Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-06-06, 02:25
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Προς Πλανήτη:

(Αλήθεια σας έλειψα τόσο καιρό? )

Όλα αυτά που λές μου είναι αδύνατο να τα δεχθώ για τον πολύ απλό λόγο ότι αυτοί οι άνθρωποι ελευθέρωσαν την σκέψη και την εξυπνάδα του είδους μας και μας έβαλαν σε μια νέα εποχή γνώσης που μάθαμε και κατανοήσαμε τόσα πολλά. Πριν βρισκόμασταν στο απόλυτο σκοτάδι. Υλισμός..είμαστε υλικά πλάσματα σε υλικό κόσμο και αν θέλουμε να πάμε ψηλότερο πρέπει πρωτα να κατανοήσουμε τον κόσμο μας. Ίσως να κάνω και εγώ προπαγάνδα υπέρ της επιστήμης (βασικα μπορεί αυτος να είναι ο σκοπός ) και να είμαι υποχείριο του επιστημονικού κατεστημένου αλλά πραγματικά χαίρομαι που δεν είμαι στο αντίπαλο στρατόπεδο και ευγνομονώ την τύχη μου για αυτό!!! Λες ότι η επιστημη και η θρησκεια ειναι οργανα της εξουσιας..χμ..εγώ πιστεύω ότι αυτά τα δύο ελέγχουν πραγματικά την εξουσία,δεν είναι απλά όργανα όσο για τον δογματισμό..Πράγματι!!! Αλλά πιστεύω ότι ο δογματισμός έγκειται στον τρόπο σκέψης: To δόγμα της είναι να μην υπάρχει δόγμα!! Πρέπει να επαναξετάσεις την άποψη σου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ..είναι άδικο να τις βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι μετά από τόσους "αγώνες" και αναθεωρήσεις..τεσπά, τις απόψεις τις έχεις δει γραμμένες και άλλες φορές εδωμέσα..

Μερικές άλλες σκέψεις..
Αλήθεια σκέφθηκες την περίπτωση να μην υπάρχει θείο ή να μην υπάρχει γιατί σε όλα αυτά???Και η αλήθινή, όπως την ονομάζεις, θρησκεία και τα καχεκτυπα της από ατελείς ανθρώπους δεν δημιουργήθηκαν? Αυτοί οι ατελείς άνθρωποι δημιούργησαν και την έννοια του τέλειου, για να νιώσουν καλύτερα για την ατέλεια τους..Δεν θα μπορούσε να είναι έτσι? Δεν μπορείς να μάθεις ποτέ το γιατί..είναι θέμα πίστης,ποτέ δεν θα βρεις αποδείξεις..για αυτο και η επιστήμη δεν μπορεί να βοηθήσει..τουλάχιστον το παραδέχεται όχι όπως οι αντίπαλοι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 19-06-06 στις 02:28
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.