστε το ακολουθώντας το link ---> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=59
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-07, 00:43
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια Αντωνία. Η ιστορία είναι από τις προσωπικές μου φοβίες. Το να μην μάθουμε τον εαυτό μας είναι επικύνδυνο. Το θέμα είναι να τον δεχτούμε....... Ευχαριστώ
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-07, 21:07
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Aγαπητέ lifo, το διήγημά σου μου άρεσε πολύ καθώς και το στυλ της γραφής σου. Η κεντρική ιδέα μου φανηκε πολύ ενδιαφέρουσα και με έβαλε σε σκέψεις. Νομίζω ότι εκφράζει με πολύ παραστατικό τρόπο μια πολύ θεμελιακή πλευρά της πραγματικότητας. Φτάνει μόνο να σκεφτεί κανείς πόσοι μανιακοί δικτάτορες για παράδειγμα εξωτερίκευσαν το εσωτερικό τους σκοτάδι στον κόσμο!
Σου ζητώ συγγνώμη για το τηλεγραφικό στυλ του μηνύματός μου αλλά ο υπολογιστής μου έχει χαλάσει προς το παρόν και βολεύομαι με έναν παλιό που δεν δουλεύει και πολύ καλά!

Να είσαι καλά,

Φιλικά,

Ερρίκος Σμυρναίος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-07, 23:17
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Τα θερμά μου συγχαρητήρια φίλε Lifo για το κείμενό σου αυτό!

Σίγουρα, η ιδέα τού, ότι δηλαδή οι σκοτεινές μορφές που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι είναι οι πιο σκοτεινές που υπάρχουν, είναι μία θεωρία που αξίζει κανείς να την προσεγγίσει, πόσο μάλλον από την πλευρά που το κάνεις εσύ!

Εύχομαι καλή συνέχεια σε επόμενες δημοσιεύσεις σου στην Fantasy!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-07, 00:21
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

H ιστορία ήταν δημιούργημα με βάση τον σκοτεινό εαυτό μας. Πολλοί τον φοβόμαστε και άλλοι όχι. Ευχαριστώ για τον χρόνο που παραθέσατε για την ανάγνωση του κειμένου. Θα συνεχίσω προσπαθόντας. Να είστε καλά
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-07, 11:00
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλαράκι με συγχωρείς που καθυστέρησα τόσο καιρό να διαβάσω την ιστορία σου.Αν και μάλλον θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη από τον εαυτό μου!Που λες αλάνι,αν και ήμουν προετοίμασμένος εξ αρχής για κάτι πολύ ενδιαφέρον,τελικά ξεπέρασες τις προσδοκίες μου!Είμαι μεγάλος λάτρης της καλής λογοτεχνίας τρόμου αν και δεν είμαι τόσο του διηγήματος όσο του μυθιστορήματος,γιατί μου αρέσει να έχω αρκετά στοιχεία για τον ήρωα ώστε να τον πλάσω στο μυαλό μου και να ταυστιστώ μαζί του.Αλλά την ιστοριούλα σου ομολογώ πως την απόλαυσα!Καλά σίγουρα αν δε σε ήξερα δε θα χωρούσε το μυαλό μου ότι ένα παιδί 16 χρονών έχει τόσο βαθειά κατανόηση εσωτερικών καταστάσεων,κάτι που χρειάζεται εκτός από θάρρος και χρόνο,εμπειρίες!Συνέχισε το εσωτερικό σου μονοπάτι αδέρφι και όποτε το κρίνεις εσύ μοιράσου με εμάς τις εμπειρίες σου,εμείς είμαστε σίγουρα πρόθυμοι για κάτι τέτοιο!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.