Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-10-18, 23:26
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Άσχετο, αλλά έχω περιέργεια. Την φώτο που πόσταρες, πως την βρήκες? Άρχισες τις αναζητήσεις, βρες μου ένα πράσινο και άσπρο σπιράλ, αντι-κλοκ, στο τάδε μέγεθος κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-18, 23:28
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billl Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετο, αλλά έχω περιέργεια. Την φώτο που πόσταρες, πως την βρήκες? Άρχισες τις αναζητήσεις, βρες μου ένα πράσινο και άσπρο σπιράλ, αντι-κλοκ, στο τάδε μέγεθος κλπ?
Ναι στο γοογλε , στην τυχη.Υποθετω μια φωτο περιγραφει καλυτερα αυτο που θελω να πω.Αντι να γραφω ολοκληρη ιστορια και περιγραφες , μια εικονα , 2 παρατηρησεις γιατι προφανως δεν ειναι ακριβως οπως στην φωτο και τελος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-10-18, 01:20
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να σου απαντήσω περισσότερα, νομίζω είναι πύλες για τις αστρικές διαστάσεις αλλα δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί δεν θυμάμαι και με ένα πρόχειρο ψάξιμο για astral whirlpools δεν βρήκα πολλά πράγματα.

παροτι ειμαι χρονια ψυχοναυτης δεν εχω βιωσει ποτε αστρικη προβολη νομιζω. Πως ακριβως ειναι? οταν λες αστρικο πεδιο εννοεις το εθερικο??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-18, 01:57
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
παροτι ειμαι χρονια ψυχοναυτης δεν εχω βιωσει ποτε αστρικη προβολη νομιζω. Πως ακριβως ειναι? οταν λες αστρικο πεδιο εννοεις το εθερικο??
Προσωπικα δεν εχω βιωσει κανονικη αστρικη προβολη.Μονο τα προεορτια.

Η ολη φαση ξεκιναει με εντονο ..χμμ πως να το πω.Σαν να βαλεις τα δαχτυλα σου στην πριζα και να τρως ηλεκτροσοκ σε ολο το κορμι ενα πραμα
Μολις νοιωσεις αυτο το "ηλεκτροσοκ" καταλαβαινεις οτι...ξεκιναει.

Απο κει και περα , η εμπειρια μου με τις αστρικες προβολες , ειναι μεχρι την φαση που νοιωθεις οτι αιωρεισαι.Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια φορα που ημουν ξαπλωμενος στο κρεβατι και αρχιζω να νοιωθω να αιωρουμαι και σκεφτομουν "θα γινει καμμια μαλακια τωρα και θα βρεθω σε κανα ταβανι και αντε να κατεβω μετα"!!χαχα

Την αλλη φορα ημουν στον καναπε , καλοκαιρακι και τον ειχα ψιλοπαρει , και αρχισα να νοιωθω οτι πεταω στο καθιστικο.
Και προχτες οπως ειπα και πριν που εσκασε μια χαμηλη πτηση καθως κοιμομουν στο κρεβατι.Τα ματια παντα κλειστα οποτε δεν βλεπω τι γινεται γυρω μου εκεινη την στιγμη..απλα νοιωθω οτι αιωρουμαι...τιποτα παραπανω...
Γενικως η αισθηση οτι δεν παταω καπου και αιωρουμαι μου δημιουργει ενα...προβλημα.Προσπαθω καθε φορα που ξεκιναει αστρικη προβολη να την σταματησω.Να ξυπνησω σιγα σιγα και να προσγειωθω.Ελπιζω καποια στιγμη να το ξεπερασω ...

Αστρικα και αιθερικα πεδια ειναι λιγο μπλεγμενα ...σαν εννοιες..δεν τις ξερω και γω καλα.χοντρικα ταυτιζονται υποθετω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-18, 02:05
StarOfDavid Ο χρήστης StarOfDavid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2018
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα δεν εχω βιωσει κανονικη αστρικη προβολη.Μονο τα προεορτια.

Η ολη φαση ξεκιναει με εντονο ..χμμ πως να το πω.Σαν να βαλεις τα δαχτυλα σου στην πριζα και να τρως ηλεκτροσοκ σε ολο το κορμι ενα πραμα
Μολις νοιωσεις αυτο το "ηλεκτροσοκ" καταλαβαινεις οτι...ξεκιναει.

Απο κει και περα , η εμπειρια μου με τις αστρικες προβολες , ειναι μεχρι την φαση που νοιωθεις οτι αιωρεισαι.Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια φορα που ημουν ξαπλωμενος στο κρεβατι και αρχιζω να νοιωθω να αιωρουμαι και σκεφτομουν "θα γινει καμμια μαλακια τωρα και θα βρεθω σε κανα ταβανι και αντε να κατεβω μετα"!!χαχα

Την αλλη φορα ημουν στον καναπε , καλοκαιρακι και τον ειχα ψιλοπαρει , και αρχισα να νοιωθω οτι πεταω στο καθιστικο.
Και προχτες οπως ειπα και πριν που εσκασε μια χαμηλη πτηση καθως κοιμομουν στο κρεβατι.Τα ματια παντα κλειστα οποτε δεν βλεπω τι γινεται γυρω μου εκεινη την στιγμη..απλα νοιωθω οτι αιωρουμαι...τιποτα παραπανω...
Γενικως η αισθηση οτι δεν παταω καπου και αιωρουμαι μου δημιουργει ενα...προβλημα.Προσπαθω καθε φορα που ξεκιναει αστρικη προβολη να την σταματησω.Να ξυπνησω σιγα σιγα και να προσγειωθω.Ελπιζω καποια στιγμη να το ξεπερασω ...

Αστρικα και αιθερικα πεδια ειναι λιγο μπλεγμενα ...σαν εννοιες..δεν τις ξερω και γω καλα.χοντρικα ταυτιζονται υποθετω.

θα ηθελα να εξασκισω καποια technics να δω πως ειναι και τι ειναι εννοω αν ειναι του εγκεφαλου καθαρα ή αν συμβαινει όντως σε καποιο πεδιο. Παντως αυτο που φοβασαι να αφεθεις ειναι κλασσικο κολλημα ειτε ειναι αστρικη προβολη ειτε psychedelia... το ego δεν γουσταρει τα out of body σκηνικα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-10-18, 02:59
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να εξασκισω καποια technics να δω πως ειναι και τι ειναι εννοω αν ειναι του εγκεφαλου καθαρα ή αν συμβαινει όντως σε καποιο πεδιο. Παντως αυτο που φοβασαι να αφεθεις ειναι κλασσικο κολλημα ειτε ειναι αστρικη προβολη ειτε psychedelia... το ego δεν γουσταρει τα out of body σκηνικα
Λογικα υπαρχουν αρκετες τεχνικες , απο τις οποιες δεν γνωριζω καμμια.Σιγουρα μεσω lucid dreaming γινεται.Αν καποιος το χει το lucid dreaming ευκολα , πηδαει σε αστρικη προβολη .
Η ουσια ειναι να πεισεις την συνειδητοτητα σου (ψυχη σου?) οτι δεν βρισκεται εκει που βρισκεται κανονικα (μεσα στο σωμα σου δηλ) αλλα καπου αλλου.Δεν ειναι ξαπλωμενη στο κρεβατι μαζι με το σωμα σου αλλα βρισκεται ξερωγω στην κουζινα , στο καθιστικο , μισο μετρο παραπερα απο το κρεβατι.Αν γινει αυτο , ειναι η μιση δουλεια .Οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο τεχνικες , οταν μου συμβαινει ειναι απο τυχη τελειως.

Τωρα αυτο που ρωτας δεν ξερω πως το εννοεις.Αν ειναι του εγκεφαλου ή οντως συμβαινει σε καποιο πεδιο.Αν ειναι της φαντασιας μας ή οχι δηλ?Υποθετω πως οχι.Πως σε καποιο αλλο επιπεδο (αστρικο να το πουμε?) αυτο που συμβαινει ειναι αρκετα αληθινο.Αν το αναλυσουμε αυτο που ρωτας θα πλατιασουμε ασχημα !

Δεν ξερω αν ειναι τοσο το ego , οσο το γεγονος οτι εχοντας τα ματια κλειστα , νοιωθω οτι αιωρουμαι και οτι μπορει να γκρεμοτσακιστω.Δηλαδη αν καταφερω και ανοιξω ματια σε καποια φαση ωστε να βλεπω ο,τι ειναι να δω , κατι διαφορετικο απο το απολυτο σκοταδι δηλ , ισως να μην εχω τετοια κολληματα.
Μπορει να ειναι και το ego , και λειτουργει υποσυνειδητα και να μην το ξερω..δεν αποκλειεται τιποτα.

ΥΓ : Μια φορα μου κατσε lucid dreaming και αυτοματως μεσα σε κλασματα μεταπηδησα σε αστρικη προβολη , υποθετω ασυνειδητα μιας και ειχα συνδεσει το lucid dreaming σαν ευκολο δρομο προς την αστρικη προβολη.Και αυτη πηγε ακλαφτη οπως ολες οι αλλες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-10-18, 10:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StarOfDavid Εμφάνιση μηνυμάτων
παροτι ειμαι χρονια ψυχοναυτης δεν εχω βιωσει ποτε αστρικη προβολη νομιζω. Πως ακριβως ειναι? οταν λες αστρικο πεδιο εννοεις το εθερικο??
Ούτε και εγώ χω βιώσει αστρική προβολή. Για αυτό μιλώ για πράγματα που διάβασα και οχι που βιωσα. Απο οσο ξέρω είναι πύλες σε άλλες διαστάσεις, δεν μπορώ να σου πω αν είναι αστρικές ή αιθερικές γιατί απλά δεν ξέρω

Η αλήθεια είναι ότι είχα ενα περιστατικό που έμοιαζε αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Πολλά OBE είναι ακούσια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-18, 06:01
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους ,

Να πω και γω τον πονο μου μιας και εχω καιρο να γραψω στο φορουμ.
Αρχικα ο,τι ειναι να μου κατσει , μου τυχαινει στον υπνο και κυριως οταν γλαρωνει το ματι
Δεν θελω να αναφερθω σε παλιοτερα σκηνικα , αλλα κυριως στο τελευταιο που συνεβη χτες.Δεν εχω ιδεα τι ηταν , πρωτη φορα μου εσκασε κατι τετοιο , αλλα υποθετω στο περιπου τι μπορει να ηταν.

Χτες βραδυ λοιπον πεφτω για υπνακο , μετα απο μερικα λεπτα που με ειχε ψιλοπαρει , ξυπναω (γλαρωμενο το ματι βεβαια ) και οπως κοιταω στο δωματιο βλεπω λιγο παραπερα να αιωρειται ..χμμμ πως να το χαρακτηρισω...πως βλεπουμε σε κατι ταινιες που προσπαθει ο ψυχολογος να υπνωτισει καποιον και εχει κατι σαν "σαλιγκαρο" που γυρναει .Kατι σαν αυτο.
Πρασινο στο χρωμα..animated , προς τα αριστερα (anti-clockwise) , μεγεθους οσο μια παλαμη περιπου.
Μολις εκανα να ανοιξω καλυτερα τα ματια να δω τι παιζει...την εκανε με ελαφρια πηδηματακια.Μου εκανε εντυπωση οτι το χρωμα του (πρασινο) φαινοταν εντονα μεσα στο σκοταδι του δωματιου.Οκ , δεν ηταν απολυτο σκοταδι , αλλα αρκετο.Δηλαδη αντικειμενα με χρωματα δεν διακρινονται.Απλα φαινονται σκουρα ή μαυρα .Το χρωμα του ομως αυτου του πραγματος φαινοταν εντονο πρασινο μεσα στο σκοταδι.

Οποιαδηποτε γνωμη , αποψη περι του τι μπορει να ηταν , ειμαι ολος αυτια.

Αντε αν λυσουμε αυτο , εχω και αλλη τροφη για μελετη

Εγω οταν ξυπναω βλεπω συνηθως αραχνες και πολλες φορες διαφορες αλλες παραισθησεις, ειναι φυσιολογικο ........ υπναγωγικες παραισθησεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-18, 12:29
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radical Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω οταν ξυπναω βλεπω συνηθως αραχνες και πολλες φορες διαφορες αλλες παραισθησεις, ειναι φυσιολογικο ........ υπναγωγικες παραισθησεις
Δεν αντιλεγω , μπορει να ειναι κατι που να εντασσεται στον ορο "υπναγωγικη παραισθηση" .Απο την αλλη , η επιστημη σε τετοια θεματα (θεματα που δεν ειναι χειροπιαστα , οπως ο υπνος ) εχει μαυρα μεσανυχτα και για να μην το δειξει και ξεφτιλιστει , απλα ονοματιζει οσα δεν γνωριζει για να πεισει οτι τιποτα περιεργο δεν μας συμβαινει , ολα βαινουν καλως , στην τελικη εμεις μπορει να ειμαστε σχιζοφρενεις αλλα ολα τα αλλα ειναι...φυσιολογικα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-18, 09:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mphx Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα υπαρχουν αρκετες τεχνικες , απο τις οποιες δεν γνωριζω καμμια.Σιγουρα μεσω lucid dreaming γινεται.Αν καποιος το χει το lucid dreaming ευκολα , πηδαει σε αστρικη προβολη .
Η ουσια ειναι να πεισεις την συνειδητοτητα σου (ψυχη σου?) οτι δεν βρισκεται εκει που βρισκεται κανονικα (μεσα στο σωμα σου δηλ) αλλα καπου αλλου.Δεν ειναι ξαπλωμενη στο κρεβατι μαζι με το σωμα σου αλλα βρισκεται ξερωγω στην κουζινα , στο καθιστικο , μισο μετρο παραπερα απο το κρεβατι.Αν γινει αυτο , ειναι η μιση δουλεια .Οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο τεχνικες , οταν μου συμβαινει ειναι απο τυχη τελειως.

Τωρα αυτο που ρωτας δεν ξερω πως το εννοεις.Αν ειναι του εγκεφαλου ή οντως συμβαινει σε καποιο πεδιο.Αν ειναι της φαντασιας μας ή οχι δηλ?Υποθετω πως οχι.Πως σε καποιο αλλο επιπεδο (αστρικο να το πουμε?) αυτο που συμβαινει ειναι αρκετα αληθινο.Αν το αναλυσουμε αυτο που ρωτας θα πλατιασουμε ασχημα !

Δεν ξερω αν ειναι τοσο το ego , οσο το γεγονος οτι εχοντας τα ματια κλειστα , νοιωθω οτι αιωρουμαι και οτι μπορει να γκρεμοτσακιστω.Δηλαδη αν καταφερω και ανοιξω ματια σε καποια φαση ωστε να βλεπω ο,τι ειναι να δω , κατι διαφορετικο απο το απολυτο σκοταδι δηλ , ισως να μην εχω τετοια κολληματα.
Μπορει να ειναι και το ego , και λειτουργει υποσυνειδητα και να μην το ξερω..δεν αποκλειεται τιποτα.

ΥΓ : Μια φορα μου κατσε lucid dreaming και αυτοματως μεσα σε κλασματα μεταπηδησα σε αστρικη προβολη , υποθετω ασυνειδητα μιας και ειχα συνδεσει το lucid dreaming σαν ευκολο δρομο προς την αστρικη προβολη.Και αυτη πηγε ακλαφτη οπως ολες οι αλλες.
Καλά κάνεις και αποφεύγεις την αστρική προβολή εκτός αν μπορείς να μεταπηδήσεις στα ανώτερα επίπεδα αμέσως (πολύ σπάνιο). Στα αιθερικά δεν είναι παραγωγικές οι συναντήσεις με τις οντότητες που κυκλοφορούν εκεί.
Αν μπορείς και πηγαίνεις στα ανώτερα επίπεδα και έχεις αυτό το ταλέντο, σου βγάζω το καπέλο και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς αντιθέτως έχεις πολλά να κερδίσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.