Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 13-11-08, 14:24
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτά και ...ΤΕΛΟΣ!!!
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ...
Ότι ο κάθε ένας παίρνει ένα βιβλίο που το έχει γράψει κάποιος "ειδικός" και το κάνει βίβλο!!! Στηρίζεται σε αυτό και ότι λένε οι άλλοι που τολμούν να πουν ότι είναι λάθος είναι κατακριτέο. Ποιός κοινός θνητός αλήθεια είναι ικανός να ελέγξει τα στοιχεία που είναι εκεί μέσα;;; Ποιός έχει το κουράγιο να ψάξει να βρει εάν τα στοιχεία που παραθέτει ο μίστερ είναι αληθινά;
Μα, επειδή ο μίστερ που γράφει την βίβλο (για κάποιους) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο ΟANNHSEA, τότε έχει προφανώς δίκιο...
ΔΙΚΙΟ;;;

Ένα βιογραφικό του μίστερ:
http://www.etheric.com/LaViolette/LaViolette.html
Και τώρα περιμένετε με ένα τέτοιο βιογραφικό, να πιστέψω εγώ ότι γράφει στο βιβλίο του χωρίς να το ελέγξω... Δεν θα είμαστε καλά...

Παράθεση:
ΚΑΜΙΑ σχέση η μηχανολογική με τη γεωλογία. Άρα,είσαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο -από άποψης εξειδίκευσης- διότι υπάρχουν ειδικά ζητήματα που δεν γνωρίζεις,συνεπώς, δεν γίνεται να λάβουμε στα σοβαρά τα λεγομενά σου.
Μάλιστα...
Είμαι άσχετος γιατί διάβασα το 10% της γεωλογίας...
Ενώ εσύ που γνωρίζεις απταίστως την γεωλογία κόβεις το χέρι σου ότι τα γραφόμενα του είναι 100% αληθή και όχι ψευδή...
Για αυτό άλλωστε και γράφεις:
Παράθεση:
Αγαπητέ μου...640 ολοκληρες σελίδες είναι το βιβλίο!640 ΣΕΛΙΔΕΣ.
640 σελίδες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
Οι αποδείξεις είναι σε συγκεκριμένους παραγράφους.
Τόσο δύσκολο είναι να τις βρεις και τις δώσεις στον λαό;
Ή μήπως - όπως πολύ ορθά γράφει ο black_planet - πήρες το βιβλίο να το διαβάσεις σαν μυθιστόρημα; Αλήθεια το πήρες το βιβλίο;

Λοιπόν ΕΓΩ έχω τις βασικές γνώσεις για να πω ότι ο τύπος είναι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ σαν το Ντάινεκεν, σαν το Σίτσιτς, σαν το Collosimo.
Μπορείς εσύ να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ τις θέσεις του; Έλα, δεν είναι δύσκολο.
Αφού το έχεις καταλάβει, το έχεις ελέγξει και για αυτό το ασπάζεσαι...

No slave:
Το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθούν και θα ξαναπροσπαθούν.
Δεν είμαι όμως πάντα εύκολο να τους απωθήσεις.
Αυτή ήταν μία μικρή ομάδα - η ομάδα των πιστών του Ντάινεκεν π.χ είναι πολύ μεγαλύτερη. Εκεί αρχίζουν τα δύσκολα.
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 13-11-08 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 13-11-08, 15:04
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no slave
στο παρων φορουμ,γινονται συζητησεις κατα πλειοψηφια σε θεματα που αφορουν το μεταφυσικο.γιαυτο αλλωστε και η ονομασια του φορουμ.σε τετοια θεματα δεν πιστευω πως μπορουν να υπαρχουν αποδειξεις,διαφορετικα δεν θα ονομαζονταν μεταφυσικα.οι συζητησεις μας βασιζονται κατα κυριο λογο σε διαφορες ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ που κατεχουμε,οπως και σε προσωπικες εμπειριες.

πολλοι απο εμας δινουν εμφαση στην πηγη της πληροφοριας που δεχομαστε και αναλογα με την πηγη βγαζουμε τα συμπερασματα μας.αυτο για μενα ειναι μεγα λαθος.ειναι αλλο να ειμαστε προσεχτικοι στην πληροφορια και αλλο να αποκλειουμε την ιδεα εξαιτιας της πηγης.πολλες φορες πηγες που θεωρουμε αξιοπιστες,κανουν λαθη θελημενα η μη.τετοιες πηγες ειναι και οι επιστημονικες

δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο,αν οι επιστημονες εβγαζαν το αποτελεσμα που ηθελε ο χρηματοδοτης τους.θα ειχαν μεν καποιου ειδους αποδειξεις,αλλα θα υπηρχε το ενδεχομενο να ελεγαν την μιση αληθεια(πχ.το ταδε αναψυκτικο τονωνει το νευρικο συστημα,οποτε να καταναλωνεται σε ποσοτητες αφοβα).

επισης οι επιστημη δεν βασιζεται παντα σε αποδειξεις,αλλα και σε ενδειξεις.η κβαντομηχανικη ειναι μια επιστημη απο αυτες(πχ χορδες),οπως και η ιατρικη(πχ AIDS).για να μην αναφερω τους αιγυπτιολογους που μας εχουν γεμισει με μπουρδες.

για να κλεισω,δεν θελω να ισοπεδωσω την επιστημη και τις αποδειξεις της.αλλα οπως και να το κανεις,η πληροφορια θελει επεξεργασια και πολυ προσοχη για να την υιοθετησεις,ανεξαρτητα απο που προερχεται.ειναι λαθος να πιστευουμε σε κατι με κλειστα ματια απλως επειδη δειχνουμε μεγαλη εμπιστοσυνη στην πηγη.αυτο ισχυει για ολες τις πλευρες,οχι μονον για τους...<<λογικους>>.το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.δεν ξερουμε καν αν ειμαστε ζωντανοι,οπως ελεγε και ο μορισον.

φιλικα

ΣΩΣΤΟΣ !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 13-11-08, 15:39
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Mallen...
Και εμείς θα επιτρέψουμε κάτι τέτοιο να συμβεί the_black_planet;
Εάν δηλαδή κάποιος ήθελε να αυτοκτονήσει θα έπρεπε να του παρέχουμε τα απαραίτητα;
Εάν κάποιος θέλει να χτυπάει ενέσεις ηρωίνης, εμείς θα τον βοηθήσουμε να το κάνει και θα μένουμε απαθείς;;;
Εάν δούμε κάποιον να τον εξαπατούν με ψέματα για του αρπάξουν το πορτοφόλι, εμείς θα κάνουμε τα στραβά μάτια γιατί μπορεί και να του αρέσει;;;
Το ψέμα, το παραμύθι, είναι το ίδιο επικίνδυνα με τα ναρκωτικά.
Δεν έχουμε αρκετή εμπειρία τι έχει γίνει μέχρι σήμερα από τα ψέματα;

Αλήθεια όμως γιατί θα πρέπει πάντα να αφήνω τους άλλους συνομιλητές να πουλάνε παραμύθια στο φόρουμ;
Εάν έρθει μία παραθρησκευτική ομάδα θα την αφήσουμε να κάνει κήρυγμα χωρίς να μιλήσει κανένας ή θα αρχίσουμε να γράφουμε για την φιλολογία γύρω από τα παραμύθια της, ενισχύοντας την;;;
Εάν έρθει κάποιος και πουλάει παραμύθια για ένα "τρομερό εναλλακτικό φάρμακο", (και πιστεύω ότι ξέρεις για τι μιλάω), εμείς θα τον ενισχύσουμε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και θα αφήσουμε όλους όσους αγαπάνε το παραμύθι να τον πιστέψουν;

Το ίδιο δεν έχει γίνει σχεδόν σε όλα τα θέματα που έχω συμμετάσχει;
Πόσοι ήταν αυτοί που ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ έγραφαν ψέματα;;;
Πόσοι ήταν αυτοί που δεν τσέκαραν ποτέ αυτό που διάβαζαν και ήρθαν και τα παρουσίασαν σαν ευαγγέλια;
Πόσοι ήταν αυτοί που ήταν ψυχολογικά εξαρτημένοι από μία αλήθεια και δεν ζητούσαν ΠΟΤΕ αποδείξεις για αυτή (και από τους συγγραφείς που διάβαζαν) με συνέπεια να γράφουν πράγματα τα οποία έφταναν στα όρια του γελοίου;

Το ότι είμαστε σε ένα στέκι μεταφυσικού δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε κτήμα μας την θέση του κάθε λαλημένου ή του κάθε χρηματοκάπηλου ή του κάθε συγγραφέα που δεν θα έχουμε ελέγξει από κάθε πλευρά την ιδέα του. Δεν είναι ένα φιλολογικό φόρουμ για να συζητάμε για ιδέες του τύπου: τι θέλει να πει ο ποιητής.
Μιλάμε για κάποιο σκοπό. Αν ναι, ποιός είναι αυτός ο σκοπός;
Ο σκοπός αυτός είναι να δούμε εάν το ψέμα που πιστεύουμε, το πιστεύουν και άλλοι άνθρωποι;
Ο σκοπός είναι να βρούμε την αλήθεια;
Ο σκοπός είναι να συζητήσουμε για τα παραμύθια και εκεί να βρούμε την λύτρωση; (Μία άλλη μορφή ναρκωτικού
Ποιός είναι ο σκοπός τελικά;
Ο τροπος που γραφεις ειναι τελειως Φασιστικος.
Ποιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις για τους αλλους ?
Βγαλε πρωτα το παλουκι απο το δικο σου ματι.
Υπαρχει ελευθερη βουληση, ελευθερη αυτοδιαθεση
και ελευθερια της εκφρασης.
Και οποιος παει να τα περιορισει με οποιονδηποτε τροπο,
ειναι υποπτος και θα με βρει προσωπικα, εχθρο απεναντι του.

ΥΓ. Οι "αποδειξεις" ειναι πρωτα στην καρδια, τη διαισθηση, τη φαντασια
και την ικανοτητα οραματισμου.
Χωρις αυτα κανεις αληθινος επιστημονας δεν ειναι ικανος για
μεγαλες ανακαλυψεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 13-11-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΩ...
Ότι ο κάθε ένας παίρνει ένα βιβλίο που το έχει γράψει κάποιος "ειδικός" και το κάνει βίβλο!!! Στηρίζεται σε αυτό και ότι λένε οι άλλοι που τολμούν να πουν ότι είναι λάθος είναι κατακριτέο. Ποιός κοινός θνητός αλήθεια είναι ικανός να ελέγξει τα στοιχεία που είναι εκεί μέσα;;; Ποιός έχει το κουράγιο να ψάξει να βρει εάν τα στοιχεία που παραθέτει ο μίστερ είναι αληθινά;
Μα, επειδή ο μίστερ που γράφει την βίβλο (για κάποιους) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο ΟANNHSEA, τότε έχει προφανώς δίκιο...
ΔΙΚΙΟ;;;
Δεν πάμε καλά...ΕΙΣΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ στη διαστρέβλωση και στον εμπαιγμό:
Πότε είπα πως είναι ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ ο τύπος; Παράθεσα βιβλίο του για να καταλάβεις πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ επιστήμονες που δεν συντάσσονται -ευτυχώς- στο μονοπάτι της δικής σου δογματικής τύφλας...
Έπειτα, γι αυτό στο πρότεινα: για να το διαβάσεις, να το ελέγξεις, κ.τ.λ. αφού τόσο κόπτεσαι για το σχετικό ενδιαφέρον σου. Τώρα απλά όλοι αντιλαμβανόμαστε την στυγνή υποκρισία...


Παράθεση:
Ένα βιογραφικό του μίστερ:
http://www.etheric.com/LaViolette/LaViolette.html
Και τώρα περιμένετε με ένα τέτοιο βιογραφικό, να πιστέψω εγώ ότι γράφει στο βιβλίο του χωρίς να το ελέγξω... Δεν θα είμαστε καλά...
Α! Μπίγκ Σόρυ...Δεν ήξερα πως το δικό σου βιογραφικό είναι καλύτερο και συνεπώς τα δικά σου λεγόμενα πιο...έγκυρα! Θα το διορθώσουμε συντόμως. Μάλιστα,θα το πούμε και στους 70 επιφανείς επιστήμονες που βιάστηκαν να υποστηρίξουν το πολυχρονο έργο του εν λόγω "κυρίου" με το άχρηστο βιογραφικό...

Και η οδός του εμπαιγμού σου πάει περίπατο:Πότε σου είπα να...πιστέψεις άκριτα ότι γράφει το βιβλίο;Να το δεχτείς σαν Βίβλο; Όλοι ήδη κατάλαβαν πως αυτό που έκανα είναι να σου προτείνω ένα βιβλίο-πηγή στην διαφορετική θεώρηση (και απόδειξη) του ζητήματος...

Παράθεση:
Μάλιστα...
Είμαι άσχετος γιατί διάβασα το 10% της γεωλογίας...
Ενώ εσύ που γνωρίζεις απταίστως την γεωλογία κόβεις το χέρι σου ότι τα γραφόμενα του είναι 100% αληθή και όχι ψευδή...
Ποτέ δεν είπα πως είμαι γεωλόγος.Και ποτέ ΔΕΝ παράθεσα δικές μου άποψεις. Άλλων ειδικών, μελετητών και επιστημόνων τις απόψεις κατάθετα στα ποστ μου -όχι δικών μου. Απλά εσύ κόπτεσαι πως ήσουν βαθύς γνώστης των ζητημάτων. Καθυστερημένα μας λες πως τελικά είσαι...μηχανολόγος!

Παράθεση:
640 σελίδες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
Οι αποδείξεις είναι σε συγκεκριμένους παραγράφους.
Τόσο δύσκολο είναι να τις βρεις και τις δώσεις στον λαό;
Ή μήπως - όπως πολύ ορθά γράφει ο black_planet - πήρες το βιβλίο να το διαβάσεις σαν μυθιστόρημα; Αλήθεια το πήρες το βιβλίο;
Ξέρεις ,αλήθεια, πολλούς επιστήμονες να αφιερώνουν τόοοοσες σελίδες για να πουν...τίποτα; Ένα ολόκληρο βιβλίο -που ασφαλώς ΟΥΔΕΠΟΤΕ διάβασες και παρόλαυτά μέσα στα "νεύρα"( ?) σου βιάστηκες να το απορρίψεις- ένα ολοστρόγγυλο ΜΗΔΕΝ, λοιπόν; Ξέρεις τι πραγματεύεται;
Και ναι- διότι οι αποδείξεις βρίσκονται σε παραπάνω από 10 σελίδες: γι αυτό και σου είπα να το μελετήσεις, αλλα εσύ....δεν!!!

Παράθεση:
Λοιπόν ΕΓΩ έχω τις βασικές γνώσεις για να πω ότι ο τύπος είναι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ σαν το Ντάινεκεν, σαν το Σίτσιτς, σαν το Collosimo.
Μπορείς εσύ να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙΣ τις θέσεις του; Έλα, δεν είναι δύσκολο.
Αφού το έχεις καταλάβει, το έχεις ελέγξει και για αυτό το ασπάζεσαι...
Ουδέν σχόλιον...

ο νοών νοείτο...

================================================== =

(τελικά, με μερικούς ανθρώπους είναι δύσκολο να συζητήσεις σοβαρά. Το μόνο που εύχομαι είναι πάντα υγεία να έχουν και καλή προκοπή...)
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 13-11-08, 19:01
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Στην παράθεση του βιβλίου Mallen γράφεις:
Παράθεση:
Με πτυχία, βαριά "χαρτιά" και πανεπι.έδρα! Για δίσπιστους επιστήμονες σαν τον OANNHSEA (που όλο ζητά στοιχεία και πηγές) σας δίνω το κάτωθι:
......
Αγαπητέ μου...640 ολοκληρες σελίδες είναι το βιβλίο!640 ΣΕΛΙΔΕΣ.
Μετά έρχεσαι και γράφεις:
Παράθεση:
Πότε είπα πως είναι ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ ο τύπος;
Μάλιστα,θα το πούμε και στους 70 επιφανείς επιστήμονες που βιάστηκαν να υποστηρίξουν το πολυχρονο έργο του εν λόγω "κυρίου" με το άχρηστο βιογραφικό...
Όλοι ήδη κατάλαβαν πως αυτό που έκανα είναι να σου προτείνω ένα βιβλίο-πηγή στην διαφορετική θεώρηση (και απόδειξη) του ζητήματος...
Και ναι- διότι οι αποδείξεις βρίσκονται σε παραπάνω από 10 σελίδες: γι αυτό και σου είπα να το μελετήσεις, αλλα εσύ....δεν!!!
Μας δουλεύεις χοντρά έτσι;
Προφανώς είναι το βιβλίο που σε έκανε να πιστέψεις στην Λεμουρία...
Άρα δεν το πρότεινες απλώς - πρότεινες την βάση της έρευνας σου. Πρότεινες τον άνθρωπο που εμπιστεύεσαι ότι γράφει την αλήθεια...
Από την μία λοιπόν ΔΕΝ είσαι γεωλόγος (διατροφολόγος όμως; ) και από την άλλη ξέρεις ότι το βιβλίο έχει μέσα τις αποδείξεις που θέλουμε!!!!!!
Με λίγα λόγια το εξέτασες και είδες ότι έχει δίκιο, αλλιώς δεν θα έγραφες για το περιεχόμενο αποδείξεων σε αυτό!!!
Άρα λοιπόν για να ξέρεις ότι έχει αποδείξεις μέσα
α) το έχεις διαβάσει...
β) το έχεις ελέγξει και ξέρεις ότι γράφει την αλήθεια...
Λοιπόν είσαι γεωλόγος για να το κάνεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;
Και εάν όχι που ξέρεις ότι γράφει την αλήθεια μέσα και έχει και αποδείξεις για αυτό;;;

Με λίγα λόγια αγαπητέ μου, η λογική σου έχει πολλά κενά - φάσκεις και αντιφάσκεις επικίνδυνα...

Παράθεση:
Καθυστερημένα μας λες πως τελικά είσαι...μηχανολόγος!
Στην αρχή της συζήτησης για την Λεμουρία το έγραψα καθαρά ότι ΔΕΝ είμαι γεωλόγος. Το έχεις ήδη ξεχάσει ή προσπαθείς να γητεύσεις τα πλήθη;
Αλλά για πες μου, πιος είναι πιο κατάλληλος από ένα μηχανολόγο ή φυσικό ή μαθηματικό να μιλήσει για λογική;;;
Πιο είναι πιο κατάλληλος να μιλήσει για τεχνικά θέματα;
Αλλά από την άλλη ΕΓΩ έχω εμπεδώσει το 10% της γεωλογίας, εσύ μου δεν ξέρεις ούτε αυτό το 10% πως είσαι τόσο σίγουροσ ότι αυτά που γράφει ο προφέσορας είναι σωστά;
Εδώ είναι που ξαναγράφω ότι μην έχοντας την ικανότητα να ελέγξετε εάν αυτά τα βιβλία γράφουν σωστό ή λάθος, τα δέχεστε σαν Βίβλους και τα κάνετε κομμάτι της γνώσης σας...

Ένα μικρό προσωπικό παράδειγμα...
Στην σχολή είχαμε ένα καθηγητή ονομαστό με σπουδές στο εξωτερικό.
Μία μέρα έρχεται στην τάξη και πετάει το τούβλο ότι το αεροπλάνο έχει το ένα φτερό μεγαλύτερο από το άλλο για να αντισταθμιστή η ροπή του έλικα!!!!!! Το κακό είναι ότι το εννοούσε.... Όσοι δεν ξέραν τίποτα από μηχανική και αεροναυπηγική το ανέφεραν αυτό μετά στις συζητήσεις μας. Ρε παιδιά δεν είναι έτσι... Μα το είπε ο καθηγητής - δεν ξέρεις τι σου γίνεται...
Ρε παιδιά μία μελέτη κάντε, πηγαίντε και βρήτε τον καθηγητή της αεροδυναμικής - όχι εσύ κάνεις λάθος...

Κόβεις και τις φλέβες σου ότι εκεί μέσα, στο βιβλίο, υπάρχουν αποδείξεις - έτσι Mallen;;;

Παράθεση:
Ποιος εισαι εσυ που θα αποφασισεις για τους αλλους ?
Έλα ντε sunborn...
Ποιός είμαι εγώ που θα αποφασίσω ποιός θα ζήσει και ποιός θα πεθάνει...
Ποιός είμαι εγώ που θα τρέξω να βοηθήσω κάποιος που τον ληστεύουν...
Ποιός είμαι εγώ που θα σταματήσω κάποιον από το να αυτοκτονήσει...
Ποιός είμαι εγώ που θα προσπαθήσω να βοηθήσω κάποιον να σταματήσει την χρήση ναρκωτικών...
Ποιός είμαι εγώ που θα βοηθήσω κάποιον που πεθαίνει στην άκρη του δρόμου;
Ποιός είμαι εγώ που θα σταματήσω κάποιον που λέει ψέματα για προσωπικό όφελος;

Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να πεθαίνουν άνθρωποι στους δρόμους αβοήθητοι...
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να λένε όλοι ψέματα και να τα αρπάζουν από τους αβοήθητους και τους αφελείς (καλή ώρα οι βουλευτές μας).
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να κυκλοφορούν όλοι με μία σύριγγα στο χέρι...
Άρα δημοκρατία ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι να σιωπούν οι φωνές της λογική και κυρίως όταν ζητάνε αποδείξεις για να πρεσβεύει το δόγμα ( α ρε Γαλλιλαίε - σε δημοκρατική "αλα sunborn" ιερά εξέταση έπεσες...)

Προφανώς λοιπόν όποιος ζητάει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για τις αποικίες των Ατλάντων, είναι εγκάθετος και φασίστας...
Προφανώς όποιος ρωτάει πως τρέφονταν 1.000.000 άνθρωποι όταν ΔΕΝ υπήρχε η τροφή, είναι δάκτυλος της εκκλησίας γιατί ετοιμάζεται να πει: τους έτρεφε ο Θεος με το μάνα...
Ε ρε γλέντια...

Παράθεση:
ειναι υποπτος και θα με βρει προσωπικα, εχθρο απεναντι του.
Αχ με κατάλαβες...
Τώρα τι θα πω στην σκοτεινή οργάνωση που με έβαλε να τα κάνω όλα αυτά;;;
Α ναι το βρήκα... Απλώς θα σε καλοσωρίσω στο κλαμπ: Ο OANNHSEA είναι πράκτορας σκοτεινών κέντρων και τον μισούμε...
Σε πληροφορώ επίσης ότι όχι μόνο βοηθώ τους τυφλούς να δουν το φως τους, όχι μόνο αποτρέπω το ψέμα οπουδήποτε, αλλά τις βραδυνές μου ώρες σπουδάζω βοηθός νοσοκόμος για να βοηθώ και αυτούς που θα πέσουν άρρωστοι μπροστά στα πόδια μου...
Άρα λοιπόν... καλό κουράγιο...
Επίσης εάν θες, σου στελνω αμπέχονο και φυσεκλίκια μιας και από φαίνεται θα κατέβεις σε αντάρτικο...

ΥΓ -
Κάνας εθελοντής να εξασκηθώ στις ενέσεις;;;
Κάνας εθελοντής για να εξασκηθεί όλη η τάξη στις περιποιήσεις του κλινήρη άρρωστου;;;
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 13-11-08 στις 19:05
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 13-11-08, 21:18
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου δυστυχώς δεν κατάλαβες καθόλου το νόημα αυτών που είπα.Εγώ μίλησα για άτομα που γουστάρουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ το παραμύθι,κάτι που σημαίνει ότι αντιλαμβάνονται μια διαφορετική σημασία της έννοιας "παραμύθι" από ότι εσύ αλλά και μια διαφορετική σημασία της έννοιας "αλήθεια".Όπως σου είπα και πριν υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν στην μία αλήθεια αλλά και άνθρωποι που δεν πιστεύουν σε καμία αλήθεια και πίστεψε με,τα επιχειρήματα τους δεν θα μπορέσεις να τα κατανοήσεις εκτός ίσως στην περίπτωση να έχεις ενστερνιστεί και εσύ κατά το παρελθόν αυτές τις αντιλήψεις και να τις απέρριψες στην συνέχεια με ατράνταχτα επιχειρήματα.

Για το παράδειγμα πάντως που ανέφερες με τον χρήστη ναρκωτικών,θα σου πω το εξής.Για να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον χρήστη και όχι να του κάνεις μεγαλύτερο κακό,προϋποθέτει να γνωρίζεις καλύτερα από αυτόν τι είναι τα ναρκωτικά,άρα απαραίτητα να έχεις χρόνια προσωπική χρήση,αλλά και να τα έχεις απορίψει έχοντας βρει ένα νόημα στη ζωή,το οποίο να καταφέρεις να το μεταδόσεις σε αυτόν.Αν δεν μπορέσεις να του προσφέρεις κάποιο νόημα στη ζωή του και απλά τον εμποδίζεις να παίρνει τη δόση του,τότε απλά θα βασανίσεις ακόμα περισσότερο μια ήδη βασανισμένη ψυχή.Και όλα αυτά τα αναφέρω μόνο για την περίπτωση της μόνιμης χρήσης ηρωΐνης που μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο,αν μιλάμε για χασίς και ελαφρά ναρκωτικά τότε είναι λίαν φασιστικό να εμποδίζεις κάποιον από τη χρήση έχοντας άγνοια περί αυτών,όσο φασιστικοί είναι και οι νόμοι που τα απαγορεύουν.

Αυτό που θέλω να σου πω με αυτό το παράδειγμα είναι ότι καλό είναι να προσπαθείς να βοηθήσεις τον άλλον αλλά καλό είναι πρώτα από όλα να προσπαθήσεις να τον ακούσεις και να τον καταλάβεις,μπορεί να ξέρει πολύ περισσότερα από εσένα.Φυσικά δεν θα σε κρίνω αρνητικά αν κάνεις αυτό που σε προστάζει η καρδιά σου και είναι για καλό σκοπό,μπορεί όμως με τον καλό σκοπό να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα,ή απλά ο άλλος να νοιώσει ότι τον καταπιέζεις(και να έχει και δίκιο) και να απομακρυνθεί από εσένα.Είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί γονείς που αγαπούν υπερβολικά τα παιδιά τους αλλά αδυνατούν παντελώς να επικοινωνήσουν μαζί τους και να τα καταλάβουν και έτσι στην προσπάθεια να τα βοηθήσουν απλά τα καταπιέζουν.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι σε κάποιες και μάλιστα αρκετές περιπτώσεις η πρακτική σου έχει νόημα και μπορεί να κάνει καλό,όταν πρόκειτε για άτομα με άγνοια και παπαγαλάκια άλλων.ΔΕΝ συμβαίνει όμως κάτι τέτοιο τουλάχιστον με τα άτομα που συμμετέχουν σ'αυτή τη συζήτηση,τους συμπεριφέρεσαι με έναν τρόπο λες και είναι αγράμματοι και χωρίς κριτική σκέψη και αυτό για μένα φίλε μου είναι εξοργιστικό!Δεν μπορείς να ισοπεδώνεις έτσι τις προσωπικότητες αξιόλογων ατόμων!

Επίσης μόνο εσύ μιλάς ξανά και ξανά για αποδείξεις ενώ κανείς δεν διακύρηξε εδώ μέσα ότι έχει αποδείξεις.Για να σου πω και κάτι εκ μέρους των παιδιών,πιστεύω ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς πραγματικά για αποδείξεις,εγώ τουλάχιστον έχω σίγουρα διαφορετική κατανόηση της έννοιας "απόδειξη" από ότι εσύ...Άντε με έκανες μετά από χρόνια να μπω στον κόπο να αλλάξω την υπογραφή μου!Θα κλείσω με μια πολύ σημαντική κουβέντα που είπε ο φίλος no slave.Από εδώ και πέρα όποιος θέλει να συζητήσει μαζί μου καλά θα κάνει να ξεκινά από αυτή τη βάση!

Παράθεση:
αυτο ισχυει για ολες τις πλευρες,οχι μονον για τους...<<λογικους>>.το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.δεν ξερουμε καν αν ειμαστε ζωντανοι,οπως ελεγε και ο μορισον.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 13-11-08 στις 21:21
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 13-11-08, 21:58
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
ν μιλάμε για χασίς και ελαφρά ναρκωτικά τότε είναι λίαν φασιστικό να εμποδίζεις κάποιον από τη χρήση έχοντας άγνοια περί αυτών..........
Εγώ μίλησα για άτομα που γουστάρουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ το παραμύθι,κάτι που σημαίνει ότι αντιλαμβάνονται μια διαφορετική σημασία της έννοιας "παραμύθι" από ότι εσύ αλλά και μια διαφορετική σημασία της έννοιας "αλήθεια.......
the_black_planet
Έχεις καταλάβει ότι μιλάς για φυγή από την πραγματικότητα;
Έχεις καταλάβει ότι η αλήθεια είναι μία, αυτή που μπορεί να την αποδείξεις με μαθηματικό τρόπο;
Οτιδήποτε άλλο είναι απλώς μία προσωπική θέση.
Άρα λοιπόν τι γράφεις; Ότι θα πρέπει να πάρουμε τις προσωπικές θέσεις και τις μελετάμε σαν να ήταν αλήθεια και τελικά η αλήθεια του ανθρώπου στην Αυστραλία να είναι διαφορετική από την αλήθεια του ανθρώπου στην Σουηδία;
Αυτό χαρακτηρίζεται σαν λογική;;;
Δηλαδή σε έχουν πάει στο νοσοκομείο του θανατά, μαζεύονται από πάνω σου 10 γιατροί και αρχίζουν όλοι να μιλάνε και όλοι να έχουν διαφορετική γνώμη για το τι έχεις...
Για να δω εκείνη την στιγμή τι θα έχεις να πεις.
Για προσωπικές ή άλλες "αλήθειες";;;
Ή θα χτυπιέσαι του τύπου "σκιτζίδες, άχρηστοι, πεθαίνω...".
Ή μήπως αυτοί οι άνθρωποι δεν δικαιούνται να έχουν προσωπικές ή άλλες αλήθειες και μόνο όσοι ασχολούνται με το μεταφυσικό μπορούν να έχουν;

Παράθεση:
Επίσης μόνο εσύ μιλάς ξανά και ξανά για αποδείξεις ενώ κανείς δεν διακύρηξε εδώ μέσα ότι έχει αποδείξεις.Για να σου πω και κάτι εκ μέρους των παιδιών,πιστεύω ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς πραγματικά για αποδείξεις,
ΟΟΟΟΟπα... Για δέσε κάβους για λίγο...
α) Μιλάω για απόδειξη όταν οι άλλοι μιλάνε με σιγουριά ότι υπάρχει η Ατλαντίδα. Εφόσον οι άλλοι είναι πεπεισμένοι ότι υπάρχει ζητώ να μάθω τι ήταν αυτό στο οποίο βασίστηκαν και πίστεψαν... Και ξαφνικά βλέπω ότι το μόνο που υπάρχει από αποδείξεις είναι ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ!!!
Α τι ωραία, τι γλυκά...
Με λίγα λόγια όλοι πιστεύουν σε κάτι που δεν υπάρχει και εγώ θα πρέπει να τους "καταλάβω". Μήπως πρέπει να "καταλάβω" και το παιδί που νομίζει ότι είναι ο Σούπερμαν μέχρι να το βρω λιώμα καθώς θα έχει πηδήξει από κανένα μπαλκόνι; Μα και το παιδί δεν χρειάζεται να πιστέψει στην λογική, ούτε χρειάζεται αποδείξεις ότι δεν μπορεί να πετάξει: απλώς πιστεύει με μία "άλλη" λογική, σε "άλλες αλήθειες"...

β) Το διάβασες από την αρχή το θέμα;
Είδες ότι αναφέρουν οι άλλοι συνομιλητές σαν απόδειξη μέχρι και τα γραπτά του Πλάτωνα; Άρα λοιπόν δεν μιλάμε για "άλλες αλήθειες" εδώ. Ούτε είναι ιδεολογικό το θέμα όπως η Αρκαδία...
Το θέμα είναι απλό: το υπάρχω και το δεν υπάρχω...
Ανάμεσα σε αυτό υπάρχει η απόδειξη.

Για να βάλω κάτι που βρήκα, αν και ψάχνω τρόπο να προμηθευτώ τα αποτελέσματα του συνεδρίου ή τουλάχιστον τις ομιλίες...

Περισσότερες από 100 εργασίες -από αυτές περίπου τα δύο τρίτα έγιναν δεκτές για παρουσίαση- υποβλήθηκαν στην επιστημονική επιτροπή του 2ου διεθνούς συνεδρίου Atlantis 2008 -Η υπόθεση της Ατλαντίδας: Αναζητώντας τη χαμένη γη, το οποίο ολοκληρώθηκε στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, γεγονός ενδεικτικό για το ενδιαφέρον που συνεχίζει να προκαλεί το ζήτημα διεθνώς.

Κατά τη διάρκεια της δεύτερης μέρας του συνεδρίου, συνεχίστηκε η παρουσίαση νέων υποθετικών -και συχνά εξωτικών- τοποθεσιών που, σύμφωνα με τους ερευνητές, θα μπορούσαν να ταυτιστούν με την αρχαία Ατλαντίδα, η οποία καταβυθίστηκε πριν περίπου 9.500 χρόνια, σύμφωνα με το διάσημο πλατωνικό μύθο. Συνολικά, πάνω από 200 τοποθεσίες σε όλο λίγο-πολύ τον πλανήτη διεκδικούν την «τιμή» να έχουν φιλοξενήσει στο παρελθόν τη μυθική πολιτεία.

Μεταξύ άλλων, προτάθηκαν ως τέτοιες τοποθεσίες η περιοχή της οροσειράς Ατλας στην έρημο Σαχάρα στη σημερινή Αλγερία, η περιοχή Σους-Μασά-Ντράα στο νότιο Μαρόκο, η περιοχή της Μερόης στο σημερινό βόρειο Σουδάν, η περιοχή του κοιλάδας του Ινδού ποταμού και ειδικότερα στη Δολαβίρα, η Ανταρκτική, η ελληνική νήσος Λέσβος (ανοιχτά από το Πλωμάρι), η νήσος Σέρμπρο στα ανοιχτά της Σιέρα Λενόε κ.α.

Για μια ακόμη φορά η περιοχή της Σαντορίνης συγκέντρωσε πολλές προτιμήσεις ως πιθανή πρώην Ατλαντίδα, κυρίως λόγω της καταστροφικής έκρηξης του ηφαιστείου της. Σε κάθε περίπτωση, το επιστημονικό ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην ανάλυση των γεωλογικών επιπτώσεων της έκρηξης.

Μεταξύ άλλων, ο Α.Μητρούσης από το Εθνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ) παρουσίασε εργασία σχετικά με τα προκαταρκτικά αποτελέσματα του Προγράμματος Ατλαντίς 2003, που αφορούσε έρευνες βυθού, το 2003. Σύμφωνα με τον ερευνητή, ακόμα και αν υπάρχει ιστορική αλήθεια στη συσχέτιση Σαντορίνης-Ατλαντίδας, είναι δύσκολο να βρεθούν στοιχεία στο βυθό λόγω των ηφαιστειακών προσχώσεων μεγάλου πάχους.

Στο συνέδριο επίσης επισημάνθηκε (Ε.Μητροπέτρου, πανεπιστήμιο Πάτρας) ότι ούτε ο Όμηρος, ούτε ο Ησίοδος, ούτε ο Ηρόδοτος, ούτε ο Θουκυδίδης, ούτε ο Αριστοτέλης κάνουν την παραμικρή αναφορά στην Ατλαντίδα, με μοναδική εξαίρεση τον Πλάτωνα, ενώ, από την άλλη, η μυθολογία μιας χαμένης ιδανικής πολιτείας επηρέασε καθοριστικά κατοπινούς στοχαστές και τις δικές τους ουτοπίες, όπως στην περίπτωση της «Νέας Ατλαντίδας» του Φράνσις Μπέικον και της «Ουτοπίας» του Τόμας Μορ.

Από τα αξιοσημείωτα του συνεδρίου ήταν οι διάφορες εργασίες του Βρετανού ερευνητή Y.Koak, ο οποίος ανέφερε ότι το ινδικό έπος Μαχαμπαράτα περιλαμβάνει μια εντυπωσιακά όμοια καταστροφή αρχαίου βεδικού πολιτισμού (Dwarka) από τσουνάμι, που επιβεβαιώνεται από σύγχρονες έρευνες και εκτίμησε ότι υπήρξε αντίστροφη μεταφορά του σχετικού μύθου από τη Νότια Ασία προς την Ευρώπη.

Ο Ιταλός ερευνητής Λ.Μόντε ταύτισε την Ατλαντίδα με τον μινωικό πολιτισμό και είπε πως ουσιαστικά ο Πλάτων διηγήθηκε την ιστορία του πολέμου ανάμεσα στην Αθήνα και την Κρήτη την εποχή του Χαλκού. Ο Γερμανός ερευνητής Τ. Φράνκε προτίμησε να συσχετίσει τους Ατλάντιους με τους μυστηριώδεις Λαούς της Θάλασσας, οι οποίοι επιτέθηκαν στην Αίγυπτο στο τέλος της εποχής του Χαλκού, τους οποίους ταύτισε με Σικελούς και Σαρδήνιους επιδρομείς.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Ώστε 200 περιοχές ανά τον κόσμο διεκδικούν την Ατλαντίδα...
Μία στην Αυστραλία και μία στην Σουηδία προφανώς the_black_planet.
ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, σύμφωνα με το σκεπτικό σας...
Μπορείτε να καταλάβετε το άτοπο των απόψεων σας;;;;
Ίσως τότε καταλάβεις the_black_planet ότι δεν συμπεριφέρομαι στους άλλους συνομιλητές ως " με έναν τρόπο λες και είναι αγράμματοι και χωρίς κριτική σκέψη", αλλά ως σε ανθρώπους που έχουν κολλήσει σε μία σκέψη και δεν μπορούν να βγουν από εκεί για να δουν την λογική...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 13-11-08, 21:59
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Για να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον χρήστη και όχι να του κάνεις μεγαλύτερο κακό,προϋποθέτει να γνωρίζεις καλύτερα από αυτόν τι είναι τα ναρκωτικά,άρα απαραίτητα να έχεις χρόνια προσωπική χρήση,αλλά και να τα έχεις απορίψει έχοντας βρει ένα νόημα στη ζωή,το οποίο να καταφέρεις να το μεταδόσεις σε αυτόν.Αν δεν μπορέσεις να του προσφέρεις κάποιο νόημα στη ζωή του και απλά τον εμποδίζεις να παίρνει τη δόση του,τότε απλά θα βασανίσεις ακόμα περισσότερο μια ήδη βασανισμένη ψυχή.
Όσο πιο ευγενικά μπορώ: σοβαρέψου.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 13-11-08, 22:25
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Για να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον χρήστη και όχι να του κάνεις μεγαλύτερο κακό,προϋποθέτει να γνωρίζεις καλύτερα από αυτόν τι είναι τα ναρκωτικά,άρα απαραίτητα να έχεις χρόνια προσωπική χρήση,αλλά και να τα έχεις απορίψει έχοντας βρει ένα νόημα στη ζωή,το οποίο να καταφέρεις να το μεταδόσεις σε αυτόν.Αν δεν μπορέσεις να του προσφέρεις κάποιο νόημα στη ζωή του και απλά τον εμποδίζεις να παίρνει τη δόση του,τότε απλά θα βασανίσεις ακόμα περισσότερο μια ήδη βασανισμένη ψυχή.
Παράθεση:
Όσο πιο ευγενικά μπορώ: σοβαρέψου.
Δεν ειναι τεκμηριωμενη απαντηση το "σοβαρεψου"...

ο φιλος μας the black planet εχει δικιο...
οι ανθρωποι που ασχολουνται με χρηστες ανα το κοσμο, καταφερνουν να φερουν το καλυτερο αποτελεσμα, ως προς τη διακοπη - απεξαρτηση των χρηστων, οταν οι ιδιοι δηλωναν πρωην χρηστες ή αν οχι χρηστες, ειχαν μεγαλη εμπειρια σε τετοιου ειδους θεματα.
το να ξεφυγεις απο τον κοσμο που δημιουργεις και που σε κανει να δραπετευεις απο την πραγματικοτητα, απο τον κοσμο δλδ που ουσιαστικα δεν τον "γουσταρεις" δεν μπορουν να το καταλαβουν οι μη χρηστες...
οποτε δεν μπορουμε να κατανοησουμε ολοι μας τον "κοσμο" τους.
το θεμα μας δεν ειναι να κρινουμε την επιλογη καποιων ανθρωπων να "δραπετευουν" ο ρολος μας ειναι να σταθουμε διπλα στους ανθρωπους αυτους και να τους ακουσουμε...με απλα λογια να μπουμε στη θεση τους...ειδικοτερα μιλαμε για ενσυναισθηση...
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 14-11-08, 00:01
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA


ΟΟΟΟΟπα... Για δέσε κάβους για λίγο...
α) Μιλάω για απόδειξη όταν οι άλλοι μιλάνε με σιγουριά ότι υπάρχει η Ατλαντίδα. Εφόσον οι άλλοι είναι πεπεισμένοι ότι υπάρχει ζητώ να μάθω τι ήταν αυτό στο οποίο βασίστηκαν και πίστεψαν...

Α τι ωραία, τι γλυκά...

Για να βάλω κάτι που βρήκα, αν και ψάχνω τρόπο να προμηθευτώ τα αποτελέσματα του συνεδρίου ή τουλάχιστον τις ομιλίες...


Κατά τη διάρκεια της δεύτερης μέρας του συνεδρίου, συνεχίστηκε η παρουσίαση νέων υποθετικών -και συχνά εξωτικών- τοποθεσιών που, σύμφωνα με τους ερευνητές, θα μπορούσαν να ταυτιστούν με την αρχαία Ατλαντίδα, η οποία καταβυθίστηκε πριν περίπου 9.500 χρόνια, σύμφωνα με το διάσημο πλατωνικό μύθο. Συνολικά, πάνω από 200 τοποθεσίες σε όλο λίγο-πολύ τον πλανήτη διεκδικούν την «τιμή» να έχουν φιλοξενήσει στο παρελθόν τη μυθική πολιτεία.


ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, σύμφωνα με το σκεπτικό σας...
Μπορείτε να καταλάβετε το άτοπο των απόψεων σας;;;;
Ίσως τότε καταλάβεις the_black_planet ότι δεν συμπεριφέρομαι στους άλλους συνομιλητές ως " με έναν τρόπο λες και είναι αγράμματοι και χωρίς κριτική σκέψη", αλλά ως σε ανθρώπους που έχουν κολλήσει σε μία σκέψη και δεν μπορούν να βγουν από εκεί για να δουν την λογική...

είπα οτι δεν θα απαντήσω ξανά αλλά το παίρνω πίσω, τελικά έχει πλάκα και γιατί όχι, για ανθρωπιστικούς και θεραπευτικούς λόγους γιατί η περίπτωσις είναι ιδιάζουσα..

το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι οτι δεν κατανοείς τους βασικούς κανόνες, να καταλαβαίνεις ΤΙ λέει ο συνομιλητής..

λές και ξαναλές οτι ''οι άλλοι ΜΙΛΑΝΕ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ''..

ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ Η ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ..τουλάχιστον για το άτομό μου..δεν με νοιάζει τι φαντάζεσαι οτι φαντάζομαι..

και όσο για το κείμενο που παρέθεσες αυτοακυρώνεσαι...

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΘΈΣΕΙΣ-ΤΟΠΟΘΕΣΙΕΣ..

αν δεν καταλαβαίνεις τα αυτονόητα κενόνοε, τι να συζητήσουμε?

το να ερευνούν πιθανότητες κάποιοι επιστήμονες το θεωρώ υγιές..

το να έχουν πνευματική αγκύλωση κάποιοι το θεωρώ ασθένεια..

υπάρχουν και ειδικοί..
δεν θα κάνω την δουλειά τους..

όπως κάποιοι μηχανολόγοι-αρτοποιοί-φαναρτζήδες-ηλεκτρολόγοι-σουβατζήδες κρίνουν επιστήμονες άλλων κλάδων..

όπως μιλάς μιλάω..

επειδή δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου ούτε και θέλω, απαιτώ να έχουμε ένα επίπεδο στην συζήτηση για να συνεχίσουμε..
σε έχω δεί σε χειρότερη κατάσταση απο ότι τώρα ομολογώ, και θα ήθελα πραγματικά να βάλεις το μυαλό σου με θετική σκέψη και όχι αναπτύσοντας την τέχνη του χλευασμού, γιατί πίστεψέ με όλοι ''τό'χουμε'' αλλά δεν κάνουμε χρήση.. μην με αναγκάσεις να το κάνω..

δεν έκρινα κανένα,και απαιτώ ΣΕΒΑΣΜΌ ΣΕ ΣΥΖΉΤΗΣΗ..
κι άν το έκανα ζητώ ταπεινά συγνώμη.

φιλικά, ευρύνοος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 14-11-08 στις 00:11
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.