Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #321  
Παλιά 28-04-07, 09:36
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao
Κανονικός ή Αμιγής Τεκτονισμός θεωρείται ο Τεκτονισμός που ακολουθεί πιστά τα αρχαία landmarks του Τεκτονισμού και δεν δέχεται γυναίκες στις στοές του.
Φιλικά,
OrdoAbChao
Ευχαριστούμε για τη πληροφόρηση φίλε μου....
Και καλώς όρισες στο φόρουμ...
Αλά όταν λες αρχαία landmarks τι εννοείς ;
Για πόσο αρχαία μας μιλάς ;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ;

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 28-04-07, 17:08
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Με λύπη μου είδα πως κάποιοι λένε πως "παραπληροφορώ" σχετικά με τη Μασωνία. Αφού φτάσαμε λοιπόν στο συμβολικό αριθμό "33" στις σελίδες, ας προσθέσω ορισμένα πράγματα.

Πρώτον όσον αφορά τον τύπο που ισχυρίζεται πως είναι μασώνος, θα έπρεπε να γνωρίζει τότε πως δεσμεύεται με όρκο να μην αποκαλύπτει το παραμικρό σχετικά με τη Μασωνία. Είναι ο όρκος που δίνει όταν γίνεται δεκτός, και τον έχω άμα δεν τον ξέρει ας μου στείλει pm να του τον στείλω... Άρα ακόμα κι αν υποθέσουμε πως κάποιος είναι μασώνος, δεν είναι αξιόπιστα τα όσα μας λέει. Αν κι εγώ δε πιστεύω πως είναι έτσι κι αλλιώς...

Το που ξέρω εγώ τα όσα γράφω, είναι πολύ απλό. Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία από ανθρώπους που γνωρίζουν και το κυριότερο, απο πρώην μασώνους που ήταν κορυφή στην ιεραρχία και αποφάσισαν να φύγουν όταν ανακάλυψαν τι γίνεται. Φυσικά οι περισσότεροι δολοφονήθηκαν... Δε περιμένω απο έναν ενεργό μασώνο να μάθω το παραμικρό για τι μασωνία, γιατί ακόμα κι αν υποθέσω πως μου λέει την αλήθεια, σίγουρα θα είναι "μικρό ψάρι". Με πιπιλιμένο μυαλό και πλύση εγκεφάλου. Αντίθετα όταν ηγετικά στελέχη της μασωνίας που έφυγαν έχουν γράψει βιβλία για το θέμα(τα περισσότερα έχουν εξαφανιστεί για ευνόητους λόγους αλλά όποιος ψάχνει στο ίντερνετ βρίσκει), κάποια βιβλία απο αυτά είναι απο το 1700, τότε ναι μπορώ να ισχυριστώ πως ξέρω περισσότερα απο κάποιον που απλά γράφει ανώνυμα πως είναι μασώνος. Στο κάτω κάτω το κεφάλι πάντα ξέρει περισσότερα όπως και να το δει κανείς.

Λοιπόν επαναλαμβάνω, ο μασώνος της γειτονιάς σας, μπορεί να είναι και καλός και ηθικός άνθρωπος, δεν έχει να λέει. Αυτοί δε γνωρίζουν τίποτα, ασχέτως αν τους κάνουν να πιστεύουν το αντίθετο. Στη κορυφή της ιεραρχίας είναι μια καθαρά σατανιστική οργάνωση, και αυτό είναι γνωστό απο παλιά. Και ναι κάνουν όλες τις σατανιστικές τελετές. Οι άλλοι, οι μασώνοι της πρώτης γραμμής, είναι απλά η βιτρίνα, οι αναλώσιμοι. Αυτοί αν ήξεραν που μπλέκουν θα έφευγαν αμέσως. Ανατρέξτε όλοι σε όσα έχουν γράψει οι ίδιοι οι πατέρες της μασωνίας που έφυγαν απο αυτή. Αυτοί που συμμετείχαν στην οργάνωσή της. Δε χρειάζεται να δείτε τίποτε άλλο.

Μια ακόμα διευκρίνηση. Μπορεί να χρησιμοποιώ τον όρο μασωνία για να τους περιγράψω, αλλά γνωρίζω πολύ καλά πως τα διάφορα τάγματά τους και οι διάφορες οργανώσεις τους είναι εκατοντάδες σε όλο το κόσμο με πολλά ονόματα. Απλά για λόγους απλότητας τους λέω απλά μασώνους. Εννοείται πως αυτοί που μας ενδιαφέρουν είναι οι "μεγάλοι" μασώνοι που κάνουνε κουμάντο παγκοσμίως και όχι τα περιφερειακά τμήματά τους, ανάμεσα σε αυτά και το ελληνικό...

Πάρτε όλοι το vivlio Springmeier- Be Wise As Serpents. Όταν λέω πως έχει τα πάντα, το εννοώ, έχει τα πάντα. Διαβάστε αυτό και μετά τα ξαναλέμε. Έχω και πολλά άλλα να προτείνω αλλά αυτό είναι κορυφή για πολλούς λόγους. Αν κάποιος δε το βρίσκει ας μου στείλει pm.
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 28-04-07, 19:05
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux,

Ο όρος "αρχαία" είναι συμβολικός. H αντικειμενική και κοινώς αποδεδεγμένη εκπόρευση του Συμβολικού Τεκτονισμού είναι αυτή των συντεχνιών Τεκτόνων (Μasons-Builders) του Μεσαίωνα. Όλα τα σύμβολα του Συμβολικού Τεκτονισμού προέρχονται από αυτούς, μόνον που τους αποδίδεται συμβολική και φιλοσοφική σημασία. Ο λόγος λοιπόν που ο αμιγής Τεκτονισμός δεν δέχεται γυναίκες είναι διότι οι συντεχνίες του μεσαίωνα απαρτίζονταν μόνον από άνδρες και είναι καθαρά παραδοσιακός. Η έννοια της αρχαιότητας βασίζεται στην αρχαιότητα του τύπου και οι απόψεις διαφέρουν. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις στην ιστορία που μας δίνουν την δυνατότητα να πιθανολογούμε για την αρχαιότητά του και μια πολύ σημαντική σχέση με τα Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια. Οι βαθμοί και τα σύμβολά του είναι ανάλογα με αυτών των Διονυσιακών και Ελευσίνιων μυστηρίων και ένα μεγάλο μέρος του ηθικού και του φιλοσοφικού συστήματός του βασίζεται στην αρχαιοελληνική σκέψη. Επίσης, υποστηρίζεται ότι ο Τεκτονισμός έχει ώς αρχή εκίνησής του την εποχή του Αδάμ, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση καθαρά συμβολικής φύσεως.

Για περισσότερα πάνω σ'αυτό θα σε συμβούλευα να διαβάσεις μια πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη του αγαπητού Λευτέρη Δασκαλάκη. Σου παραθέτω τον δεσμό: http://www.ionia7.gr/articlesLD01.htm

Knight_templar

Κείμενα σαν το δικό σου έχω διαβάσει αμέτρητες φορές. Ο μόνος λόγος που θα απαντήσω για μια ακόμη φορά σε ένα από αυτά, είναι διότι με βοηθάς να ξεκαθαρίσω δύο-τρία πράγματα που θα μας χρησιμεύσουν για την κουβέντα μας. Βέβαια, τα επιχειρήματα που εκφράζεις είναι ακριβώς τα ίδια, καρμπόν που λένε, με τα κείμενα που προανέφερα. Υποσυνείδητα ή συνειδητά οι συνωμοσιολόγοι δημιουργείτε μια ξεχωριστή τάξη και τα επιχειρήματά σας εκφράζονται σαν γραμμή κόμματος. Πάντοτε τα ίδια και το ίδιο αστήριχτα.

1) Ο Τεκτονισμός απευθύνεται σε συνειδητούς ανθρώπους και όχι σε πρόβατα. Άρα λοιπόν, ένας συνειδητός άνθρωπος ποτέ του δεν θα έδινε έναν όρκο που θα περιόριζε την δυνατότητά του να εκφραστεί. Ο όρκος μυστικότητας έχει να κάνει μόνον με όσα λαμβάνουν χώρα εντός των στοών και όχι εκτός τους. Ο Τεκτονισμός δεν είναι μυστική αδελφότητα, αλλά αδελφότητα με μυστικά. Η διαφορά είναι πολύ σημαντική και ελπίζω να την κατανοήσετε.

2) Στην αρχή αμφισβητείς την ιδιότητά μου και στην συνέχεια την αναγνωρίζεις λέγοντας ότι είμαι μικρό ψάρι. Μια βασικότατη ερώτηση όμως και παρακαλώ να την ακούσουν και οι υπόλοιποι.
Πώς γίνεται εσύ που όχι απλά δεν είσαι Τέκτων αλλά μάλιστα είσαι και πολέμιός του να γνωρίζεις περισσότερα από εμένα που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαι; Δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο αστείο; Από όλο αυτό το χάσιμο χρόνου δεν έχω κανένα προσωπικό κέρδος. Ο μόνος λόγος που βρίσκομαι στον χώρο είναι για να διαφωτίσω όσους ενδιαφέρονται και όσο κι ο ίδιος μπορώ. Σταμάτα λοιπόν να τους συσκοτίζεις.

3)Τα τυπικά του Τεκτονισμού μπορείτε να τα βρείτε πια παντού, από το διαδίκτυο μέχρι τα παλαιοπωλεία. Το μυστικό του τεκτονισμού, κρύβεται εντός του και δεν είναι ούτε βιβλίο, ούτε σφραγισμένος πάπυρος. Είναι αυτό που ψάχνει ο κάθε Τέκτων προσωπικά.

4) Για τους διαφόρους καραγκιόζηδες που με θράσος υπερασπίζονται ότι αποκαλύπτουν τα μυστικά του, το μόνο που θα ανακαλύψετε είναι ότι αδειάζουν το πορτοφόλι σας, γεμίζοντας το δικό τους και σας προσφέρουν μόνον αβάσιμες και άχρηστες πληροφορίες. Ο Τεκτονισμός είναι ένας βιωματικός δρόμος και αν δεν τον ακολουθήσεις και τον ζήσεις, όχι απλά δεν μπορείς να ανακαλύψεις κανένα μυστικό, αλλά χάνεις την ώρα σου, διότι γι'αυτόν που δεν είναι Τέκτων, δεν υπάρχει καν μυστικό.

5) Για τα στελέχη και τους Τέκτονες που απεχώρισαν. Έχω διαβάσει διάφορες τέτοιες ιστοριούλες. Αρχικά, οι περισσότερες είναι γραμμένες από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για τον τεκτονισμό. Με μια καλή αναζήτηση στοιχείων στο δίκτυο γράφεις μια πιστευτή, από έναν άσχετο με το θέμα, ιστορία. Μπορώ να σου πω πολλές τέτοιες κι εγώ αν το θέλεις, όπως για παράδειγμα ενός που υποστήριζε ότι ήταν Μασόνος για χρόνια (Αμερική, ο τόπος) και όταν κλήθηκε να λάβει τον 33 συνειδητοποίησε ότι ο Τεκτονισμός είναι διαβολική οργάνωση κτλ. κτλ. Το πλόβλημα είναι αγαπητέ φίλε ότι η ιστορία του συγκεκριμένου μπορούσε να διαβαστεί ολίγον διαφοροποιημένη και από άλλους συγγραφείς, σε άλλους τρεις δικτυακούς τόπους. Όσο για στελέχη που λες ότι απεχώρισαν το 1700, είναι λίγο αδύνατο διότι Τεκτονισμός υφίσταται από το 1717, με την ίδρυση της πρώτης Μεγάλης Στοάς στην Αγγλία. Ακόμη κι ο πιο διορατικός άνθρωπος λοιπόν είναι αδύνατον να αποχωρίσει από κάτι που ούτε υφίσταται.

6) Οι πατέρες της Μασονίας, όπως γράφεις, την υποστήριξαν μέχρι την τελευταία τους πνοή, όπως υπήρξαν και πατέρες της ανθρωπότητας, πολεμώντας και πεθαίνοντας γι'αυτήν και για τα αιώνια δικαιώματα του ανθρώπου. Αυτοί ήταν που ελευθέρωσαν την Ελλάδα από τους Τούρκους, αυτοί που έδιωξαν τους Μονάρχες από την Ευρώπη θεμελιώνοντας την δημοκρατία, αυτοί που ως Carbonari έφεραν την Ιταλική Επανάσταση κι ένωσαν την Ιταλία. Και όλα αυτά διότι τους ζητήθηκε από τον λαό.

7) Ο Τεκτονισμός, αν και έχει πολλά διαφορετικά τυπικά, είναι ένας. Ο Τεκτονισμός είναι ο Συμβολικός Τεκτονισμός των τριών βαθμών. Αρχίζει και τελειώνει εκεί. Όλοι οι άλλοι βαθμοί λειτουργούν ως επεξηγηματικοί. Στον εσωτερικό δρόμο θα βρεις πολλές διακλαδώσεις, όπως και σε κάθε άλλο δρόμο. Άλλα τάγματα όπως, ροδοσταυρικά, ναϊτικά, ερμητικά κτλ. δεν έχουν άμεση σχέση με τον Τεκτονισμό, αν και κάποια εκπροσωπούν το ίδιο όραμα. Αυτό ενός καλύτερου κόσμου, με καλύτερους ανθρώπους.

Αυτά για τώρα.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 28-04-07 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 28-04-07, 19:38
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κανονικός ή Αμιγής Τεκτονισμός θεωρείται ο Τεκτονισμός που ακολουθεί πιστά τα αρχαία landmarks του Τεκτονισμού και δεν δέχεται γυναίκες στις στοές του.
Πολύ δημοκρατικό και φιλελεύθερο αυτό ε;
Αισίως φτάσαμε και στις 33 σελίδες! Λες;;
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 28-04-07, 20:04
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ skeptic,

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνει όταν μιλάμε για ένα πολύπλοκο και ακριβές μυητικό σύστημα, όπως αυτό του Τεκτονισμού. Δεν θεωρώ επίσης ότι είναι πρόβλημα, διότι υπάρχουν πολλά μεικτά Τεκτονικά Τάγματα για τις γυναίκες που ενδιαφέρονται για την ατραπό του.

Magna est Veritas, et praevalabit!

Φιλικά,
OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 28-04-07, 20:14
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar

Το που ξέρω εγώ τα όσα γράφω, είναι πολύ απλό. Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία από ανθρώπους που γνωρίζουν και το κυριότερο, απο πρώην μασώνους που ήταν κορυφή στην ιεραρχία και αποφάσισαν να φύγουν όταν ανακάλυψαν τι γίνεται. Φυσικά οι περισσότεροι δολοφονήθηκαν...

Φίλε μου,μπορείς να μας πεις τα ονόματα αυτών των Μασώνων...;Δολοφονήθηκαν αφού έγραψαν τα βιβλία;Απλά γιατί είναι λίγο περίεργο που πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν βιβλία...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 28-04-07, 20:17
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Καλως ήρθες στο φόρουμ φίλε OrdoabChao.Σαν ενεργός τέκτονας μπορέις να μου πεις αν όντως στον τεκτονισμό υπάρχει τελικά πραγματική γνώση...;

Το ότι ο τεκτονισμός είναι κάτι το βιωματικό μου θυμίζει αυτό που λένε οι θεολογοι για να περιγράψουν τη σχέση των ανθρώπων με το Θεό και δεν με καλύπτει...Πρακτικά λοιπόν;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 28-04-07, 21:34
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ leo morpheus,

Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει η απάντησή μου, αλλά θα προσπαθήσω.

Ως αρχαία αδελφότης, η αδελφότητα των Τεκτόνων διατηρεί τις μνήμες των αρχαίων πολιτισμών. Το σύστημά του αφυπνίζει αυτήν την μνήμη και η γνώση που μας φαίνεται ακατανόητη, αποκτά λογική αξία. Ένα φιλοσοφικό σύστημα δεν δημιουργεί γνώση αλλά μας δίνει τους κώδικες για να την αναγνωρίσουμε και να την διαβάσουμε. Δίνει τα μέτρα και τα σταθμά. Όταν αυτό το σύστημα είναι βιωματικό, όπως αυτό του Τεκτονισμού, έχει άλλο ένα προτέρημα. Είναι πρακτικό. Βίωμα σημαίνει εμπειρία, άρα και πράξη. Η σειρά των βιωμάτων, με ταυτόχρονο τον στοχασμό, οδηγεί στην κατανόηση ακριβώς διότι έχει γίνει πράξη. Αν σου εξηγήσω πως κόβεται ένα δέντρο θα το έχεις καταλάβει θεωρητικά. Αν κόψεις το δέντρο και με το πέρας της εργασίας, προσπαθήσεις να επαναφέρεις την μνήμη της κοπής και μελετήσεις προσεκτικά την κάθε σου κίνηση το έχεις κατανοήσει και ως θεωρητικό μοντέλο αλλά και ως πρακτικό. Αν τώρα επιτύχεις να κατανοήσεις την κοπή του δέντρου ως ένα σύμβολο που πίσω του κρύβεται μια άλλη και αρχετυπικά ανάλογη πράξη, τότε το έχεις κατανοήσει πλήρως. Ο Τεκτονισμός πέραν των άλλων του λειτουργιών οδηγεί στην πραγματική γνώση, που είναι η αλήθεια. Αυτός είναι και ένας από τους υψηλότερους στόχους του άλλωστε.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι όμως, για να μην παρερμηνευθούμε. Ο ίδιος ο Τεκτονισμός είναι ο δρόμος. Αν θα διαβεί ο Τέκτων τον δρόμο είναι στο χέρι του. Η μύηση δίνει μόνον το κλειδί. Δεν σου ανοίγει την πόρτα, ούτε και σε πάει σ'αυτήν. Όλα στο χέρι μας είναι. Ή σχεδόν όλα.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 28-04-07 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 28-04-07, 21:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μια ακομη ερωτηση και απο εμενα φιλε OrdoAbChao (καλως ορισες κιολας!)

Υπαρχει καποια σχεση των Ιπποτων του ναου (Knight Templars) με την εμφανιση των Ελευθεροτεκτονων λιγες δεκαετιες μετα τον επισημο αφανισμο των πρωτων; Μελετω το θεμα την περιοδο αυτη και θα ηθελα την αποψη σου.

(Η ομοιοτητα με προσωπα-ψευδωνυμα του παροντος φορουμ ειναι διαβολικα τυχαια! )
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 28-04-07, 22:23
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Beetlejuice,

Ναι το καταλαβαίνω το διαβολικά. Στο θέμα μας.

Επίσημα δεν λέγεται κάτι τέτοιο και τούτο διότι δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις για να υποστηρίξουμε κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Γενικά δεν έχουμε αρκετά στοιχεία, όπως προανέφερα, για να υποστηρίξουμε μια άμεση διαδοχή, που θα σήμαινε πολύ απλά ότι η ίδια εσωτερική αδελφότητα ενσωματώνεται στους Τέκτονες της ύλης, δηλαδή τις Συντεχνίες του Μεσαίωνα, χρησιμοποιώντας τους ως κοινωνικό σώμα για την συνέχεια του πευματικού της έργου. Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι το Τάγμα των Ναϊτών έχει προσφέρει πολλά στους φιλοσοφικούς βαθμούς του Τεκτονισμού και ένα μεγάλο μέρος της ναϊτικής μυήσεως φαίνεται να έχει διατηρηθεί.

Η καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Τεκτονισμός αποτελεί ένα είδος διαδοχής του Ναϊτικού Τάγματος, αλλά δεν θέλω ούτε να γίνω πιο συγκεκριμένος, ούτε και να μπερδέψω περισσότερο τα πράγματα. Αν δεν είναι άμεσος διάδοχος, είνια σίγουρα συγγενής.

Αν σε ενδιαφέρουν λεπτομέρειες, μπορείς να κοιτάξεις τον 30 βαθμό του Σκωτικού Τύπου, έναν ιδιαίτερα ναϊτικό βαθμό, όπως και την Χριστιανική Τάξη των Ιπποτών του Ναού, του Τύπου της Υόρκης.

Για τον 30, ένα πολύ καλό κείμενο είναι το Morals and Dogma του Albert Pike, Ύπατο Μέγα Ταξιάρχη για την Νότια Αμερικάνικη δικαιοδοσία και μεταρυθμιστή του Σκωτικού Τύπου. Στο συγκεκριμένο, αναφέρεται η φιλοσοφία όλων των βαθμών του Σκωτικού, αναλυμένη από τον Pike. Αν είσαι καλός γνώστης της Εγγλέζικης, μπορείς να βρεις το κείμενο στο διαδίκτυο.

Επίσης ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω site με πληροφορίες για το Εγγλέζικο Τεκτονικό Τάγμα του Ναού. Ο Τύπος της Υόρκης δεν είναι εν ισχύ στην Αγγλία, η άμεση καταγωγή του είναι από την Αμερική.

http://www.bradford.ac.uk/webofhiram...nights_templar

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 28-04-07 στις 22:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.